Fok-en controleverenigingen in opkomst 27 „Wargaster Combinator" deed intrede op stierenstation HOGER RENDEMENT VAN DE MELKCONTROLE yOOR een gunstige ontplooiing van de veeverbetering in Zeeland is een reorganisatie van bij de melkcontróle aangesloten melkveehouders en fokkers in regionale fok- en contröleVerenigingen met een ruimer werkgebied van grote betekenis. In de huidige situatie functioneren een 40-tal plaatselijke melkcontroleverenigingen met gemiddeld ongeveer 25 veehouders en 185 koeien, met te beperkte mogelijkheden om de gegevens van de melk contróle volledig tot waarde te brengen. Hoe waardevol de produktiegegevens bij een juiste benutting ook zijn voor de selectie op het eigenbedrijf, ze dienen nog meer dienstbaar te worden aan fokkerij en handel in ruimere zin. Hierbij stellen we voorop, dat de uitvoering van de melkcontróle in het verband van de Prov. Ver eniging voor Melkcontróle (P. V. M.) te Goes, waarbij de in de kringen aanwezige plaatselijke afdelin gen hun verantwoordelijkheid en taak bij de monstername op de aangesloten bedrijven uitoefenen, in beginsel ongewijzigd kan blijven. Het nuttig effect van de produktie-contróle zal echter belangrijk vergroot kunnen worden, wan neer de in elke kring van de P. V. M. aangesloten leden van de plaatselijke afdelingen voor melkcon tróle ziel» organiseren in een door het Ned. Rundvee Stamboek te erkennen Kring-fokvereniging. Een dergelijke fok- en controle vereniging zal moeten steunen op een volledige registratie van de con- trölekoeien in een Fokregister en de daaruit, middels K. I.- en andere door het N. R. S. goedgekeurde stamboek stier en, geboren en aangehouden kalveren in een Jongveeregister. De voordelen van een dergelijke ontwikkeling zijn als volgt samen te vatten: 1. De waarde van de melkcontróle wordt vergroot, in het bijzonder ook voor de leden-veehouders, die nog geen of geen volledige stamboekvee stapel hebben, omdat bij het aan te houden jongvee van alle controle-koeien officiële pro- duktie-afstammingsbewijzen worden verkregen. 2. De fokkerij van in het N. R. S. ingeschreven stamboekvee zal sneller uitbreiden, omdat alle aanwezige afstammelingen van de Fokregister- koeien, bij opname van de moeder in het Stam boek, waaronder ook oudere koeien kunnen zijn, bjj het N. R. S. als volbloed worden beschouwd. 3. Door, middels de administratie van de fokver- eniging, af te geven afstammingsbewijzen van alle aangehouden jongvee zal de handel en handelswaarde van dieren met officieel beken de afstamming en produktie worden bevorderd. De in de boekhouding van de vereniging aan wezige produktie- en afstammingsgegevens kunnen ten behoeve hiervan worden uitgewis seld met het in 1961 gevormde Prov. Infor matiecentrum voor de handel in fokvee te Goes. Hierdoor zal dit meer ten algemene nutte kun nen functioneren. 4. Het schetsen van de kalveren, alsmede van het aanwezige melk- en fokvee zal volgens een ver eenvoudigd en verbeterd systeem plaats vinden. OPRICHTING FOK- EN CONTROLEVERENIGINGEN HE Kring Tholen had in het afgelopen jaar de primeur door de oprichting, op 29 januari '62, van de eerste Zeeuwse Fokvereniging van regio naal karakter. Deze Fok- en Contrólevereniging voor Tholen en St. Philipsland, waarbij ook enkele melkvee houders in laatstgenoemd gebied kunnen toetre den, werd gefundeerd op de bestaande, in '60 door fusie gevormde, melkcontrólevereniging. Als ge volg van een voortvarende ledenwerving werden alle gecontroleerde bedrijven, dat zijn er thans ruim 100 met ca 700 controle-koeien, aangesloten. De vereniging begon per 1 augustus j.l. met de werkzaamheden. Inmiddels werd op 29 november j.l. te Middel burg, uitgaande van de Kring Walcheren van de P. V. M-, de tweede fokvereniging opgericht, die de werkzaamheden over geheel Walcheren zal uit strekken. De opbouw van de melkcontróle in dit gebied op een 15-tal plaatselijke controle-vereni gingen, met in totaal 400 leden en ca. 3300 contróle- koeien maakt een volledige omschakeling op korte termijn van alle bedrijven naar deze Fok- en Con trólevereniging voor Walcheren minder eenvoudig. Een kern van leden is inmiddels toegetreden en in het gevormde bestuur zijn de plaatselijke con- tróleverenigingen, de reeds lang bestaande fok vereniging Gapinge, tevens de 3 nog aanwezige stierenverenigingen en de K. I.