KRUIDENTEELT Dit Kerstnummer 1962 Prettige Kerstdagen Gelukkig Nieuwjaar m Het Secretariaat en de Redactie wensen alle lezers en lezeressen en een ZEEUWS LANDBOUWBLAD Als ick bij wijlen lees, wat groote Meesters schrijven, Van dingen, niet geschat om sieckten weg te drijven, Dan stae ick als verbaest van al het vreemt bedrijf, Dat yeder onderneemt om dit bouwvallig lijff. CATS. CATS was een goed opmerker en wat hem zo opviel in het goede des dagelijksen levens noteerde hij in rijmregels. Hierboven staat een versje, gewijd aan de zorg, welke de mens ook in de Gouden Eeuw had voor zijn gezondheid. Het bouwvallig lijf moest met kunst en vliegwerk in stand gehouden worden. En dat is nóg zo. Alleen is tegen woordig het „kunst- en vliegwerk" wetenschappelijk verantwoord in de meeste gevallen, zulks in tegenstelling tot wat men in Cats' tijd voor „weten schappelijk"' hield. Geneesmiddelen waren in vele gevallen echt vieze spullen. Een uitzondering daarop maakte de oudste soort geneesmiddelende kruiden. Er waren in vroege tijde al lieden, die een grote kennis van kruiden had den. Of in verstaanbaar Nederlandser waren toen mensen, die planten-ken- niers waren. Ze verzamelden ook planten en plantendelen, omdat in de loop der tijden proefondervindelijk was vastgesteld, dat sommige planten (al of niet nog op bijzondere wijze toebereid) geneeskrachtige waarde hadden. Natuurlijk was dit niet altijd wé&r en berustte de bewering dan op fantasie. Maar de kruidenzoekerij en kruidenkennis is toch wel de grondslag van onze tegenwoordige kennis dei- natuur, van de hedendaagse pharmacopie en zelfs van de geneeskunde. CRUYTBOECKEN IYE uitvinding van de boekdrukkunst maakte een meer systematisch onderzoek mogelijk doordat alle opgedane ervaringen toen vastgelegd konden worden en dus ook anderen er hun kennis mee konden vergroten. De „Cruytboecken" werden gedrukt ook wel bekend als pharmacopee en het zijn deze geschriften, waaraan de stand der kruidenkennis in een bepaald tijdvak is af te lezen. In deze tijd werden ook de geneeskrachtige-kruiden-tuinen aangelegd. Zulk een tuin, meestal behorend tot een klooster, kasteel of aan een stad of uni versiteit, heette „Hortus Botanicus" of ook wel „Hortus Medicus". In enkele steden, zoals Leiden en Amsterdam, vindt men deze oude kruidentuin nog. In het Openluchtmuseum te Arnhem is een keurige kruidentuin volgens oud model aangelegd en in kuituur gebracht. Men moet bij een bezoek aan dat prachtige museum dat iedere plattelander gezien behoort te hebben beslist ook de kruidentuin even gaan zien. MODERNE TEELT I\E ouderwetse kruidentuinen bestaan tegenwoordig niet meer. Hoog- stens hier en daar een „hortus" in het klein van een particuliere lief hebber of een kruidenhoekje in de moestuin, waar de huisvrouw, die „werk" maakt van haar maaltijden, haar keukenkruiden teelt. De teelt van kruiden is nu gewoon in het kuituurschema van vele kleine boerebedrijven op het zand opgenomen. Men zou zich kunnen afvragen of men hier nu met akkerbouw of met tuinbouw heeft te maken. We geloven wel, dat deze nogal arbeidsintensieve kuituur tot de tuinbouw gerekend mag worden, al komt het dan bij uitzondering al voor, dat van een bepaald „kruid"' enige hectaren tegelijk door één ondernemer verbouwd worden. Kruidenteelt is specifiek geschikt voor het kleine bedrijf. Voor het gezins bedrijf, evenals aspergeteelt en die van aardbeien dat zijn. Evenals trouwens de gehele tuinbouw dat is. De teelt op moderne leest geschoeid van kruiden dateert eigenlijk van n& de laatste oorlog. En het is o.i. zéér juist gezien, dat Nederland zich inspant voor de kruidenteelt, omdat ons land in de