BROUWGERSTMARKT 5LIKHGE& W cckovcrzichl Noteringen KOUDETOESLAG BROUWGERS'TNIEUWS VRIJDAG 15 FEBRUARI 1963 UIT EEN qefteim Mw WCEKBOEK VAM DE afgelopen week kenmerkte de binnenlandse graanmarkt zich nog steeds door de afwachtende houding die de verwerkers aannamen, nu zq de grote stroom van buitenlandse granen dagelijks naderbij zien komen. Als gevolg hiervan bleven prijsdalingen op de binnenlandse markt niet uit. Zomergerst werd ver geefs aangeboden. Enkele kleine transacties werden geforceerd op een zeer laag prijsniveau. Dit was eveneens het geval met inlandse maalgerst. Belangstelling van buitenlandse zijde ontbrak geheel. De haver markt was flauw gestemd. Een geringe vraag, waar een dagelijks toenemend aanbod tegenover stond, deed de prijzen dalen. Wèl bleef enige belangstelling bestaan voor latere levering, maar hiervoor werden te hoge premies gevraagd om tot een levendige handel te kunnen komen. De tarwemarkt was rustig gestemd. De vraag naar voertarwe was gering waardoor de prijzen afbrokkelden. De meelfabrieken konden in verband met gesloten vaarwater weinig ondernemen. De markt sloot de week in een flauwe stemming af. Groene erwten en schokkers waren de afgelopen week flauw gestemd. Enerzijds was dit het gevolg van de matige buitenlandse belangstelling en anderzijds doordat haussiers hun maartposities reeds gingen liquide ren. Bruine bonen werden iets minder goed gevraagd clan de afgelopen weken. Voor eapucijners werden in het begin van de week hoge. prijzen betaald. Karwijzaad en blauwmaanzaad lagen verlaten in de markt. AARDAPPELTERMIJNMARKT. («—12 febr. 1W»3.) verstrekt door G. de Vries Zonen. N. V., Amsterdam; voor Zeeland, Goes, tel01100-6451. Door een enigszins verwarde toestand gaf de ter- mijnmarkt deze week nogal schommelingen te zien en kan van een onregelmatige stemming worden ge sproken. De week omzet beliep 1258 contracten tegen 1237 in de voorafgaande week. Consumptie-aardappelen: Bintje, 35 mm opw,: april opende op 24,10 ongeveer het peil van de vorige dag om daarna in reactie te gaan tot. 21 op de volgende dag en zelfs later nog verder tot 18,80. Hierop trad weer enig herstel op tot 19,50 om daarna opnieuw terug te vallen op 18,80. De laatste beursdag gaf noteringen van 19,50 oplopend tot 20,30. De slot- notering was 20,40 laten en 20,30 bieden. VEEMARKT ROTTERDAM Vette koeien ƒ2,10ƒ2,90; Vette kalveren (lev. gew.) ƒ2,40—ƒ3,10; Nuchtere kalveren ƒ1ƒ1,20; Slachtpaarden ƒ22,50; Varkens (lev. gew.) ƒ1,78 1,83. Alles per kilogram. Melk- en kalf koeien ƒ750ƒ1050; Vare koeien ƒ500700; Vaarzen 525ƒ825; Pinken ƒ325 ƒ500; Graskalveren ƒ190—ƒ290; Lopers ƒ70—ƒ90; Biggen 40ƒ50; Schapen ƒ95ƒ140 en Lammeren 95145. Alles per stuk. 1 RÜITAÏ ZET (3—11 februari 1963). Plaatselijk bleef het aanbod ruim. tot 12 a 13.000 kisten per veiling werden verhandeld. De kwaliteit van sommige partijen werd iets minder. De vraag naar appels minderde, peren bleven vast in de markt Cox's Orange Pippin liep af. Het aanbod van Golden Delicious bleef ruim, sommige partijen van dit ras werden rijp. Van Goudreinette waren flinke partijen aanwezig, de prijzen hiervoor werden minder uiteen lopend. Ingrid Marie, mooi rood gekleurd, deed hoge prijzen. Van Jonathan was er een ruim aanbod. Klas se III hiervan werd door de industrie trager afgeno men voor 1921 cent. Voor de exportkwaliteiten lie pen de prijzen iets trager, tot rond 60 cent. Een enkele partij met „Amerikaanse" kleur werd tot 76 cent ge waardeerd. Lombarts Calville liep iets terug; Winston was prijshoudend. Conference werd vlot verhandeld, B. A. Lucas was prijshoudend. Saint Rémy trok iets aan in prijs. De noteringen waren: Appels: Cox's Orange Pippin, m. 65-70, I 7698, II 59—78, idem, m. 55-60, I 36—44, II 31—38; Golden Delicious, m. 70-75, I 6584, II 5776, idem, m, 60-65, I 4454, II 3950; Goudreinette, m. 75-80, I 5069^ II 50—60, idem, m. 65-70, I 45—51, II 43--45; Ingrid Marie, m. 75-80, I 69—78, idem, m. 65-70, I 71—74; Jonathan, m. 70-75, I 38—60, II 24—34, idem, m. 60-65 I 34—41, II 20—24; Lombaits Calville, m. 70—75, I 45—53, II 39-47, idem, m. 60-65, I 22—31, II 20—25; Winston, m. 65-70, I 68- 75, II 30—51, idem, m. 55-60, I 32—31, II 26—28. Peren: Conference, m. 65-70, I 7678, II 61, idem, m.. 55-60, I 52—54, II 42—43; Doyenné