Aspecten van het boer zijn in Oostelijk Flevoland W,J. ontvingen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen de conceptcontracten voor ieder produkt afzonderlijk voor de navolgen de groentegewassen: sperziebonen (tevens te ge- knolselderijblad, prei, waspeen en winterpeen, spinazie, augurken, bleekselderij, knolselderij, knolselderijblad, prei, waspeen, en winterpeen. 24 Wetenswaardigheden voor werkgevers CONTRACTTEELT VAN GROENTEGEWASSEN UITBETALING VOORSCHOTTEN GEMENGDE ZANDBEDRIJVEN lE EC W S LANDBOUWBLAD ONDER bovenstaande titel werd onlangs het resultaat gepubliceerd van een studie over enkele vormen van bedrijfsvoering die mogelijk in Oostelijk Flevoland kunnen worden toegepast. De boeren die zich hier zullen vestigen zijn nog ge heel vrij in de keuze van hun bedrijfsvoering, doch daarbij zal een juiste keuze niet eenvoudig zijn. De sterke ontwikkeling van mechanisatie en rationali satie in de landbouw en de hoge kosten welke daar mee gepaard gaan, zijn daarvan mede oorzaak. Dit alles is voor het Onderzoek Centrum voor de Land bouw in de IJsselmeerpolders aanleiding geweest om deze studie uit te voeren. Men hoopt dat de re sultaten kunnen dien als een leidraad bij de opzet van de bedrijfsvoering op de bedrijven in de nieuwe polder. VERSCHILLEN DE BEDRIJFSVOERINGEN BIJ de studie heeft men zich beperkt tot de akkerbouwbedrijven en daar bij 2 verschillende bedrijfsgrootten in beschouwing genomen, nl. 30 en 45 ha. Op de bedrijven van beide grootten heeft in alle gevallen een gelijk soortig bouwplan tot uitgangspunt gediend. In dit bouwplan is opgenomen 25°/o bieten, 17 'U aardappelen, 8 conservencrwten, 25% wintertarwe en 25 zomergerst. Bij ieder der bedrijfsgrootten zijn vier verschillende be drijfsvoeringen bestudeerd. In het volgende zijn daarover, zeer beknopt, en kele bijzonderheden vermeld. A. Zoveel mogelijk zelfstandig werkend. 30 ha: 2 man vast personeel; alle machines zoveel mogelijk zelf; alleen enkele dure machines samen met een buurman; zelf 2 nieuwe trekkers (een lichte en een zware). 45 ha: arbeidsbezetting en trekkracht als op 30 ha bedrijf; alle machines en werktuigen zelf aangeschaft. B. Werkend niet veel hulp van een loonwerker. 30 ha: 1 vaste kracht; eigen werktuigeninventaris beperkt; zelf 1 nieuwe zware en 1 gebruikte lichte trekkeroogstwerk, sproeien, aardappelpoten en bietenzaaien uitgevoerd door loonwerker. 45 ha: 2 vaste krachten; overigens situatie gelijk aan het 30 ha-bedrijf. C. In combinatie met andere gelijksoortige bedrijven werkend. 30 ha: combi natie met 2 andere bedrijven; zelf 1 vaste kracht, beperkte eigen werk tuigen inventaris en 1 zware trekker; oogstwerk met bijbehorend trans port, aardappelpoten, bietenzaaien en sproeien geschiedt in combinatie. 45 hacombinatie met 1 ander bedrijfzelf 2 vaste krachten en 1 lichte en zware trekker; overigens werkwijze gelijk aan dié van 30 ha. D. Werkend als deelnemer aan een werktuigencoöperatie. 30 ha: 1 vaste kracht; eigen inventaris beperkt; zelf 1 nieuwe zware en 1 gebruikte lich te trekker; oogstwerk, aardappelenpoten en -sorteren, bietenzaaien en sproeien uitgevoerd door coöperatie. 45 ha: 2 man vast personeel; overigens dezelfde werkwijze als bij het 30 ha bedrijf. Een aantal factoren die bij de keuze tussen deze wijzen van bedrijfsvoering naar voren komen, worden in het rapport besproken. Over de investeringen die bij elk der bedrijfsvoeringen moeten worden gedaan, heeft men bereke ningen gemaakt, evenals over de kosten die met een en ander gepaard gaan. Economische gevolgen. De economische gevolgen van de verschillende be drijfsvoeringen heeft men bestudeerd door berekening van de bewerkings- kosten bij de verschillende werkwijzen. In de volgende tabel is een overzicht gegeven van de bedragen welke daarvoor werden berekend. Ook js daarbij aangegeven voor welke bedragen er volgens de berekeningen moet worden geïnvesteerd in de verschillende gevallen. Zoveel mogelijk zelfstandig Bewerkingskosten (zonder loon boer) 26.919 Veel In combinatie- Incoöp.