SUIKERBIETEN33 NU IS ER NOG RUIME KEUZE IN ZAAIZADEN! 46 (Ontleend aan „De Suikerbiet", uitgave van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie te Bergen op Zoom). Opbrengsteijfers (1959 t/m 1962). Hooibaarheid Wortel Suiker Loof- Econom. Ras opbrengst gehalte opbrengst opbrengst gebaseerd op huidig uitbetalings systeem Klein wanzlebener Polybeta 98.9 102.5 101.2 65.310 Polykuhn 100.9 101.2 95.5 65.000 Hilleshög standaard polyploid 98.2 100.3 98.1 62.340 Maribo polyploid 91.6 103.1 104.7 61.220 Polyx 0 99.6 100 4 100.2 63.320 Zwaanesse III 104.6 96.9 95.8 62.500 Kleinwanzleben E 102.7 97.8 99.9 62.450 Hilleshög R polyploid 98.4 99.7 99.0 61.820 Trirave 103.5 98.0 101.7 63.230 Zwaanpoly 111.7 95.4 96.1 64.690 HAS Grond- Besisten- bedekking «»e tegen KChielcn hand werk Machinaal zware lichte grond grond Neiging Neiging tot tot vertak- vezel- keu vorming Klein wanzlebener Polybeta Polykuhn Hilleshög standaard polyploid Maribo polyploid Polyx Zwaaanesse III Kleinwanzleben E Hilleshög R polyploid Trirave Zwaanpoly In deze tabel moet aan de cijfers de volgende betekenis gehecht worden: een hoog cijfer betekent: vroege grondbedekking of weinig schieters, of gemakkelijk rooibaar, of weinig neiging tot vertakken, of weinig neiging tot vezelvorming, een laag cijfer betekent: late grondbedekking, of veel schieters, of moeilijk rooibaar, of veel neiging tot vertakken, of veel neiging tot vezelvorming. 85 75 5 55 7 6 6 85 5 65 65 75 65 5 8 6 8 8 6 8 63 85 5 65 65 75 7 45 85 75 65 7 75 7 55 7Ö 8 45 4 6 5 8 8 7 65 7 75 55 7 8 55 8 8 6 75 7 85 65 5 55 7 55 6 75 8 45 4 56 6 63 IS KONING WINTER REEDS BEZIG OM DEZE SITUATIE GRONDIG TE WIJZIGEN T_JET is thans nog de grote vraag hoeveel te velde A 1 staande wintergewassen reeds geleden heb ben, of nog te lijden kunnen krijgen van het huidige weertype. In ieder geval is de invloed hiervan reeds zeer goed merkbaar aan de prijzen van zomerzaaitarwe, welke sinds de jaarwisseling belangrijk zijn ge stegen. Een verdere prijsstijging behoort zeker tot de mogelijkheden. Een grote vraag is nog, hoe is het in het buitenland gesteld. Een flinke exportvraag gooit alle redeneringen omver, maakt van thans nog lijkende overschotten, tekorten. Hoge prijzen ook voor de mindere kwaliteit. Juist daarom lijkt het ons goed dat u nu reeds uw benodigd zaaizaad besteld. Er zijn thans van de meeste soorten nog zeer goede kwaliteiten beschik baar. De beste partijen zijn echter het eerste ge ruimd. ZOMERTARWE I_J ET prachtige najaar van 1962 heeft velen de kans gegeven een behoor- A lijk stuk wintertarwe in te zaaien. Deze mogelijkheid is vooral op de goede tarwegronden benut, zoals in Zuid-West Nederland, IJsselmeerpolders, Noord-Holland, de Bildtstreek in Friesland en het Oldambt in Groningen. Andere streken hebben van deze mogelijkheid minder gebruik kunnen maken. Wij denken hierbij o.a. aan het Hogeland (Gr.). Vanzelfsprekend speelt de wintertarwe-inzaai een rol bij het bekijken van de mogelijkheden die er zijn voor zomerzaaitarwe. Een normale vraag verwachten wij uit de streken met de iets minder goede tarwegronden, omdat men daar kennelijk nog steeds een bepaalde voorkeur heeft voor zomertarwe. Een heel moeilijk te taxeren factor blijft bij zomertarwe altijd het specu latie-element, dat o.a. ontstaat bij een strenge winter of ernstige schade door wateroverlast op met wintertarwe ingezaaide percelen. Wanneer w(j deze factor voorlopig even buiten beschouwing laten, dan mag gesproken worden van voldoende aanbod van te velde gekeurde zomer tarwe. De prijzen zijn momenteel redelijk te noemen, reden te meer voor landbouwers om N.A.K.