du Cornice, m. 75-80, I 122-128, II 115-127, idem, m. 65-70, 1 125, II 122; Beurré Alexander Lucas, m. 75-85,, I 61, ,ldem m. 65-75, I 56; Saint Rémy, m., 75-85, II 3543, idem, m. 65-75, II 3443. BROUVVGKRSTNOTERINGEN 11 februari 63 „Balder" brouwgerst op Belgische kondities: direct bij open water 30,50 bieden/'f 31,laten ƒ30,50 nom, loco autovrij. Geschoonde „Balder" op Duitse kondities: direct bij open water 32,35 laten 32 nom, loco autovrij. BULLETIN VAN DE GROENTE- EN FRUITMARKT Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland deelt over het verloop op de groente- en fruitmarkt in de periode van 6 tot en met 12 febr. 1963 o.m. het volgende mede: In de aanvoer van witlof is praktisch niets veran derd. De vraag is onafgebroken krachtig geweest. In hoofdzaak was deze van de binnenlandse handel af komstig, maar voor een beperkt deel ook van West- Duitsland. Do prijzen lagen boven het peil van vorige week. De aanvoer van prei is tijdens de vorstperiode tot een minimum teruggelopen, doordat oogsten uitge sloten was. Deze week begon het weliswaar te dooien, maar van een snelle aanvoertocneming kon nog geen sprake zijn. Door de vorst heeft het gewas bovendien sterk geleden. In veel gevallen is het pro- dukt kwalitatief onder de maat. Deze week werden weer hoge prijzen besteed. Gezien de tijd van het jaar en gelet op het aanvoer- verloop was het aanbod van knolselderij nog niet klein. Wel was het sterk geconcentreerd in enkele ge bieden, te weten op de Zuidhollandse eilanden en in Noord-Limburg. Bij een levendige vraag werd dit produkt vlot verkocht. Het werd afgezet naar de bin nenlandse markt en naar West-«Duilsland en Frank rijk. De prijzen waren hoog. Deze week valt een lichte vermindering van de aan voer van appelen te vermelden, zonder dat daaraan al te veel betekenis moet worden toegekend. De vraag is wat zwakker geworden, hetgeen de prijzen van de meeste rassen iets heeft doen afbrokkelen. In vrij opvallende mate was dit het geval bij Golden Delicious en Jonathan. De N. V. Gebr. Van den Akker Argenturen, tel. 134655 Rotterdam, deelt ons het volgende mede: DE markt heeft de laatste 14 dagen onder in vloed gestaan van het beëindigen van de staking in Amerika. Hierdoor zijn de verladingen van Amerika weer op gang gekomen en het gevolg is, dat momenteel grote hoeveelheden onderweg zijn, die zeer spoedig in Europa verwacht worden. Het is de vraag of deze dan naar het binnénland afgevoerd zullen kunnen worden. De markt voor voergranen is dan ook zeer flauw. Het heffingen systeem in de E. E.G. houdt in dat de heffing op voergerst gelijk is aan de heffing op brouwgerst. Dalen de voergerstprijzen, dan wor. den automatisch de heffingen verhoogd. Voor gerst uit derde landen kan deze wijziging dagelijks plaats vinden, voor gerst uit de E.E. G. landen wekelijks. Een verhoging van de heffingen noopt de houders van brouwgerst ertoe hun prijzen aan te passen. Met deze situatie hebben wij momenteel te kampen, te meer daar diverse omstandigheden de Duitse belangstelling voor buitenlandse brouw gerst beperkt houden. Deze omstandigheden zijn onder meer de moeilijkheden met het transport. Scheepvaart op de Rijn is nog steeds niet moge lijk. Zodra dit wel het geval zal zijn, zal de belang stelling voor schepen groot zijn, wat de vrachten nadelig zal beïnvloeden, De situatie is al met al niet rooskleurig, vooral niet, omdat het seizoen reeds ver gevorderd is. Toch is een verdere belangstelling van Duitsland zeker nog te verwachten en wij zouden de houders van brouwgerst ten sterkste willen aanraden een verkoop te overwegen, zodra hun hiertoe tegen een redelijke prijs de gelegenheid geboden wordt. Heffingen. ïnvoerheff. België t.o.v. Frankrijk Holland 3de landen deze week Bfrs. 10 137 vorige week Bfrs. 5 122 Invoerheffingen Duitsland deze week DM 97,34 93,22 204,80 vorige week DM 89,69 82,99 192,80 Voor de goede orde vestigen wjj er de aandacht op, dat by een uitkering van een koudetoeslag hierop prémie A. O. W. en loon belasting volgens het tarief bijzondere be loningen moet worden ingehouden en hier over eveneens sociale lasten afgedragen moe ten worden. 