Wenken bij planten van fruitboompjes TUINBOUW 261 T I P S VOOR TUINDERS pH-SNELDIENST WANNEER PLANTEN NA ONTSMETTING? DINGEN VAN DE WEEK V RIJO AG 2 8 MAART 1963 Verzorging geënte tomatenplanten. Het is bekend dat-geënte tomatenplanten, na het planten, vlug slap kunnen gaan hangen. Vooral is dit het geval als de zon wat krachtiger,gaat worden. Door de plan ten overdag wat te beschermen met plastic, wordt de luchtvochtigheid hoger en het slap hangen komt praktisch niet meer voor. Ook een goede bodem- verwarming bevordert wortelvorrping. Öm van e$n goede hergroei verzekerd te 2ijn, gaan We zowèl de luchtvochtigheid als de bodemwarmte wat omhoog brengen. „Zonder bijen geen fruit". Steeds meer telers gaan er toe over om bij én-volken in hun boom gaard te plaatsen. Ze gaan de slagzin dus waar maken. Vroegtijdig bestellen is echter gewenst, daar het aantal beschikbare bijenvolken niet zo groot blijkt te zijn. Het insnoeien van pas geplante vruchtbomen. Peren snoeien we het eerste, jaar na het planten niet in. Pruimen en kersen moeten worden inge- snoeid, daar we bij deze vruchtsoorten op voldoende groei kunnen rekenen. Bij appels hangt het af van de verwachte groei. Denk aan de belagers van onze vruchtbomen. De langdurige vorstperiode heeft de ontwikkeling van onze vruchtbomen sterk afgeremd. Nu we in een zachter klimaat zijn terecht gekomen, moeten we wel bedenken dat de ontwikkeling van onze gewassen zeer snel zal gaan. Ook de belagers liggen op de loer. Bladluizen kunnen massaal verschijnen, bloedluizen worden actief en vestigen kolonies, vruchtbladrollers en heggebladrollers verlaten hun winterslaapplaats. Ook eitjes van spint liggen te wachten om uit te komen. Schurft en meeldauwbe- strijding zal onze aandacht gaan vragen. We doen daarom goed nauwkeurig te luisteren naar diverse berichtgevingen en nauwlettend toe te zien op de ontwikkeling van onze fruitgewassen. Dit zal te leurstelling voorkomen. Bestrijding botrytis en meeldauw in aardbeien. Wanneer een regelmatige bestrijding wordt toege past met middelen als TMTD 0,05 °/o en s'püitzwavel '/2% dan mag worden verwacht dat aantasting tot' een minimum beperkt zal blijven. TMTD en spuit - zwavel kunnen gemengd worden verspoten. Komkommers zijn dankbaar voor een overbe mesting. Als we komkommers een overbemesting geven, dan doen we dit met kleine hofeveelheden. Het beste is iedere week iets bij te mesten. Stro in de paden bij komkommerteelt. Om struc- tuurbederf in het looppad tegen te gaan, kan ge bruik worden gemaakt van stro. Het is beslist niet nodig een dikke laag aan te brengen, ja zelfs niet gewenst, omdat een dikke laag isolerend werkt en de ondergrond dus koud aandoet. Wortclrot in Cyclamen. Wanneer we de groei- omstandigheden zo gunstig mogelijk houden, dan past men automatisch wortelrotbestrijding toe. Breng daarom de planten niet te vlug over naar de koude bak. Komt wortelrot voor, dan kan een be spuiting met zineb hierin verbetering brengen. Enkele malen herhalen is noodzakelijk. Uit de resultaten van het onderzoek van de laat ste jaren blijkt, dat speciaal de zuurgraad in het algemeen te wensen oycrlaat. Nu er de laatste ja ren steèds meer gebruik wordt gemaakt: yan de nogal zuurwerkende mengmeststoffen is het ge vaar niet denkbeeldig dat de zuurgraad van de gronden nog in versnelde mate daalt. Om een ver dere verlaging van de opbrengsten, veroorzaakt door een slechte kalktoestand te voorkomen, is.de pH-sneldienst ingesteld. Dit onderzoek wordt thans verricht door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek. Bij een minder goede kalktoestand laat de magnesium- voorziening dikwijls ook te wensen over. Door een magnesiumhoudende kalkmeststof te kiezen kun nen zowel magnesium- als kalktoestand op peil worden gebracht. Het aantal kassen, warenhuizen en ook percelen open tuingrond dat behandeld wordt met een aal- tjesdodend middel wordt met het toenemen van het aaltjesonderzoek steeds groter. De moeilijk heid voor de tuinder is vaak, om nauwkeurig vast te stellen wanneer de giftige dampen voldoende uit de grond verdwenen zijn om weer te kunnen zaaien of planten. Het gewas tuinkers kan daarbij echter als een biologisch toètsgewas worden gebruikt omdat het zaad