PLATTELANDSJEUGD 't Scheelt U KAPITALEN SCHAPEN MET VIJF POTEN DE AARDAPPELMARKT 159 -PROGRAMMA V RIJ D A G 15 FEBRUARI 1963 In een leidraad voor een cursus in Vergadertechniek, die in 1953 voor de Culturele Gemeenschap te Roden werd gehouden wordt de ideale voorzitter als volgt geschetst: .,Hij heeft tact om met mensen om te gaan. Hij heeft 'n persoonlijk gezag en prestige, waaraan men zich graag onderwerpt. Hij weet ook in moeilijke situaties met vaste hand leiding te geven. Hij heeft een sterke overredingskracht, doch is ook gemakkelijk toegankelijk voor wat anderen zeggen. Hij kan zich in korte tijd een mening over iets vormen. Hij verstaat niet alleen de kunst van spreken, maar ook die van luisteren. Dit is het beeld met positieve voorbeelden. Misschien spreekt het nog duidelijker, wanneer we het laten volgen door een beeld met negatieve voorbeelden. De ideale voorzitter: Is niet besluiteloos. Is niet onklaar in zijn formuleringen. Is niet langdradig in zijn uiteenzettingen. Hij komt niet onvoorbereid op een vergadering (en hoeveel voorzitters doen dit juist wel). Hij is in staat een agenda in het juiste tempo af te wikkelen, zonder dat de vergadering het gevoel krijgt onvoldoende tijd voor de behandeling te hebben. Hij moet zijn gedachten zó formuleren, dat ze maar voor één uitleg vatbaar zijn. Hij moet niet elk gevoel voor humor missen. Uit deze twee voorbeelden is u al wel duidelijk geworden, dat een dergelijke ideale voorzitter eigenlijk nooit gevonden wordt. U moet er dan ook meer een richtlijn in zien. Trouwens, alleen door een goede keuze heeft u niet zomaar een goede voorzitter. Deze moet ook in zijn taak groeien en worden gevormd in de praktische uitvoering van zjjn voorzitterschap. Daarom kan ook niemand van zichzelf zeggen dat hij of zij geen voorzitter(ster) kan zijn. Dat blijkt pas in de praktijk. De werkelijk goede leider ontstaat slechts in wisselwerking met de groep. Zelfs de man met een maximum aan goede leiderscapaciteiten mislukt als voorzitter, wanneer leden en bestuur hem door hun activiteit, toewijding en vertrouwen, niet de gelegenheid geven zijn capaciteiten te ontplooien." Van de secretaris wordt gezegd in de genoemde Leidraad: ..Allereerst de persoon. Hij is in elke vereniging dc spil waar alles om draait. Hij vormt het centrum. Alle brieven komen er binnen. De notulen, de convocaties, de circulaires, de lidmaatschapsbewijzen, de jaarverslagen, alles wordt op het secretariaat gereedgemaakt. De secretaris is de uitvoerder van dc besluiten. Hij behoort aan*alles te denken. Hij is om zo te zeggen ..het lopende geweten van de vereniging." Het secretariaat is de meest tijdrovende functie in het verenigingsleven. De voorzitter spreekt voor de vereniging, de secretaris schrijft voor haar. Hij is vaak cle stille werker. Welke eigenschappen zullen de ideale secretaris kenmerken? Hij moet in hoge mate bereid zijn de dienaar van de vereniging te zijn. Hij moet zijn administratie netjes en nauwkeurig verzorgen. Hij moet actief zijn: wat hij vandaag kan doen moet hij niet uitstellen tot morgen. Hij moet 'n sterk plichtsgevoel hebben en trouw zijn. Tenslotte zal hij ordelijk moeten zijn en z'n archief zodanig ingericht moeten hebben dat hij alles vlug kan. vinden." ZATERDAG 2 MAART a.s. P. J. G.-JUVVEEL in de Prins van Oranje te Goes. Aanvang: opvoering minnende toneelstuk: 19.00 uur. Aan vang: omlijstend programma: 16.00 uur. Wij rekenen op de aanwezigheid van vele P. J. G.-ers; niet in het minst op diegenen die bij hun eigen afdeling in een toneelstuk mee gespeeld hebben. Aanvang; alle voorstellingen 20.00 uur. 16 februari: Middelburg, Schouwburg; (verzet van II naar 16 februari). „Dimitri, de clown van Ascona". 22 februari: Vlissingen, „Britannia", „Kunst- maand-orkest", o.l.v. Anton Kersjes. 19 februari: Goes, „Prins van Oranje", toneelgroep „Centrum" met „De Melden" (Les Bonnes) van Jean Genet. 19 februari: Axel, Ned. Herv. kerk, Delft's Madri gaalkoor o.l.v. Pierre van Hauwe. 