Wie POLYKUHN zaait zal WINST oogsten! wie POLYKUHN zaait zal WINST oogsten! Wie POLYKUHN zaait zal WINST oogsten! VRIJDAG 18 JANUARI 1963 vendien houdt deze ontwikkeling een erkenning in van de kweekarbeid der Nederlandse kweekbed rij ven in het creëren van nieuwe voor de landbouw waardevolle rassen. Hierbij dient ongetwijfeld te worden vermeld dat deze ontwikkeling belangrijk kan worden ge stimuleerd door ondersteunende arbeid van het Ne derlandse rassenbeproevingsinstituut (I.V.R.O.) en de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Landbouwzaaizaden (N.A.K.), door beproevings methoden en keurings- en kontrolewerkzaamheden af te stemmen, voorzover niet reeds geschied, op eisen van voor Nederland van vitaal belang zijnde exportmarkten. INVOERING ALGEMEEN GELDENDE RASSENLIJST VOOR E.E.G.-GEBIED EEN belangrijk hulpmiddel kan betekenen de invoering van een voor het E.E.G.-gebied al gemeen geldende rassenlijst, positief voorgestaan door het I.V.R.O., voor welk systeem juist de laatste tijd wat meer begrip ontstaat bij onze belangrijke E.E.G.-partners. De N.A.K, heeft in belangrijke mate medege werkt aan het tot stand komen van een internatio naal keurings- en plomberingssysteem, dat aange duid wordt met O.E.C.D. project 215. Deze regeling, waarbij voornamelijk de Noord- Atlantische landen zich hebben aangesloten, beoogt de vermeerdering van rassen van grassen en klavers volgens een vastgesteld internationaal keurings reglement te doen plaatsvinden, terwijl zaaizaad dat op deze wijze is gecontroleerd, kan worden geplom beerd met een internationaal label. die bewezen hebben alleen en in samenwerking met de Stichting voor Plantenverede^ rassen te kunnen produceren. ft/ Klimaat en grond in Nederland hebbe uitermate geschikt te zijn voor de.;j produktie. Nergens ter wereld zijn to' opbrengsten gerealiseerd als in Nederland. De Nederlandse boer is goed ontwikkeld, ver staat zijn vak uitstekend en is in vele gevallen in nauwe samenwerking met zijn graszaadfirma en de Landbouwvoorlichting een specialist ge worden op graszaadproduktiegebied. Bovendien past graszaadteelt meestal uitstekend in het bouwplan en werkt voor de grond structuur- verbeterend. De leidende Nederlandse graszaadbedrijven be schikken over moderne bedrijven voor droging, reiniging en opslag. Het Nederlandse Keuringswezen en het Rijks proefstation voor Zaadcontrole (R.P.v.Z.) staan op het hoogste peil in vergelijking met het bui tenland en worden algemeen erkend en ge- respecteerd. 5 De behoefte aan zaaizaad van erkende en be proefde rassen van weidegrassen en gazongras sen alleen al in de E.E.G.-landen en in Engeland en Schotland is enorm. VOORWAARDEN Zoals u ziet zijn dit gunstige mogelijkheden voor Nederland, mits: 1. De E.E.G.-landen hun grenzen openstellen voor de Nederlandse rassen en met name Duitsland, België en Frankrijk niet bevoordelend zullen (blijven) optreden voor rassen van eigen bodem. 2. Het Verenigd Koninkrijk en daarmede aller waarschijnlijkst ook Denemarken tot de E.E.G. zullen toetreden. Denemarken zal daardoor ge dwongen worden de prijzen voor de Deense agrarische produkten te harmoniseren met de overige E.E.G.-landen en dan mogelijk ophouden de voornaamste concurrent te zijn van Neder land. Onze positie binnen de E.E.G. voor wat be treft de graszaden zal daarmede belangrijk ver stevigd worden. 3. Subsidies van staatswege toegekend aan rassen van eigen bodem met name in Duitsland en Frankrijk, tot instandhouding van of vestiging van een graszaadproduktie, ophouden te be staan. Verder kan een internationaal geldend certifi caat voor rasechtheid en herkomst worden afge geven. Deze garanties vinden erkenning in alle bij de regeling aangesloten landen, zodat deze zaaizaden onderling in deze landen onder hetzelfde plombe in het verkeer kunnen worden gebracht. Dat de Ne derlandse graszaad-cxporthandel naast het N.A.K.- plombe nu ook gebruik maakt van deze nieuwe mogelijkheid zal u duidelijk zijn. Dat er andere aangesloten landen zijn die zonder voldoende veld- controlemogelijkheden in hun land toch profiteren van deze regeling en o.i. hiermede onze Nederlandse rassen op de buitenlandse markt in de aangesloten landen oneerlijke concurrentie aandoen en de waar dering van het O.E.C.D.