Aardbeien. /ldlOk DE RASSENKEUZE BÏJ APPELS T S VOOR TUINDERS VRIJDAG 11 JANUARI 1961 Belichten. Voor zover men nog niet klaar is met het in orde maken van de verlichting wordt het nu toch wel de hoogste tijd. Neem geen risico en laat de ver lichting door een installateur aanleggen. Wanneer beginnen? Het gun stigste tijdstip om de belichting te beginnen ligt rond 10 januari. Om na 25 jannuari nog te be ginnen heeft weinig zin meer. De belichtingsduur is 40 dagen van 's avonds 11 uur tot 's mor gens 7 uur. Begint u 10 januari dan moet er doorgegaan worden tot 19 februari. Na deze datum geeft belichten geen voordeel meer. Hoeveel Watt per m2 Men is begonnen met 20 Watt per m-. Door de lage spanning op het lichtnet is men in de Bomme- lerwaard overgegaan op 10 Watt per m2. Dit bleek voldoende te zijn. Bij de installatie moet men er dan wel op letten dat de lam pen elkaar overlappen. Men heeft bij 10 Watt per m2 geen over capaciteit. Er moeten dus hogere eisen gesteld worden aan de onderlinge afstand van de licht punten. De afstand van de licht punten is afhankelijk van de lichtpunten van de kapbreedte. Welke temperatuur Begint men met belichten dan is het ook nodig met verwarmen te beginnen. Als dagtemperatuur kan 15 k 18° C worden aangehouden. De naehttemperatuur houdt u op 10 k 12" C. Geef de eerste dagen niet zo'n hoge temperatuur. Later in het seizoen zal de temperatuur bij zon nig weer wel eens tot boven de 18° C oplopen maar dit is dan geen bezwaar meer. (Uit Mededelingen RTC - Hoorn) (Vervolg van pag. 33.) over de aanplant van Golden Delicious in andere landen en met name in Frankrijk. Er staat echter tegenover dat er een grote markt is voor dit ras dat vanaf november tot mei-juni aangevoerd kan worden op de veilingen. Vooral in de gascellen laat het zich bijzonder goed bewaren gedurende een lange periode en dat is toch wel een belangrijk winstpunt. Daarom zullen we toch maar over het bezwaar van de allerwege plaats vindende aanplant heen moeten stappen en kunnen we het wagen met dit ras dat zulk een goede naam heeft. Wc zullen er echter wel van uit moeten gaan dat we van dit ras vruchten moe ten telen die de naam eer aan doen. Het staat zon der meer vast dat in de toekomst enkel goudgele Golden Delicious een kans zal maken en daarmee zullen we rekening moeten houden bij de aanplant. Dat wil zeggen dat we voor dit ras bij voorkeur zwakke onderstammen moeten gebruiken terwijl we ook niet moeten streven naar geweldig hoge opbrengsten want dat kan gaan ten koste van de kleur en dus van de kwaliteit. Het is een ras waar bij we niet al te veel vruchten aan de boom moeten hebben en wanneer ze er in het voorjaar wel aan hangen dan mogen we gerust flink dunnen. De laatste jaren wordt er ook wel reclame ge maakt voor de Spencer, een ras dat een» kruising is tussen Mc Intosch en Golden Delicious. Deze vrucht heeft een gedeeltelijk helderrode kleur met een gele ondergrond. De boom is een tamelijk ster ke groeier waarvan de produktie vroeg begint. De vrucht lijkt op de Golden Delicious. Sommigen zijn zeer enthousiast over dit ras en hebben er grote verwachtingen van. We willen ons van een oordeel onthouden omdat er nog te weinig erva ringen zijn met dit ras in ons land. Proefneming op beperkte schaal lijkt verantwoord. Een modern fruitbedrijf met als winterappel enkel maar de Golden Delicious is wat eenzijdig. Op zeer goede gronden is het verantwoord om in het sortiment op te nemen het ras Winston, dat we dan planten op M IX. Enkele jaren geleden was men enthousiaster over dit ras dan op het ogenblik maar het wil ons toch voorkomen dat de goede teler er op M IX wel wat van kan aanplanten. «iOUDKEINETTE EN JONATHAN MISSCHIEN vindt u ons