In 3 weken onder en heus geen stulp! Gebouwd van beton Het neen en de landbouw KNLC MAURITSPLEIN 23 127 verkqopassociatii inci-cimu nx„ voorlichting, hlreksracht sot, Amsterdam VRIJDAG 8 FEBRUARI 196S slechte dienst vrede en vrijheid wer den bewezen. De ambities van het gaullistische Frankrijk doen een ontoelaatbare kloof tussen de landen van de vrije wereld ontstaan. NATIONAAL-ECONOMISCH DE aanstaande toetreding van Engeland confronteerde het E. E. G.-beleid, niet in het minst ten aanzien van de landbouw, in sterke mate met de belangen van de rest van de vrije wereld. Nederland was die confrontatie niet onwelgevallig: zijn economie is immers te zeer be paald door internationale handels- en andere betrekkingen over de hele wereld. Ook de Nederlandse landbouw is voor een belangrijk deel afhanke lijk van de im- en export. Het na- t ionaal-economische belang van de handhaving van de economische be trekkingen met de derde landen, niet- leden van de E. E. G., geldt dan ook zeker voor de Nederlandse land bouw. Ook overigens is de landbouw in ons land te sterk verweven met de andere sectoren van de volkshuis houding, dat het behoud van de kan sen van Nederlandse handel, indus trie, vervoer, etc. in de hele wereld, hem niet zou aangaan. Er is enige reden voor bezorgdheid, dat nu die derde landen zich minder zullen be- CRISIS IN EUROPA DE president van Frankrijk zei „neen" en dus werden de onderhande lingen over de toetreding van Engeland tot de E. E. G. afgebroken. Er viel een aeiharde politieke beslissing, terwijl de geesten in West-Europa en het Verenigd Koninkrijk reeds lang ingesteld waren op Engelands aanslui ting* er werd immers alleen nog moeizaam onderhandeld over de voorwaar den'van die aansluiting: „technische" aangelegenheden, die bovendien een oplossing nabij leken. Harde en bittere woorden zijn gebruikt om ergernis en teleurstelling over Frankrijks afwijzende houding tot uitdrukking te brengen. Ook in Neder land is van overneidszijae, vanuit de volksvertegenwoorüiging en uit diverse kringen van het georganiseerde bedrijfsleven ernstige ongerustheid over de ontwikkeling naai' voren gebracht; het Landbouwschap deed dit als spreek buis van de Nederlandse landbouw. Van de georganiseerde landbouw mag zeejr zeker een oordeel worden ver wacht in deze belangrijke affaire. De landbouw zat immers midden in de problematiek van Engelands E. E. G.-lidmaatschap. De Engelse landbouw had wensen ten aanzien van het in ontwikkeling zijnde gemeenschappelijke landbouwbeleid in de E. E. G., vooral wat de overgangsfase betreft. En de problemen van de toekomstige betrekkingen tussen de (vergrote) E. E. G. en fle Gemenebestlanden waren in de allereerste plaats problemen van de han del in belangrijke landbouwprodukten tussen die landen. Hoe moet de Nederlandse landbouw de nu ingetreden situatie bezien en iboe moet zijn houding in de verdere ontwikkeling zijn? ALGEMEEN POLITIEK gebeurd, doet groot gevaar duchten HET Is op vele plaatsen al ge- voor de handhaving van de demo- beurd, maar het kan geen cratische instellingen in West-Euro- kwaad om op deze plaats ook nog Pa. Miskenning van en verachting eens ernstige bezorgdheid te uiten voor de beproefde werkwijze in ont- ®ver de ontwikkeling uit algemeen wikkelde parlementaire democra- politiek oogpunt gezien. Niet alleen tieën is altijd wel begrijpelijk ge ile inhoud van de Franse afwijzing, weest of gemaakt, maar evenzo vele maar voorn] de wijze waarop die is keren is naderhand gebleken welke kommeren om goede relaties met de E. E. G., die zich immers meer lijkt te willen afzonderen. De betrokken vijf landen en het Verenigd Konink rijk hebben inmiddels echter te ken nen gegeven alle mogelijkheden tot behoud en eventueel verbetering van de goede betrekkingen op allerlei terrein te zullen onderzoeken. LANDBOUW IN EEN GROTERE E. E. G. WAT was op agrarisch terrein de bedoeling en wat had de Nederlandse land- en tuinbouw te verwachten van de aansluiting van Engeland? Toetreding van een agra risch importland lijkt allerminst be zwaarlijk Maar het was bekend, dat in het kielzog van Engeland zeker Denemarken als ook hoogstwaar schijnlijk Ierland en Noorwegen de E. E. G. zouden binnenvaren. De beide grote Europese agrarische ex porteurs en concurrenten dus samen in de E. E(G. Ondertussen ging het echter vooral om de voorwaarden van het Engelse toetreden. Op een of andere wijze zou er, zeker voorlopig, ruimte op de Euromarkt (of desnoods, alleen de Engelse markt) moeten blijven voor de landbouwprodukten van de ex porterende (blanke) Gemenebest landen; een compromis hieromtrent zat in de lucht. Verder ging het dan voornamelijk nog om de manier en het tempo waarbij Engeland het stel sel «an E. E. G.-marktordening voor de verschillende produkten zou over- nemen. De indruk liet zich vestigen, dat waarschijnlijk de Nederlandse tuin bouw grotere afzetmogelijkheden zou krijgen bij de uitbreiding van de E. E. G-, terwijl b.v. in de vleessector misschien ook hier en daar wat meer mogelijkheden zouden ontstaan. EN IN DE „KLEINE" E. E. G. HOE nu verder m de E. E. G.? Be paald niet de eerste de beste woordvoerders hebben na het mis lukken van de Engeland-onderhan- delingen gewezen op het gevaar, dat nu de verdere ontwikkeling van de E. E. G. zo niet voorlopig tot stil stand zou komen, maar dan toch ernstige vertraging zou ondervin den. Het lijdt geen twijfel, dat de aan het onderling vertrouwen toege brachte schade voorlopig allesbehal ve stimulerend zal werken. Sommi gen hebben zelfs de duidelijke op dracht aan de „Vijf" voorgehouden, dat zeker met nog te regelen E.E.G,- aaken, die ook maar enigermate in Frankrijks voordeel zouden zijn, be slist geen haast dient te worden ge maakt. Om welke E. E. G.-zaken gaat het „hier dan bijvoorbeeld? Het E. E. G.-verdrag is als onher roepelijk te beschouwen. Voor het grootste deel van het bedrijfsleven ligt vast, wat er verder gaat gebeu ren: afbraak van „binnenmuren" en opbouw van een gemeenschappelijke „buitenmuur". Op enkele terreinen moet echter een gemeenschappelijk beleid verder worden uitgebouwd. Het belangrijkste daarvan is land bouw, andere zijn het vervoer en de associatie met voormalige Franse gebieden. En hoever was men met de Euro landbouwmarkt? Ofschoon heel be langrijke beslissingen genomen wer den in het afgelopen jaar, staat men eigenlijk nog maar aan het begin: overeengekomen is om de nationale manieren van bescherming voor een aantal belangrijke produkten (gra nen, varkens, eieren en gevogelte, groenten en fruit) gelijk te maken, nog niet de mate van bescherming gemeenschappelijke richtprijzen etc.) zelf. Dat is momenteel in gang. Maar het is een onevenwichtige ont wikkeling: er is nog geen reglement voor zuivel, rundvlees en varkens- delen en -vleesartikelen. De Nederlandse landbouw weet lang nog niet waar het aai» toe is in de (kleine) E. E. G. en hij is dan ook niet gediend met paniekachtige vertragingsmanoeuvres, wèl met een bezonnen oordeel aan de hand van een nauwgezet onderzoek van de mogelijkheden. Er zal wel aanleiding blijken om in een volgend artikel hierop terug te komen. £en boerderij van 15 ha, met grupstal voor 25 koeien, en loopstal voor jongvee, ruime hooiberging, voeder en wagenberging. Zoiets is alleen mogelijk-als men kan werken volgens de „meccano-methode" - zo veel mogelijk bouwonderdelen vooraf klaarmaken In de fabriek - en op het werk met enkele vakmensen slechts monteren en afwerken. Betonnen stijlen, waartussen betonnen wandplaten, kapconstructie van hout, gedekt met gegolfde asbestcementplaten. De stafvloer, de grup, de koestand, de voergoot: alles samengesteld uit betonelementen. Natuurlijk hebt U van deze nieuwe ontwikkeling in de bouw gehoord ook in de woningbouw wordt reeds veelvuldig gebruik gemaakt van dergelijke geprefabriceerde onderdelen. Waarom zou de moderne landbouwer ook niet profiteren van de voordelen in tijd en geld die deze nieuwe bouwmethode biedt? U krijgt dan bovendien een boerderij met grote mogelijkheden voor uitbreiding en aanpassing. Er zijn thans diverse betonfabrieken die bouwelementen maken waar mede U kunt bouwen en verbouwen zonder dat hieraan zware hulpwerktuigen te pas komen; de zwaarste enderdelen kunnen aangebracht worden door 2 man! BETON is een sterk bouwmateriaal, hygiënisch en goed bestand tegen elke vorm van aantasting.,,, kortom: beton Is zijn geld waard! Vraagt inlichtingen bij uw voorlichtingsdienst of san de <AdvJi

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 15