ZELFRIJDENDE VELDHAKSELAAR I. L. R.-BULLETINS Hassia Precisie-zaaimachine Type Exakta MECHANISATIE.NIEUWS I E E 15 V\ S LANDBOUWBLAD Van Driel en Van Dorsten N.V. deelt ons mede, dat aan hun leverings programma een precisie-zaaimachine is toegevoegd. Deze is van het merk Hassia en zal onder de type-aanduiding Exakta op de markt worden gebracht. De precisie zaaimachine Exakta voor monogerm zaad en maïs is een com plete zaaimachine met eigen, van luchtbanden voorziene, aandrijf wielen (4.00 x 16) en bestemd voor oevestiging aan de driepuntsophanging aan de trekker. Deze bestaat dus niet uit, afzonderlijke zaai-elementen. De Exakta is derhalve direct, zonder storende onderbreking door montagehandelingen, te gebruiken. De bediening geschiedt uitsluitend door de trekkerbestuurder. Verstopping va* de scharen wordt verhinderd door het feit, dat de schaarpunten pas na het laten zakken van de machine en het wegrijden in de grond dringen. Voor het bestrijden van onkruid kan gemakkelijk een banensproei-inrichtmg worden aangebracht (inhoud van het vat 200 iiter). Een gelijkmatige ver-» deling van het spuitmiddel wordt door speciale sproeiers verzekerd. De sproeier kan ook voor normaal sproeien zonder banen worden gebruikt. De centrale aandrijving garandeert een gelijkmatig toerental van alle zaai. elementen (geen slippen) en daardoor ook een gelijkmatige zaadverdeling b$ grote capaciteit. Voor een verandering van de zaaiafstand in de rij dient niet steeds het zaaiwiel van elk element afzonderlijk maar slechts één kettingtand wiel voor de gehele machine dient te worden verwisseld (zonder sleutel). De zaaiwielen zijn afgesteld op de nieuwe normen voor de grootte van het Ir Nederland te gebruiken zaad. Ook het poten van mais is door het verwisselen van het zaaiwiel mogelijk. Gelijkmatige zaadverdeling in alle rijen, gemak kelijk legen van de zaadkastjes, het buiten gebruik stellen van de niet te ge bruiken elementen, alsmede het niet verstopt raken van de scharen en vooral het feit dat de elementen in een speciaal raam met loopwielen zijn gemon teerd en de gemakkelijke instelling van de rijafstand zijn bij de Exakta van belang. De werkwijze is als volgt: Een in de diepte verstelbare kluitenschuivef schuift de aanwezige kluiten en droge grond opzij. Een hierna volgende druk- wals drukt de grond aan, teneinde de verbinding met de vochtigheid van de grond zeker te stellen. In de aangedrukte grond trekt de schaar een scherpe veur, waarin het zaad uit het zaaiwiel gelegd wordt. Daarna drukt een druk- rol het zaad in de grond en verstelbare toestrijkers bedekken dit met losse, droge grond, die door de kluitenschuiver aanvankelijk opzij geschoven is. Hierdoor wordt de bij het kiemen gevreesde verkorsting vermeden en een be grenzing van het schoffelen bereikt. Oostduitse Iamulus-trekker J\E N. V. Louis Nagel Co te Arnhem deelt ons mede dat ter com- pletering van het trekkerprogramma naast de bekende John Deere en John DeereLanz-lijn de Oostduitse trekker Famulus in het verkoopprogramma opgenomen is. Het betreft hier een trekker van 36 PK (DIN), die in uitvoering sterk afwijkt van de John DeereLanz- modellen. De Famulus is uitgerust met een tweecylinder, 4-takt, watergekoelde dieselmotor met een laag toerental van 1650 omw./min. Door een 10-tal versnellingen vooruit, snelheden gevende van 1,3 tot maximaal 26 km per uur: le versnelling 1,3 km/u, 2e versn. 2,3 km/u, 3e versn. 3,52 km/u, 4e versn. 4,58 km/u, 5e versn. 6,08 km/u, 6e versn. 5,5 km/u, Ie versn. 8,6 km/u, 8e versn. 14,6 km/u, 9e versn. 19,2 km/u, 10e versn. 