De boneplukmachine in opmars V RIJ DAG 11 JANUARI 1363 31 DOOR verschillende oorzaken is de belangstelling voor boneplukmachines de laatste tijd sterk toegenomen. Zo was bijvoorbeeld de boneoogst in 1962 laat en kwam grotendeels na de vakantieperiode. Hierdoor kon men onvoldoende handplukkers aantrekken. Verder hadden de gemiddeld lage opbrengsten een ver hoging van het plukloon voor met de hand geplukte bonen tot gevolg. Dit laatste past niet in het algemene streven naar verlaging van de kostprijs. In verband met de toegenomen belangstelling wordt in een publikatie van het Proefstation voor de Groenteteelt in de volle grond (Alkmaar) een overzicht ge geven van de plukmachines die in 1963 op de markt zullen verschijnen. De gegevens zijn verkregen door eigen waarnemingen en van materiaal dat door de betreffende fabrikanten voor deze mededeling beschikbaar werd gesteld. plukmachines met daarnaast een reinigingsmachine die in of bij de fabriek wordt geplaatst. Met deze machine zouden ook partijen ontsteeld en geschoond kunnen worden die slordig met de hand zijn geplukt. De invloed van de grond VOOR het verkrijgen van een goed plukresultaat geldt voor alle boneplukma chines dat de grond zo vlak mogelijk moet zijn. Het aanaarden van de bone- rijen is dus niet gewenst. Als grondsoort zal bij voorkeur gezocht worden naar een humeuze zandgrond, dalgrond of zavel. Op kleigrond kunnen onder gunstige omstandigheden eveneens zonder bezwaar bonen met een machine worden geplukt. De kans op moeilijkheden, veroorzaakt door het weer of door andere oorzaken is echter groter dan op lichte grond. Bovendien zal het gewas zich op een lichte grond in het algemeen beter ontwikkelen dan op een zware grond. Ook is het gewenst dat bonepercelen zoveel mogelijk onkruidvrij wordfen gehouden. Een zware onkruid vegetatie geeft vaak aanleiding tot stagnatie bij het plukken. Bovendien is het pluk- verlies groter dan op land dat onkruidvrij is. De geschiktheid van het ras EEN stevig opstaand gewas waarbij de peulen niet op de grond komen en regelmatig over de plant verspreid zijn, moet als ideaal worden beschouwd. De kweker van nieuwe rassen zal meer moeten letten op de bloeiwijze. De vorming van bloemtrossen is in verband met machinale pluk een ongunstige eigen schap. Verder is gebleken dat bij een overrijp gewas meer trosjes bonen worden geplukt dan bij planten die tijdens de oogst in het normale rijpheidsstadium ver keren. In hoeverre bij de rassen een verschil' in brosheid van de stengels voorkomt, is niet bekend. In de praktijk zijn tussen de rassen verschillen geconstateerd wat betreft de tijdsduur waarin nog een goede kwaliteit aan bonen geoogst kan worden. Bij het ene ras is die periode aanmerkelijk langer dan bij het andere. Belangrijk is het om rassen te kweken waarvan de peulen zo Jang mogelijk „jong" blijven. Dit is het geval met vlezige peulen zonder vlies en met, klein blijvende zaadkernen. Een goed blijvende peulkleur is eveneens gewenst. Overzicht boneplukmachines In de publikatie wordt een overzicht gegeven van een zestal .stamslabonepluk- machines waarmee in 1962 is gewerkt. Van de Amerikaanse machines werd de Chis- holm Ryder reeds in 1956 in Nederland geïntroduceerd. Het is een zware tweerijige machine die op een trekker wordt gebouwd. De rijafstand van de bonen moet 80 cm zijn, wat voor Nederlandse omstandigheden in de meeste gevallen te ruim is. In Nederland heeft deze machine weinig opgang gemaakt. Met de Paulson is in het afgelopen seizoen te Wageningen gedemonstreerd. Deze tweerijige machine wordt achter de trekker gekoppeld. De afstand tussen de plukhaspels bedroeg 60 cm. De machine bleek nog niet aan de Nederlandse omstandigheden te zijn aangepast. Uit Engeland heeft de boneplukmachine van Mather en Platt reeds in verschil lende landen bekendheid gekregen. De zwaar uitgevoerde éénrijige machine kan al leen op een Fordson trekker worden gebouwd. Het apparaat is uitgerust met een hydraulisch systeem. Het plukresultaat was zeer goed. In Duitsland zijn reeds met drie verschillende Duitse fabrikaten proeven ge nomen. Van deze drie heeft alleen de machinefabriek Herbort gereageerd op het verzoek om een bijdrage voor deze publikatie te leveren. De Herbort is een kleine éénrijige machine die achter een trekker wordt gekoppeld. Bij deze machine wordt veel aandacht besteedt aan de reiniging en aan de sortering in losse peulen on trosjes. Wat de Nederlandse plukmachines betreft, kunnen die van Borga en Pi r wordep genoemd. Beide zijn éénrijige machines die achter een trekker worden gekoppeld. Bij de Borga wordt de nadruk gelegd op het geringe plukverlies en op de goede reiniging van de bonen. De Ploeger' is een eenvoudige machine met een behoorlijke voorreiniging. Daarna gaan de bonen naar een apart opgestelde ontsteel- machine. Naast het breken van de trosjes zorgt deze machine tevens voor een vol ledige nareinigïjftg. Een volledige set bestaat uit twee boneplukmachines en één ontsteelmachitiè In het algemeen wordt een sterke toename van de machinale oogst van honen verwacht. De machines zullen hierbij nog diverse verbeteringen ondergaan. De teler dient rekening te houden met de eisen die de nlukmachine aan de grond en het gewas stelt. De kwekers van nieuwe rassen zullen hun kweckprodukten moeten testen op de geschiktheid voor éénmalige oogst. Door eendrachtig samen te werken kan in korte tijd nog veel worden bereikt. De prijs BIJ het kopen van een machine is niet alleen de prijs belangrijk, maar tevens dient men terdege te informeren naar de leveringstijd van nieuwe onderdelen en de service in het algemeen. Als een machine tijdens het seizoen vaak ge repareerd moet worden en als dit veel tijd in beslag neemt, dan wordt dit onaf hankelijk van de aankoopprijs, een dure machine. Over de verschillen tussen de machines wat betreft de kosten van onderhoud is nog Weinig of niets bekend. De rijsnelheid DE rijsnelheid is reeds opgevoerd tot 6 k 9 km per uur. Door het handhaven van één man voor het opzakken achter de machine is met deze snelheid onge veer de maximum capaciteit bereikt. Indien men de bonen gaat opvangen in grote stapelkisten, is waarschijnlijk enige verhoging van de pluksnelheid mogelijk. Op het ogenblik moet de verhoging van de capaciteit vooral worden gezocht in een gunstige ligging van de te plukken percelen. Zo zal op grote blokken van bijvoor beeld 10" ha met lange bonerijen zeer economisch gewerkt kunnen worden. De wijze van plukken WAT het plukken betreft zijn alle constructeurs van hetzelfde principe uitge gaan. Alle machines zijn namelijk uitgerust met een plukhaspel, waarvan de verende stalen pennen het blad en de peulen van de plant strippen. Nu schijnt de ene machine bij het plukken geen beschadiging te geven, een andere ma chine plukt geen trosjes, bij een derde heeft men geen plukverlies, enz. Voor een .juiste vergelijking zou men alle machines op één perceel onder dezelfde omstandig heden moeten testen. Door het Proefstation te Alkmaar wordt de uitvoering van een dergelijk onderzoek sterk overwogen. De reiniging DE reiniging, waaronder het ontstelen, is een belangrijke factor bij het machi naal oogsten van bonen. Het is te verwachten dat de machines juist op dit punt nog verschillende veranderingen zullen ondergaan. Hierbij kan worden uitgegaan van een betere reinigingsinstallatie op de machine of van een aparte ma chine zoals door de heer Ploeger te Oudenbosch wordt toegepast. In het eerste geval zal de machine gecompliceerder van bouw en misschien zwaarder in gewicht worden, in het andere geval heeft men meer bedieningspersoneel nodig. Een loon werker zal het liefst een machine zien die een voldoende geschoond eindprodukt kan afleveren. Een conserven!abrikant zal misschien de voorkeur geven aan eenvoudige IN het algemeen wordt de verwachting uitgesproken dat het aantal bonepluk machines in de komende jaren sterk zal toenemen. Op het ogenblik kan men reeds een keuze maken uit tenminste zes machines, variërend van f 11.000, exclusief trekker tot f 43.000,— waarbij de trekker is inbegrepen. Bij de beoordeling van de tegenwoordig beschikbare plukmachines is er nog niet één naar voren ge komen die in alle opzichten goed heeft voldaan. Dit blijkt uit de vele verbeteringen die in het afgelopen seizoen aan de meeste machines zijn aangebracht. Belangrijke punten die bij de aankoop naar voren komen, zijn naast de prijs en de service, vooral ook de rijsnelheid, de wijze van plukken en de reiniging van het geplukte produkt. Belangrijke punten bij de aankoop

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 11