UIT DE PRAKTIJK D VRIJDAG 18 JANUARI 1 9 6 S 57 |\E kou, sneeuw en ijs, met alle narigheid van dien, duurt onverminderd voort. Een korte pauze, door de iets hogere temperaturen werd ons in het begin van deze week gegund maar jammer genoeg zijn de verwachtingen voor de komende tijd „beneden het vriespunt". In het bijzonder Schouwen-Duiveland ondervindt grote moeilijkheden in zijn verbindingen met de vaste wal. Alhoewel van een volkomen isolement (nog) geen sprake is, de direkte last van het „eiland" zijn wordt dagelijks ervaren. De afvoer van de landbouwprodukten zoals zaaizaden, vlas en stro, om maar bij de landbouw te blijven, stagneren in hoge mate, zo niet geheel. Op maandag kon de veerpont ZijpeAnna Jacoba- polder een 4-tal overvaarten met de grootste moeite en later met hulp van een ijsbreker, volbrengen. Er wordt dus wel het nodige gedaan om Schouwen buiten een isolement te houden. Echter waren de afvaarten door de wisselende omstandigheden zeer onregelmatig en valt hierover dan ook geen voor spelling voor de komende dagen te doen. Ook de stoombootdienst KatsZierikzee moest verstek laten gaan waardoor er voor onze Schou- wen-Duivelanders ook deze mogelijkheid om hun eiland te verlaten verviel. Wellicht is met een sterke sleepboot of ijsbreker ook iets in deze richting te bereiken om deze verbinding met de buitenwereld weer „open" te krijgen. Daarnaast heeft ook Zeeuws-Vlaanderen met zijn verbindingen met de nodige moeilijkheden te kam pen op de vaarten KruiningenPerkpolder en HoedekenskerkeTerneuzen. HE prijzen van de aardappelen en de uien lopen u op SCHOUWEN-DUIVELAND harder op dan de thermometer, alleen het is niet eenvoudig om nu te verkopen en af te leveren. De december-telling 1962 gaf weer een verdere stijging te zien van het aantal melk- en kalfkoeien. We telden er 1 mei 1961 nog 2821 en nu op 1 de cember 1962 in totaal 3272. Het aantal mestdieren neemt ook toe, hoewel er op de grotere akkerbouw bedrijven veel grasland wordt gescheurd. Hoewel er geen cent aan te verdienen valt, vin den we ook op de kleinere bedrijven veel stalplaat- sen bezet met een mestdier. Verschillende profeten zien gunstige perspec tieven in de afzet van mestvee in de naaste toe komst. We geloven dat ook wel, alleen zien wc nu geen betere prijzen en dan blijft het resultaat toch tegenvallen. Interessant zijn ook de gegevens over de kop- ziekte. Van januari tot en met augustus 69 ge vallen en na augustus nog slechts 7 gevallen in 1962 en dit op 57 bedrijven. In totaal waren er 19 met dodelijke afloop. Op deze 57 bedrijven liepen in totaal 400 melkkoeien. De oppervlakte wintertarwe bedraagt 1736* ha tegen een opgave op 1 december 1961 van 2180 ha. Deze zijn niet allemaal blijven liggen, alleen het valt op, dat er veel minder is uitgezaaid dan vorig jaar. De winterrogge neemt ook hard af en we heb ben er nu nog 13 ha van! Tot slot werden er 517 paarden geteld, waarvan 432 koudbloed. Genoeg cijfers voor deze keer! Tot besluit kunnen we nog mededelen, dat er een begin is gemaakt om aan vele grondgebruikers een drainagekaart toe te sturen. Dit gebeurt door de Herverkaveling en velen zaten daar al lang op te wachten. |E werkzaamheden op de bedrijven op WAL CHEREN beperken zich tot de meest noodza- (Vervolg van pag. 55) Heus we willen niet beweren dat er niets ge beurt in onze provincie. Kijk maar eens rond naar de vele bijzonder goede f'ruitbedrijven die er de laatste jaren zijn aangelegd en nog aangelegd worden. Er staat echter tegenover dat er ook nog alt\jd fruitkwekers door modderen met een verouderd bedrijf dat het toch nog maar lekker doet in de laatste jaren. Voor hen zien we echter zonder meer de toekomst somber in, want dat het een keer an ders gaat worden, staat als een paal boven water. Hoe lang- het nog zal duren weten we niet want de gave der profetie is ons vreemd, maar deze fruitkwekers zullen de bakens moeten verzetten. Een heel moeilijk punt is de verouderde kavel indeling in sommige belangrijke Zeeuwse tuin bouwgebieden. We zijn er van overtuigd hier een bijzonder moeilijk en teer punt aan te raken. Toch zijn we er even vast van overtuigd dat hier een keer aandacht aan besteed zal moeten worden ten bate van de ondernemers in het betreffende ge bied. Waar is de instantie die zich hiermee bezig houdt? Zou er geen mogelijkheid zijn te komen tot een orgaan dat initiatieven gaat ontplooien op dat gebied? Het wil ons voor komen dat de mogelijk heden groter worden nu de prijsbeheersing van landbouwgronden is opgeheven. We weten dat het zich gemakkelijker laat neer