-gekeurd zaaizaad aan te schaffen. Wel zijn er vooral in het Noorden van ons land diverse partijen zomertarwe, die vermoedelijk wegens onvoldoende rijpheid de N.A.K.-norm van minimaal 83% kiemkracht niet kunnen halen. Hier staat echter een zeer hoge opbrengst van de gezonde en wel kiemende tarwe tegenover, zodat hierdoor de benodigde hoeveelheid zaaizaad niet in gevaar zal komen. Het veel voorkomende hoge percentage kiemschimmels (fusarium) verplicht elke boer geen kilo niet ontsmet zaad in te zaaien. Nogmaals wij hebben bij bovenstaande mening de speculatie-factor even buiten beschouwing gelaten; mocht de huidige winter tot veel overzaaien aanleiding geven en eventuele export, dan kan het gehele marktbeeld zich plotseling in voor kopers ongunstige zin wijzigen. De prijzen kunnen dan in een minimum van tijd behoorlijk aantrekken. Het verleden heeft ons dit al vaak bewezen Wat de rassenkeuze betreft zullen de rassen Orca op de vruchtbare gronden en Peko op de lichtere, veenkoloniale en dalgronden wel het meest gevraagd worden. Het ras Carpo zal van deze produktievere Orca veel concurrentie gaan ondervinden. Peko zal weer concurrentie ondervinden van de rassen Opal en Jufy, doch dit ras handhaaft zich bij de landbouwers, die zijn stro- produktie en goede korrelkwaliteit (schotresistentie) waarderen. Koga II speelt bij de rassenkeuze voor de Nederlandse boer geen rol. Evenals vorige jaren verzorgde de M.G.H.- combinatie bijgaand artikel betreffende de zaaizaadpositie van de belangrijkste gewassen. RED. kans om als winnaar te voorschijn te komen. Zeker op de goede zand- en dalgronden. Plaatselijk woiden Zonne II en Zandster om hun specifieke eigen schappen nog steeds gewaardeerd en ook voor deze rassen zal er een beperkte markt blijven. Major, het speciale ras voor de mengteelt, is dit jaar schaars, temeer daar de vraag naar N.A.K.-gekeurde haver/gerst-mengsels steeds groter wordt. Diamant, Adelaar en Abed Minor zijn van weinig betekenis en veel vraag zal er naar deze rassen ook voorjaar 1963 wel niet komen. Al met al concluderen wij dat door voldoende aanbod de prijzen van zaaihaver het komend voorjaar niet hoog zullen liggen, reden temeer waarom wij menen te mogen veronderstellen, dat elke Nederlandse landbouwer het N.A.K.-gekeurde zaaizaad de volle kans zal geven. ZOMERGERST DE lagere prijzen en de minder vlotte afzet van brouwgerst heeft als ge volg dat de belangstelling voor zaaigerst nog niet groot is. Het ras Balder neemt hier nog steeds de voornaamste plaats in. Het areaal zaaigerst van het ras Balder is ca. 25°/o groter dan in 1961. Van oogst 1962 is in tegenstelling met oogst 1961 praktisch geen zaaigerst van het ras Balder in de brouwgerstsektor verdwenen. Neemt men daarbij nog de hogere kilo-opbrengsten, dan ziet het er naar uit, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, dat er zeker voldoende zaaigerst van het ras Balder zal zijn met voor koper redelijke prijzen. Het ras Cambrinus komt meer in de belangstelling en het ziet er naar uit dat het nog beperkte zaaigerstareaal spoedig tegen goede prijzen geruimd zal zijn. Van de voergerstrassen Delta en Herta is het totale areaal ongeveer gelijk aan dit van oogst 1961, waarvan het ras Herta zich heeft