- ïoonwerk verband verband 3C ha 45 ha per bedrijf i per ha per bedrijf per ha Investeringen 30 ha J Per bedrÜf M na Per ha per bedrijf per ha 45 ha 800 ƒ31.850 710 60.200 2.010 75.300 1.670 23.035 770 ƒ36.896 820 35.500 1.180 44.400 990 ƒ22.012 730 29.437 650 59.467 J 1.980 72.425 1.610 ƒ20.993 700 ƒ33.360 740 ƒ55.675 1.860 ƒ73.221 1.630 Een exploitatie met veel eigen machines komt bij 30 ha wel erg ongunstig te voorschijn. Door de relatief zware arbeidsbezetting die men hierbij heeft aangehouden wordt dit resultaat o.i. wel erg nadelig beïnvloed. Bij een be drijfsvoering met veel loonwerk berekent men op 30 ha aanzienlijk lagere be werkingskosten, doch altijd nog hoger dan bij werken in combinatie of met een coöperatie. Op de 45 ha bedrijven berekent men voor een bedrijfsvoering met veel loon werk de hoogste bewerkingskosten. Werken in combinatie lijkt hier het voor deligst, maar ook een bedrijfsvoering met veel eigen machines komt op de 45 ha-bedrijven nogal gunstig naar voren. Gunstiger zelfs dan werken mei een coöperatie. Een bedrijfsvoering met veel loonwerk komt dus zowel bij 30 als bij 45 ha uit een oogpunt van bewerkingskosten niet erg gunstig te voorschijn. Bij de ze bedrijfsvoering zijn de investeringen echter verreweg het laagst, wat voor een pas beginnende boer belangrijk zal zijn. Bovendien heeft men bij een dergelijke werkwijze meer vrijheid om zonodig het bouwplan belangrijk te wijzigen. In het voorgaande zijn uiteraard slechts enkele punten uit de publi catie over de bedrijfsvoering in Oostelijk Flevoland aangeroerd. Wij hebben echter ook niet meer willen doen dan de aandacht vestigen op dit alleszins lezenswaardig rapport. Vooral voor degenen die bijzondei geïnteresseerd zijn in de nieuwe polder, lijkt ons de studie erg interes sant en nuttig. Maar ook anderen kunnen wellicht met dit rapport hun voordeel doen, omdat de hierin opgenomen berekeningen ook voor an dere streken bruikbaar kunnen zijn. Wij willen daarom niet nalaten te vermelden dat de publicatie besteld kan worden bij de Landbouw Voorlichtingsdienst te Emmeloord, Lange Nering 68-74. De prijs be draagt 2,50. Sj. do H. Nogmaals de looncompensatie, premieverhoging A.O.W./A.W.W. Tot onze spijt is in de mededeling in ons blad van de vorige week over de te betalen looncompensatie van 1 wegens premieverhoging AOW/AWW een storende drukfout geslopen. Alhoewel in het begin van dit bericht terecht werd vermeld dat, overeenkomstig de door het College van Rijksbemiddelaars afgekondigde beschikking voor het eerst aan het einde van de eerste loonweek dit jaar een bijslag van 1 op het rechtens geldende bruto loon diende te worden betaald, werd later het percentage van 10 vermeld. Deze 10 was een zetfout en had eveneens 1 moeten zijn. De looncompensatie bedraagt dus 1 van het brutoloon inclusief alle toeslagen. Daar over de berekening van deze bijslag, die de toch al niet eenvoudige loonadministratie niet gemakkelijker maakt, ons veel vragen bereikten, geven wij onderstaand een loonberekening zuiver als voorbeeld bedoeld. De contracten dienen op zegel gesteld te worden. Voor het merendeel kan dit geschieden op ge zegeld papier van 2,per stuk. Bovendien ontvingen wij de overeengekomen minimumprijzen voor het jaar 1963. Door de leden van de veilingen zullen geen contracten worden aangegaan onder deze minimumprijzen. Het is ons bekend dat in bepaalde