beslist niet kiemt als er ook nog maar een vleugje van het giftige gas in de grond voorkomt. Bovendien kiemt tuinkers zeer snel. Wanneer men een hoeveelheid behandeWe grond ih een jampot doet, dèarop een vochtig watje mét wat tuinkerszaden, kan na één twee dagen al be oordeeld worden of de grond zaai- of plantklaar is. FRUITTEELT PR moeten nog veel fruitboompjes worden geplant. Doordal ze vorig jaar lang doorgroeiden kon- den ze pas laat door de boomkwekers worden afgeleverd/Vaak waren ze nauwelijks bij de (acispi- rant) fruittelers gebracht, toen de vorst inviel. Niemand dacht toen, dat het tot in maart zou duren vóór Koning Winter weer het veld zou moe ten ruimen. -Hopenlijk heeft ieder de boompjes zó opgekuild, dat ze zonder nadeel de lange winter hebben doorstaan. PLANT NIET IN MODDER De (droge) dooi is een meevaller. Wellicht kan men nu al vlug aan het planten. Het is zaak niet te vroeg te beginnen, want als de grond nat is wordt het een modderboel. Dat is dan een slecht begin voor het dure boompje. Grond met een verknoeide structuur herstelt zich na de winter moei lijk. Er komt geen vorst meer overheenin 'n droge periode wordt alles steenhard. Wacht daarom zo mogelijk tot de grond voldoende droog is en goed uitgezakt. WINTERBESPUITING BIJ OPGKKU1LDF BOOMPJES Veelal staan de boompjes nog opgekuild. Dat is een prima gelegenheid ze een winterbespuiting te geven. Dat kan dan met een minimum aan kosten en moeite en een maximum aan rendement. Immers, anders kan men ze moeilijk zo goed overal raken als thans het geval is. Met vruchtboomcarbolineum krijgen de boompjes een mooie donkere kleur. De meesten zien dat graag. Appels zijn voorlopig nog zó diep in rust, dat men ze nog zonder bezwaar met v.b.e. kan spuiien. Echter alleen met snel drogend weer. Wordt het wat laat in 't seizoen, of i.s het veelal nevelig weer, dan kan men peter DNOC gebruiken. TAS OP VOOR UITDROGING Bij laat planten moet extra zorgvuldig Worden gewerkt. Anders is het boompje te veel uitgedroogd vóór het nieuwe wortels heeft gevormd en weer in „éigen levensonderhoud" kan voorzien. Het voorjaar is vaak droog met eert lage luchtvochtigheid. - Laat de boompjes vóór ze worden ge plant geen hele dag onbeschermd op de grond liggen bij scherp drogend weer. Streef er flaar, dat ze na het rooien uit de „kuilhoek" snel weer met de wortels in de grond terug zitten. Dek eventueel af met natte zakken, e.d. Zorg voor rulle, losse grond bij de wortels, zodai er een goed contact is. Bevorder het contact ver der door het boompje tijdens hét planten wat op en neer te bewegen, zodat er grond tussen de wor tels komt en druk de grond met laars of klomp nog wat aan. LET OP JUISTE PLANTDIEPTE De plantdiepte luistert vooral bij appelboompjes op type IX bijzonder nauw. Iets te diep, zodat de entplaats onder de grond komt, heeft eigen wortelvorming tot gevolg. Bij te ondiep planten krijgt men een zwakkere groei. Ideaal is als de veredelingsplaats enkele centimeters boven de grond zit, b.v. 3 5 cm. Cox's Orange zonder tussenstam (in verband met het gevaar.voor stambasisrot) eventueel iets hoger, b.v. 8- 10 cm. In de praktijk blijkt dat -ideaal moeilijk te verwezenlijken. Men plant meestal in geploegde grond en elke oneffenheid betekent, dat men enkele centimeters of meer fout zit. Het beste is zo goed mogelijk te planten en er later nog eens langs te gaan om de gemaakte fou ten te herstellen. Dus de boompjes alsnog iets op te trekken of dieper te zetten. Let er vooral op, dat ze niet te diep staan. Eigen wortelvorming is een groot probleem Dat degene die het onderste uit de kan wil heb ben, gemakkelijk het deksel op de neus kan krijgen, is maar al te bekend. Ook als tuinders oudervinden we zo op ge regelde of ongeregelde tijden de waarheid van dit gezegde. We moesten er aan denken by de prysontwikke- ling van uien en breekpeen gedurende de laatste tijd. Beide produkten zijn voor Zeeland vrij belang- ryk. Vanaf het begin van het seizoen zijn de uien verkocht geworden voor hoge prijzen. Toen het ging vriezen, viel bij heel wat telers de prijsont wikkeling wat tegen. Ze konden voor het export - geschikte produkt wel regelmatig 35 cent per kg of soms nog wat meer krijgen, maar ze hadden