Werkgroep vorming en kadervorming Tuinbouw van het K. N. L. C. NOGMAALS CONTRACTTEELT 94 TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK WIJ ONTVINGEN ZEEUWS LANDBOUWBLAD De afdeling Tuinbouw van het K. N. L. C. heeft alweer enige tijd geleden een werkgroep Vorming en Kadervorming Tuinbouw ingesteld. kanleding tot het vormen van deze groep is geweest dat de Bestuurders van onze Tuinbouw "Organisatie meer moeilijkheden zien lijzen voor de bezetting van de opengevallen plaatsen van lei dinggevende personen in de organisatie. Vele van onze jongere bedrijfsgenoten hebben geen tijd beschik baar om een of twee maal per week uit hun bedrijf te stappen. Twee redenen zijn vaak de oorzaak hiervan. Men kan geen hulp krijgen of men kan ze niet betalen. In vele gevallen wordt van de onder nemer zijn gehele arbeidsprestatie gevraagd. Enkele (en dat zijn dan meestal wat oudere) beschikken over een goede bedrijfsleider en zouden zich de weelde kunnen veroorlooven wat tijd beschikbaar te stellen voor hun Organisatie. Onder die enkelen zijn er echter die hun vrije tijd liever besteden aan zaken, waar zij meer belang in stellen. De conclusie is, dat er een klein percentage overblijft voor de opengevallen plaatsen die nu eenmaal onherroepelijk komen. Gelukkig zijn er ook ouderen, die, juist nu ze wat tijd hebben, zich in de problemen van deze tijd verdiepen en met hun levenservaring de steunpilaren blijken te zijn van vele organisaties. ER KOMEN HIATEN. TNAAR moeten opvolgers voor komen. Men kan U respect hebben voor die oude veteranen, die meestal geheel belangeloos naast hun arbeid nog tijd vinden om aan hun Organisatie mee te bouwen. Men moet de jongeren echter een kans geven om zich nu reeds voor te bereideh op de verantwoorde lijke taak die ze straks moeten innemen. Deze voor bereiding verkrijgt men door „vorming". Hoe deze „vorming" moet zijn, kan men zo maar niet met enkele richtlijnen weergeven. Er is veel tijd voor nodig om de mens voor te bereiden op zijn vol wassenheid, vooral in een tijd waar alles zich zo sterk ontwikkelt. Onze jonge mensen hebben veel mee in deze tijd. De wereld der techniek bereikt nu veel, wat vroeger onbereikbaar werd geacht. Maar daarnaast is er ook het onzekere, de verwar ring en de ontwrichting. De jonge mens van heden, die straks historie zal schrijven van zijn generatie, komt in aanraking met een wereld, die in feite niet zoveel is ver anderd, maar die toch zich geheel anders aanbiedt, dan de wereld waarin onze ouders hebben geleefd. De mens treedt een nieuwe, ongekende wereld bin nen, niet alleen wat techniek en wetenschap be treft, maar ook de geestelijke en culturele ontwik keling ondergaat een verandering, die men enige jaren terug voor onmogelijk zou hebben gehouden. Daarom heeft de mens die in deze tijd geroepen wordt om mee te bouwen aan de wereld van mor gen een grote verantwoordelijkheid. Onze opvoe ding, onderwijs en vorming moet dan ook gericht zijn op de toekomstige ontwikkeling van die andere wereld. Deze wereld brengt hem in aanraking met andere mensen en dingen die zijn levenspad door kruisen. Bij de volwassenheid komt de nadruk te vallen op de uitwisseling van ervaringen, gedachten van dat gene wat men heeft gewonnen en gevormd aan kennis en inzicht. De vorming gaat verder met het ouder worden op scholen, instituten en Jongeren Organisatie. Wanneer de vorming van onze Agra rische jongeren een zekere hoogte heeft bereikt naar gelang van de individuele en de maatschappe lijke omstandigheden zal men ook begrip moeten hebben voor de Organisatie die een onmisbare schakel is voor het beroep dat men gezamenlijk uitoefent en waarin men zijn bestaan vindt. KADERVORMING 1WTEN komt dan aan de Kadervorming, die men moet zien als een verdere uitbouw van de algemene vorming. Hoe moet de Weikgroep van Vorming-Kadervorming van het K.N.L.C. dit lan delijk bezien en richtlijnen geven om tot dit doei te komen? Onze algemene organisatie is gebouwd op de beginselen van het Christendom, zodat er in onze Organisatie plaats is voor een ieder, die hier mede instemt, hoe verschillend onze levensbeschou wing ook moge zijn. Uitgaande van dit beginsel is het mogelijk dat er een samenbundeling is in de organisatie ondanks het verschil in belevenis van deze beginselen. Dat dit ook in de praktijk