Aanpassen in nieuwe stijl P. J. G. SAMEN WERKINGSVORMEN Zf JONGERENAKTIVITEITEN NAAR „MY FAIR LADY" DEELNEMERS(STERS) AAN DE A. O. W.-DAG OP 19 JANUARI a.s. VB IJ DAG 18 JANUARI 1963 Hieronder volgt een gedeeltelijke overname uit het kern-artikel uit „kern en keur" no. 17, van maart 1962. Wij nemen het artikel om tweeërlei redenen in ons blad op: 1. Het geeft u een indruk van stijl, inhoud en onderwerpenkeuze van het P.J.G.N.- kaderblad „kern en keur" (redactie adres: P.J.G.N.-secretariaat, Oude kijk in 't jat straat 55, Groningen). N.B. Ook belangstellende Z.L.M.- en/of plattelandsvrouwen-afdelingen kunnen zich abonneren. 2. Het onderwerp in dit nummer behandeld, is urgent of zal dat in bepaalde streken zeker worden. Ook bij ons Kiest u dit fragment eens; in ieder geval zal het stof tot overdenken en dis cussie geven Natuurlijk zijn er al zeer veel methoden en ma chines uitgedacht, om het werk te verlichten. Maar de meeste hebben het bezwaar, dat ze handen vol geld kosten. Hoever mag men hiermee gaan Hiel en daar hoort men al spreken over ovcr-mechani- satie. In 1958 werd door de directeur Akker- en Weide- bouw van het Ministerie van Landbouw Ir. H. T. Tjallema, een commissie in het leven geroepen, die tot taak kreeg een rapport uit te brengen over „Samenwerkingsvormen in de landbouw". In dit rapport vraagt men zich af, in hoeverre concentratie (t.a.v. arbeid en het gebruik van werktuigen) een oplossing kan geven. Het succes hangt helemaal af van de noodzaak, maar vooral ook van de mentali teit en van de wil tot samenwerking van de leden van de combinatie. Een bezwaar is, dat afspraken vaak niet, of onvoldoende worden vastgelegd. Als remmende factoren worden genoemd: 1. de vrees van de boer zijn zelfstandigheid te verliezen. 2. gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel bij ge meenschappelijk bezit. 3. de nog onvoldoende gemeenschapszin (in de praktijk meent men hierin al wel kentering te bespeuren). Belangrijk is, dat men heel goed onderzoekt welke samenwerkingsvorm (coöperatie, maatschap, firma of n.v.) het voordeligst is, zowel uit het oog punt van de belasting, als ook voor de bedrijfsop volging. In „de Nieuwe Veldbode" geeft de heer Seven- ster uit Bennekom commentaar op dit rapport. Hij noemt het een gedegen stuk arbeid, echter zonder nieuwe gezichtspunten. Deze mag men van een com missie ook niet verwachten, want nieuwe ideeën zijn als regel het resultaat van persoonlijke over denking en invallen. Volgens de schrijver is er in 1953 al een plan voorgelegd aan de Directie Wieringermeer-N.O.P.- werken, om het eens te proberen met een samen werking van 6 a 8 pachters, die per kavel één ge was telen en vruchtwisseling toepassen. Op gebouwen en inventaris kan drastisch be zuinigd worden. Er is de mogelijkheid van taak verdeling en specialisatie. Problemen van vervanging bij ziekte en vakantie <zijn opgelost. rT,OT zover de heer Sevenster. Het grote bezwaar -1 bij dit systeem is echter, dat bij iedereen het eigen bedrijf en de eigen oogst toch het naast aan het hart liggen en het zwaarst wegen. Daarom menen wij, dat het nodig is nog een stapje verder te gaan en de bedrijven volledig te combineren tot één groot bedrijf, onder gezamenlijk beheer. Wie over dit onderwerp begint te praten wordt onmiddellijk met termen als „staatsbedrijf, kolchoz e.d." om de oren geslagen. Toch moet men zich daar niet blind op staren. In Israël kent men de kib boets", ook een soort coöperatieve landbouwonder neming, maar aangepast aan de behoeften en moge lijkheden van dezé nieuwe staat. Zo moet het ook mogelijk zijn een samenwerkingsvorm te vinden, die past bij onze aard en onze samenleving. Hier halen we nog even weer de heer Sevenster aan. „Als het moet, kan er veel. Maar zonder de juiste instelling van de deelnemers zal het niet gaan. Die van de boer, die koning is op eigen erf moet het hier afleggen. De