Dagelijks Bestuur Z. L. M. vergaderde Uitwerking Akkerbouwprijsbeleid oogst 1963 43 Teleurstelling - geen overeenstemming prijsvaststelling akkerbouwprodukten Kleine verhoging bietenareaal noodzakelijk Contractteelt - samenwerking nodig Verzekeringen - herziening tarieven W. A. en Casco noodzakelijk BIJVOEREN VOGELS en wilde haver BRANDVERZEKERING (Waarschuwing) VRIJDAG 18 JANUARI 1963 Kort Verslag van de Dagelijks Bestuursvergadering der Z. L. M., gehouden op maandag 14 januari 1963 to Dordrecht ïve Voorzitter ir. M. A. Geuze opent de vergadering en heet de aanwezigen van harte welkom. Een 1/ speciaal woord van welkom richt de Voorzitter tot de heer K. Dees, de nieuw benoemde Kring voorzitter voor Oost Zuid-Beveland. Hij spreekt de wens uit tot een even goede en prettige samen werking te komen als die met zijn voorganger de heer Van der Werff bestond. AKKERBOUWPRIJSBELEID I\E vergadering neemt kennis van do prijsvast- stelling door de Regering van de akkerbouw- produkten. t>e tarweprijs zal verhoogd worden met 2,per 100 kg. De suikerbietenprijs zal een ver hoging ondergaan van 2,per ton. Ten aanzien van de overige produkten blijft de huidige prijs situatie dezelfde als de afgelopen periode. Deze prijsvaststelling betekent dat de wensen ten aan zien van het beleid door het Landbouwschap naar voren gebracht, slechts ten dele door de Minister zijn gehonoreerd. Met name geldt dit voor de fac toren achterstand beloning landarbeid en de ver zwaring van de investeringen waarvoor door het Landbouwschap een bepaald percentage werd in gecalculeerd. Het bestuur spreekt zijn teleurstelling uit over het feit dat over deze prijsvaststelling geen over eenstemming kon worden bereikt. Ten aanzien van de bietenteelt is het, volgens de deskundigen, on dank* de verhoging van de garantieprijs, gezien de arbeidsnioeilijkheden in de verplegingsperiode, een vraag of uitbreiding van het areaal zal plaats vinden. Bij een uitzaai van bijv. 80.000 ha tegen over dit jaar 77.000 ha) is het mogelijk dat de binnenlandse consumptie niet wordt gehaald. Een landelijk zeer hoge opbrengst van 47 ton bieten per ha en een rendement van 13,2 geeft een sui- kerproduktie van 496.000 ton bij een huidige bin nenlandse suikerconsumptie van 490.000 ton. De kans bestaat bij het huidige peil dan ook dat in de toekomst dure suiker uit andere E.E. G.- landen zal moeten worden geïmporteerd. Op grond van deze overwegingen is het bestuur der Z.L.M. dan ook van mening dat een kleine verhoging van het huidige bietenareaal noodzake lijk is. OOK de koolzaadgarantieregeling en een rege ling voor het vlas zijn door het Landbouw schap opnieuw aan de orde gesteld. Ten aanzien van dit laatste punt staat het bestuur op liet stand punt dat een verantwoorde regeling noodzakelijk is zolang een E. E. G.-regeling uitblijft. De invloed van de weersomstandigheden op de uitgezaaide tarwe alsmede op de aardappelpositie is op dit moment niet te overzien. Een ingrijpen van de overheid op de aardappelmarkt. zoals vorig jaar, lijkt voorshands niet waarschijnlijk. CONTRACTTEELT HET bestuur bespreekt uitvoerig de huidige situatie ten aanzien van de contractteelt en de wenselijke organisatie ten behoeve van de be* langenbehartiging van zowel contracttelers (van o.a. erwten en tuinbouwprodukten) en contract- zaadtelers. Het bestuur der Z. L. M. is van oordeel dat voor de tuinbouwsector een goede belangenbehartiging bestaat via de veilingen. Voor de overige produkten en zaden zal naar de mening van de vernedering één landelijke telers organisatie noodzakelijk zijn, voor zover nood zakelijk met sub-commissies voor specifieke pro dukten. Bij de bestaande organisaties die reeds werk zaam zijn op de genoemde terreinen zal worden aangedrongen op een samengaan in deze zin. Door het Landbouwschap en de Vereniging voor Groente- en Fruitverwerkende Bedrijven zijn nu opgesteld algemene modelvoorwaarden voor het contracteren van groene erwten. Deze eerste con crete stap van de samen sprekin g van de landbouw met de verwerkende industrieën moet gezien wor den als een leidraad bij het opstellen van de in dividuele contracten. Het gebruik van deze alge mene modelvoorwaarden wordt ten zeerste aan bevolen. TUINBOUW UET bestuur neemt, kennis van het verslag van "de vergadering van de Tuinbouwcommissie. Dit verslag is op een der pagina's van de Tuin- bouwrubriek opgenomen. VERZEKERINGEN UET jaar 1962 zal de Afdeling Verzekeringen kunnen afsluiten met een batig saldo. De vooruitzichten voor het nieuw begonnen jaar zijn echter zodanig dat enige herziening van de W. A.