nog hogere prijzen verwacht, omdat de groente zo sphaarswas én uien zulk een specifiek winterpro- dukt zijn. Veel telers hebben geprofiteerd van de hoge prijzen en verkocht toen er vraag was. Er is óok een groep van Zeeuwse uientelers die er niet van heeft geprofiteerd. Dat waren de mensen die uien in rep of kuil hadden en er niet. bij konden vanwege de vorst. Dat waren ook de mensen die een gokje hebben gewaagd, in de gedachte dat de prijzen nog wel wat zouden oplopen. Toen de vorst verdween, konden de uien die buiten waren bewaard, worden aangesproken. Over het algemeen viel de kwaliteit niet mee en zeker kon er geen kwaliteit klasse I meer van worden gemaakt. Uitvalpercentages van 30 tot 40 zyn geen uitzondering. Dat was dus reeds teleurstellend. Nog groter te leurstelling bracht de prijs. Sedert begin maart is deze regelmatig teruggelopen en op het moment dat we dit schrijven, wordt voor export geschikte middeikwaliteit 1617 cent per kg betaald, dat is een dieptepunt voor het lopende seizoen. Voor de groep van gokkers met uien is het wel teleurstellend, maar uiteraard minder erg, want dit is het risico van hun vak. We hebben al meer ge zegd dat we voor een gokje liever de staatsloterij of Beursplein 5 inschakelen, maar er zijn mensen die er anders over denken. Nog meer teleurstellend is het voor de groep van mensen die zo graag wilden ruimen toen de prijzen hoog waren, maar niet konden vanwege de vorst. Opnieuw hebben we dit seizoen gezien dat de ren of kuil toch geen ideale bewaarvorm biedt voor de uien. De laatste jaren is reeds op grote schaal over geschakeld naar de bewaring in lucht gekoelde be waarplaatsen of koelcellen. We zyn van mening dat we daar nog meer naar toe moeten. Er is veel voor te zeggen omdat in enkele delen van onze provincie in coöperatief verband aan te pakken. We hebben reeds meer een pleidooi gevoerd voor het inschakelen van de veilingen bij de afzet van uien in Zeeland. Plaatselyk gebeurt dat reeds, het zou nog veel beter georganiseerd kunnen worden. Ook de bewaring zou daarby geregeld kunnen worden. We vernamen dat de veiling in Sint Maar tensdijk reeds grote plannen heeft in deze richting. Hier wordt een goed voorbeeld gegeven. Ook voor de Zeeuwse uientelers ligt de kracht in centralisatie van de afzet. Wat dat betreft, moeten zy hun oor maar eens te luisteren leggen by hun collega's groente- en fruittelers. Ten aanzien van de oorzaak van de prijsdaling van uien in de afgelopen weken kunnen we op merken dat vooral de uitvoer naar Frankrijk dras tisch is teruggelopen. Er zijn daar veel uien uit Spanje aan de markt gekomen. Verder zullen weldra de uien uit Egypte op de Europese markten verschijnen en daar zijn veel handelaren ook bang van. De uienexport in dit land wordt geheel beheerst door de regering, zodat over de omvang er van vooraf niet veel gezegd kan worden, maar de Egyptische uienoogst wordt ge schat op ongeveer 180 miljoen kg, dat is 40 miljoen kg meer dan het vorig jaar en het is een produkt van de nieuwe oogst, terwijl ons produkt op het eind loopt. Het is dus erg moeilijk iets te zeggen over de toekomstige prijsontwikkeling van de uien die er nog zijn in ons land. Wat breekpeen betreft, moeten we ook melding maken van sterk teruglopende pry zen. Er is voor de breekpeen dit seizoen reeds 50 cent per kg be taald en op het ogenblik is de prys teruggelopen tot 25 cent. Dat is wel een groot verschil, maar in elk geval is het nog een beste prys, wat van de uien niet gezegd kan worden. De export van breek peen is dit seizoen enorm groot geweest en er is nog steeds een behoorlijke vraag. Er is in sommige kuilen en bewaarplaatsen vorstschade aan de peen gekomen, maar toch hebben we de indruk dat hefc erg meevalt, terwijl de voorraden bij de telers ook niet groot meer zijn. Tot de volgende week. 1/ OOR u een handtekening onder een contract zet moet u niet vergeten de voorwaarden waarop u contracteert te bestuderen. Let erop of er niet alleen plichten van de teler zijn opgenomen maar ook rechten en of er een arbitrage-regeling is voor geschillen. Laat zonodig vooraf het contract beoordelen door het secretariaat van uw stands- organisatie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 17