ouderen kunnen er dan ook maar beter niet aan beginnen. Bij de jongeren zijn er wel veranderingen merkbaar, zij het ten dele ongemerkt" KONING op eigen erf" is de boer eigenlijk al leen maar geweest in de tijd van de com plete zelfverzorging wanneer hij tenminste eige naar was van het bedrijf. Wie de hooggeroemde „vrijheid" eens kritisch bekijkt, zal moeten toegeven, dat er niet zo heel veel van overblijft. Laten we eens een paar factoren noemen: Allereerst is de boer afhankelijk van het landbouwbeleid. Op de prijzen van veel produkten heeft hij weinig invloed meer. Voor inkoop, verwerking en afzet van zijn produk ten is hij meestal aangewezen op de hulp van derden. N.A.K.-keuring van gewassen, bestrijding van aardappelmoeheid, t.b.c., mond- en klauwzeer werken zeer zeker allemaal in het belang van de boer, maar beknotten hem tevens in z'n vrijheid. Dit is maar een greep. Laten we ook even de con tractteelt noemen, die momenteel veel opgang maakt. Hiermee wordt ook weer een stuk verant woordelijkheid overgenomen door de industrie. Wat er uiteindelijk voor de boer resteert, dat is de arbeid en het risico en deze zal men juist beide moeten zien te verminderen. Juister is het dus te spreken van .arbeider op eigen erf", terwijl in sommige gevallen het woord „slaaf" nog beter op z'n plaats zou zijn. CONCENTRATIE In allerlei bedrijfstakken zien we nieuwe sa menwerkingsvormen ontstaan. De kleine ambachts man verdwijnt. Bakkers betrekken hun brood van een broodfabriek, melkboeren saneren de melk- wijken. Textielzaken hebben een gezamenlijke in koopcentrale. Kruideniers stichten supermarkets en C zo maar door. Zelfs de dokter, de advocaat en de ingenieur, de accountant en de architect gaan zich al associëren. (In dit verband is het misschien wel aardig te weten, dat er in ons land nog rond 180.000 midden standszaken bestaan en in heel Amerika maar plm. 50.000). Ook bij de verwerking van agrarische produk ten zien we deze concentratie ontreden; grote slachterijen aardannelsorteerbedrijven samen voeging van zuivelfabrieken eierringen. Ieder kan de voorbeelden gemakkelijk opnoemen. Dat hierbij soms revolutionaire veranderingen moeten plaats vinden, waarvan men voordien nog niet gedroomd zou hebben, bliikt uit de meningen van Mr. A. C. F. Hendrikse en Ir. Y. de Boer (op de algemene vergadering van het „Centraal Bureau" eind 1961), over de toekomstige landbouwpolitiek en de taak van de coöperatie in deze. COMBINEREN H^T combineren van bedrijven zal ook weer z'n speciale moeilijkheden meebrengen. Het team samenwerkende boeren moet met, zorg gekozen wor den en dan nóg zal er veel van het aannassinesver- mogen gevraagd worden. Er moet een taakverdeling komen. Men moet het eens worden over de leiding èn over de vorm. Natuurlijk moet er ook een water dicht contract zijn. Er zal nog heel wat geëxnerimenteerd en gestu deerd moeten worden, voor all^s in kannen en krui ken is. Niettemin zien we in dit plan toch een reële mogelijkheid. DE VOORDELEN VAN COMBINEREN le. Aanzienlijk minder „kopzorgen" per individu. 2e. Veel minder investering (in gebouwen en •machines). 3e. Lagere vaste lasten. 4e. Een goede uitrusting, die ook op tijd vervangen en gemoderniseerd kan worden. 5e. Mogelijkheid voor studie en specialisatie. 6e. Het bedrijf wordt flexibeler, d.w.z. kan sneller aangenast worden aan veranderende omstan digheden. 7e. Invoeren van een vijfdaagse werkweek is mo gelijk. Er komt ruimte voor vakantie. Dit komt het gezinsleven ten goede. 8e. Er blijft tijd over voor deelname aan het maat schappelijk leven, organisaties e.d. 9e. Minder opvolgingsmoeilijkheden, kinderen kun- nen rustig hun opleiding voltooien. 10e. Wanneer men nog arbeiders kan aantrekken (mecaniciën. selecteur b.v.) kan men deze qua loon, arbeidstijd en verzorging een betere po sitie aanbieden. 