-UIT DE PRAKTIJK f KUNSTMEST STROOIERS#™ Fa. H-lvan ACKER Zn. I A.D. RIEMENS. I Fa. G. I. SIABBEKOORN Zn. 184 ZEEUWS LANDBOUWBLAD ET wordt, ook tot onze spijt, eentonig over de weersomstandigheden te schrijven. Nog steeds strenge vorst en sneeuw. Veel ander nieuws is er niet te melden De enige tekenen die er op wijzen dat we op het eind van de winter afgaan, zijn het lengen van de dagen en de toenemende kracht van de zon Als gevolg van de weersomstandigheden kon er maar weinig produktief werk op de akker worden verricht. OP enkele bedrijven op Walcheren, waar de aard appelen werden bewaard in luchtgekoelde of provisorisch ingerichte bewaarplaatsen, zijn deze afgeleverd. Het blükt dat de aardappelen op provisorische wijze in schuren bewaard, voor zover tot op heden bekend, er zonder ernstige vorstschade zijn doorge komen. Wanneer de voorzieningen met pakken stro, riet en plastiek op de juiste wijze zijn aangebracht, is vorstschade vrijwel uitgesloten. Deze strenge winter heeft het voordeel dat we een ervaring rijker zijn, wat betreft de aardappelbewaring onder dak. Gezien deze ervaringen ligt het voor de hand dat er in de toekomst meer aardappelen bewaard zullen worden in provisorisch ingerichte ruimten in bestaande gebouwen. In zachte winters zal dan wel licht het probleem zijn ze voldoende koel te be waren. Het zaaizaad is nu meestal wel besteld. We achten het van belang dat het zaaizaad ontsmet is tegen kiembodemschimmels. Vooral wanneer zaai zaad van eigen bedrijf wordt gebruikt, blijkt dat dikwijls onontsmet wordt uitgezaaid. Dit is riskant, daar verschillende ziekten daardoor aanleiding kun nen geven tot lagere opbrengsten. Daarom dit voor jaar het devies „gebruik goed zaaizaad en geen korrel onontsmet." Het is nu 1 maart en onder normale omstandig heden is de tijd aangebroken voor het strooien van de meststoffen incl. de N-meststoffen op grasland en de wintertarwe. De ervaring heeft wel geleerd dat, willen we zo vroeg -mogelijk een gulle gras- groei en een niet te slappe groei van de tarwe, de N-meststoffen zo mogelijk begin maart moeten wor den aangewend Over het algemeen was het bezoek aan de meeste vergaderingen ondanks de ongunstige weers omstandigheden bevredigend. We spreken de wens uit dat de opgedane kennis een gunstige invloed zal hebben op de resultaten van het aanstaande oogst jaar. Ï\E kalender wijst een datum aan, waarop in sommige jaren op Noord-Beveland de eerste tekenen van het voorjaar in de vorm van kunst- meststrooien al te zien zijn. Nu heeft nog slechts een enkeling zijn kunstmest op het graszaad ge zaaid, maar verder geeft het landschap een win terse, desalniettemin mooie aanblik. Vele collega's hebben er moeite mee nog wat werk voor hun per soneel te vinden. Daar waar een gedeelte van de schuur verwarmd is, kan het onderhoud aan de machines en werktuigen ongestoord voortgang vin den. Een voordeel van dit werk is niet alleen dat de machines langer meegaan en betrouwbaarder zijn in het gebruik, maar ook dat het personeel de machine veel beter leert kennen en er daardoor ook vlotter mee kan werken. Al ligt het landwerk dan stil, het andere deel van het winterwerk, het werk in de vergaderzalen, dat een steeds belangrijker onderdeel van het boe renbedrijf wordt, vindt wel voortgang. Verschil lende afdelingen vergaderden en donderdag j.l. was het algemene ledenvergadering van de Kring te Kortgene. De ruim zeventig personen die deze vergadering hebben bezocht, zullen daar zeker geen spijt van hebben gehad. Al kon de spreker van die middag, de algemeen secretaris, dan niet vertellen dat de problemen rond de E.E.G. bijna waren opgelost en ook niet waar ze hun koudetoeslag moesten halen, zijn betoog was het beluisteren ten volle waard. Zowel hij als de voorzitter in zijn openingswoord hebben o.a. weer gewezen op het