- en Casco-tarieven noodzakelijk zullen zijn. Het bestuur besloot dan ook op voorstel van de Uit voerende Commissie de voorschotpremies te her-* zien. AGRARISCH SOCIALE VOORLICHTING BE vergadering hechtte haar goedkeuring aan de besluiten van de Commissie en nam voorts kennis van enige activiteiten. Over de opzet van een tweejaarlijkse cursus kadervorming voor de organisaties in het gehele Zuidwesten zullen bin nenkort nadere voorstellen aan het bestuur worden gedaan. DE RAAD VOOR DE LANDBOUWVOORLICHTING |\E heer Dr Ir C. W. C. van Beekom deed mede- delingen over de laatste vergadering van do Raad. Voor Zeeland zullen ook gesubsidieerde be drijfseconomische boekhoudingen mogelijk' wor den. De begroting voor de arbeldsrat.ionalisa+ie- kernen, die zich steeds meer ontwikkelen, werd in de Raad goedgekeurd. De begroting 1963 voor de streekvèrbetering Tholen dreigt aanzien!rik te moeten worden her zien. aangezien een minder bedrag zal worden toe gewezen. De Raad zal hiertogen protest aan tekenen. daar hierdoor verschillende ontwikkelin gen op Tholen belemmerd dreigen te worden. LANDBOUWDAGEN 1963 TE KRONINGEN 1>E tweejaarlijkse tentoonstellingen die dit jaar door de Kring Oost Zind-Beveland wordt ge houden zal plaats vinden op 13, 14 en 15 juni 1963 te Krum5r><*en (bii ste+'on). Hier beschikt men oa. over 6000 m2 overdekte expositieruimte. De in schrijving voor exposanten is reeds opengesteld. BFNOEMÏNGFN en subsidie IN de vacature van de heer J. Q. C. Lenshoek als trunbouwdecViindige In de Soc'^le Commis sie van de Gewestelhke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap en in de afd»iïng Werkgevers- belangen dpv Z. L. M. is benoemd de heer C. J. de J on w te Goes. Het Bestuur besloot wederom een bijdrage te verlenen aan de recelingscommissie der provin ciale ploegwedstriiden. De Iiijkslaiidbouwconsulentschappen in Zeeland en de N. A. K. wijzen er op, dat door de huidige strenge winter op verschillende plaatsen vogels worden bijgevoerd met afvalzaden en dergelijke. Elke natuurliefhebber is hier natuurlijk een warm voorstander van. Voorkomen dient echter te worden, dat op deze wijze zaden van moeilijk te bestrijden onkruiden op het bouwland terecht komen. In het bijzonder geldt dit voor de wilde haver. Enkele gebieden zijn ift voorgaande strenge winters met dit zeer ge vaarlijke onkruid besmet, doordat men hier onvol doende op heeft gelet. Het is dan ook van veel belang dat vogelwachten, jagers en anderen met het volgende rekening houden. 1. Vogels niet bij te voeren op of bij hel bouw land. 2. Voor vogelsoorten (patrijzen en fazanten), die op of bij bouwlandpercelen verblijven, geen voer te gebruiken waarin zaden van gevaarlijke on kruidsoorten voorkomen. 3. Voer waarin wilde haver voorkomt niet te ge bruiken of slechts op die plaatsen waar dit geen gevaar voor de landbouw oplevert. NAAR wij vernemen l ebben zich in de Noord- Oost Polder moeilijkheden voorgedaan rond een kwestie „verwarmings-apparaten in landbouw- schuren". Op vrij grote schaal zijn aldaar door pachters apparaten aangeschaft, welke als pitloze brander een branderpot hebben die tevens brand- stofreservoir is. Deze kachels, die onder verschil lende namen in de handel worden gebracht, zijn ontworpen voor het gebruik in de open lucht (het idee is, naar het sehijnt overgewaaid uit Amerika, waar in streken met vors';, deze apparaten wel in boomgaarden worden opgesteld). Voor het gebruik in een afgesloten ruimte en vooral in landbouw- schuren zijn ze echter hoogst gevaarlijk. Zij hebben al zeer veel brandschade en ook lichamlejjk letsel veroorzaakt. In de Noord-Oost Polder dan, zijn de laatste tijd veel van deze kachels aangeschaft, waarop