moge lijk is bewijst het feit dat we in onze algemene organisatie Land-, Tuinbouw- en Huishoudscholen hebben zoals de ouders dit wensen. We zien in deze tijd een streven naar hergroepering en naar samenwerking, een noodzakelijk iets in onze plattelandssamenleving. Verschillende groeperingen met een eigen levens beschouwing gaan elkander zoeken, om te komen tot samenwerking, om aan de greep van een drei gende dictatuur en communisme te ontkomen. Naar deze éénheid wordt de wereld van vandaag gedrongen en de jeugd (en dit is de toekomst voor de volgende generatie) is geboeid door dit verlan gen naar eenheid. Deze éénheid is niet begrensd in de E.E.G., maar omspant de gehele wereld. Dit ideaal na te streven is waardig er voor te strijden. In versneld tempo wordt de historie geschreven en het is de grote vraag of onze ogen hier wel vol doende voor open zijn. Of gaat het ons ouderen ook te snel? Zijn we te moe en laten we het maar langs ons heen gaan? Of zitten we te veel in onze eigen heilige huisjes, zo met zorg opgebouwd? Hebben we misschien wel veel gepraat, maar nog weinig gebouwd aan een betere wereld? Zijn de programma's van onze jongeren organisatie wel zo ingesteld dat er plaats is voor al onze jongeren? Zo zou men door kunnen gaan en hoe meer men zich er in verdiept hoe meer men tot de conclusie komt dat er nog veel ontbreekt. We behoeven echter niet te wanhopen, wanneer we van goede wille zyn om onze taak te ver staan. We zijn van mening, dat de Werkgroep van het K.N.L.C. hieraan kan meewerken en een bescheiden plaats kan innemen. EEN zeker gevoel van matheid gaat zich van ons meester maken in deze winterse weken waarin elke dag opnieuw de temperatuur tot (te) lage waarden daalt. Het is te koud en het duurt te lang. Opnieuw ervaren we als tuinders hoe af hankelijk wc zyn van de natuur. We kunnen vooraf onze plannen maken, ons werkschema klaar hebben, maar het komt allemaal heel anders uit. Toch staat vast dat het voorjaar het straks zal winnen 'van vorst en sneeuw. De werkzaamheden zullen dan in een onvoorstelbaar snel tempo op ons af komen. In verband hiermede mogen we nog wel een keer de vraag stellen of U er dan klaar voor bent. Dat wil zeggen dat U nu alles zo regelt dat er straks geen oponthoud is door din gen die voorzien en voorkomen hadden kunnen worden. We denken in het bijzonder aan de machines, maar ook aan de bestrijdingsmiddelen en de kunst mest die we straks nodig hebben voor ons bedryl'. Ligt het al klaar? Is het besteld en kimt U rekenen op een tijdige levering Hoe is het met het zaai en plantgoed? U weet toch dat een heleboel zaden dit jaar schaars zyn. Zorg er voor dat U straks niet moet horen dat hetgeen U wilt hebben is uit verkocht. Bestel in deze weken wat I7 nodig hebi en wacht er niet mee tot straks als iedereen hel wil hebben. Het wordt thans duidelijk dat er heel wal schade zal komen door deze strenge winter. Wc denken dan nog niet in de eerste plaats aan hel- geen is bevroren in schuurtjes en kuilen. Dikwyls zal dat ook voor een deel het gevolg zijn van non chalance. Het had immers de laatste jaren byna niet meer gevroren, waarom zou het dit jaar an ders zijp? Zo hebben ook verschillende tuinder- geredeneerd. Zij hebben uien en breekpeen een te geringe vorstbeseherming gegeven. Fruitkweker- sloegen hun fruit op in schuurtjes, waarvan ze vooraf wisten dat vorst er grote schade aan hel fruit zou kunnen toebrengen. Ze hebben het er maar op gewaagd en we hebben de indruk dat door deze vorm van onverschilligheid nog al wal schade is veroorzaakt. Zonder twyfel zal er ook grote schade veroor zaakt zyn aan de winterbloemkool. Vele percelen zullen volledig afgeschreven kunnen worden, het risico van een strenge winter zit vast aan deze teelt. Dikwijls valt het mee. Dit jaar zal het dat niet doen. Misschien zijn we op het ogenblik nog wat te pessimistisch en valt het nog enigszins mee. In elk geval niet meer voor die percelen waar dc vogels alle groen van de planten hbeben opgegeten. Moeilijkheden door de winter hebben de tuinders met glas die maar niet aan de gang kunnen komen en zo hun oogst zien verlaat. Moeilijkheden hebben niet minder de fruittelers die dikwijls nog grote voorraden hebben, maar evenmin kunnen ruimen omdat de fruithandel zeer moeizaam is tengevolge van de vorst. Het