belang van een goede afzet en presentatie van onze landbouwpro- ëukten. Meer invloëd van de landbouw op de weg van het produkt van producent tot consument, een betere verkooptechniek en aanpassing aan de eisen die de consument stelt. Al waren deze opmerkingen over het valorisatiebeleid (het beleid om de pro- dukten tot waarde te brengen) voor de geregelde krantenlezer en vergaderingen-bezoeker niet nieuw. Voortdurend op dit aambeeld hameren is noodza kelijk. Zelfs de grootste boer van Nederland heeft Individueel nog niet de geringste invloed op de af zet en op dit punt zal er in de naaste toekomst nog heel wat moeten gebeuren. Interessant was ook de deze week gehouden de monstratie te Kamperland. Op initiatief van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in samenwer king met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst wer- éen hier de meest gangbare systemen van los- wagens getoond met er bij behorend transport materiaal. Door het verwerken van resp. een vracht aardappelen en een vracht voederbieten was de zaak volop in bedrijf en konden de talrijke bezoe kers zich behoorlijk oriënteren omtrent datgene wat er momenteel op dit gebied te koop is. Zeer zeker is dit ook het doel van de organisatoren geweest en zij kunnen hierover dan ook tevreden zijn. OOK op Schouwen-Duiveland is het vergader seizoen nu ook bijna ten einde. Bijzonder goed was de opkomst op de laatste vergaderingen van de Bedrijfsstudiegroep. Problemen rondom de structuur van de grond werden benaderd door een drietal sprekers, waarna een forum met o.a. ook twee landbouwers een aantal vragen kregen te beant woorden. Een honderdtal personen waren hierbij aanwezig en stelden een dergelijke indeling van een bijeen komst zeer op prijs. Goed bezocht was eveneens een vergadering, be legd door de Bedrijfsstudiegroep en de B.O.V.A.L. Sprekers: Ir. H. J. de Bruin uit Wageningen en de heer P. Verhage uit Goes. Het is natuurlijk ook hier tijdens het spuiten tegen ziekten en onkruiden, dat goede en slechte resultaten elkaar afwisselen. Niettemin kregen we veel te horen, hoe we bij de bestrijding van „kwaad" inaardappelen en onkruidbestrijding in granen tot betere successen kunnen komen. Een juiste en op tijd uitgevoerde bestrijding legt de basis voor succes. Betere afspraken tussen land bouwers en loonsproeiers is geen overbodige luxe. Veel aandacht is tot nu toe eveneens besteed aan de bestrijding van wilde haver. Een paniek stemming is zeker niet nodig, maar een vroege on derkenning van het gevaar van wilde haver is zeker op zijn plaats. Het enigste wat we kunnen bereiken is dat iedereen de wilde haver (ook) kent en dat a.s. zomer iedereen zijn bedrijf goed naloopt. Zover is het voorlopig nog niet. Iedereen wacht met smart op het einde van de winter, want er moet straks in een korte tijd veel gebeuren. Het belangrijkste straks bij de intrede van de dooi zal ongetwijfeld voor iedereen zijn het vlot aflaten van het water, want veel water op het land is er te verwachten eh hoe eerder dit wordt afgevoerd, hoe eerder we zullen kunnen gaan zaaien WIET voor niets zeggen zeals de dagen lengen gaan de nachten strengen. Er ligt nu reeds sneeuw vanaf 26 december, 't Is toch wel een erg lang wintertje geworden. Veel werk is er blijven liggen; op kansen om een groot deel hiervan nog in te halen moeten we maar niet meer rekenen. Zo gezien zal het vast geen vroeg voorjaar meer worden. Steeds meer wordt er op ZUID-BEVELAND minder hoopvol over het behoud van de winter tarwe gesproken. De dooi (laten we hopen zonder nachtvorsten van betekenis) zal hiervoor beslis send zijn. Hier en daar is uit voorzorg reeds wat zomertarwe voor mogelijke herinzaai of doorzaai aangekocht. De N op het graszaad moet in de eerste helft van februari gegeven worden. Toch blijkt ondanks vorst en sneeuw, dat