DINGEN VAN DE WEEK 1083 Een glastuinder als „specialist" HET VOORKIEMEN VAN POOTAARDAPPELEN VRIJDAG 3 1 DECEMBER H62 (Vervolg van pag. 1081) fruitveiling en groente komt er niet zo veel. En Berman kwam er rond voor_ uit, dat echte groenteteelt onder glas voor vrijwel iedereen hier vreemd is en geleerd moet worden. Hij demonstreerde het zelf met zijn andijvie onder platglas. Daar had hij met de vorst flink stro op gegooid. Maar hij weifelde omtrent het tijdstip dat dit er weer af kon. „Hiervoor", zei hij, „zou ik nu eigenlijk de voorlichtingsdienst moeten opbellen". En zo zijn er voor hem en zovelen onder het staand glas nog tal van pro blemen. B.v. ten aanzien van het luchten, de watertoediening, verwarming, het gebruik van plastic en C02, enz. Het is voor deze nieuwe glastuinders, vo@ral wanneer het gaat om andere teelten dan aardbeien een kwestie van proberen, leren, opnieuw doen en beter doen. Men wordt door vallen en opstaan wijs. Er zijn tegenvallers en ook teelten die aardig lukken. Tuinder Berman wordt niet moe nieuwe toepassingen te onderzoeken en aan te wenden. Zo zal hij dit komende seizoen rijen houten goten langs een deel van de glaswanden aanbrengen en ook onder de goten van de kas. Daarin komt teelaarde en worden aardbeiplantjes gezet. Dus productieverhoging als het enigszins kan. Dat kan op de duur nog eindigen in het systeem van aardbeien op rekken, zoals dit in Zaltbommel o.a. wordt toegepast. Spreiding. "DIJ alles wat deze tuinder in praktijk brengt, zien we als doel verhoging van de produktie, besparing van arbeid en kosten. Alle onderdelen moeten zo veel mogelijk in elkaar passen en de arbeidstoppen moeten gespreid zijn over het hele jaar. Het werkschema in dit bedrijf ziet er ongeveer als volgt uit. kas gereed maken en aardbeien planten, onderhoudswerk in en buiten de kas. in hoofdzaak buitenwerk, eerste oogst kasaardbeien. aardbeienpluk volle grond, begin frambozenpluk. frambozen en begin van de bramen (tot eind oktober), tweede oogst kasaardbeien. frambozen en bramen opruimen en snoeien, onkruid ver wijderen, grondbewerking, tekens in dec. eventueel oogst 3e gewas aardbeien (kas). december jan. febr. maart april mei juni juli aug. sept. okt. nov. dec. Tal van kleine karweitjes vallen er overal tussen, maar de grote toppen liggen vrij aardig over het jaar verspreid. Algemene problemen. We komen in het gesprek nog even terug op de voorlichting. De heer Berman acht de omschakeling van volle grond op staand glas en van zacht fruit op groenteteelt voor de belanghebbenden wel zo ingrijpend, dat extra voorlichting hard nodig is. Niet alleen via voorlichtingsavonden, maar ook als het enigszins zou kunnen door bezoeken en adviezen op de bedrijven zelf. Hij weet dat daar nu nog lang niet voldoende aan tegemoet gekomen kan worden. Verder zijn er andere problemen, waarbij de glastuinders in dit gebied nauw betrokken zijn of kunnen worden. Om ook deze zaken gezamenlijk te kunnen bekijken hebben deze glas tuinders een studieclub opgericht, waarvan de heer Berman voorzitter is. Het voornaamste doel van de leden is zoveel mogelijk voorlichting en in- Voorjaar 1962. De aarbeien in kistjes. zicht te verkrijgen op vaktechnisch terrein. Men nodigt daartoe af en toe deskundige sprekers uit, maakt een enkele keer een excursie, wisselt ervarin gen uit en bespreekt de bestaande problemen. Ook voor contacten met b.v. het Gemeentebestuur, de Veilingvereniging, de voorlichtingsorganen, acht tuinder Berman het bestaan van deze studieclub zeer nuttig. Problemen als o.a. het stichten van een kassenccntrum en het denkbeeld van ruilverkaveling in dit oude fruitteeltgebied trekken de aandacht der tuinders, en deze objecten zouden zeker tal van voordelen opleveren. Fruit* boomgaarden zijn met hun variërende ouderdom en waarde nogal lastige onder delen in een verkaveling, terwijl voor het stichten van een