UIT DE PRAKTIJK 107 CENTRALE HENGSTENKEURING ZEELAND EN NOORD-BRABANT Litbreidingsplanuen V KI J DAG 1 FËBRUABI 1963 UOLGENS de weerprofeten zouden we ongeveer aan het einde van f de strenge vorstperiode moeten zijn. Wij geloven niet dat er veel mensen zijn die ernaar verlangen dat de vorst nog lang aan zal houden. Daardoor zou deze winter een record wat de koude betreft, kunnen wor den. Dat de vorst volledig voorbij zal zijn lijkt niet waarschijnlijk. Vele gesprekken worden thans gevoerd over het al of niet bevriezen van de wintertarwe. Bepaalde strenge winters worden hierbij als voor beelden opgehaald. Niet alleen de strengheid maar ook de lengte van de vorstperiode spelen evenals de wintervastheid van de uitgezaaide rassen een rol. Wat weten we tenslotte onder deze omstandigheden van de nieu we rassen af? Daarnaast kunnen het tijdstip van zaaien, de ontwikkeling van het gewas, het al of niet droog zijn van de grond toen de vorst inviel en het afwisselend dooien en weer bevriezen ook nog een rol spelen. Eén ding staat wel vast, we zullen nog enige tijd moeten wachten eer we de gevolgen van deze vorstperiode kunnen overzien. Daarna zullen we pas definitief ons bouwplan voor 1963 aan kunnen passen en vast stellen. IVE veeverzorging vraagt op dit moment op de u meeste bedrijven ook de meeste tijd. Ook hier heeft de vorst een grote rol gespeeld. Op sommige bedrijven op ZUID-BEVELAND is door de vorst aan de voedermiddelen nog al wat schade Ontstaan. Op andere bedrijven is door goede af dekking weer niets verloren gegaan. Het afdek ken met plastiek heeft op vele bedrijven waar op het bietenloof of de kuilpulp eerst wat stro of kaf is aangebracht, daarna het plastiek en daar bo venop weer een laag met stro of ruigte, zeer goed voldaan. Bevriezing hieronder is van geen beteke nis geweest, ook wanneer iedere dag opengemaakt moest worden. AOK van NOORD-BEVELAND bezochten vele v belangstellenden de „Aardappeldag" te Goes. Het is niet de bedoeling van deze rubriek om het op deze dag gebodene hier weer te geven. Daar voor had men óf deze dag kunnen bezoeken óf de eraan gewijde beschouwingen kunnen lezen. Wat ons o.a. opviel was, dat één der sprekers zich zeer positief uitsprak voor het poten van de aardappelen op een rijafstand van 75 cm. Wij zijn het met deze spreker volkomen eens. Tegenover de voordelen, o.a. minder groene knollen, sneller werken en soms ook nog een betere sortering, staan weinig nadelen. De vrees dat de opbrengst lager zou zijn is bij onze consumptie-aardappeien beslist ongegrond. Waar wij met deze opmerking echter heenwil- den was ditde spreker kwam uit een heel andere streek van ons land een werkmethode introdu ceren die in onze eigen streek met name op Noord- Beveland door verschillende telers al enkele jaren wordt toegepast. Deze mensen zijn hierover zeer tevreden en dit jaar zal deze methode in ons ge west op vrij grote schaal toegepast worden, ter wijl in andere delen van onze provincie dit veelal niet bekend is. Wij bedoelen hiermee niet dat alles wat nieuw is meteen door ieder moet worden ge probeerd. Integendeel, iets nieuws moet passen in het geheel van de bedrijfsvoering. Maar bij ons komt de vraag op of er niet veel meer aan uitwisseling van ideeën en gedachten moet worden gedaan onder de diverse collega's. Dit geldt zowel binnen de gewesten als. tussen de gewesten onderling. Bezoeken aan eikaars be drijven, eventueel in groepsverband, en uitwisse ling van gedachten in gespreksgroepen zouden o.i. in dezen een nuttige funktie kunnen vervul len. De ervaringen die hiermee reeds zijn opge daan strekken tot aanbeveling. Vooral wanneer dit groepen betrof van soortgelijke bedrijven. Een ander probleem dat de telers van 't hoofd bestanddeel van onze warme maaltijd de laatste tijd nogal eens bezighoudt, is de ontvangst bij de centrale opslag en sorteerplaatsen. Bij het rooien in losgestorte vorm is de afvoer en het lossen nu eenmaal rechtstreeks gekoppeld aan het rooien. En de rooier mag in die tijd beslist niet stilstaan. Een belangrijke stap in de goede richting (hoe wel hiermee het probleem niet is opgelost) lijkt ons het initiatief van een groep boeren in onze streek om gezamenlijk het rooien en het transport aan te pakken. Wij wensen deze groep bij voor baat veel succes toe. IVE vorstperiode lijkt momenteel voorlopig aan v een eind gekomen. Op THOLEN en ST. PHI- LIPSLAND is men dan ook blij dat het zover is. Dat deze