UIT DE PRAKTIJK 140 Wie POLYKUHN zaait zal WINST oogsten! VERPACHTING CONSUMPTIETENT Z. L. M.-LAND- EN TUINBOUWTENTOONSTELLING KRUININGEN wie POLYKUHN zaait zai WINST oogsten! wie POLYKUHN zaait zai WINST oogsten! ZEEUWS LANDBOUWBLAD %:.i i Hc' OP het ogenblik dat wij dit schrijven hebben wij een periode van enkele dagen lichte dooi achter de rug. We zien op plaatsen waar de sneeuw op hopen is gewaaid, veel water op het land staan. Vooral op sommige tarwe- percelen, maar ook op lucerne en karwij, treffen we hier en daar plassen aan. Waar de sneeuw is weggewaaid gaat het wel, maar waar de hopen sneeuw gaan smelten konden de eenden een paar dagen naar hartelust zwemmen. Een nare boel, waar weinig aan veranderd kan worden zolang de grond slechts oppervlakkig ontdooit. En als we er eenmaal wat aan kunnen doen, zal op de meeste plaatsen het water wel vanzelf verdwenen zijn. Toch zou het wel eens kunnen gebeuren dat de tarwe van het water nog het meest te lijden krijgt. We hadden goede hoop dat de wintervaste rassen nog niet ver loren waren, maar met de opnieuw ingetreden vorst wordt het voor de in het water staande plantjes toch wel erg kritiek. We willen niet wanhopen of pessimistisch zijn, maar we mogen toch wel Stellen dat die rassen welke deze winter goed doorkomen, zeer goed winter- vp--* 7ond.^ k>; "'«n pn ppn priori herstelvermogen bezitten. Zeer snel ©ntdooïen van de grond kan de levenskansen van de wintertarwe nog aan merkelijk verbeteren. Laten we het hopen! Over 14 dagen weten we .,hopen- lijk" meer. ONDERTUSSEN gaat ook op WALCHEREN de tijd snel voort en leven we half februari. Vele kollega's zullen zich bezig houden met de opstelling van het bouwplan. In grote lijnen zal dat wel bekend zijn, maar de verdere uitwerking vraagt nog veel aandacht. Soms moeten er op korte termijn nog ingrijpende wijzigingen worden omstandigheden zich nog onverwachts wijzigt. Het telen van méér of minder arbeidsintensieve aangebracht doordat het arbeidsaanbod of andere gewassen kan dan nog corrigerend werken. Als onderdeel van het bouwplan dient ook het bemestingsplan weer te worden bekeken. De juis te hoeveelheid fosfaat en kalimeststoffen voor di verse gewassen kan het best worden benaderd wanneer men de beschikking heeft over bemes tingsadviezen, gebaseerd op grondonderzoek. Voor graszaadpercelen is de tijd aangebroken wat het strooien van stikstofmeststoffen betreft. Onder de huidige omstandigheden lijkt het echter nog niet wenselijk deze toe te dienen, althans zeker niet op de nattere gronden. Bij neerslag van be tekenis lijkt het niet onwaarschijnlijk dat de stik stof in de sloot terecht komt in plaats van bij de wortels, zolang de dooi niet wat verder in de grond is doorgedrongen. De algemene vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting mocht zich in een goede belangstelling verheugen. De inleider op deze ver gadering verklaarde, tegen het doen van grote in vesteringen te zijn. Dit is een uitspraak die wel luidend aan doet. Vele kollega's zijn huiverig voor het doen van grote investeringen, soms terecht, dikwijls ten onrechte. Indien middels opgezette begrotingen blijkt, dat bepaalde investeringen de rentabiliteit van het bedrijf verbetert, dienen deze investeringen ook te worden uitgevoerd. OP ZUID-BEVELAND is door de beide Ver enigingen van Bedrijfsvoorlichting deze win ter op hun algemene vergadering gesproken over de verschillende vormen van samenwerking in de landbouw. Daarbij werd naar voren gebracht, dat door de hoge investeringen bij de noodzakelijke verdergaande mechanisatie de kosten voor ieder bedrijf wel eens te hoog zouden kunnen worden. Ook kan het wel eens zó zijn, dat er te weinig arbeidskrachten in de landbouw overblijven om de machines te kunnen bemannen. Vele landbou wers willen, hoe dan ook, zelfstandig blijven. Rationalisatie en intensivering op het eigen be drijf acht men op dit moment nog belangrijker en noodzakelijker als de wil om samen te werken. Verkrijgbaar zijn de voorwaarden betreffende de verpachting van de exploitatierechten van de Consumptietenten op het terrein van de Z. L. M.- Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Kruiningen, alsmede de voorwaarden voor de verkoop van tabaksartikelen, fruit, ijs, vis enz. Aanvragen te richten aan de Tentoonstellings secretaris, de heer W. C. Sinke, Landbouwhuis te Goes (tel. 01100—5010). Bij deze vergaderingen ging het om de organi satie van het gehele bedrijf. Daarnaast wordt deze winter door de zelfde verenigingen, maar ook door andere organisaties, aan onderdelen van het bedrijf grote aandacht besteed. We behoeven daarvoor maar alleen terug te denken aan de aardappelstudiedag en de spuitdag. Verder wordt deze week op een andere plaats aandacht besteed aan problemen rond de vlasteelt. Dezer dagen zal uitvoerig ingegaan worden op het oogsten, trans porteren en het ontvangen van los graan. Als laatste onderdeel van het landbouwbedrijf wordt deze winter op donderdag 21 en vrijdag 22 februari d.m.v. voorlichtingsdagen aandacht besteed aan de vereenvoudiging van de voorjaars werkzaamheden in de suikerbietenteelt. Het aan tal arbeidskrachten neemt ieder jaar af en dat zal nog wel even doorgaan. Ieder zal voor de suikerbietenteelt, gezien over meerdere jaren, op zijn bedrijf moeten uitzien naar het voor hem meest gunstige systeem. Of we dit moeten zoeken in de wijze van zaaien, de keuze van de zaadsoorten, de mogelijkheid om machinaal te dunnen of de chemische bestrijding van het onkruid, zal een ieder aan de hand van de te verkrijgen voorlichting dan voor zijn eigen bedrijf uit moeten maken. Twee dagen zijn uitgetrokken voor deze voor lichting. Neem hiervoor dan ook even de tijd, zo mogelijk ook met uw personeel, dat met zaaima- chine, precisiezaaimachine, bietendunner of spuit- machine zal moeten werken. DE winter kost iedereen geld. In het bijzonder op SCHOUWEN-DUIVELAND waar het af leveren van de landbouwprodukten gezien de las tige verbindingen met het vasteland, moeilijk loopt eri de vrachtkosten hoog zijn, De meeste aardappelkuilen en bewaarplaatsen zijn niet open gemaakt. Het is daarom nog moei lijk iets te zeggen over vorstschade. Hier en daar zijn er wel veel voederbieten bevroren. Het is een lastig karwei om iedere dag voldoende voer voor het vee in stal te krijgen. Gunstige resultaten hoorden we reeds van de eerste opengemaakte snijmaiskuilen. Gezien het hoge drogestofgehalte wordt er veel minder van opgenomen dan van voederbieten. De mest van de dieren is goed en de melkproduktie eveneens. Grote hoeveelheden tegelijk gereed leggen is bezwaarlijk, omdat het produkt snel begint te broeien. Al met al zijn de meesten er goed over te spreken en hoorden we van enkelen, dat ze komend voorjaar geen voederbieten meer zullen zaaien. Het vergaderseizoen ondervindt ook tegensla gen. De meeste sprekers van buiten het eiland laten het afweten en dat is jammer. In een vlotte speech behandelde ir. Boonman van het I. L. R. problemen rondom de mechani satie. Op deze vergadering van de Bedrijfsstudie- groep zei spreker, dat de machines met de groot ste capaciteit ook de grootste arbeidsbesparing geven. Ze zijn alleen duur van aanschaf en daar om is gezamenlijke aanschaf beslist noodzakelijk. Fr WEST ZEEUWS-VLAANDEREN zal niet tegenstaande de verwachte tegenslagen met de wintertarwe getracht worden om een behoor lijk areaal tarwe te telen. We zien in ons gewest een niet onaanzienlijke vermindering van de oppervlakte suikerbieten tegemoet. Gezien de vele moeite, kosten en vaak met te onderscnaUen nangneuen welKe