kassencentrum tal van klippen te omzeilen zijn, waarbij de heer Berman vooral dénkt aan dé gehechtheid die dikwijls voor bepaalde percelen bestaat en de vele transacties, die nodig zijn om een afgerond complex gronden (ongeveer 1 ha per tuinder) voor dat doel bijeen te krijgen. Hij ziet een en ander in het gebied van Kapelle-Biezelinge derhalve nog niet op korte termijn werkelijkheid worden, maar zo zegt hij, „het zijn zaken aië we naast het werk op onze bedrijven wel degelijk in het* oog moeten houden". Zo zwierven we in de gesprekken met tuinder Berman vele malen heen en weer van het bedrijf naar de streek en terug. We hebben een indruk gekregen van dit vrij kleine maar intensieve tuindersgezinsbedrijf, zoals er vele zijn in een wijde boog om de stoere Kapelse toren. Van dit bedrijf kunnen we zeker zeggen dat het logisch opgebouwd is en goed beheerd wordt. En de tuinderDie is zeker uit het goede hout gesneden. Een harde werker, die geen kans onbenut laat, maar die alles goed overweegt en grote risico's zo veel mogelijk tracht te ontgaan. Een man ook die bereid is collega's steeds met raad en daad bjj te staan, die ook niet schroomt zijn mening waar nodig spontaan te uiten. Kortom een tuinder, dié op zijn eigen wijze werkt aan de verdere ontwikkeling van zijn bedrijf en zijn streek. v.Y, Het is nodig dat we nog een keer terug komen op hetgeen we enige maanden geleden schreven over de versnippering in de teelten op vele Zeeuwse tuindersbedrijven. Degenen die regelmatig deze rubriek lezen zul len er van op de hoogte zijn dat we deze versnip pering ten zeerste betreuren en dat we van mening zijn dat hierdoor de ontwikkeling van de tuinbouw in ons gewest wordt geremd en bij tuinbouw den ken we dan in het bijzonder aan de glastuinbouw. Nu de tuinder in deze dagen zijn teeltplan voor het komende seizoen zal vaststellen, leek het ons goed nog eens op deze dingen te wijzen omdat naar onze mening de tijd definitief voorbij is dat we het gehele programma van de groenteboer op ons be drijf kunnen telen. We leven in een tgd van specialisatie. Dat geldt ook voor de tuinbouw. Het hoekje van „dit" en het hoekje van „dat" op het bedrijf heeft geen recht van bestaan meer. Vooral de ouderen onder ons doen het nog zo graag op die manier. Zjj hebben het altijd zo gedaan en waarom zou het anders moeten We moeten ons echter maar niet af gaan vragen hoeveel onrenda bele uren er worden gemaakt door deze teeltversnip- pering. We moeten het gehele sortiment elke dag langs om te oogsten. Het veilingklaar maken vraagt onze aandacht. Het ene produkt moet op die ma nier behandeld worden en het andere produkt kan daarmee weer helemaal niet worden vergeleken. We denken aan de ziektebestrijding. Elk produkt heeft zijn eigen eisen op dat gebied en met alle moet rekening worden gehouden. De echte tuinder, zal opmerken dat hij heus wel weet hoe het moet, maar ons bezwaar blijft, dat het niet economisch is en op onze bedrijven moeten we toch streven naar een efficiente werkwijze omdat alleen hierdoor een optimaal resultaat wordt behaald. Het is een machtig mooi gezicht om alle moge lijke groentesoorten op het tuinbouwbedrijf te vin den maar het geeft dikwijls ook een wat romme lige indruk. Er zullen meer arbeidsuren gemaakt moeten worden dan nodig is. Dan kan de opmerking worden gemaakt dat het toch wel een veilig gevoel van risico-spreiding geeft maar dat wil er toch bij ons niet in. Heus, we willen niet alles op één kaart zetten, maar ook voor de glastuinder geldt dat in de beperking zich de meester toont. We hebben wanneer we dit alles hier zo stellen niemand speciaal op het oog. We staan voor de aan vang van een nieuw teeltseizoen en daarom wil len we een oproep doen tot ieder die het aangaat om te komen tot een vereenvoudiging van het teelt plan. We gaan hier niet beweren dat u enkel maar sla en tomaten moet Lebben. We zweren niet bij