promot diverse branden door het gebruik daarvan, zijn ontstaan. Dit is aanleiding geweest èn voor de Directie van de N. O. P. èn voor diverse Brandver zekering-maatschappijen die op ^.e risico's daar be trokken zijn, een, verbod uit te vaardigen tot het gebruik van deze kachels in deze gebouwen. Wij menen er goed aan te doen hierop de aan dacht van onze lezers te vestigen, omdat het kan voorkomen dat ook in Zeeland hier en daar der gelijke kachels in gebruik zijn of in gebruik zou den worden genomen. Een ernstige waarschuwing hiervoor is op zijn plaats. Indien men reeds in het b it is van een derge lijke soort kachel doet men er goed aan deze ter stond uit de gebouwen te verwijderen, om in ge val van brandschade moeilijkheden te voorkomen. Men kan n.I. van brandverzekeraars niet verwach ten dat zij schade, ontstaan door aanmerkelijke risico-verzwaring, zullen vergoeden, indien zij daarin niet hebben toegestemd. I\E minister van Landbouw en Visserij heeft de beslissingen van de regering met betrekking tot het akkerbouwprijsbeleid voor de oogst 1963 thans bekendgemaakt. Deze beslissingen hebben betrek king op de volgende elementen van het markt- en prijsbeleid: TARWE. Het garantieniveau voor tarwe, zal, binnen het kader van het E. E. G.-graanheffingenstelsel, met ƒ2,per 100 kg worden verhoogd. Dit houdt in dat respectievelijk de richtprijs, de drem- pelprijs en de interventieprijs voor tarwe een verhoging met ƒ2,— per 100 kg zullen ondergaan en 33,per 100 kg zal bedragen. VOEDERGRANEN. Met het oog op de reeds zo moeilijke positie van de verschillende takken van veredelingsproduktie, is besloten het markt prijsniveau voor de inheemse voedergranen onge wijzigd te handhaven. De minister heeft het niet verantwoord geacht, dit niveau te wijzigen zo lang het vraagstuk van de aanpassing van heffingen, restituties en sluisprijzen voor de verede- lingsprodukten in E. E. G.-verband niet afdoende is geregeld Deze aanpassing bepaalt namelijk de mate waarin voor de verschillende takken van veredelingsproduktie. een kostenstijging uit hoofde van een wijziging van het voedergraanprijspeil door een prijsstijging van de eindpro- dukten zal worden gecompenseerd. Aan de producenten op de zand- en veenkoloniale gronden zal, in aanvulling op de via de markt gerealiseerde voedergraanprijzen, een toeslag van 175,— per ha voedergraan worden verstrekt. HUIKERBIETEN. De garantieprijs voor suikerbieten, die voor de oogst 1963 als basis zal dienen voor de vast te stellen suikerprijs af-fabriek, zal met ƒ2,— worden verhoogd tot ƒ54,— per 1000 kg suikerbieten met een suikergehalte van 16 Deze garantieregeling voorziet slechts in een garan tie voor dèt gedeelte van de totale produktie, dat op de binnenlandse markt voor consumptiedoel einden kan worden afgezet. Een eventuele meerproduktie zal volledig voor risico van de produ centen voor exportbestemmingen dienen te worden afgzet. DE hiervoor genoemde prijsverhogingen voor tarwe en suikerbieten houden een verhoging van het P'P rantipnivpmi unnr rlr» Ql/lrorhni i mcorlnr In iron Q 1 f/.. Tl;." w..-.,-,.. lj:. - gunstige rentabiliteit van verschillende groepen gespecialiseerde akkerbouwbedrijven. De minister betreurt het, dat het overleg met het Landbouwschap terzake van het akkerbouwprijsbe leid voor de oogst 1963 niet tot overeenstemming heeft geleid. Met name is verschil van mening blijven bestaan met betrekking tot de mate van verhoging van het garantieniveau voor de akkerbouw- produkten. Het Landbouwschap had voorgesteld dit niveau met 7,7 te verhogen. Wat betreft het on gewijzigd laten van het prijsniveau voor de voedergranen bestaat bij het Landbouwschap wel begrip voor de overwegingen, die hieraan ten grondslag liggen. De prijsverhogingen voor tarwe en suikerbieten zullen thans geen invloed hebben op de broodprijs en de suikerprijs. Op het moment dat de oogst 1963 voor consumptie beschikbaar komt, zal afgezien van eventuele andere kostenfactoren de brood prijs met één cent per brood van 800 gram en de suikerprijs met 1,5 cent per kilogram worden beïnvloed.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 3