TUINBOUW Vervolg WOLKEN AAN DE AFZETHEMEL Kort verslag van de vergadering van de tuinbouwcommissie van de Z. L. M. DINGEN VAN DE WEEK Peren bieden waarschijnlijk een goede toe komst. Voor een beginnende teler duurt het wachten op produktie vaak te lang. Maar als de concurrentiestrijd zich toe spitst zal, naar we hopen, de kwaliteit de doorslag geven. ITALIAANS FRUIT WAAR het op neer komt is, dat de adspi- rant fruittelers goed moeten beseffen dat de uitkomsten in de fruitteelt de laatste jaren werden geflatteerd door de Golden Delicious. Mocht, dit ras onverhoopt terug vallen, dan ziet de situatie er plotseling heel anders uit. Het stichten van jonge fruitbe- drijven wordt dan veel moeilijker en ook minder aantrekkelijk. Overal ligt thans in de Nederlandse win kels Italiaans fruit, tegen een vrij lage prijs. In ons land liggen de prijzen hoger dan in de meeste andere E. E. GT-landen. Op de Duitse markt komen we bijna niet meer aan bod, omdat de Nederlandse consument v ijwel de gehele binnenlandse oogst aan kan. Vooral dat Italiaanse fruit is er oorzaak van dat menigeen denkt dat de beste jaren achter de rug liggen. We hopen dat dit niet het geval is. En vooral hopen we dat de Gol den Delicious zich nog lang handhaaft, want daar hangt heel veel vanaf! Laten we beginnen met de kans hierop zo gunstig mogelijk te maken, door het telen van prima kwaliteit. Een mooie, smakelijke, goudgele appel zal ongetwijfeld de mogelijk heden vergroten POMOLOOG. zelf de toekomst niet rooskleurig in en menen dat ze in die stortvloed zullen onder gaan. In Nederland is men niet zo pessimis tisch. Dr. Kemmers heeft nog zojuist in Goes voor onze organisatie een lezing ge houden, waarin het optimisme de boven toon voerde. Ook voor de Golden Deli cious. Dat doet de fruitteler goed. Zo'n opkikkertje heeft hij nodig op zijn tijd. NIET HELEMAAL GERUST In België is men zwaar onder de indruk van de uitbreiding met Golden Delicious in Frankrijk. Daar plant men honderden ha tegelijk, zowel in Noord-Frankrijk (om geving Laon), Midden-Frankrijk (Loire- vallei) als in Zuid-Frankrijk (Garönne en Rhöne-vallei). Men is bang dat er straks een stortvoed van Golden over West-Europa zal spoelen. Onze zuiderburen zien voor hen Goede spillenaanplant van Delicious te Krabbendijke. ÏHANT laten we eerlijk wezen, de meeste fruit- telers zien de uitbreiding toch wel met enige zorg aan. Algemeen verwacht men een dalend prijs peil en een toenemende concurrentie. En vrij alge meen verwacht men dat vooral de Golden Delicious straks een toontje lager zal moeten zingen in het prijskoor. De produktie stijgt met sprongen en men is vooral bang dat de consument de appel niet zo lekker zal vinden, dat zij de hoge prijzen zal blijven betalen. We zijn er zelf ook niet helemaal gerust op. We zijn persoonlijk niet pessimistisch, maar toch ook weer niet zó optimistisch als de heer Kemmers. Waarbij we graag erkennen dat deze er veel meer van weet dan wij en u dus het beste op zijn kom pas kunt varen. Twee argumenten pleiten voor vertrouwen in de Galden. Ten eerste mag het ras goedkoper wor gden, dan is het nog rendabel te telen. Een zo vruchtbaar ras stelt nog niet zo vlug teieur. Hoe belangrijk produktie is ziet men aan een Glorie van Holland en een Bramley's Seedling. Die ras sen kunnen over het algemeen nog best mee. Ten tweede zal prima kwaliteit van de Golden Delicious ook in de toekomst zijn weg nog wel vinden. Bij het streven naar topproduktie wordt de kwaliteit helaas wel eens uit het oog verloren. Vooral op landbouwbedrijven wordt veel geplant. ze dragen zó laat dat de adspirant teler over een zeer ruime beurs moet beschikken wil hij het uitzingen. De Cox's Orange als zeer populaire appel kan meestal in de jeugdjaren ook niet zo best meekomen. Maar de Golden zorgt ervoor dat het aantal magere jaren beperkt wordt en spoedig de vette jaren aanbreken. Het ras sleurt de teler door de moeilijkheden heen naar gunstiger perspectieven. Hoe belangrijk dit alles is, beseft alleen iemand die de problemen kent van de eerste jaren. Grote uit gaven en kleine inkomsten zijn fnuikend voor het moreel, ook al is men er op voorbereid. Eén jaar vroeger in produktie is daarvan van zeer grote be tekenis. Een meevaller van bijv. duizend gulden per ha in het vierde jaar na het planten, wordt vaak hoger ge waardeerd dan van vijfduizend gulden per ha in het achtste jaar. BLIJFT DAT ZO DAT was dus een lofzang op de Golden Delicious. De Golden Delicious van de laatste tien jaar, kunnen we beter zeggen. Want wat brengt de toe komst? De welluidende melodie zou een schrille dis sonant krijgen als het ras straks in prijs zou zakken. Een andere gelijkwaardige win terappel is er niet. Terecht komt er meer belangstelling voor rode Jonathan en Goud- reinette, maar met deze rassen mag men toch niet op even goede resultaten reke nen als nu met de Golden worden behaald. Zeer veel hangt af van de Golden Deli cious. Op de jongste bedrijven neemt het ras