11e. Zowel boer als arbeider zouden in de dorpen kunnen wonen, wanneer ze dit prefereren. Z. L. M./L. J. G. OUDELANDE Hierbij nodigen wij u uit tot het bijwonen van onze jaarlijkse uitvoering te houden op zaterdag 26 januari 1963 in „Het Dorpshuis" te Oudelande. Deze avond wordt verzorgd door de Z. P. M. en P.J. G. Krniningen. Opgevoerd zal worden hel toneelstuk in drie bedrijven: ,,'t Hing in de lucht", door Bart Peets. Medewerking Verleent het orkestje „Jong Zeeland", uit Borssele, onder leiding van Europees kampioene Willie Bierens. Tussendoor het duo „Willie enr Annet". Aanvang 7 uur. Entree Namens de Z. P. M. afd. Oudelande sec^N. J. DE BESTE Oudelande. I\E streek West Zeeuws-Vlaanderen der L. J. G. organiseert een cursus bedrijfseconomie. Duur: 5 middagen. Opgaven vóór 23 januari a.s. bij de heer C. Smit, Torenweg 6, Groede. Tel. 01173-344. DE afdeling Oostburg der P. J. G. geeft 19 jan. a.s. een uitvoering. Aanvang 19.00 uur. Hét programma omvat: Muziek, spel met de zaal, ver loting tijdens de pauze en het toneelspel „Polly Perkins". DE afdeling Middelburg der P. J. G. organiseert op vrijdag 25 januari haar jaarlijkse feest avond in „De Gouden Poorte", Wagenaarstraat 12, te Middelburg. Aanvang 19.30 uur. U ziet en hoort een schitterende show, verzorgd door het P. J. G.-orkest Tholen, met muziek, revue en cabaret. Tevens grote verloting. Dit mag u niet missen! Ook leden van de Z. L. M. van harte wel kom. DE afdeling Groede van de L. J. G. en Z. P. M. geeft een uitvoering: Op dinsdag 22 jan. a.s. in de „Stadsherberg" te Nieuwvliet (voor donateurs en leden van de Z. L. M. aldaar). Aanvang 20.15 uur. In hotel „De Drie Koningen" te Groede op vrij dag 8 februari a.s. (voor donateurs en leden van de Z. L. M. aldaar) en op zaterdag 9 februari a.s. voor niet-leden. Toegang 1,50. Voor de pauze zal opgevoerd worden de revue: „Droom". I^a de pauze het toneelstuk: „Een meisje om te stelen". De streek West Zeeuws-Vlaanderen der P. J. G. gaat naar de musical „My fair lady" te Antwerpen op zaterdag 2 februari. Kosten 12,50 per per soon. Opgave t/m woensdag 23 januari bij J. Becu, Nieuwvlietseweg 12, Groede. Tel. 01171-412. Ten overvloede zij hier vermeld dat wie zich heeft opgegeven voor deze dag de volledige en treeprijs betaalt, ook al is hij of zij niet aanwezig. E.e.a. om een vaste ont vangstenzij de van de balans op te maken en om evt. teleurstellingen te voorko men. Als deze dag in verband met het weer wordt uitgesteld hoort u hier nog nader van en geldt het bovenstaande niet. U een zeer prettige dag toewensend. O- EN O-DAG THOLEN op zaterdag 2 februari in hotel „De Gouden Leeuw" te Scherpenisse. De Plattelands Jongeren Gemeenschap Tholen in samenwerking met de streekverbeteringscommissie Tholen organiseert 's middags half drie voor jongens: „De betekenis van een goede boekhouding". In leiding door de heer B. Meyers, direkteur van het Boekhoudbureau der Z. L. M. „Is de ontwikkeling van de tuinbouw belangrijk voor de ontwikkeling van Tholen?" inleiding door de heer Ir. L. Vellekoop, adjunkt Rijkstuinbouw- consulent in Zeeland. Nabespreking en nadere be studering van beide inleidingen. De meisjes komen om half zes naar O. en O. en verzorgen een broodmaaltijd voor de jongens. 's Avonds zes uur: gezamenlijke broodmaaltijd, verzorgd door de meisjes. Avondprogramma lialf zeven: Ongeorganiseerde versiering van de zaal. (Slin gers, groen, bloemen enz.) meegebracht en geza menlijk maakt men de zaal klaar voor de gezellige avond. Zeven uur: Kort inleidend woord door de heer Ir. M. A. Geuze. Daarna afwisselend: optreden van „The Skylights". Dit orkestje bestaat uit enkele leden van het L. J. G.-orkest Tholen, Quiz. Quizmaster is de heer I. Hage. Dia-wedstrijd „Ken uw streek", verzorgd door de heer J. Mar- kusse. Traktaties. ZATERDAG 26 JANUARI algemene contactdag te MIDDELBURG Het staat reeds in uw agenda; grif het nu in uw geheugen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 27