12 febr. UTE zijn nu aan de zevende vorstweek begonnen en het is niet meer zo koud en zo nu en dan wat dooi. Volgens ae weerkundigen is het eindo nog niet in 't zicht. De weersverwachting sprak nog van sneeuw, die de gesmolten sneeuw weer aan zal vullen. We worden er al wat aan gewoon, wanneer er maar geen snijdende N. O.-wind bij is, want daaraan worden we nooit gewoon. In het buitenland, nu vooral in 't N. zit het nog niet goed. Bij het skiën in Zweden was het zondag nog -22° C. wat toch nogal laag is. We zijn de voorlaatste week naar de Spuitdag geweest en er was veel volk aanwezig. Er is nu ook wel tijd om naar een vergadering te gaan en het gebodene was de moeite waard, 's Morgens werden we bij 't Spuiten zelve bepaald, wat mag en niet mag, wat kan en niet kan en wat we moe ten en niet moeten doen. Deze -schijnbare droge stof werd op een zeer smeuïge wijze opgediend wat zeker een vak apart is. 's Middags luisterden we naar de uitslagen der spuitproeven tegen on kruid in suikerbieten, zeer leerzaam. Maar toch is ons het resultaat van deze proeven tegengeval len er is nog niets uit de bus gekomen, dat altijd positief goed, werkt. De proeven worden dit jaar voortgezet met de gebruikte middelen en een paai veelbelovende nieuwe middelen. Het spuiten is ook zeer duur 100-/ 250 per ha!). Dat is niet mis en men moet er helemaal niet meer van onder kunnen komen om deze mid delen te gebruiken. Laten we hopen, dat 1963 ons wat beters brengt, we zitten er op te springen. We zouden zo graag een middel hebben vóór 't zaaien gespoten, dat het onkruid flink belemme rende en dan nog een keer spuiten na 't opeenzet- ten om de laat-ontkiemde onkruiden te doden. Dat is gemakkelijker geschreven dan gemaakt. We kunnen natuurlijk beginnen, zoals de inleider zei, op zeer schone grcrnd, dan goed klaarmaken, goed zaaien, zodat een vlugge opkomst verwacht kan worden. We gaan dan vroeg licht eggen, met dun- en wiedmachine er door. Later nog een keer, of meer als 't nodig is, met de dunner, aan met de lange hak ineens opeen. We hebben dan, als 't weer meewerkt, al heel wat minder man-uren dan vroeger. Door gebruik te maken van tweeeerlei zaad, gewoon zaad en fijn zaad, kan men wat spreiding brengen bij 't door slaan. Het gewone zaad kan men bijna altijd een dag of vier doorslaan dan monogerm- of precisie- zaad. We kunnen alles natuurlijk niet met een schaar tje knippen, op papier gaat dit altijd beter dan in de praktijk. Toch moeten we proberen, de biet in ons bouwplan te houden, zij, is voor ons onmis baar. De prijs is dit jaar 2 hoger. We hadden iets hoger gemikt, maar alle beetjes helpen, maar alles van te voren beredeneren en uitkienen kan ons helpen om over die hoge arbeidstop te komen zonder ongelukken. We zijn niet zover dat we bie ten zonder handwerk zonder veel verlies kunnen kweken, dat kost nog teveel kg. Het is beter het alsnog als hierboven te proberen. k LS gevolg van het aanhouden van het winterse weer kwam er weinig verandering in het txvld van de brouwgerstmarkt. De kopers blijven op beter weer wachten. De vrachtenmarkt is momenteel zeer hoog waar door de handel in voergerst met West-Duitsland wordt gestagneerd. Dit heeft weer tot gevolg dat de voergerstmarkt gedrukt ligt en daardoor de heffing in Duitsland hoger kan komen te liggen. Dus allemaal onzekere factoren voor koper en verkoper. Een vast punt blijft, dat Duitsland nog behoefte aan brouwgerst voor de moutindustrie heeft. Hier over hebben wij reeds diverse malen geschreven en tot heden is deze behoefte nog niet ingedekt. Wij kunnen echter niet begrijpen, dat er make laars ere exportagenten zijn die «Ie dooi niet kun nen afwachten en nu maar de kleinere exporteurs trachten te bewegen tegen zeer lage prijzen op de buitenlandse markt af te geven. Hierdoor wordt de markt onnodig gedrukt en het zal moeilijk zijn straks het verloren terrein weer terug te winnen. Men za! over het algemeen als reden aanvoeren dat de Franse brouwgerst toch ook tegen lagere prijzen wordt aangeboden. Dit is juist maar (leze Franse gerst is van een geheel andere kwaliteit dan de Nederlandse Bal- der. Wij verwachten de eerstkomende weken, zolang het vaarwater nog niet officieel geopend is, een rustige markt. De huidige lage offertes stimuleren de Duitse kopers nog niet doch zullen aanleiding geven in hun afwachtende houding te volharden. CEBEOO.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 19