vorst veel schade heeft gebracht, om dat veel van onze produkten daarvan geleden hebben, is zeker. Vrij veel aardappelen worden de laatste jaren in geïmproviseerde opslagruimten in de schuur bewaard, dikwijls tussen balen stro e.d. Reeds verschillende jaren heeft deze bewaar methode vrij goed voldaan, doch het ziet er naar Uit dat men dit jaar de eigenlijk min of meer ver zuimde investeringen thans door een „heffing ineens" zal moeten betalen en... dat is het erg ste. Men is nog geen stap verder gekomen. In een winter als deze hebben de goede bewaar plaatsen hun waarde eens temeer bewezen. Daar om achten wij het verstandig om nu die maat regelen te treffen die in een volgend jaar afdoen de bescherming geven tegen de vorst en in een later stadium van het jaar tegen de warmte. Overigens ziet het er wel naar uit dat de aard appelprijzen op een lonend niveau zullen komen, want niet alleen wordt in eigen land voor bevroren aardappelen gevreesd, ook buiten onze grenzen heeft het streng gevroren, vooral ook in delen van Europa waar dit nog minder verwacht wordt dan hier. Ook t.a.v. de aardappelkuilen is men niet ge rust, met belangstelling zien we straks het open maken van deze aardappelkuilen tegemoet. Veel veevoer dat in de schuren bewaard wordt, is door de vorst ernstig beschadigd, en we ver moeden dat ons vee al heel wat ongewild „con sumptie 45" heeft moeten opeten. Als nu straks de vorst werkelijk teneinde is, zullen de dieren van het ijzige veevoer over moeten stappen naar veevoer met een ongewenst bijsmaakje, want een overschot aan veevoer is er stellig niet. De animo om mestvee te houden wordt steeds kleiner, te meer omdat de prijzen van veevoer en stro erg hoog zijn, zodat het financieel rendement van het veemesten wel heel erg weinig zal opleveren, als het niet op verlies uitdraait. Trouwens, in dit ver band mogen we opmerken dat het onderzoek naar de financiële resultaten van de jnestveehouding dat door de Bedrijfsstudiegroep is ingesteld, wei nig hoopgevende resultaten heeft opgeleverd. Dit waren dan nog de resultaten van de winterperiode 1961/1962 toen de vleesprijzen aanzienlijk beter waren dan nu het geval is. Vorige week maandag hield de kring der Z.L.M. haar eerste vergadering die geheel aan de tuin bouw gewijd was. Jammer dat door de slechte weersomstandigheden het bezoek zeer gering was, want de heer G. Opstelten was, naar wij ver namen. een prima causeur, die in een helder be toog de afzetkansen van de Nederlandse tuin- bouwprodukten in E. E. G.-verband belichtte. In de toekomst mag men hierin vertrouwen stellen mits men er in slaagt een produkt aan de markt te brengen dat aan hoge kwaliteitseisen voldoet en dat men in grote hoeveelheden kan aanbieden. De ontwikkeling van de „super markets" en de inkoopcentrales van de grootwinkelbedrijven nood» zaken ons daartoe. Daarom tuinders, hoedt u voor versnippering, bonw op Tholen een goed afzetapparaat op, dat de belanden van ALLE 'JPhooïse telers kan behartigen. Hier ligt een belangrijke taak voor de gezamenlijke veilingen, door centraal deze afzet van tuinbouw producten ter hand te nemen, waarvoor men nu stappeh dient te ondernemen zonder er daarbij van uit te gaan dat juist de eigen Veiling de meest ge schikte veilingplaats is. Laat dat de tuinders zelf uitmaken! />P WALCHEREN zijn we zo zachtjes-aan be- v nieuwd geworden hoeveel schade deze vorst periode heeft aangericht. Eer we de balans hier voor kunnen opmaken moet het goed uitgedooïd zijn. In hoeverre er wintertarwe is uitgevroren zal dan nas waarneembaar zijn. Wat we nu al weten is, dat er veel schade is aan nog te velde staande gewassen, zoals boeren kool, snruitkool en winterbloemkool. Hiervan is niet enkel vorstschade. maar ook veel schade door vogels, o.a. wilde eenden, aangericht. De veevoedervoorraden zijn extra snel geslon ken vanwege de koude. Zo zijn er niet alleen in de landbouw maar in onze gehele samenleving enorme schadeposten. Het blijkt dat men op verschillende bedrijven begonnen is met het voeren van snijmais. We waren wel erg benieuwd hoe de resultaten zou den zijn. Voor zover bekend zijn de ervaringen met dit voor ons nieuwe ruwvoedermiddel goed. Het wordt prima door het vee opgenomen. Ook de voerderwaarde blijkt volgens enkele onder zochte monsters goed tot zeer goed te zijn. Door deze ervaringen aangemoedigd zullen verschil lende telers die vorig jaar snijmais teelden in 1963 weer snijmais telen. Vooral