-Vereniging Wal cheren vertegenwoordigd, zodat het groeiproces onder leiding van een dagelijks bestuur met kracht ter hand kan worden genomen. Het derde gebied, waar de voorbereidingen voor de verbreding van de functie van de melkcon troleverenigingen reeds gaande zijn, vormt Schou- wen-Duiveland. Bestuurlijke reorganisatie van de 2 hier werkzame contróleverenigingen tot één, zal de weg effenen, zodat een overgang ineens van de ruim 140 leden met ca. 1200 contröle-koeien naar de fok- en contrólevereniging haalbaar moet zijn. DE WERKWIJZE VAN DE NIEUWE VERENIGINGEN HE verenigingen kunnen gebruik maken van de nieuwste technische ontwikkelingen op het gebied van het vervaardigen van schetsen voor diverse bestemmingen. Niet alleen van het gecon troleerde melkvee en de hieruit geboren kalveren, mar ook Van het „overig rundvee" wordt door een stamboekhouder van de vereniging op de bedrijven een zogenaamde moederschets gemaakt. Door mechanische vermenigvuldiging worden hiervan zoveel afdrukken gemaakt als voor de veehouder zelf, de centrale administratie van de fokvereni ging (bij do stamboekhouder), de K. I.-Vereniging en het Centraal Stierenstation, de Gezondheids dienst voor Dieren, de Prov. Melkcontróle Dienst, alsmede voor de leden van liet N. R. S. voor do Jongveeregisterschets van stamboekkalveren nodig zijp. Voor een rationele uitvoering van deze „com- binatiesehetsen" is een zeer aantrekkelijke vorm van samenwerking met de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren te Goes gevonden door inschakeling van de in liet gebied werkzame bedrijfsvoorlich- ter(s) voor de foktechnische registratie van de fokvereniging. In Tholen is deze bedrijlsvoorlieh- ter-stamboekhouder, voorzien van een instructie, reeds ingewerkt, in Walcheren is de benoeming van deze functionaris te verwachten. De stamboekhouder maakt de moederschetsen van de dieren op de bedrijven van de leden. Deze schetsen gaan voor vermenigvuldiging naar de Prov. Gezondheidsdienst te Gouda, vandaar gaan de afdrukken via de Gezondheidsdienst te Goes terug naar de verschillende bestemmingen in Zee land, terwijl voor de pasgeboren stamboekkalveren een extra exemplaar van de schets wordt doorge zonden naar het bureau van het N. R. S. in Den Haag. De in Gouda aanwezige machine voor de ver menigvuldiging van de schetsen, die o.a. dienst doet voor de fokverenigingen in Zuid-Holland en Utrecht, is ook voor Zeeland van voldoende capa citeit. Door de gecombineerde functie van stamboek houder en bedrijfsvoorlichter kunnen de registra tiekosten van de contróle-koeien en kalfjes voor de leden van de fokvereniging ook in de begin periode laag worden gehouden. Hiervoor is een zodanig jaarlijks tarief per contrölekoe overeen gekomen, dat de extra kosten voor de melkcontróle met 0,15 a ƒ0,20 per 3-weeks monster zijn be taald. Doordat het schetsen van het rundvee voor de Gezondheidsdienst tevens in het nieuwe systeem is opgenomen, wordt voor de leden op de bestaan de registratiekosten voor deze dienst nog enige reductie toegepast. I)e hier geschetste ontwikkeling verdient voor de gehele provincie navolging. De veehouders krijgen de beschikking over alle gegeven-; be treffende produktie en afstemming van hun melk- en fokvee. De stamboekhouder van de fok- en contrólevereniging krijgt de beschik king over een volledig kaartsysteem van de ge-' registreerde veestapel van alle leden in zijn ge bied. Hierdoor ontstaat een informatiecentrum voor allen, die belang hebben bij foktechnische en commerciële gegevens. Na verloop van tijd zal een betere samen bundeling van vraag en aanbod ten behoeve van de handel in fokvee op Provinciaal niveau vruchten kunnen afwerpen voor de export. Goed werkende fe' - en controle verenigingen, bij voorkeur in een Zeeuwse bond verenigd, zullen hiervoor een onmisbare voedingsbodem blijken te zijn. De ervaringen in ons land pleiten sterk hiervoor. Ir. W. L. HARMSEN. De aankomst van de stier Wargaster Combinator op 24 november 1962 op het Centraal Stierenstation Zeeland was een belangrijke gebeurtenis. Allereerst voor de KLJ.