UIEN VRAGEN DE AANDACHT ER IS WEER PLAATS OP DE KURSUS TREKKERONDERHOUD SUBSIDIE OP NIEUWE BEDRIJFSECONOMISCHE BOEKHOUDINGEN TREKKERBEVEILIGING ALGEMEEN 1. Bij het afleveren van aardappelen tijdens de winter is het noodzakelijk het produkt voor het verwerken tot 12 13° C te verwarmen. 2. Zorg er voor dat u straks goed pootgoed in de grond stopt. 3. Denk bij het bestellen van de kunstmest ook aan de super en de kali voor uw gewassen. 4. Zaai dit voorjaar, waar mogelijk, in uw gewassen een groenbemestings* gewas. 5. Begin dit voorjaar met een bouwboek. Hierin kunt u voor vele jaren het bouwplan vastleggen en daardoor fouten voorkomen. Te bestellen h f 4,— bij uw rayonassis'<*it. R. L. V. D. Goes J. H. VAN NIEUWENHUIZEN. IN verband met liet feit dat de kommissie Laiul- arbeidersvoorlichting voor de technische voor lichting aan landarbeiders »iit West-Brabant er niet in is geslaagd voldoende landarbeiders te krij gen voor de kursus aan de praktijkschool te Schoondijke heeft deze kommissie in Zeeland de weken van 1135 februari en van 1822 februari 1963 overgenomen. IJ ierdoor kunnen dus weer 68 trekker chauffeurs een kursus trekkoronderhoud volgen aan de prak tijkschool. Een en ander is wel aantrekkelijk omdat liet waarschijnlijk dit jaar voor het laatst is dirt het Rfjk het lesgeld en de pensionkosten vergoedt. Ook zal voor het kursusjaar 1964 geëist worden dat de kursisten een vooropleiding hebben genoten. Landarbeiders die minstens 21 jaar zijn en deze trekkeronderhoudkursus willen volgen kunnen zich aan onderstaand adres opgeven. De heer Rijkslandbouwkonsulent, t.a.v. J. Vroon, Landbouwcentrum Zeeland, Goes. De werkgevers wordt verzocht gedurende de kursns het loon normaal door te betalen. I>e kur sisten moeten de reiskosten van en naar Schoon dijke betalen. Nadere gegevens zullen de kursisten worden toegezonden. AMDAT bedrijfseconomische boekhoudingen een goede basis vormen voor een effectieve bedrijfsvoorlichting lieeft de minister van Eand- bouw en Visserij evenals in 1962 ook voor 1963 een bedrag beschikbaar gesteld om de uitbreiding van het aantal bedrijfseconomische boekhoudingen vat» land- en tuinbouwbedrijven te bevorderen. Boeren en tuinders die nog niet over een bedrijfs economische boekhouding van hun bedrijf beschik ken, kunnen, voorzover de financiële mid de Ie» reiken, in aanmerking komen voor een subside op de kosten van een dergelijke boekhouding. Als zij hiervoor belangstelling hebben, kunnen zfj rifé voor nadere inlichtingen wenden tot hun l>oek- houdbureau. gegeven moet worden, dient men te bepalen in overleg met de firma. Hetzelfde geldt ook voor de wintertar\ve. Hoe vroeger de stikstof er op ligt, hoe beter. Bij dit alles spelen de weersomstandigheden een grote rol. Tijdens vorst is het land goed berijdbaar; er gaat alleen veel stikstof ver loren, zolang er geen groei plaats vindt Dit is ook vorig voorjaar duidelijk gebleken. Op veel percelen lag de stikstof er reeds 46 weken op voor er enige groei begon op te treden. HET WEIDE- EN VOEDERWINNINGSPLAN TENEINDE het door een goede grasland- exploitatie gewonnen gras zo doelmatig mogelijk aan te wenden, is het gewenst een goed weideplan op te stellen. Dit weideplan omvat het beweidingsplan, het voederwin- ningsplan en het bemestingsplan. Op veel bedrijven kan er beslist meer hooi en. of kuilvoer worden gewonnen. Hiervoor is het gewenst vroeg stikstof te strooien. Om voldoende weidegras te houden, dient zo vroeg mogelijk met maaien te worden be gonnen. De vroege percelen zijn geschikt om te kuilen. Met. de maaikneuzer kunt u in korte tijd veel voer winnen. Op droogtege- voelige gronden is het verstandig in het voorjaar de stikstof overal tegelijk te geven. Met een extra schrikdraad kunt u te grote verliezen aardig opvangen. Wanneer dit niet gebeurt, heeft men in juni èn te weinig voer gewonnen èn te weinig weidegras ter be schikking. Bij de voederwinning dient Je klemtoon in het voorjaar te liggen en niet in het najaar. Voederbieten geven een uitstekend voer: alleen de teelt vraagt veel arbeid. Op enkele bedrijven is met sukses snijmais verbouwd «ie rustperiode voor de landbouw te lang. ter vervanging van de voederbieten. Deze teelt is voor Zeeland nieuw, maar biedt goede per- spekt ie ven voor de voederwinning op onze gemengde bedrijven. Met wat hooi, kuilgras en snijmais is een goed basisrantsoen samen te stellen. Het grote voordeel bij deze voederwinning is bovendien de grote besparing aan arbeid. Het te betalen loonwerk wordt dik terugverdiend door de oppervlakte voeder bieten te vervangen door suikerbieten of door de vrijgekomen uren te beste den aan een ander