16 februari: Terneuzen, Concertgebouw, toneel groep „Centrum". Tot onze spijt moeten wij U mededelen dat de provinciale kaderdagen (voor afdelingsbe- stuux-sleden), welke op 20 t/m 23 febr. a.s. waren gepland, wegens gebrek aan belangstel ling niet door kunnen gaan. VERVOLG MARKTBERICHTEN (Advertentie) De aardappelmarkl veerde op door de openstelling van de Britse grenzen voor buitenlandse aardappelen. Bovendien blijkt Frankrijk grote invoerbe- hoeften te hebben. Mede onder invloed van het optreden van de nieuwe koude golf worden op de binnenU ndse markt reeds prijzen van 20 en 21 genoemd voor Bintjes. Voor dit ras ontbreekt, vanzelfsprekend nog een Engelse notering, zodat de situatie daar te lande moet worden beoordeeld naar de prijs van 26 sh.28 sh„ die er voor Majesties wordt betaald. In Engeland zou geen schaarste heersen aan aardappelen, maar zou wel schade zijn aangericht aan cle opgeslagen voorraad, die rond de jaarwisseling nog ruim 2,5 miljoen ton beliep tegen 2,1 miljoen tot een jaar tevoren. Bij de zeer Jage temperaturen, die intussen hebben geheerst, is het alleszins aannemelijk dat die aangerichte schade aanzienlijk is, want. in Engeland wordt veelal nog de oude methode van inkuilen gevolgd, waarbij d-e opgebrachte laag aarde al gauw te dun kan blij ken te zijn. Frankrijk lijdt waarschijnlijk aan een soortgelijke tekortkoming. Op België heeft Frankrijk, dat voorheen reeds contracten voor de levering van 50.000 ton aardappelen in Nederland en België plaatste, een beroep gedaan voor nog eens 75.000 ton toe te staan. Zweden biedt voor de Nederlandse aardappelen reeds een prijs, die in onze eigen munt neerkomt op 38, maar de terugkeer van de vorst heeft elke afscheep onmogelijk gemaakt. Als de weersomstandigheden het gaan toelaten, zal de prijs vermoedelijk wel wat verlaagd worden. Het Nederlandse Produktschap voor Aardappelen heeft intussen aangekon digd, dat bij wijze van voorzorgsmaatregelen voor de verzekering van de bin nenlandse marktvoorziening de uitvoer van consumptie-aardappelen vanaf 7 februari gebonden zal zijn aan vergunningen, die een geldigheidsduur van 14 dagen krijgen. Voorshands beeft dit nog slechts theoretische betekenis, aange zien er nog zo veel aardappelen in ons land zijn, dat aan daadwerkelijke uit- voerbeperking zeker geen behoefte bestaat. De termijnhandel heeft het optimisme van de effectieve markt overgeno men, Bij levendige belangstelling liepen de termijnprjjzen op van 20,50, waarop de handel werd aangevangen, tot 25 in het midden van de week. Daarna volgde een daling tot 23,30 en het slot kwam op 23,70- - 2.3,60 met de laatste transacties op 23,60. Niet minder dan 1602 contracten wisselden in de loop van de week van eigenaar, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat de openstaande positie een uitbreiding onderging van 940 tot 1256 contracten. GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN (Beursbericht markt Goes 12 februari 1963.) Gerst, basis. 17 procent, ƒ27 ƒ29; Tarwe, basis 17 procent, ƒ29-ƒ32: Zomertarwe geschikt voor zaaidoeleinden tot ƒ37,50, naar gelang kwaliteit: Groene erwten 4048; Schokkers 40- 70. Prima partijen groene erwten en schokkers noteerden iets hoger. Bruine bonen ƒ65 -ƒ160; Karwijzaad 100118. Alles boerenschoon af boerderij en per 100 kg. AARDAPPELEN Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sortering 16,5017,50; Bintje, 35 mm opw., export sortering 16,5017,50. Deze notering geldt voor opgewarmde partyen. Levèring aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden ƒ4,50—ƒ5,50 per 100 kg. IJIEN Do prijs van uien bedroeg 3032 cent per kg, onafgestaart geleverd aan de sorteerinric hting. HOOI en STRO Lucernehooi, geperst af bedrijf ƒ180—ƒ195; Weidehooi ƒ150- ƒ160; Veld- beemd, andere beemdsoorten en raaigrassen ƒ100ƒ110; Roodzwenk 65 - 70; Gerstestro ƒ85ƒ90; Tarwestro, grote balen ƒ80—ƒ85, kleine balen 75—ƒ80; Erwtenstro ƒ125- ƒ135. Alles per ton. VLAS De prijs van ongerepeld vlas bedraagt 21--27 cent per kg, levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 2531 cent per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. De prijs van bolkaf bedraagt 10 11 cent per kg. besparing! Vernieuw Uw gladde trekkerbanden. Méér trekkracht en gegarandeerd evenveel bedrijfszekere werkuren als een nieuwe band Nu snelle levering, door het inschakelen van twee fabrieken. elk type - elk merk - elke maat

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 23