zit er in dat we straks grote aanvoeren van appels zullen krijgen. Of dat van invloed zal zyn op de prijsvorming moet uiteraard worden afge wacht. Gelukkig is er een goede vraag naar appels op de binnenlandse markt en dat compenseert de minder gunstige gang van zaken met betrekking tot de uitvoer. YVe zijn dankbaar voor de wijze waarop de Nederlandse consument interesse toon 1 voor ons goede fruit, maar we zouden ook zo graag hebben gezien dat onze positie op de buitenlandse markten verstevigd zou zyn. De uitvoer van Nederlandse appelen in het vorig seizoen in dc periode 2 september tot en raet 5 januari beliep een hoeveelheid van 25.613 ton. Dit seizoen kwam men in dezelfde periode aan een uitvoer van 8345 ton, dus maar een derde van het vorig jaar. „Dc positie van de Nederlandse appel teelt lijkt structureel niet in alle opzichten gunstig en conjunctureel is de appelpositic evenmin sterk", aldus de voorzitter van het Produktschap Groen ten en. Fruit in zyn nieuwjaarsrede. Het zijn woor den die te denken geven Tot de volgende week 0 Bodemkunde door Dr. Ir. S. F. Kuipers. Deze achtste druk heeft weer vele verbeteringen gekregen, vooral in details. Uitgegeven bij N,V. Uitgevers Mij. W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle. Prijs ing. 6,50, geb. 7,10. Drogen van be waar ui en. Rapport nr. 1288, uitgebracht door I. B. V. T. in samenwerking met de S. N. Ui. F. verkrijgbaar 1,per stuk. Het doel van dit onderzoek was kleurver- betering en bestrijding van koprot bij uien. De praktijk droogt bij 25—30' C. om de kleur te verbeteren van de ui, echter koprot wordt dan niet bestreden. Kaalheid van de gedroogde ui lijkt bestreden te kunnen worden door toepas sing van een hoge rel. vochtigheid van de droog lucht. Bij 40° C. werd vermindering van koprol vastgesteld t.o.v. het bij 25° C. gedroogde mon ster. Reeds enkele jaren verlenen de veilingen hun bemiddeling bij het afsluiten van contracten voor produkten, welke geteeld worden voor de industrie. De belangstelling voor deze contract teelt, vooral nu deze teelt geheel vrij is, neemt toe. Zo is in 1962 ook door de Zeeuwse veilingen een bescheiden begin gemaakt met het afsluiten van contracten voor augurken en knolselderij. Resultaat van deze bemiddeling kan alleen dan worden verwacht, als de telers één aaneengesloten front vermen om dan via hun organisatie, collectief, hogere prijzen te bedingen. Ook dit jaar heeft het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen besprekingen gevoerd met de aangesloten veilingen en de vertegenwoordigers van de verwerkende industrie. Deze besprekingen hebben ertoe geleid, dat voor alle contractproduk- ten minimumprijzen werden vastgesteld. De aange sloten veilingen hebben zich verbonden beneden deze vastgestelde prijzen geen contracten af te sluiten. Zo werd bijv. voor knolselderij de mini mumprijs vastgesteld op 18 cent per kg, voor breek peen 8 ct per kg, prei 14 ct per kg, andijvie 10 ct per kg, dubbele princessebonen 42 ct per kg en voor augurken de prijs van 1962 vermeerderd of verminderd met 50 van hetgeen deze prijs meer of minder zal bedragen dan de gemiddelde dagprijs bij de Coöp. Venlose Veiling. De genoemde prijzen zijn slechts minimumprijzen en sluiten niet uit, dat door collectief optreden, via de veilingen con tracten met hogere prijzen kunnen worden afge sloten. Ons zijn reeds hogere prijzen bekend. Teneinde te kunnen nagaan in hoeverre belang stelling bestaat tot het afsluiten van contracten via de Zeeuwse veilingen en voor welke oppervlak ten en produkten, ontvangen wij onderstaande strook gaarne vóór 15 februari a.s. retour. Tot het verstrekken van inlichtingen over deze teelt zijn wij op de veilingen gaarne bereid. Wendt U zich tot de veiling in uw gebied of tot de Afdeling Tuinbouw der Z. L. M. Tel. 01100-5010. Ondergetekende te Adres wenst door bemiddeling van de veiling in 1963 te contracteren dc opbrengst van: are Augurken are Knolselderij are Dubbele Princessebonen (Tuinbonen) are Hij verzoekt de veiling het benodigde zaad of plantmateriaal voor hem te bestellen. Hij zal zelf voor het benodigde zaad of plantmateriaal zorgen. februari 1963. Doorhalen wat niet van toepassing is. Uitknippen en insturen vóór 15 februari 1963. (Handtekening)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 6