op bedrijven met lichte gronden en een ernstige besmetting met het bietencystenaaltje is deze teelt zeker aantrek kelijk. Daarnaast moet in verband met de gehele bedrijfsorganisatie en arbeidsbezetting de teelt van dit gewas passen. We hebben gelezen dat het in de bedoeling ligt ons gebied tot streekverbeteringsgebied aan te wijzen. Streekontwikkeling acht men een juistere naam. Hiermee zijn we het wel eens. We staan er allemaal nog een beetje vreemd tegenover. Velen zullen zich afvragen wat dit met zich meebrengt. In de loop van dit jaar zullen we er wel meer van horen alhoewel er vooreerst meer binnenskamers aan gewerkt zal worden, zodat de zichtbare resul taten dit jaar nog gering zullen zijn. Het is im mers niet als met het stichten van een gebouw. Wil dit goed en stevig worden dan moeten eerst de nodige berekeningen en tekeningen worden gemaakt. Pas na het bouwen van de funderingen komt het zichtbaar gedeelte aan de beurt. Tot slot willen we nog wijzen op de algemene vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting „Walcheren" welke gehouden zal worden op donderdag 7 februari a.s. in café-restaurant „Wöhler" te Middelburg. Aanvang 9.30 uur. Het Onderwerp „Arbeidsmethoden op het gemengde bedrijf" is voor ons gebied van veel belang. IN de weinige weken welke dit jaar nog maar telt. is er ook in WEST ZEEUWS-VLAAN- DEREN alweer heel wat te beleven geweest. Het heeft reeds tamelijk hard en vrij langdurig ge vroren en er is behoorlijk wat sneeuw gevallen, maar dat zijn gewone dingen die we zo nu en dan eens meemaken, ook al valt het niet altijd zo erg mee. Nieuw hierbij is, dat men in verband met de koude van steeds meer kanten vraagt om een extra toelage, koudetoeslag, ondersteuning of hoe zo iets dan ook mag worden genoemd. Hoe de be naming ook mag zijn, het komt overigens op het zelfde neer en wil er blijkbaar in als koek. Trouwens, als er maar één schaap over de dam is, volgen er vanzelf wel meerdere. Wc willen vanuit ons winterse praktijkadres niet oordelen over de noodzaak of wenselijkheid van zulk een toeslag. We zijn er van overtuigd, dat zij die een dergelijke toeslag ontvangen wat extra brandstof uitgaven zullen hebben, maar wij geloven dat dit bij de betalers van deze toeslag ook wel zo zal zijn. Overigens willen we een bepaald toeslagsysteem tijdens ongunstige weersomstandigheden hele maal niet in de weg staan, integendeel, we zijn er van overtuigd dat bijv. de Nederlandse melkvee houders de eerste weken van 1963 enkele centen meer per liter melk zouden moeten ontvangen dan de tot het uiterste minimum beperkte prijs die hun is toebedeeld. Ook zijn wij van mening, dat het niet enkel de melkveehouders zijn, die voor een koudetoeslag in aanmerking komen. We weten eigenlijk niet waar het einde is, als er eenmaal een begin is gemaakt. Het hek is van de dam en er zijn veel schapen. We willen hopen, dat zij die dagelijks in vorst en sneeuw hebben geploeterd om onze bevolking zelfs onder de meest barre weersomstandigheden van het allernoodzakelijkste te voorzien', niet de zwarte schapen zullen zijn. IVE Centrale premiekeuringen in Zeeland en Nrd.- Brabant zullen resp. gehouden worden op woensdag 6 februari te Goes en donderdag 7 febru ari te 's-Hertogenbosch. Hoewel de favorieten in de oudere rubrieken veelal bekend zijn, wordt de rubriek 3-jarige heng sten, door verschillende nieuwe aankopen een vol komen open strijd. Na de keuringen der diverse categorieën zullen de hoogst geklasseerden weer worden teruggeroe pen tot deelname aan de strijd om het Zeeuwse kampioenschap. Het einde van deze grote hengstenkeuringen Wordt gevormd door èen défilé van kampioenen, oud-kampioenen en Belgische imports, die ter op- luistering aanwezig ziint Heinkenszaml. Vanaf 16 januari 1963, gedurende 14 dagen, ligt ter inzage een partiële wijziging van het herziene uitbreidingsplan in onderdelen dd. 22 juni 1961, voor het terrein gelegen rondom de Ned. Herv, kerk. Gedurende zes weken na afloop van ge noemde termijn kunnen belanghebbenden die ach met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bezwaren indienen bij G. S. Vrouwenpolder. G. S. hebben goedgekeurd de bij raadsbesluit vastgestelde partiële herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. Het plan ligt ter in zage. Binnen een maand na 21 januari 1963, kunnen belanghebbenden die zich met bezwax'en tot de ge meenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 19