-vereniging de Bevelanden die zich als eigenaar van dit fokdier voor de aankoop een behoorlijk offer getroostte, maar ook voor de gehele Zeeuwse veefokkerij, die middels K.I. van deze stier voor de veeverbetering gebruik zal kunnen maken. Van Wargaster Combinator mag verwacht worden dat hij een flinke bijdrage tot veeverbetering zal kunnen geven. Dit baseren wij op zijn goed gecombineerde af stamming (waar zijn naam ook op kan wijzen) en zijn goede exterieur en type dat niet alleen op zijn 2-jarige leeftijd reeds in voldoende mate is te beoordelen, maar bovendien in overeenstemming is met zijn bloedopbouw in de afstamming. Exterieur kwaliteiten Wargaster Combinator werd op 1 januari 1961 op het bedrijf van de Friese fokker W. J. Koiter te Warga geboren. Een voorspoedige ontwikkeling werd zijn deel die culmineerde in de bezetting van de la-plaats in een van de zwaar bezette rubrieken oudere enterstieren op de Centrale Najaarsstierenkeuring te Leeuwarden op 3 oktober 1062. In het afvalsysteem voor de kampioenkeuring van de enterstieren handhaafde hij zich bij de laatste 5. In „de Friese Veefokkerij" kreeg hij hiermede niet alleen een goede pers maar bij de definitieve keuring in het F.R.S. op 0 oktober 1962 werden zijn exterieurkwaliteiten gewaardeerd met 80 punten, een niveau dat slechts door een gering aantal jonge stieren wordt bereikt. Inmiddels heeft de stier zich al aangepast aan de „Zeeuwse" omstandigheden. E^n paar weken na zijn aankomst in Zeeland volgde de vereiste herkeuring in het NJR.S., waarbij door de inspecteur de waardeletter b voor algemeen voorkomen met 81 punten werd toegekend. Wargaster Combinator is van best type, met mooie maten en ontwikkeling, met name fraaie ribdiepte. Hij heeft ruimschoots uitdrukking als vaderdier, Is robuust met behoud van voldoende adel. De lichaamsverhoudingen zijn harmonisch. Enige bemerking kan gemaakt worden op iets minder vast aangesloten schouders en neiging tot Franse stand van de voorbenen, zonder dat hij hiermede echter in hardheid van bovenhand tekort komt. De kleur is mooi licht bont- Do afstamming De goede constructie van Wargaster Combinator steunt op een' goede afstam ming. Zijn vader is de 4-jarige in Friesland al op jonge leeftijd veel gebruikte Adema 561, een fokprodukt van Gebr. Knol te Hartwerd (reservekampioen Leeuwarden oktober 1962). Adema 561 is een beste gedrongen en robuuste stier die met 86 punten in het F.R.S. staat genoteerd. Hij is een zoon van de uitstekende ouders n.l. Jelsumer Gerard Wouter van de stal van J. Wassenaar te Jelsum (Kampioen Fries land 1959, door Fa. F. Dekker en Zn. geëxporteerd naar Frankrijk) en de met 89 punten ingeschreven fokkoe Adema 515 van de stal Knol. De moeder van Wargaster Combinator is de met 81 punten, waarvan 18 (van de 20) punten voor uier, ingeschreven Wargaster Pietje B22 van de stal van Koiter, op haar beurt een dochter van Blitsaerd Kleine Adema 4 (fokker S. R. Brandsma, eig. K.I.-vereniging Garijp) en Pietje B il die in het F.R.S. met 85 punten staat genoteerd, met 19 punten voor uier. In de afstamming van de stier komen zowel van vaders- als moederszijde de vereiste goede produktie-eigenschappen van de moeder en grootmoeder naar voren. Daarnaast is de produktievererving van de vaderdieren van zeer veel betekenis. Aan gezien deze van de Vader Adema 561 nog niet bekend is, moeten we ons richten op die van de grootvaders. De gegevens hieromtrent geven echter goede ver wachtingen. (Zie verder volgende pagina)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 7