26 km/u en een 2-tal versnellingen achteruit, is een grote variatie in rijsnelheid mogelijk. De 3-punts hefinrichting is dubbelwerkend (heffen en drukken). Tevens bestaat de mogelijkheid om op afstand te bedienen hydraulische iiefcylinders aan te koppelen. De spoorbreedte is verstelbaar van 1250 1650 mm. De aftakas kan direct via de motor worden gekoppeld (on afhankelijk doordraaiend) maar ook rij-afhankelijk worden gescha keld. Ook het diiferentiaalslot behoort tot de standaarduitvoering. Volledige verlichting is aanwezig, inclusief knipperlichten. Het ge wicht van de trekker bedraagt 2100 kg met een bandenmaat van 6.00 20 vóór en 11-38 of 12-38 achter. De prijs waarvoor de trekker op de markt wordt gebracht, bedraagt met banden 11-38 8200,—. I\E Firma G. W. van Driel en van Dorsten N.V. te Hoofddorp be- richt ons dat, na enkele jaren met succes de Getrokken New- Holland Veldhakselaar, type 818 in Nederland te hebben ingevoerd, thans deze machine nu ook in zelfrijdende uitvoering, type SP 818, leverbaar is. De machine is aangepast aan de Nederlandse behoeften en uitge rust met een 6-cylinder Perkins dieselmotor met een vermogen va* 104 P. K. De Zelfrijdende Veldhakselaar SP 818 is leverbaar met opraap- apparaat, doch kan ook met een maaibalk worden uitgerust. Het is een universele mchine waarbij de voorzet-apparaten gemakkelijk tegen elkaar kunnen worden verwisseld. De machine kan daardoor zeer snel van een opraapmachine in een machine met maaibalk worden omge bouwd en omgekeerd. De zelfrijdende machine bezit 3 versnellingen vooruit en 1 achteruit. Kleinste snelheid vooruit 1,6 km/u, grootste snelheid 28 km/u. Daartussen is elke gewenste snelheid trappenloos regelbaar. Door dezelfde snij-cylinder als de 818 kunnen grote hoeveelheden gras, lucerne of ander materiaal snel zeer kort snijden. Kleinste snij- lengte 6 mm, grootste snijlengte 57 mm. De rechte cylindermessen, welke schuin op de cylinder zijn gemonteerd, worden micrometrisch to.v. het vaste mes afgesteld. Een automatische messenslijper op d# machine zorgt ervoor, dat de messen steeds goed scherp gehouden kunnen worden. Het scherpen van de messen vraagt slechts enkele minuten tijd en kan op elk gewenst moment, dus ook in het veld. plaatsvinden. Grote wielen met banden resp. 12,4 x 28 en 6,50 x 16 zorgen voor een vaste gang. Vanaf de bestuurderszitpiaats heeft men een goed over zicht over de gehele machine, terwijl alle bedieningshandels gemak kelijk binnen het bereik van de bestuurder zijn aangebracht. Afzon derlijke wielremmen op de aangedreven wielen maken zeer korte boch ten op het veld mogelijk. Nr 218. KRONE OPTIMAT STALMESTSTROOIER Fabrikant Masehincnfabrik Bernard Krone G.m.bJH., Spells, Duitsland. Prijs per 1 -12-'62 ƒ2950. De beoordeling vermeldt: „De Krone Optimat is geschikt voor het verstrooien van stalmest, com post en dergelijke produkten. Voor het versprei den van schuimaarde kan een speciale haspel wor den gemonteerd. Het materiaal wordt fijn verdeeld. ;De totale strooibreedte bedraagt ongeveer 4 m. Bij toepassing van de gewenste overlapping komt de effectieve werkbreedte op ongeveer 2 m. Er wordt dan in de breedterichting een regelmatige ver deling bereikt. Ook de lengteverdeling is goed. De regeling van de strooihoeveelheid biedt ruim voldoende mogelijkheden. Voor het gebruik als stalmeststrooier is een trekker van 20 25 pk nodig. De Krone Optimat kan als zelflossende wagen worden gebruikt en eventueel ook als oogstwagen. Het lossen gaat zeer snel. De wagen is goed ge construeerd en afgewerkt en voorzien van remmen en lengtedriehoeken. De koppelingsas en de over brengingen zijn goed afgeschermd. De bediening is gemakkelijk. De strooihoeveelheid kan van de trekker af worden ingesteld. De handel voor de bediening van de remmen bevindt zich echter niet altijd binnen het bereik van de bestuurder. Het strooimechanisme is voor twee personen gemak kelijk afneembaar. Het in hoogte verstelbare steun- wiel vergemakkelijkt het aankoppelen van de wa gen. Het onderhoud en het schoonmaken kosten weinig tijd. De Krone stalmeststrooier voldoet in de praktijk goed.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 10