BOUW De rassenkeuze bij appels DINGEN VAN DE WEEK VRIJDAG 11 JANUARI 1963 UET zit niet mee om in het nieuwe jaar met het werk te beginnen. We waren vol moed om aan te pakken na de laatste weken van het jaar waarin er door de feestdagen weinig gebeuren koiu Het is echter anders gelopen. Heel de natuur zit stevig in de greep van koning winter. De wegen zyn onbegaanbaar geworden, dikwijls kunnen we niet eens op onze bedrijven komen. Zo zagen we opnieuw dat we ons werk wel voor uit kunnen proberen te plannen maar dat altijd afgewacht moet worden wat er van terecht komt. De weersomstandigheden hebben we niet in de hand. De prezen der groentesoorten die nu aang voerd kunnen worden zijn met sprongen omhoog gegaan. Degenen die kunnen leveren zitten goed. Helaas zijn dat er niet zoveel. Er staan nog al wat sprin ten op het land maar aan plukken kan niet ge dacht worden en het Is de vraag of er nog wat van terecht zal komen. De aanvoer van witlof is sterk teruggelopen. Uit de verwarmde kassen werd ook in de afgelopen weken nog sla aangevoerd. U moet echter niet vragen wat het heeft gekost om ze vorstvrij to houden. Hetzelfde geldt voor de andijvie. We mogen dan ook een toenemende vraag naar de specifieke wintergroenten verwachten. Dat kan zeker wel eens het geval zijn voor de breekpeen. Dit produkt moet het hebben van een koude winter. Nu er overal in het land en in heel Europa veel groente verloren gaat, mag verwacht worden dat de vraag naar de goede Nederlandse breekpeen zal toenemen. Het bewaren vraagt extra zorg. Maar al te gemakkelijk verbroeit do peen in de hoop. Op het laagje grond moet by strenge vorst wel tot 30 cm dikte een deklaag aan gebracht worden. Door het weer van de laatste tijd zullen ook de voorbereidingen voor de nieuwe oogst worden ver traagd en deze kan hierdoor later aan de niarkt komen dan mogelijk zou zijn. In de koude kassen denkt men normaal al volop aan de spinazie maar daar is nu nog geen sprake van. Hetzelfde geldt voor de andere gewassen die we normaliter reeds gingen zaaien. We denken dan niet alleen aan de oogst van groen- Op onze bedrijven moet er nog veel gebeuren, ten onder koud glas, maar ook aan het werk dat de fruittelers nog wacht, zoals de snoei, een cul- tuurzorg die vele arbeidsuren vraagt en waaraan nu ook niet te denken valt bij de dikke sneeuw laag in de boomgaarden. Als het lang duurt moet straks alles weer „op stel en sprong" gebeuren. Dan komt men er ge makkelijk toe om het wat gemakkelijker te nemen en dat kan nadelig zijn. Juist de snoeiwerkzaamheden zijn van zo groot belang voor de oogst van het komende seizoen. Vele werkzaamheden op onze fruitbedrtyven zijn gemechaniseerd maar het snoeien moet nog altijd met de hand worden gedaan. De hulpmiddelen bij de snoei mogen al verbeterd zijn, het blijft een zaak die naast vakkennis veel uren vraagt. Het is tijd om onze machines grondig na te kijken. Heeft u er zelf te weinig verstand van, praat dan eens met een deskundige. Als er nu maatregelen genomen kunnen worden ter ver* betering van het werk dat met de machines ge daan kan worden of ter voorkoming van uitval len van de machines op een tijdstip dat we ze hard nodig hebben, mag dat niet nagelaten wor den. Misschien is een bepaald onderdeel toe aan vernieuwing, misschien wel uw gehele machine. Dit komt in de loop van het seizoen wel uit, maar dan kan het moeilijkheden geven. U kunt uw koude uren van deze dagen op deze wijze zeker degelijk nuttig maken. Als ondernemer komt u er misschien toe u neer te zetten om zich bezig te houden met de opbreng sten van de verschillende teelten in het afgelopen jaar en de mogelijkheden voor het komende sei zoen. Over dat teeltplan hopen we de komende week nog enkele opmerkingen te maken en cnkela produkten te bespreken die voor verschillende vu» onze bedrijven- in aanmerking komen om geteeld te worden. Reeds meerdere keren hebben we mogen wijzen op het belang van een goed inzic ht in liet bedrijf en in de resultaten van de verscha lende teelten. We achten dit dermate belangrijk