Voorbeeld doorloopmelkstal I met aangebouwd melklokaal Tholen 0C ALS we letten op het grote aantal bedrijven in het streekverbeterings gebied Tholen, dat melkvee heeft en waar per bedrijf steeds grotere eenheden gehouden worden, is dit voorbeeld-objekt een goede keus geweest. De streekverbeteringskommissie heeft in haar eigen gebied een voorbeeld doorloopmelkstal willen hebben, zodat de boeren van heel Tholen daar kunnen gaan kijken hoe zo iets er uitziet en ingericht moet worden. I\E doorloopmelkstal op het bedrijf van de heer J. J. van de Zande, Tig- gelaarsweg 75 te Poortvliet, is een dubbele tweestands doorloopmelk stal die gesloten is. Er zijn verschillende typen. Door onderzoek is vastgesteld dat tot twintig koeien de tweestandsdoorloopmelkstal de meest ideale is. Bij deze doorloop melkstal staat aan iedere zijde één koe. De melker werkt dan met één appa raat. Heeft men een dubbele tweestandsdoorloopmelkstal, zoals de heer Van de Zande, dan staan aan iedere zijde van de melker in het mangat twee koeien, dus totaal vier. .Dan wordt met twee apparaten gewerkt. Bij een groter aantal dieren, b.v. boven de 40, kan gedacht worden aan een visgraat- doorloopmelkstal. In de doorloopmelkstal bij Van de Zande staan de koeien aan twee zijden achter elkaar; de twee achterste kunnen niet uit de stal vóórdat de voorste twee eruit zijn. Er zijn ook stallen van dit type waarin iedere koe afzonderlijk uit de stal kan. Men spreekt dan van een open dub bele tweestandsdoorloopmelkstal. De benaming open/gesloten heeft dus niets te maken met de omwanding van de stal; het wijst op de mogelijkheid de die ren al of niet afzonderlijk uit de stal te kunnen laten gaan. Het voordeel is dat er bij de open stal niet gewacht behoeft te wor den op de traagste melkgeefster. Een nadeel is dat een doorloop langs beide koestanden aan iedere zije het gebouw weer zoveel groter maakt. Dit vraagt een grotere investering, die som.s echter verantwoord kan zijn. f\EZE foto laat zien hoe de koe op de stand gehouden wordt. Is de eerste koe op haar plaats dan valt de eerste klep, die op de foto dicht is. Is de tweede ook binnen, dan valt de klep die nu half opgetild is, neer. De roosters op de stand laten gier en mest door naar de afvoer er onder. Aan het inrichten van deze ruimte moet dan ook de hoogste eisen gesteld worden. Reinheid en goede koeling leveren eerste klas melk; dat geeft extra geld in het laadje. Maak van dit lokaal geen spoel- of waslokaal, fietsenstal ling of bergruimte voor de motor met bijbehoren voor een melkmachine. Wat baat het als in de doorloopmelkstal de juiste voorzieningen getroffen zijn, dat het gereedschap met zorg wordt schoongehouden, als het melk lokaal verwaarloosd wordt. (Zie verder pagina 3d) DE doorloopmelkstal van binnen. Aan iedere zijde twee koeien die ver hoogd staan; in het midden het mangat. Als het grondwater het niet verhindert is het geen bezwaar de standen van de koeien gelijk te houden met de hoogte van het maaiveld. In het midden van het mangat ligt een rooster op een afvoerput. \OK kan een stal gebouwd worden in hout. De standen zijn op deze foto gelijk met het maaiveld; het mangat is verdiept. Welk materiaal gebruikt wordt doet er niet zoveel toe als het geheel maar goed is schoon te houden en als het jaarlijkse onderhoud maar niet &1 te omvangrijk is. Bij de doorloopmelkstal het voorbeeld-objekt Tholen is ook een melklokaal gebouwd. Hiervoor moeten de volgende maten als het enigszins kan aangehouden worden: tot 10 koeien: minimaal 8 m2, 10-20 koeien: 10 m2; hoogte: 2.503.00 meter; breedte: minstens 2.00 meter. De vloer moet uitgevoerd worden in glad beton evenals de muren tot 1.25 meter hoogte. Daarboven moet de muur poreus blijven. De vloer krijgt een helling van 2 cm per meter naar het afvoerputje. We vestigen ook de aandacht op een goede dakbedekking, b.v. asbestgolf- platen beschoten met board, waartussen glaswol is aangebracht, het raam- oppervlak dat minstens Vs deel uitmaakt van het vloeroppervlak en het water liefst leidingwater en dan nog koud en heet dus stromend water en een boiler of geijser. Dat hier een goede waterafvoer moet zijn is ieder duidelijk. Waarom al die zorg? Dit melklokaal is de plaats waar het melkgereedschap gereinigd en be waard wordt. Hier worden ook de volle bussen melk bewaard en gekoeld, hetzij in een waterbak of met gebruik van koelringen, of op andere wijze. Het voorbeeld-objekt 4e Poort vliet is door de boer en.zijn zoons zelf gebouwd; alleen het ijzeren buiswerk, de roosters en enkele andere onderdelen door de plaat selijke ambachtslieden. IVEZE foto geeft op tekening aan welke maten aangehouden moeten worden voor deze gesloten dubbele tweestandsdoorloopmelkstal.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 10