gevallen reeds contracten boven de minimumprijs zijn afgesloten. Voor het product Augurken is een afwijkende regeling ten aanzien van het prijspeil overeengekomen, welke regeling vermeld is in het contract voor augurken. Voor de verschillende sorteringen zijn prijzen vast gesteld. Voor witte kool zijn de onderhandelingen nog gaande met de Zuurkoolindustrie. ALGEMENE MODELVOORWAARDEN VOOR DE CONTRACTTEELT VAN CONSERVENERWTEN Door het Landbouwschap is een boekje uitge geven dat verkrijgbaar is a 0,20 per stuk, over „De Algemene Model voorwaarden en Arbitrage- reglement voor de contractteelt van groen geoogste erwten voor de conservemndustric". Hierover is overeenstemming bereikt tussen de Vereniging der Nederlandse Groente- en Frnit- verwerkende Industrie en het Landbouwschap. Voor teler en fabrikant is het van het grootste belang dat deze vorm van afzet in goede banen wordt geleld door het stellen van duidelijke en redelijke spelregels. Het gebruik van deze voorwaarden wordt dan ook graag aanbevolen. Het boekje Is te bestellen bij het Landbouw schap of uw standsorganisatie. Bruto CA.O. weekloon bijv80 Diplomatoeslag 2,50 Waarderingstoeslag 1,60 ƒ84,10 Bij: huurcompensatie (f3,50 -f f2,25) 5,75 ƒ89,85 Bij: 1% looncompensatie AOW/AWW van ƒ89,85 0,90 ƒ90,75 Af: premie B.P.L1,75 ƒ89.- Af: premie AOW/AWW - loonbelasting (volgens nieuwe tabel dec. 1962) Soc. verz. premie 3,8 Nettoloon Unrloonverhoging OOK bereiken ons vele vragen of cle, in verschil lende dagbladen gepubliceerde uurloohverhoging van de lonen C.A.O.-landbouw ad f0,I0 per uur nog in gang vindt. Hier is nog geen sprake van. Een verzoek hiertoe is Ingediend bij het College van Rijksbemid delaars. Tevens hangt deze eventuele uurloonverhoging samen met de door het landbouwschap gevraagde ga rantieprijzen 1963, aan de Minister van Landbouw: Over deze prijzen is evenmin iets bekend. Mochten er defini tieve beslissingen omtrent deze 10 et. uurloon-verhogin gen vallen, dan zullen deze direkfc in ons landbouw blad gepubliceerd worden. Gids voor de sociale verzekering in het agrarisch bedrijf Een handig boekje, waarin veel problemen betref fende de sociale verzekering eenvoudig en duidelijk worden uiteengezet en toegelicht. De tweede herziene druk is onlangs verschenen en is verkrijgbaar bij de districtsagenten en op het kantoor der B.VA.B. te Goes tegen de geringe prijs van f 0,25. Jammer dat de herziene druk reeds nu alweer niet geheel „bij" is. De voorbeeld loonberekening bijv. ver meldt nog een huurcompensatie van £3,50, terwijl de bijslag van 1 voor de premieverhoging hier ook nog niet in verwerkt kon worden. Zowel voor werkgever als werknemer geeft het boekje echter antwoord op vele vragen in deze voor de buitenstaander veelal inge wikkelde materie. Werknemersverklaring Denkt U er aan dat uw werknemer(s) allen een nieuwe werknemersverklaring dient (nen) in te vullen Tijdens de behandeling van het wetsontwerp met de begrotingswijziging van Landbouw en Visserij tot verhoging van het budget 1962 met 25 mil joen, bestemd voor de renteloze voorschotten aan de gemengde bedrijven op de zandgronden, in de. Eerste Kamer der Sta ten-Generaal heeft Minister Marijnen aangekondigd dat in de tweede week van januari 1963 tot uitbetaling van de voorschot ten kan worden overgegaan. Met betrekking tot de terugbetaling van de voor. schotten heeft de minister bevestigd, dat de af wikkeling zonder dwangelement individueel zal worden bezien in het kader van de werking van het OntWikkelings- en Saneringsfonds voor de landbouw, waarvoor- overigens in overleg met het agrarische bedrijfsleven de Institutionele opzet nog moet worden gevonden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 4