dat we er ook in dit begin van 1963 weer aan wil len herinneren. Tot de volgende week. treffelijke eigenschappen die de telers al veel ple zier heeft bezorgd in de vorm van hoge geldelijks opbrengsten op korte termijn. Het is een ras dat tegen lage kostprijs geteeld kan worden en de laatste jaren bracht het altijd hoge prijzen op. Wat dat laatste betreft zijn we voor de toekomst minder gerust. We zien het er van komen dat de prijs van de Golden Delicious op een lager niveau zal komen dan we de laatste jaren gezien hebben. Op zichzelf behoeft dat niet erg te zijn, want ook bij een lagere prijs dan de laatste jaren werd betaald, ls het een ras dat een goed rendement geeft. We zijn wel eens bang als we de verhalen horen (Zie verder pag. 35.) CNIGE tijd geleden is er geschreven over de belangrijke plaats die appels Innemen en ook in mogen nemen bij de aanplant op onze fruitbedrijven. We zouden niet volledig zijn wanneer we ook niet schreven over de rassenkeuze bij deze fruit soort. Voor het lopende plantseizoen is dit wellicht niet meer zo belangrijk, maar in deze dagen houden we ons graag bezig met hetgeen we in het komende jaar hopen te doen. Als er bij de uitbreiding van het fruitbedrijf één ding zeker moet gebeuren dan is dat toch wel bet tijdig beslag leggen op de boinen die we denken nodig te hebben want als daar te lang mee gewacht wordt, komen we zeker te laat en moet de aanplant weer een jaar worden uitgesteld. Over het vraagstuk van de rassenkeuze is veel te zeggen. Het is een gebied waarop veel experimenten worden verricht, niet altijd met evenveel succes overigens. Het kan in sommige gevallen verantwoord zijn om zelf proeven te nemen met nieuwe appelrassen maar toch zouden we dit werk dat niet van risi co's is ontbloot, maar liever overlaten aan de deskundigen die er hun beroep van hebben gemaakt naar nieuwe en betere rassen te zoeken. Wanneer we het hebben over appels voor onze Zeeuwse fruitbedrijven dan willen we beginnen met te zeggen dat we nodig hebben een goede vroege appel. Onder de huidige omstandigheden komt hiervoor alleen maar de Stark Earliest in aanmerking. Voordat daarna de Cox's Orange Pippin komt hebben we nog een ras nodig en ook daarvan komt er maar één in aanmerking en dat is de James Grieve. Op zichzelf gezien heeft dit ras wel bezwaren, waarop we straks nog terugkomen, maar er is op het mo ment geen beter dan dit rijk dragende ras en er zijn goede rode mutanten die toch zeker wel aantrekke lijk zijn. WINTERDASSEN Golden Delicious, de appel voor de toekomst Zeer hoge kg-opbrengst, lang houdbaar. WANNEER we dit schrijven bedenken we nog dat we in dezelfde tijd als de James Grieve de Tydeman's Early Worcester hebben, een ras dat vruchten geeft van een bijzonder mooie vorm en kleur. Dit ras heeft echter als nadeel dat de boom- vorm niet aantrekkelijk is. Ze vormt lange, kale takken die op de uiteinden vruchten dragen. Het is een matig vruchtbaar ras dat zeer gevoelig is voor kanker. Het is jammer dat we deze wat som bere geluiden over dit ras moeten laten horen want ware dit niet het geval dan zouden we er ver re de voorkeur aan geven boven de James Grieve. Door de matige vruchtbaarheid, de moeilijke boomvorm en de kankergevoeligheid zit het er nog niet in dat de Tydeman een bedreiging wordt voor de James Grieve. Overigens zouden we bij nieuwe aanplant de deskundige teler toch durven advise ren om niet zonder meer aan de Tydeman's Early Worcester voorbij te gaan. Als men besluit dit ras te planten kan men in onze provincie-het beste ge bruik maken van de onderstam M IX. Na de James Grieve krijgen we dan de Cox's Orange Pippin die we vanzelfsprekend onder onze Zeeuwse omstandigheden op geen enkel bedrijf willen missen. Op zeer goede gronden mag Winston op M IX nog wel geplant worden. TN dan komen we tot het winterfruit. We vinden dit een zeer moeilijke zaak. De grote favoriet bij de aanplantingen van de laatste jaren is de Golden Delicious, een appel met vele voor-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 13