nu eind februari op circa de helft van de percelen graszaad reeds de N is ge strooid, in vele gevallen wat meer als wordt ge adviseerd i.v.m. mogelijke verliezen door aflopend sneeuwwater. Ook meerdere percelen wintertar we hebben eveneens het hun toekomende deel aan N ontvangen. De risico van N-verlies moet ook hier niet uitgesloten geacht worden. Op vele bedrijven moet thans nog veel geploegd worden, of dit nu na de langdurige, winter nog allemaal zal gebeuren is niet te verwachten. Waar nog stoppelresten, suikerbietenkoppen of groen- bemesters aanwezig zijn, zal geploegd dienen te worden. Op schoon land zal dit niet altijd nodig zijn. Hier kan zonodig de grond wel met een zwaardere eg of met een gewone of triltandculti- vator of met een schijveneg open en losgemaakt worden. Misschien dat ook een bewerking met de spitmachine gunstig kan werken. De bewerking zal zich geheel moeten richten op het te verbou wen gewas. Eén ding staat vast: dat we de grond eerst moeten laten opdrogen vóór we gaan uitrijden. Te vroeg beginnen zal veel struktuurbederf geven, dit zal zich van de zomer wel in het gewas laten zien. De belangstelling voor de beide voorlichtings dagen over de suikerbietenteelt was zeer goed. De bewerkte zaadsoorten, de precisiezaaimachines en de chemische onkruidbestrijding gaan steeds meer onze aandacht vragen. In Zuid-Beveland zijn door loonwerkers nu meerdere precisiezaaimachines aangeschaft. De mogelijkheid om nu precisiezaad uit te zaaien is dus aanwezig. Het gaat er nu om of er voldoende precisiezaad is besteld. DE „tijdelijke" dooi haalt ook in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN mens en natuur uit de winterse verstarring van vele weken. In dorpen en steden zien we weer opgewekte groep jes wandelaars terwijl onze A.O.W.'ers na weken turen door met ijsbloemen gesierde ruiten, op de „gesprekshoeken" reeds enkele politieke beschou wingen weggeven. In de polders heeft het witte landschap weer plaats gemaakt voor het grauwe zwart van de nog diep bevroren grond. Velen vragen zich af hoe de tarwe zich tot nog toe heeft gehouden en wat de dooi nog voor misères zal meebrengen. Een enkele heeft de wintertarwe al afgeschreven en zomertarwe besteld. Op de be drijven is momenteel nog niet veel werk. Hier en daar wordt wat kunstmest gehaald voorzover dat door het slechte vervoer van de laatste weken nog voorradig is. Het voornaamste tijdverdrijf is het bezoeken van de vele vergaderingen van organfesa* tie, polders, coöperatie en voorlichtingsdienst. De kring Axel hield op 25 februari j.l. haar ver gadering met drs. Verburg (landbouw en indus triële ontwikkeling in de kanaalzone). Het is mis schien wel goed ons op deze ontwikkeling voorbaat voor te bereiden. Vooral ook wan neer we denken aan het kanaalschap Axel, West- dorpe en Sas van Gent. De P. Z. C. spreekt van het kind met het grote hoofd. In dit „schap* wordt gesproken over 1200 ha voor de landbouw af te schrijven grond, zonder dat hier ooit over leg met de landbouw is gepleegd. Om no even terug te komen op de vele ver gaderingen konden we lezen in de „Elsevier" vaaa 9 februari 1.1., dat de kans op een doelmatige ver gadering slechts één is op de 6x6x6x6x6x6 (46656). We konden helaas niet vinden uit welke tak van dienst dit was berekend. (Adv.) -v-l - ->e=Sv1-, lBiri De LELY kunstmeststrooier geeft een uitste kende verdeling van alle kunstmest door de gedwongen geleiding via de lange gebogen strooiarmen. Ononderbroken strooit 2000 keer per minuut een arm de afgemeten hoeveel heid kunstmest. Vandaar dat uitstekende strooibeeld. Gebruik ook de LELY kunstmeststrooier. Vraagt nog vandaag inlichtingen of vrijblij vende demonstratie. Waterlandkerkje Tel. 01170-2163 Hoek Tel. 01154-298 Kloetinge Tel. 01100-6606

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 4