komkommers alleen. We achten het wel van zeer groot belang dat de tuinders in een bepaald gebied komen tot een geordende teelt, geordend uiteraard op vrijwillige basis. Wanneer we een voldoende kwantum van een bepaald produkt op de veiling kunnen aanbieden, zal de binnenlandse handelaar of de exporteur daar de prijs voor betalen die het produkt op dat mo ment waard is. Het wil ons daarom voorkomen dat ook de veilingen in d ;zen een stimulerende taak hebben. Ook z\j zullen er toe mee moeten werken dat voorkomen wordt dat er een oneindig groot aantal partijtjes van verschillende produkten wor den aangevoerd. Iets van de romantiek van het oude tuindersbe- staan gaat daarmee natuurlijk verloren. We zouden de tuinders het advies willen geven om zich hiermede bezig te houden en waar nodig te trachten tot verbetering te komen. Er is in onze tijd dikwjjls een klemmend tekort aan arbeidskrach ten. Misschien kunt u het goed aan op uw bedrijf maar door af te stappen van het kleingoed, kan uw arbeid wellicht beter besteed worden. De vele vakken en bakken met allemaal ver schillende produkten kunnen een lust voor het oog zijn, maar het past niet meer in deze tjjd. Kijk naar wat er rondom u gebeurt en neem de les van dit gebeuren ter harte. Het zal uw bedrijfsvoering ten goede komen. Misschien wordt uw drukke bestaan er wel wat gemakkelijker door. Zeker zal het uw winst ten goede komen. Denkt u er nog eens over na Dit zullen de laatste „dingen van de week" van dit jaar zijn. Op deze plaats willen we u van harte gelukkige kerst dagen toewensen en ook onze beste wensen bij de jaarwisseling. We hopen in 1963 op dezelfde voet voort te gaan met het brengen van de grote en kleine gebeurtenissen die verband houden met ons tuin- d rsbestaan. I mogen i. 2 u ook eens vragen om ons te schrijven als u vragen, wensen of opmer kingen hebt Tot 1963. (Vervolg van pag. 1087) 2. Toepassing is heel eenvo idig omdat de zakken v-maf september tot en met febr./maart gevuld kunnen worden. Bovendien kunnen ze buiten opgehangen worden. 3. Belichting is veel beter on-dat l.et _cn ..auwe plastic zak is, waardoor de aardappelen voor r- a 90% DIRECT licht 1 rijgen. 4. Kiemontwikkeling is veel krachtiger en te dan ken aan de betere belichting, waardoor gelijk matige, elastisch gedrongen en kleurige licht- k .en ontwikkeld worden. 5. Soortenvermenging is uitgesloten. Iedere gevul de zak is een gesloten geheel. 6. Transport is aanmerkelijk lichter, kien kan 4 gevulde gakL-n tegelijk dragen t.w. 2 over de schouders en in elke hand 1 "tuks. 7. Het ledigen "an de zakken biedt v.le voordelen en geen enkel risico voor kiembreuk. Zelfs vol automatisch poten is mogelijk. 8. Opslagruimte is voor de leg plactic zakken niet nodig. Het benodigde aantal zakken voor l ha is 200 stuks en wegen tezamen 6,5 k Met deze plastic voorkiem zakken worden door de Rijks Landu iuw Voorlichtings Die 1st voor Ooste lijk Drenthe te Emmen en door Dr. R. J. Manholts Veredelingsbedrijven te Westpolder uitgebreide en oriënterende proeven genomen, waarvan de resul taten in het voorjaar 1963 bekend zullen zijn. FEITEN EN CIJFERS. Wij meldden reeds dat de veiling Walcheren, te Middelburg een recordomzet van 3 miljoen be reikte. De meeromzet is ongeveer 12 procent en is mede een gevolg van de uitbreiding van de glas cultuur op Walcheren. Winterbloemkool, een hoofd zakelijk Zeeuws produkt, heeft ook flink bijgedra gen aan deze vergrote omzet. Werd in 1961 een record-omzet bereikt door de aangesloten veilingorganisaties bij het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen van ruim 765 mil joen, dit jaar is, naar ons werd medegedeeld uit welingelichte kringen, een totaal-omzet te verwach ten van maar liefst 800 miljoen. Een dergelijke omzet van tuinbouwprodukten demonstreert wel het belang van de Nederlandse Tuinbouw.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 35