deze teelt meebrengt, ook bij toepassmg van mecnanische en cnemische teen- en oogsanetnodes, is het in verband met de karige prijspolitiek voor de sui ker Die ten niet verwondernjK dat de animo voor deze teelt sterk vermindert. In vrijwel alle beanjisiakken gaat men steeds minder presteren voor meer loon. ïs het verwon derlijk aat de bietentelers niet het tegenoverge stelde gaan doen? Zij moeten reeds vaaK genoeg tegen dö stroom inroeien. .uaar onze mening gaan zij het met hun bouw plan wat meer in iets anuers zoenen. Iets dat misschien minder bruto-opbrengst zal geven, maar aat soms toch wel iets meer in het laad je kan brengen. En dat zener meer overeenkomt met het mo derne begrip, dat men moet trachten om minder te dienen en meer te verdienen. OP THOLEN en ST. PHILIPSLAND staat ook op vele percelen klaver veel water en ook hiervoor zai aeze winter wel eens minder pret tige gevolgen kunnen hebben. Onze werkzaamheden op üe boerderij zijn prak tisch alle thans al ruim 7 weken blijven liggen, en wij zien strafs dat alles op wel zeer korte ter mijn uitgevoerd zai moeten worden terwijl we thans werkeloos hierop moeten wacnten. De meeste schuren zijn wellicht al enKele malen goed scnoongemaakt en de werKtuigen, voorzover dit mogeiijK was, ook al, nemen we aan zodat we alleen met groot verlangen naar het einde van de vorst zitten uit te kijKen. Het vergaaerbezoek ïijat ook onder deze win terse omstandigheden, vooral de avondvergade ringen. Het vait ook niet mee als we 's avonds heerlijk bij de kacnel zitten, en we moeten de warme kacnel gaan verruilen voor de koude en de gladde wegen buiten. Toen zal ook aan dit ver lengstuk van het bedrijf niet ongemerkt voorbij gegaan mogen woraen. want ook dit is beiang- rijKl DEZER dagen kregen wij het jaarverslag van de StreeKverbeteringscommissie voor Tholen onder ogen. en wij stoiuien daarbij versteld van de vele activiteiten die deze commissie op Tholen heelt ontplooid. Zij heeft er daar toe bijgedragen d-at de verbeteringen, die door middel van de thans ongeveer geëindigde herverKaveling tot stand zijn gekomen, zo goed mogenjK zijn Denut De commissie blijkt aan ook een sterK stimu lerende en cobrdinerenae taan te hebben, en hoe wel zij deze taak nog steeds niet volbracht acht, mag toch geconstateerd worden, dat mede door haar initiatieven goede vorderingen op dit terrein "fcijn tot stand gebracht. Het jaarverslag geeft tevens een schets van de belangrijke verande ringen die op Tholen momenteel in net bouwplan optreden, o.a. de sterke verschuiving in de rich ting van de tuinbouw, en binnen deze tuinbouw in de richting van de glasteelt. Binnenkort zullen er op Tholen reeds 9 giaswarenhuizen staan, ter wijl het platglasareaal reeds 3.000 ramen omvat. De mechanisatie in de akkerbouw werd sterk doorgevoerd, in het bijzonder de grote verschui ving van de combine met graantank, het aard- appelrooien los op de wagen en het volautoma tisch bietenrooien. De gemengde bedrijven blijven hierbij niet achter, wat o.a. blijkt uit de grot® toename van het aantal melkmachines. Er werden in het afgelopen jaar twee vierstands doorloop- melkstallen gebouwd. Nu de streek verbetering aan haar naperiode be gint, zal het zaak zijn dat de ter plaatse werk zame verenigingen en organisaties haar werk zon der overheidssteun verder zullen voortzetten, waarbij o.a. is gedacht aan de Bedrijfsstudiegroep en een op te richten streekorgaan. Dit zal finan ciële konsekwenties meebrengen, daarom zal het nodig zijn dat deze organisaties de steun van de gehele agrarische bevolking krijgen. Uit dank baarheid voor het streekverbeteringswerk, dat reeds door de Bedrijfsstudiegroep is verricht, is men dit aan deze studiegroep o.i. moreel ver plicht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 4