wat ouderwets, maar toch zouden we hier ook nog een lans willen breken voor de Goudreinette. Daarbij willen we niet zeggen dat dit ras op zeer grote schaal geplant moet worden maar het is een ras met kwaliteiten en vooral op zeer zware gronden is er wat voor te zeggen om deze appel nog aan te planten. Het is bekend dat de meeste Goudreinette is te vinden in andere fruitcentra waar de teelt dikwijls plaats vindt in hoogstamboomgaarden die steeds meer worden gerooid. H'erdoor loopt de aanvoer van Goudreinette terug. Van jonge bomen kan een uitstekende kwaliteit Goudreinette worden geoogst waar de handel altijd nog een goede prijs voor over heeft. Verder is ook belangrijk dat de fabriek de Goudreinette heel goed kan gebruiken voor velerlei doeleinden en vooral voor de appelmoes- fabricage. Dat gaat met de andere winterrassen ook wel maar toch is de Goudreinette onbetwist het beste ras voor dit doel. Een nadeel is dat de vruchtbaarheid wat laat intreedt. Verder kan het soms ook goed zijn om bij de winterrassen aandacht te schenken aan Jonathan, een ras waarvan steeds meer rode mutanten in de handel komen die dit ras wel aantrekkelijk maken. Het is een ras dat vroeg een hoge produktie geeft. Er zijn de laatste jaren met het bewaren van Jonathan nog al wat teleurstellingen geboekt en vooral het groen blijven van de vruchten is op veel oudere bedrijven een ernstig nadeel. Op de jonge bedrijven is men niet ontevreden over dit ras. We zullen het laten bij deze winterrassen omdat ze de belangriikste van ons sortiment ziin. Zoals gezegd zouden we nog even terugkomen op de vroege en middentijds rijpende rassen. De Stark Earliest is de laatste jaren de grote favoriet als vroege appel. Het is een ras met veel voordelen waarvan vooral de goede houdbaarheid en de frisse rode kleur van de vrucht van belang is. Ten aanzien van de vruchtbaarheid zijn we niet zo gerust. Men zal het zeker moeten zoeken in zwakke onderstammen. Na de Stark Earliest komt de James Grieve. Graag hadden we daar een gekleurde appel tussen maar die is er (nog) niet. De James Grieve geeft al vroeg een hoge produk tie maar het grote bezwaar is. dat de schil van de vrucht bijzonder teer is. Wanneer men de vrucht aan de boom de tijd geeft is ze fraai van kleur (geel met een blos) en rio qmook ïs vonrttw^mk. Een bezwaar is dat dikwijls in het begin van het sei zoen de nrilzen hoog liggen wat de aanvoer van onriipe James Grieve in de hand werkt en dat geeft wel teleurstellingen bij de consument, iets wat zeker niet in het belang is van de fruitafzet in het algemeen. Van de James Grieve ziin de laatste iaren enkele rode mutanten naar voren gekomen die aantrek kelijk lijken. Een daarvan die in onze provincie van betekenis lijkt te gaan worden is de James Grieve Lired. De Lired riiot geliik met de gewone James Grie ve en de vrucht is bijzonder fraai van kleur, name lijk helderrood. Er zijn nog enkele andere mutan ten van de James Grieve maar die ziin meestal ge- streent en dat is bij de Lired niet het geval. Het Is begriioeiHk dat er veel belangstelling voor deze mutant bestaat. OX'S ORANGE PIPPIN UN dan tenslotte hebben we de Cox's Orange, een ras dat we toch wel onbetwist de appel met de fijnste smaak van ons sortiment mogen noemen. Het is geen gemakkelijk te telen ras maar juist onder onze Zeeuwse omstandigheden wil het wel goed lukken met dit ras. We zijn van mening dat de Zeeuwse fruittelers er goed aan zullen doen de natuurlijke voordelen die zjj hebben om Cox's te telen, ook te benutten en dit ras een ruime plaats te geven bij de aanplant. 