schrijven dan uitvoeren, maar we zijn er ook van overtuigd dat er toch wat zal moeten gebeuren om de kleine Zeeuwse tuinder zijn plaats in het Euro pese tuinbouwland te doen behouden en te verste vigen. Zeker, we mogen dankbaar zijn voor datgene wat tot op heden is bereikt maar we moeten beslist niet denken dat we er zijn, want als we dat menen zijn we er wel ver naast. Alom wordt ons verteld dat dg mogelijkheden voor het moderne tuinbouwbedrijf voor de toe komst gunstig worden beoordeeld. We zijn er ook heus niet bang van, maar we zullen toch een open oog moeten hebben voor de vele vraagstukken die nog om een oplossing vragen. Tot de volgende week, kelijke, voornamelijk veeverzorging. Andere werk zaamheden zijn door het koude weer vrijwel niet mogelijk. Het verrichten van reparatie- en onder houdswerkzaamheden aan werktuigen en machi nes is in deze tijd het wel meest voor de hand lig gende werk. Op vele bedrijven zal echter wel geen voldoende te verwarmen ruimte beschikbaar zijn. Wanneer de dooi gaat intreden zal ook het werk buiten de bedrijfsgebouwen weer onze aandacht vragen. Zeer belangrijk is o.a. de ontwatering van de grond. Een goed ontwaterde grond is vroeger bewerkbaar en geeft een betere struktuur. Een droge grond is ook vlugger warm, waardoor de kiemingsvoorwaarden gunstiger zijn! Reden ge noeg dus om aan de drainage en afvoersloten vol doende aandacht te schenken. Jammer genoeg moet worden geconstateerd dat er in ons gebied nog veel collega's zijn, die aan deze zaken weinig of geen aandacht schenken. Op vele kavels is er een drainage aangelegd die tegen de ƒ1000,per ha heeft gekost. Dat deze drainage goed kan funk- tioneren is dan ook een eerste vereiste. Door de grote sneeuwval zal er bij dooi nogal wat water vrijkomen. Verder is het te verwachten dat de afvoer plaatselijk zal stagneren door de vorming van sneeuwdammen en volgestoven dui kers. Het kan nodig zijn dat men ook als boer zal moeten ingrijpen om een vlotte afvoer van het overtollige water te bespoedigen. Dit zijn zo enkele overpeinzingen wat er zal ge beuren bij dooi? Thans zitten we nog midden in een strenge vorstperiode. We zijn benieuwd hoe de wintertarwe het er af zal brengen. Verschillen de rassen hebben in de praktijk nog geen strenge winter meegemaakt. Hoe zullen ze nu reageren? De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting heeft haar eerste algemene vergadering te Middelburg gehouden. Gezien de grote opkomst was er veel belangstelling voor het onderwerp „Samenwer kingsvormen in de landbouw". Velen zijn er zo zachtjes aan wel van overtuigd dat samenwerking noodzakelijk is, vooral in de toekomst. De vorm waarin dit moet gebeuren levert echter de meeste moeilijkheden. OP NOORD-BE VEL AND verzond de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting deze week haar jaarverslag. Dit jaar slechts gering van omvang. Dit laatste echter niet als gevolg van geringe ak- tiviteit, zo bliikt uit het voorwoord van de voor zitter. Want de diverse verenigingen op de Zeeuw se eilanden hebben in dezen hun krachten gebun deld en gezamenlijk een verslag uitgegeven. Des alniettemin bevat ook dit kleine verslag interes sante gegevens. Naast een resumé van de belangrijkste werk zaamheden der Vereniging geeft het een aantal landbouwkundige gegevens over het gebied. Uit het jaarverslag van de sekretaris blijkt dat in totaal 5229 ha bouwland is aangesloten bij de ver eniging. Dit is 82 van de 6400 ha bouwland die dit gebied bezit. Een mooi getal waarop men trots kan zijn. Al brengt het wel verplichtingen mee een dergelijk niveau te handhaven en als het kan nog op te voeren. Noord-Beveland is een peeland zo wordt in boe- renkringen vaak beweerd. Helemaal ten onrechte is dit niet want bijna 20 van de oppervlakte bouwland wordt met dit gewas bezaaid en de op brengst was in 1962 toch nog gemiddeld 46.852 kg per ha. Dit is lager dan normaal want de gemid delde opbrengst van de laatste 9 jaar was voor dit gebied 48.989 kg per ha. Hoeveel kopjes thee hiermee van het niveau der „aan de lijn doende dames" naar dat der „zoetminnenden" gebracht kunnen worden vermeldt het verslag niet. Wel staat er nog een overzicht in van de capa citeit der luchtgekoelde bewaarruimten voor aard appelen. Deze is voldoende om ruim de helft van de aardappeloogst langere tijd luchtgekoeld te be waren. JAMMER dat ons artikel van WEST ZEEUWS- VLAANDEREN, bestemd voor het Landbouw, blad van 4 januari vanwege de moeilijkheden die vhet weeverkeer rond de jaarwisseling heeft onder vonden, niet kon worden geplaatst. We