gewas. Alle verdere inlichtingen hierover kunt u bij uw rayonassistent inwinnen. IEDER jaar gebeuren er vreselijke ongelukken door het achteroverslaan van trekkers. Vooral tijdens de voorjaarswerkzaamheden gebeurt dit maar al te vaak. Het kan ook u straks overkomen of uw zoon, uw dochter, of uw arbeider. U kunt dit alles „voorkomen door op de trekker een steiger begrenzer te laten monteren. Vergeleken met de aankoopprijs van een trekker en zeer zeker vergeleken met de waarde van een mensenleven, mag de prijs van een steigerbegrenzer geen rol spelen. AOK de uienmarkt heeft in de afgelopen weken de gevolgen van de winter ondervonden. De meeste telers konden niet afleveren omdat ze hun produkt hadden opgeslagen in ren of kuil. De han delaren, die de beschikking hebben over bewaarplaatsen of koelhuizen, gingen wel voort met het klaar maken en afleveren van de uien, maar er waren toch heel wat moeilijkheden te overwinnen. In de eerste plaats om de zaakvorstvrij te houden maar ook bij de verlading. L; t kostte allemaal veel extra geld en de algemene indruk is dat ook de uien handelaren niet al te gelukkig zijn met deze bijzon der strenge winter. ïn elk geval is de prijsontwikkeling tot op heden niet geweest wat de koude zou doen verwachten. Wanneer we de huidige situatie met betrekking tot de uien nader bekijken dan hebben wc de indruk dat ruim '2/a deel van de uienoogst 196: op het ogenblik is geëxporteerd. Het Centraal Bureau heeft op grond van het areaal 1962 ten bedrage van bijna 5300 ha een opbrengstraming gegeven van 178 mil joen kg uien. Tot eind januari was er ongeveer 110 miljoen kg uitgevoerd. Hoe groot het kwantum is dat nu nog beschikbaar is, valt moeilijk te zeggen. De C. B. S. cijfers zijn uiteraard globale ramingen en het is ook moeilijk om een definitief oordeel uit te spreken over de kwaliteit van de uien die zijn bewaard in ren of kuil gedurende de strenge vorst van de afgelopen weken. Hoe zal het zijn wanneer daar straks weer in gewerkt kan worden TVE handel zal belangrijk groter worden 'zodra de vorst is geweken en er weer mogelijkheden van vervoer naar alle landen zijn. We mogen aannemen dat er veel groentegewassen verloren zijn gegaan en in grote delen van Europa is de ui een zeer geliefde groente. Bijna overal wordt ze meer gegeten dan in ons land, maar ook hier komen er steeds meer mensen die uien eten en het nog lekker vinden ook. Misschien dat deze kennismaking met de uien het binnenlands verbruik doet toenemen. De kans is dan ook aanwezig dat we, zodra de handel weer normaal wordt, een periode van wat stevi ger prijzen zullen krijgen. Overigens mag niet vergeten worden dat er altijd al een hoge prijs voor de uien is betaald geworden en dat ook het buitenland een goed produkt kan leveren. IN verband hiermede za1 de Nederlandse uienteler blijvend alle aandacht moeten schenken aan kwaliteitsverbetering van de uien. Alle instanties en groepen, die bij de uienteeli; en -handel zijn betrokken, zijn wel doordrongen van deze noodzaak en met name mogen we in dit verband noemen het nuttige werk dat wordt gedaan door de Stichting Nederlandse Uienfederatie. Voor de kwaliteitsverbetering is ook belangrijk dat wfe met zo min mogelijk machines in de uien werken. Niet voor niets worden op Tholen de uien in hoofdzaak met de hand afgestaart en hierdoor geroemd als de beste uien die er in ons land te koop zijn. Elke beschadiging van de ui geeft een kwaliteitsvermindering die voorkomen moet worden. DIJ het vaststellen van het teeltplan voor het komende seizoen moet daar zeker rekening mee ge- houden worden. Op gror.i van de resultaten in het afgelopen seizoen mag gerekend worden op een grotere interesse voor uien in het komende seizoen. Een bekend gezegde is dat mc- met uien nooit twee jaar achter elkaar goed zit, omdat er altijd achter de markt wordt aangelopen. ïn 1961 was het een goed uien jaar en 1962 deed er niet voor onder. De betrekkelijkheid van alle gezegden wordt hiermede aangetoond. Wanneer men ond heeft die er geschikt voor is en de teelt past op h t bedrijf, is er ook in 1963 wat te zeggen voor de uienteelt. De onkruidbestrijding is geen probleem want hiervoor zijn goed chemische middelen beschikbaar. Koewei we er van uit willen gaan dat het rooien nog veel met de hand gebeurt, weten we dat hier voor machines zijn die soms geen onverdienstelijk werk verrichten. We zouden willen waarschuwen voor een te grote uitzaai van uien In het komende seizoen, maar aan de andere kant is het vooral voor onze kleinere bedrijven een teelt die we toch niet graag willen mis sen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 13