weten uit te breiden ten koste van het ras Delta. Voor normale uitzaai zal er van deze rassen beslist voldoende zaaizaad beschikbaar zijn. Ook hier kan export of andere omstandigheden de situatie nog wijzigen. De zaaizaadteelt van het ras Minerva is praktisch op hetzelfde peil gebleven. De zaaizaadvoorziening van zomergerst zal dus weinig moeilijkheden op leveren met grotere kans op overschot dan een tekort. PEULVRUCHTEN De zaaizaadpositie van groene erwten en schokkererwten zal niet veel verschillen van oogst 1961. Het areaal van oogst 1962 is iets kleiner dan van oogst 1961. De hogere kilo-opbrengst zal dit verschil bij de schokkers vrijwel opheffen. Bij de groene erwten zal dit niet helemaal het geval zijn omdat het areaal ca. 15% kleiner is dan van oogst 1961. De huidige marktprijzen van groene erwten en schokkererwten zal zeker leiden tot een areaal-uitbreiding. Het is alleen maar de vraag hoe groot zal deze uitbreiding zijn. Van de grote rassen Pauli en Rondo komt een flinke hoeveelheid zaaizaad beschikbaar. Van het nog jeugdige veelbelovende ras Dik Trom komt op be perkte schaal Origineel en le nabouw beschikbaar. Van de resterende rassen, waarvan Rovar de belangrijkste is, kan de situatie iets moeilijker zijn. Of er voldoende zaaierwten en schokkers zullen zijn, is nog niet te be oordelen. Bij een kleine areaaluitbreiding zal dit geen moeilijkheden geven. Komt er een grote uitbreiding dan komt dit anders te liggen. Een en ander kan nog grote invloed hebben op de prijs. By een grote vraag zal de prijs nog aanmerkelijk kunnen stijgen. HAVER \7INDT er geen export van enige betekenis plaats, dan zien wij bij haver dezelfde situatie als bij zomertarwe: „voorlopig, op papier althans, vol doende aanbod." Hier en daar komt nogal eens een partijtje broeihaver uit het stro, maar dit brengt de zaaizaadpositie niet in gevaar. Een ander punt dat bij de zaaizaadpositie wel eens een rol zou kunnen spelen, is de redelijke winstbasis, die handel en coöperatie moeten kunnen vinden bij het klaarmaken van zaaihaver. De laatste weken is, gelukkig voor de consumptieteler, de havermarkt behoorlijk aangetrokken, maar ondanks CE LELY KUNSTMESTSTROOIER deze stijging merkt de zaaizaadteler hier weinig van. Wel bemerkt hij, dat het doet het werk van 8 man, verschil tussen zaai- en voerhaver steeds kleiner geworden is, want de z.g. mer ^an 5 schotelstrooiers, „wagonmarkt" van onder N.A.K.-plombe gebrachte zaaihaver is niet even- geeft een betere verdeling dan elke andere redig meegestegen. De bewerker ziet dus momenteel weinig of geen kans manier om een dubbeltje tussen de centen te krijgen, om over premie voor de zaai- ^ost het minste per hectare zaadteler maar niet te spreken. Dat kan natuurlijk spoedig weer veranderen, staat in kwaliteit bovenaan' maar we stellen ons voor, dat er zo hier en daar wel eens een partijtje onbe- -s voorzjen van zijstrooi-inrichting. werkte haver in de voerbak zal verdwijnen. Wat de soortkeuze betreft, zullen Marino en Condor op de vruchtbare gronden wel de boventoon blijven voeren, terwijl Astor met a.s. voorjaar nog weinig beschikbaar zaaizaad, in de belangstelling komt. Op de lichtere gronden zal de sportieve strijd tussen Marne en Condor *ok dit jaar worden voortgezet. De produktieve Condor maakt een goede LuY Gaarne demonstreren wij deze exclusieve voordelen geheel vrijblij/end voor U.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 6