-ïabel in de aangesloten landen daarmede ondergraven, doet niets af aan onze overtuiging dat het O.E.C.D. project 215, ver der volledig aangepast zijnde aan bepaalde alge meen geldende minimum-eisen voor de Nederlandse graszaadteelt van grote betekenis kan worden, mits de daarbij betrokken instanties en de exporthandel de kansen die er in dit systeem voor Nederland liggen ten volle zullen benutten. TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN T-JOE dienen nu de toekomstmogelijkheden voor de Nederlandse graszaadteelt beschouwd te worden Ofschoon het stellen van prognoses altijd risico's inhoudt, menen wij u toch onze zienswijze niet te mogen onthouden. De ontwikkeling van de afzetmogelijkheden van in Nederland vermeerderde graszaden tegen een voor de teler behoorlijk renderend prijspeil, is af hankelijk van enige factoren. Laat ons uitgaan van een drietal vragen: 1. Op welke soorten en rassen is de vraag of de toekomstige vraag gericht 2. Kunnen wij deze soorten en rassen in Neder land goed, d.w.z. zodat deze voldoen aan de al gemeen gestelde kwaliteitseisen, vermeerderen 3. Welk prijspeil is bereikbaar en biedt dit prijs peil mogelijkheden tot een voor de vermeer deraars lonende teelt Onmiskenbaar tekent zich m de agrarisch meer ontwikkelde landen een steeds verder gaande ont wikkeling af tot het gebruik van zaaizaden van ras sen i.p.v. handelszaad, voornamelijk nog bij weide- grassen, doch ook reeds doordringend in de sector gazongrassen. De maatregelen die in E.E.G.-verband mede n.a.v. deze ontwikkeling worden genomen, in overeen stemming ook met het internationale keurings- en certificeringssysteem (O.E.C.D. project 215). gaan de graszaadexporthandel in deze richting dwingend beheersen. Echter ook in landen buiten de E.E.G., zoals Engeland en Schotland, de Verenigde Staten, Canada e.a., ziet men een vrijwillig overgaan naar het gebruik van beter zaaizaad van beproefde rassen. GUNSTIGE NEDERLANDSE POSITIE De positie van Nederland in dit opzicht is uiter mate gunstig: Wii beschikken over een aantal kweekbedrijven Er bestaat gerechtvaardigde hoop dat de ge signaleerde barrières op grond van E.E.G.-afspraken successievelijk zullen worden afgebroken en dat het Verenigd Koninkrijk en Denemarken tot de E.E.G. zullen toetreden en dat daarmede de gunstige ont wikkeling' van de export van Nederlandse rassen van grassen, die reeds is ingezet, ruime en lonende perspectieven voor de Nederlandse graszaadteelt zal bieden. Kort gezegd zijn wij dus t.a.v. een voor de telers lonende vermeerdering van rassen van weidegrassen en gazongrassen, mits de kwa liteit voldoet aan de hoge eisen, optimistisch gestemd. Zoals reeds bij de areaalcijfers opgemerkt, werden onze Nederlandse rassen van weide grassen prima ontvangen, ligt het prijsoeil gemiddeld zeer redelnk en is een verdere on de verkoopmogelijkheden afgestemde areaaluitbreid=ng van het merendeel der soorten derhalve gerechtvaardigd. DE HANDELSGEWASSEN L-JQE staan nu cfb zaken bij de grote handels-"' gewassen, zoals Veldbeemdgras, Roodzwenk- gras en Ruwbeemderas Zou men aan de graszaadvermeerderaars zélf vraeen waar de mogelijkheden liggen, dan zal on getwijfeld uit het antwoord van vele dezer land bouwers een gevoel van onbehagen blijken voor enige der in ons land vermeerderde soorten. Het zijn o.a. de uitbetalinespriizen van enise soorten en de daarmee verbandhoudende verminderde ren tabiliteit waardoor mede dit onbehagen is ontstaan. pjtï isoMTWiKirn Jvtft GEMATIGD OPTIMISME TEGEMOET ZIEN LJET is echter goed deze landbouwers te wijzen op de volgende ontwikkeling: Het verbruik van Veldbeemdgras en Roodzwenk- gras (Uitstoelend zowel als Gewoon Roodzwenk- gras) is nog nooit zo groot geweestt als dit seizoen en zal voorlopig ook wel blijven stijgen. Hier vindt een ontwikkeling plaats die analoog is aan die van de weidegrassen. met dit verschil echter dat het gebruik zich thans op deze en andere waardevolle gazongrassen richt, in plaats van op minderwaar dige soorten of regelrechte afvallen. Ook hier on derkent men een toenemend gebruik van betere soorten, beproefde rassen, zijhet voorlopig nog in belangrijk mindere mate als bij de rassen van weidegrassen. Vraag