al vaak 40 van alle boompjes voor zijn rekening. De rentabiliteit van het hele be drijf is er dan mee gemoeid. "DIJ afwezigheid van de voorzitter de heer P. J. J. Dekker, wegens ongesteldheid, treedt als voorzitter op de heer A. de Jager Mzn. Deze opent de eerste vergadering van 1963 met het uit spreken van de beste wensen voor gezin en bedrijf. Een apart welkomstwoord richt hij tot de heer C. J. de Jongh, lid van de commissie Boomkwekerij van het K.N.L.C. Evenals de heer Dekker geWoon is te doen, geeft de voorzitter een kort overzicht van de Groenten- en Fruitmarkt. Bij de groenten was er een lege markt, terwijl er nog interesse bestond voor groenten bij de in dustrie en o.a. hierdoor zijn de prijzen hoog opge lopen. Overigens is het een normaal verschijnsel dat het aanbod in de eerste dagen van het nieuwe jaar klein is. Bij het fruit handhaven de prijzen zich, deze zijn zelfs wat opgelopen op de Zeeuwse veilingen. Onze voornaamste concurrent in deze periode, de sinaas appelen, is door de vorst in Spanje ernstige schade aangebracht, dat zeker van invloed zal zijn op ons fruit èn de prijzen. Wat de teelt betreft zitten we in een „stille" tijd. Het zou echter niet de eerste keer zijn wanneer de jonge perebomen op kwee-onderstam door de strenge vorst dode bomen werden, vooral op de zgn. blote percelen (zonder sneeuw). Tot slot her innert de voorzitter in zijn openingswoord aan de zeer goed geslaagde inleiding op de algemene ver gadering van Dr. W. H. Kemmers. ÜIJ de behandeling van de notulen wordt opge- merkt dat er t.a.v. afstanden van wind schermen tot openbare waterlopen op Noord-Beve lend nadere regelingen getroffen zijn. Onderstreept wordt nog eens het belang bii plantplannen tijdig overleg te plegen met het be treffende waterschap. Nader zal worden geïnfor meerd of een uniforme regeling voor geheel Zee land te verwezenlijken is. AJEDEGEDEELD wordt dat er binnenkort een bespreking zal komen tussen het D.B. van Z.L.M. en het D.B. van de N.F.O. De leden van de tuinbouwcommissie zullen nader worden geïnformeerd over het voorkomen van di verse gewassen met hun oppervlaktes in Zeeland. Voor schadelijke vogels worden soms afschot vergunningen niet verstrekt. De vergadering acht echter geen belemmeringen gewenst. Met de Wild- schadecommissie zal hierover contact worden opge nomen. Duiven in percelen met winterbloemkool en kramsvogels bij de fruitpercelen kunnen zeer veel schade aanrichten. TN de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer J. Q. C. Lenshoek, wordt als lid-tuin- bouwdeskundige voor de commissie Werkgeversbe- langen voorgesteld de heer C. J. de Jongh, die dan tevens in de vacature van de Gew. Raad van het Landbouwschap in de sociale kommissie zal worden voorgedragen. Door Ir. J. Prins worden mededelingen gedaan over de tuinbouwvoorlichting. Uitvoerig wordt hier op ingegaan. Duidelijk wordt dat er in Zeeland be hoefte is aan meer voorlichters. De grote belang stelling voor tuinbouw houdt zeker geen gelijke tred hiermee. Behoefte aan voorlichting is er vooral bij de beginnende telers. Als laatste punt deelt dé voorzitter mede dat. op 21 januari a.s. het algemeen bestuur van het Waarborginstituut voor de Tuinbouw zal worden geïnstalleerd. Een bekend gezegde is dat als het getij verloopt, de bakens verzet moeten worden. Juist ons, Zeeu wen, moet dat voorbeeld bijzonder aanspreken. U zult ook weten dat we over het verzetten van de Zeeuwse tuinbouwbakens niet al te best te spreken ztfn. U moet yveten dat men in de andere tuinbouw centra van ons land, van ons werelddeel, ook niet stil zit en daarom zal het nodig zijn dat we alle krachten inspannen om onze positie te behouden, ja deze te verbeteren, want dat is de opdracht waar we voor staan. We weten dat onze tuinbouw een snelle ontwik keling doormaakt. Gelukkig kunnen we in ons land goed mee. Maar hoe zit het regionaal, hoe zit hei bij ons? We maken soms wel eens met (gepaste) trots gewag van de ontwikkeling van de glastuin bouw die er is, maar als we zien naar wat er elders in het land gebeurt, dan is hetgeen zich hier af speeld toch wel van geringe betekenis. U zult ons misschien tegenwerpen dat we het zc op papier gemakkelijk kunnen neerschrijven, maai dat de uitvoering van een grotere opzet van de tuinbouw allerminst eenvoudig is. Toch zijn we er vast van overtuigd dat het daat naar toe moet in ons gebied. De voorwaarden om te slagen zijn aanwezig, maar er zijn mensen nodig met durf en visie om de lijnen aan te geven waarlangs gewerkt moet wor den. Aan de vakbekwaamheid ligt het niet. Alleen kijken we zo bijzonder graag de kat uit de Ikkhii en gaan we er vanuit dat liet toch altijd wel goed gegaan is, waarom zon het in de toekomst anders gaan? Niet genoeg kunnen we er echter op hameren, dat we in een tijd leven die een dynamische ontwikke ling te zien geeft op velerlei gebied, ook op het gebied van de tuinbouw. Zie verder pae. 57)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 19