hopen thans, bij het schrijven van dit artikel, dat het drijfijs op de Westerschelde ons geen nieuwe ver keersmoeilijkheden zal bezorgen. Want mocht onze voordeur, de Westerschelde, komen dicht te zitten dan zou vervoer van en naar Zeeuws-Vlaanderen slechts mogelijk zijn over de grond van onze Zuiderburen of door de lucht. Luchttransport schijnt overigens niet zo heel rendabel te zijn, maar bewijst vooral in tijden van nood onschatbare diensten. Vrijdag j.l. werd het 20-jarig jubileum van de R. M. L. S. te Schoondijkê gevierd. Wij als Zeeuws- Vlamingen mogen ons gelukkig prijzen, dat deze school in ons gewest is gekomen. Hierdoor krijgen de toekomstige boeren de kans öm zich behoorlijk te bekwamen voor de veel zijdige en veeleisende taak die hen te wachten staat, terwijl ook een behoorlijk percentage van de huidige boeren in ons gewest het onderwijs aan deze school heeft genoten. Ongetwijfeld moet dat leiden tot verhoging van het ontwikkelingspeil van de Zeeuws-Vlaamse boeren, hetgeen behalve hen zelf ook de gehele streek ten goede kan komen. Van onze zijde willen wij in de eerste plaats hulde betonen, aan hen die het ontstaan van de R. M. L. S. in ons gewest bewerkstelligden. Zij leg den de grondslag en gaven daardoor anderen de kans om van de grond té komen. Laten de toekom stige boeren deze kans volledig benutten, opdat zij zich straks in een volwaardige positie op de Zeeuws-Vlaamse grond kunnen handhaven. IJE wintertarwe heeft het op ZUID-BEVELAND vrij zwaar te verduren. Veel bescherming van de sneeuw heeft ze niet gehad, deze waaide te snel weg. Nu, met het even opdooien van maandag, moeten we er maar niet op rekenen dat het er nu beter op geworden is, vooral omdat ze een week of 3 terug ook al enkele dagen met natte voeten heeft gestaan. Verder zal afgewacht moeten worden of het be zorgen van voederbieten, aardappelen en uien in hoop, kuil, ren of koelcel tegen al de koude bestand is gebleken. De tijd zal het leren. 't Is wel zo dat degene die op dit moment aard appelen en uien af kunnen leveren, hiervoor een extra premie c.q. een hogere prijs kunnen bedin gen. De „Spuitdag" die eerst op 4 januari zou worden gehouden, werd i.v.m. de slechte weersomstandig heden uitgesteld. Deze zal nu op 1 februari wor den gehouden. Vorige week werd in de Zak van Zuid-Beveland een vergadering gehouden als afsluiting van de aldaar tot uitvoering gebrachte streekverbetering. Het is te hopen dat de samenwerking ook na deze afsluiting bestendigd zal kunnen worden tot nut van de landbouw in dit gebied. Ondanks de koude wordt onze aandacht weer al voor de nieuwe oogst gevraagd. We moeten thans n.l. een keuze maken welk bietenras we gaan uit zaaien, en of dit het normale-, monogerm- of pre- cisiezaad zal zijn. De struktuur van de grond, de te verwachten onkruidbezetting hiervan, het al of niet gebruik maken van een bietendunner, maar vooral ook de juiste afstelling van de zaai- of precisiezaaï- machine om het bietenzaad zo goed mogelijk in de rij te verdelen spelen bij de keuze van monogerm- of precisiezaad, alsmede de te verzaaien hoeveel heid per ha een belangrijke rol. DE sneeuw, die ook in OOST ZEEUWS-VLAAN DEREN de landerijen omtovert tot sprook jesachtige kastelen en voor de natuurliefhebber een lust voor het oog zijn, maakte echter dat velen in een bijna volledig isolement leven. De bakker laat verstek gaan, de post doet er een paar dagen over en de meest dappere wordt dan maar op de boodschappen uitgestuurd. Het werk. voorzover dat er nog op de akkers is, ligt natuurlijk volkomen stil. Menig werknemer (gever) krijgt dan ook de kans de ijzers nog eens onder te binden en om de jongeren het vroeger kunnen te tonen. Aangezien „twist" moeilijk op de schaats te verwezenlijken is kijkt de jeugd dan ook sprakeloos toe wanneer buurman van „iernest" een oude boerenwals op de schaats wegdraait. Dat dit buurman twee weken stijve gewrichten kost daar wordt niet over hagedacht. Tussen de sneeuw buien door wordt alvast het zaaizaad besteld en beursberichten over graan en peulvruchtenprijzen afgeluisterd. Rest nog te hopen dat de koude van de laatste en mogelijk komende weken tot een grotere vlees consumptie mag bijdragen. Mits de regering tus- tentijds geen slachtvee invoert. Mogelijk dat dan het weinige werk wat we momenteel kunnen uit voeren nog rendabel wordt. Aangezien in het Land van Hulst de gehele maand januari nieuwjaar wordt gewenst wil uw scriba nog gaarne bij dezen U een gezond en voor spoedig 1963 toewensen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 21