eerste plaats in de toe komst een land van veredelingsteelten zal zijn. Extensieve kuituur i's niet op haar plaats in onze lage landen. Uit een kleine oppervlakte moet een flink inkomen gehaald kunnen worden. En het ziet er wel naar uit, dat zulks met de kruiden inderdaad ook mogelijk is. Het onderzoek van mannen als prof. W. C. de Graaf en ir. v. d. Slikke heeft uitgewezen, dat alleen een produkt van bijzondere hoge kwaliteit ons kansen op de wereldmarkt geeft. En in die richting is men dan ook gaan werken. Minstens even belangrijk was, dat men vanaf den beginne een juiste organisatievorm zag en ook tot stand brachtde coöperatie. Er zijn in ons land 4 kruidencoöperaties, waarbij niet minder dan 95 van alle Nederlandse kruidentelers rs aangesloten. Deze 4 coöperaties hebben zich weer verenigd in de V. N. K. (Verenigde Neder landse Kruidencoöperatie) waar centraal de bouwplannen beraamd op en de verkoop wordt geregeld. GOEDE TOEKOMST DE te telen kruiden worden bij ons verdeeld in medicinale (geneeskrach tige) en keukenkruiden (aromatische). Natuurlijk worden alleen die gewassen hier geteeld, welke in dit klimaat en op onze bodem ook inderdaad goed gedijen kunnen. Als voornaamste noemen we: valeriaan, vingerhoeds kruid. Chinese rabarber, driekleurig viooltje en het lobeliakruid, en als keukenkruiden: dragon, marjolein, maggiwortel en de dille. Voorts als krui den, welke niet tot één dezer beide groepen behorenangelica of engelwor tel en de pepermunt. De beheersing van het droogproces is bijzonder belangrijk. Daarvoor be schikken de coöperaties over moderne installaties. Dit drogen beslist ten- Slotte over de kwaliteit van het eindprodukt. Kleur, inhoudsstoffen en zui verheid van de kruiden spelen hierbij de belangrijkste rol. Is het produkt eindelijk klaar en staat het opgezakt gereed voor verzending naar het cen traal magazijn, dan moet eerst door het Uitvoer Controle Bureau aan een monster onderzocht worden of het produkt voldoet aan de strenge eisen, welke de landbouwuitvoerwet aan kruiden stelt. De verkoopsorganisatie neemt dan de goedgekeurde produkten over en zo kan men eerste klasse-waar aan de buitenlandse afnemers leveren. Tachtig procent gaat n.l. naar het buitenland en men teel't hier vnl. voor de grote pharmaceutische industrieën, welke er hun dure preparaten weer van maken. In 1961 bedroeg de produktie van de V. N. K. 500 ton droog produkt. De omzet van 1962 zal in verband met de ongunstige weersomstandigheden een lager cijfer aanwijzen. De produktie neemt geleidelijk toe en wel naarmate onze gewassen op de internationale markt door hun prima kwaliteit een steeds betere naam ver werven. De goede naam, welke onze kruiden beslist hébben, is behalve aan het wetenschappelijk onderzoek, waarmede men het gehalte aan inhouds stoffen opvoerde, ook te danken aan de keuring voor uitvoer, welke aan de afnemers een „gestandaardiseerde" kwaliteit garandeert. Was aanvankelijk de kruidenteelt bedoeld om in sommige zandstreken en vooral in de omgeving van Westergeest, Ommen, Doornspijk en Veghel de kleine boerenbedrijfjes meer werk te verschaffen door arbeidsintensieve kui tuur, in de loop der achter ons liggende 15 jaren is wel gebleken, dat ook bij bestaande uit een tweetal katerns geeft in het eerste gedeelte, naast de inleidingen gehouden op de Algemene Vergadering der Zeeuwse Landbouw Maatschappij op maandag 17 december j.l. door ir. 31. A. Geuze, dr. W. H. Kemmers en ir. J. W. Wellen, een aantal bijdragen zoals kerstverhalen, recepten en algemene ar tikelen. Achterin het specifieke Zeeuws Landbouwblad nieuws als de Zeeuwse agenda, brouwgorstnieuws, markt- en andere be richten. