VEILIGHEID IN DE TUINBOUW!! 124 Beveiliging van Tuinbouwwerktuigen ZEEUWS LANDBOUWBLAD ONGEVALLEN gebeuren niet, ze worden veroorzaakt. Veroorzaakt door onkunde, onbegrip of onoplettendheid. Veroorzaakt door haast of roeke loosheid. Veroorzaakt door ijverige, bekwame werkers, die heel even maar hun aandacht lieten verslappen... ZIJN TUINBOUWWERKTUIGEN GEVAARLIJK un Neen, in het algemeen niet. Het zijn meestal maar kleine en lichte ma chines en werktuigen, die een flinke arbeider wel „baas" kan. Als er een kop pelingskabel van een motorhak breekt, behoeft die niet in de sloot te rijden. Zo'n machientje is met één hand tegën te houden. Ook bij tweewielige trekkers en treesmachines is het risico voor de be stuurder niet al te groot. Men loopt erachter er» heeft voldoende gelegenheid Om opzij te stappen als er bij die geringe snelheid iets mis mocht gaan. In dit opzicht is het besturen van een vierwielige trekker veel riskanter. Met andere tuinbouwwerktuigen, ploegen, cultivatoren, aanaarders, kruiwagens, rugspuiten, pottenpersen, enz,, is het al even moeilijk oni „brokken" te ma ken. Motorhak, niet beschermd. Op deze wijze wordt voorkomen, dat bij het ontkoppelen van de trekker (bijv. voor een boom tak of sloot) de trekker door de volle toeren draaiende cirkelmaaier nog enkele meters voort geduwd wordt. Door het opnemen van een vrij- loopkoppeling in de tussenas, kan de trekker wel het werktuig aandrijven, maar niet omgekeerd. RUGSPUITEN Bij het uitvoeren van bespuitingen is het vooral zaak, dat de spuiter zo weinig mogelijk met de spuitvloeistof in aanraking komt. Het dragen van handschoenen en beschermende kleding is prach tig, maar het is nog beter het euvel bij de „bron" te bestrijden. Vele rugspuiten zijn tijdens het gebruik aan de buitenzijde kletsnat. Het bestrijdingsmiddel drup pelt er soms af. Niet altijd is dit te wijten aan slor digheid van de arbeider, dikwijls is het terug te voeren tot; een ondoelmatige constructie of slecht onderhoud van de rugspuit. Hier volgen enkele regels voor fabrikanten van rugspuiten en voor hen die ermee werken. 1. Zorg voor een ruime vulopening, niet hoge op staande rand. Dit voorkomt morsen tijdens het vullen. 2. Maak het deksel goed sluitend, zodat door het schommelen tijdens het dragen geen vloeistof kan wegspatten. 3. .Breng een voldoende groot, gemakkelijk uit- neembaar filter aan in de spuitstok. De spuiter behoeft dan niet telkens de verontreinigingen uit de spuitdoppen te peuteren of deze (met de mond!) schoon te blazen. 4. Gebruik deugdelijke niet lekkende slangkoppe- lingen en de beste slangklëmmenr, die u kunt vinden. Dit zijn kleinigneüen, maar ze bevorde ren in hoge mate de veiligheid van de gebruiker. Mot opzet zijn in bovenstaand artikeltje de „nor male" beveiligingsmiddelen als: beschermende af- takassen, beschermde V-snaren en kettingen, aar- ding van elektrische installaties, beveiliging van elektromotoren, beschermende kleding, gebruik van gasmaskers e.d. buiten beschouwing gelaten. We mogen toch verwachten, dat iedereen met het bestaan en de toepassing daarvan bekend is. Belangrijk is, dat beveiligingen worden aange bracht op plaatsen waar onverwacht acuut gevaar kan ontstaan. Fabrikanten die. bij de constructie van hun machines en werktuigen daarmee voorbaat rekening houden, bewijzen de tuinbouw een goede dienst. Tuinders die, door ervaring ge leerd, de fabrikanten op bepaalde onvolkomen heden wijzen en eventueel de gewenste beveiliging door hun smid of dealer laten aanbrengen, bewij zen eveneens dat zij van goede wil zijn en ver antwoordelijkheidsgevoel bezitten. Ongevallen gebeuren niet, ze worden veroor zaakt. Help mee de oorzaken zoveel mogelijk weg te nemen, door de werktuigen (nog) veiliger te maken. Ontleend aan een publicatie van het Veilig heidsinstituut, Amsterdam. Dat er desondanks toch ongevallen in de tuin bouw blijven plaatsvinden is te wijten aanTWEEWIELIGE TREKKERS. I. Te weinig technisch inzicht van de man, die het werktuig bedient. Hij let niet op loszittende moeren en versleten kabels. Hij is tuinder, geen monteur. Het hoge tempo, waarin vaak wordt gewerkt. Machines en werktuigen worden aangeschaft ®m de arbeidstoppen in het seizoen weg te ne men. Er is altijd „haast" bij het werk, waar door weieens te weinig op eigen veiligheid wordt gelet. Deze kunnen risico's opleveren als ze gebruikt worden voor het trekken van aanhangwagens, bijv. naar de veiling. Voorkom breken van koppelingskabel door het aanbrengen van een stang. Zorg dat de remmen op beide wielen goed afgesteld zijn en tegelijker tijd pakken. Ook de rem van de aanhangwagen gebruiken. Pas op, dat u in bochten niet de macht over het stuur verliest. Geef richting aan en zorg ervoor dat men u in het donker bij het rijden op de open bare weg duidelijk kan zien. Voer de voorgeschre ven verlichting op trekker en aanhangwagen. BE MOTORHAK. Het toerental van het freesrondsel is bij een motorhak lager dan bij een freesmachine. Som mige fabrikanten leveren deze machientjes zonder freeskap, anderen met een afneembaar scherm- plaatje en enkelen zelfs zonder beveiliging. Met het oog op weggeslingerde stenen e.d. is een beveiliging van de motorhak echter beslist noodzakelijk. Verlang stevige, afneembare be- schermplaten en gebruik die ook. Laat u niet ver leiden (bijv. in kassen) een al te korte stuurboom te kiezen, waardoor uw voeten gevaar lopen tus sen de freesmessen te komen. CIRKELMAAIERS Willen we in de tuinbouw ongevallen zoveel mo gelijk beperken, dan dienen we te beginnen bij een ferHoze beveiliging van de werktuigen. ENKELE VOORBEELDEN. Het kan nuttig zijn om hieronder enkele concre te voorbeelden te noemen van beveiliging van tuinbouwwerktuigen. Ieder kan dan nagaan hoe het daarmee op zijn eigen bedrijf gesteld is. Fa brikanten en constructeurs kunnen er eventueel rekening mee houden. DE FREESMACHINE. Het werkende deel van de freesmachine is het draaiende freesrondsel met haken of bladen. Het is beschermd door een freeskap. Zolang de frees in de grond draait, is er weinig gevaar. Gaat de feestuurder echter draaien op het eind van het per- teel, zonder de frees uit te schakelen, dan kan hij lelijke verwondingen aan been of voet oplopen. Ook het instellen van de werkdiepte (dat veelal bij draaiende motor gebeurt) is een riskante be zigheid. Als de klauwkoppeling plotseling pakt, kan dit een hand kosten. Let daarom bij freesmachines op: a. een stevige freeskap van zwaar plaatijzer; b. een veilige freeskoppeling, bereikbaar- vanaf de stuurboom; diepte-instelling boven op de freeskap; Bowden-kabels zoveel mogelijk vervangen door stangen; uitlaat beveiligen door een strip of geperforeer de ptaat Motorhak met beschermkap. Voor zover de cirkelmaaier niet wordt aange dreven door een doordraaiende aftakas van de trekker, moet in de tussenas een vrijloopkoppeling worden opgenomen. Cirkelmaaiers, dienen niet alleen aan de boven zijde, doch ook rondom aan de zijkanten goed af geschermd te zijn. Het mes heeft een hoog toeren tal en weggeslingerde steentjes kunnen verwon dingen veroorzaken of ruiten doen sneuvelen. Let daar vooral op bij het maaien van wegbermen of langs fietspaden. Grote (getrokken) cirkelmaaiers, zoals die in de fruitteelt worden gebruikt, dienen op deze wijze beschermd te zijn. Aan het vastzet ten van de messen moet veel zorg worden besteed. 3 Be gebrekkige uitvoering van de beveiliging bij sommige tuinbouwmachines. Soms is aan de wettelijke voorschriften voer beveiliging vol daan, doch de uitvoering en de constructie laat bij gebruik door ondeskundigen nog te veel kans op ongevallen over. Detail van tie diepteregelaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 12