en aanbod bepalen bij deze internationale produkten de prijs en waar het aanbod door dc vergrote produktie niet alleen in Nederland, in sommige gevallen de vraag overtrof, heeft men vooral bij de Roodzwenkgrassen en het Ruwbeemd- gras, in mindere mate ook bij Veldbeemdgras, een prijsontwikkeling gezien, die soms tot beneden de kostprijs voerde. Niet alleen in eigen land heeft deze prijsontwikkeling sanerend gewerkt op de produktie. Canada en Denemarken hebben hun arealen Uit lopervormend Roodzwenkgras reeds belangrijk ver minderd. Overschotten van deze soort zijn groten deels verbruikt of worden ten dele vastgehouden en tegen hogere prijzen aangeboden. Het eertijds zo belangrijke „strippen" van Veldbeemdgras in Midden-Amerika is niet meer lonend. Het areaal Gewoon Roodzwenkgras in het Westen van de Ver enigde Staten is verder ingekrompen. Op grond van al deze factoren kan de toekomst van deze soorten voor de komende jaren t.a.v. de prijsontwikkeling met een gematigd optimisme te gemoet worden gezien. Hieraan moet zeker t.a.v. Roodzwenkgras vastgeknoopt worden dat dit pro- dukt slechts tot een lonende exploitatie zal kunnen leiden, indien het kwalitatief beantwoordt aan hoge eisen. Dit geldt reeds voor het normale handels- zaad, echter nog uitdrukkelijker voor de rassen van de Roodzwenkgrassen, waarvoor men in sommige landen gaarne een premie betaalt, mits het zaad voldoet aan de hoogste eisen van zuiverheid en kiemkracht en mits het vrij is van zaden van andere cultuurgewassen en onkruiden. In de groep van de kleinere handelssoorten lig gen ongetwijfeld rendabele mogelijkheden, mits de arealen niet worden overtrokken. Deze dienen af gestemd te worden op reëel aanwezige verkoopmo gelijkheden, waarbij men in zekere mate mede af hankelijk is van het inzicht van andere kwekers/, handelaren. Het uitspreken van verwachtingen voor de toe komstontwikkeling van de Nederlandse graszaad teelt en het stellen van prognoses t.a.v. de prijzen betekent een grote verantwoordelijkheid nemen. Daarom hebben wij getracht dit met grote ernst te doen, na ons terdege in deze materie te hebben verdiept, en zo exact mogelijk als de feiten en om standigheden dit toelaten. DE A.T.V. '"TENSLOTTE nog een enkel woord over con- A tractvoorwaarden en de daarmede verband houdende Algemene Teelt-Voorwaarden (A.T.V.). Zoals u weet geschiedt de vermeerdering van graszaden op vermeerderings-contract, waarbij van verschillende contract-systemen gebruik kan wor den gemaakt, o.a. vasteprijs-, openprijs- en parti- eipatiecontracten. Naarmate de graszaadcontractteelt, die over wegend op participatiebasis plaats vindt, zich uit breidde, deed zich de behoefte gevoelen aan betere en nauwkeuriger omschreven voorwaarden, waarop deze zaadteelt dient plaats te vinden en waarbij de rechten en verplichtingen, zowel van kweker/han delaar als van vermeerderaar, aangepast zouden worden aan de veranderde omstandigheden. Commissie uit het Landbouwschap en de Ver eniging voor de Handel in Landbouwzaaizaden (V.H.Z.) zijn sedert enige tijd druk bezig met on derhandelingen om tot nieuwe Algemene Teelt- Voorwaarden te komen. De onderhandelingen vor deren tot nu toe gestadig. Geschilpunten zullen niet uitblijven, wat niet verwonderlijk is, doch wij hebben goede hoop (jat de partijen elkaar op bevredigende wijze zullen, weten te vinden. Meer exactheid en unificatie moeten worden be reikt in de begrippen bruto- en netto-opbrengst- prijs en in tal van technische details, toepasselijk; zowel op vasteprijs- als op participatiecontracten. Aan de wensen van de vermeerderaars t.a.v.- controle op de uitbetalingsprijzen dient in het par ticipatiecontract op gepaste wijze te worden voor zien; Men zal er goed aan doen de Commissies van Landbouwschap en V.H.Z. voldoende tijd te laten om rustig te kunnen werken aan de totstandkoming van voor alle partijen bevredigende nieuwe A.T.v Alleen op deze wijze zal dc verscheidenheid van gezichtspunten, meningen en ervaringen tot haar juiste recht komen, en voeren tot acceptabele Alge mene Teeltvoorwaarden, die de verdere ontwikke ling van de Nederlandse graszaadteelt in belangrijke mate gunstig kan ondersteunen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 9