1 F 9 Bomen op eigenwortel. Bij bomen, veredeld op type IX of kweek A. komen er verschillende voor die eigenwortel hebben gevormd. Wanneer ze nog niet te oud zijn kunnen ze nog gemak kelijk worden verwijderd. Verder dient bij het planten rekening gehouden te worden met eigenwortelvorming. 0 De snoei van Stark Earliest. Bij de snoei van Stark Earliest moeten we vooral letten op de aanwezigheid van éénjarig hout. Hoewel ze ook draagt op meerjarig doet ze dit toch bij voorkeur op het éénjarige. Voor het kweken van éénjarig hout moet een vrij krachtige snoei worden toegepast. Q De Vroege Tolse. De Vroege Tolse is een pruim die 14 dagen na de Early Lax ton en even vóór de Czar, rijpt. Een voortreffelijke pruim, groot van stuk. De boom groeit zeer hard waardoor de vruchtbaarheid in gedrang komt. 0 De snoei van perziken onder glas. Bij perziken onder glas snoeien we de sterke en zware twij gen weg en houden de gewone over. Alle ge maakte wonden direct na het snoeien afdekken met een wondafdekmiddel i.v.m. loodglansge vaar. 0 V. B. C. op bessen en frambozen. Zodra de vorst over is kunnen alle bessen (zwarte, rode en kruisbessen) en frambozen gespoten worden met vruchtboomcarbolineum in een concen tratie van 6 Bij voorkeur spuiten bij snel drogend weer; goed nat maken van het gewas is een eerste vereiste. Het zaaien van radijs Onder glas. Bij het zaaier, van radijs onder glas is één van de belangrijkste punten dat dit niet te dik wordt gedaan. Radijs die te dik staat levert minder goede of helemaal geen knolletjes. O Gebruik ontsmet zaaizaad. Door ontsmet zaai zaad te gebruiken kunnen verschillende moei lijkheden tijdens de teelt worden voorkomen. Het aanbinden van frambozen. Zodra de weers omstandigheden gunstig zijn beginnen wc met, het aanbinden van de frambozen en de verdere verzorging. Het maken van een goed teeltplan. De weers omstandigheden laten het nu toe om eens extra aandacht te besteden aan het maken van een goed teeltplan. Vooral dient u na te gaan hoe het staat met beschikbare arbeidskrachten. Het -.aaien van Violieren. De optimale kiem-' temperatuur van Violieren is 1416 graden C. Zodra het zaad is gekiemd moet de temperatuur worden verlaagd. Dit is vooral van belang bij de 100 procentige typen aangezien anders heit verschil in bladkleur verloren gaat en uitzoeken onmogelijk is. 0 De opkweek van Cineraria. Bij de opkweek van Cineraria dienen de planten een ruime plaats te krijgen. Beschadigd en geel blad moet wor den /erwijderd. Verder opletten dat er geen luis in voorkomt. Luis kan het beste worden bestreden met een rookmiddel. Let op de temperatuur van kweekgrond. Wan neer met kweekgrond wordt gewerkt waarvan de temperatuur te laag is heeft er een onvol doende wortelwerkinfr plaats. A1*? eevoV Mer- van ook een onvoldoende voedselopname en optreden van gebrekszieluen onuanks v^. jen de aanwezigheid van meststoffen. De tempe ratuur van een goede kweekgrond moet min stens 15 graden Celcius zijn wil men verzekerd zijn van een goede groei in de beginperiode. Het op tijd binnenbrengen van de kweekgrond is dus wel zeer belangrijk. Wanneer we de vragen rond de rassenkeuze bij appels samenvatten dan beginnen we met Stark Earliest te planten en dan gaan we over op James Grieve, waarbij vooral ook de mutant Lired de aandacht verdient. De teler die zijn vak verstaat en niet bang is van uitbuigwerk enz. kan de Tydeman's Early Worcester een kans geven. Cox's Orange Pippin mag op elk Zeeuws fruitbedrijf een belangrijke plaats in nemen. Bij de winterrassen mag de Golden Delicious de eerste plaats innemen en op goede grond is het verantwoord W'nston te p'p^en. Hoewel het ras niet veel meer wordt aange plant, zouden we toch Goudreinette nog wel een kans durven geven en dat geldt ook, zij het in mindere mate, voor Jonathan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 15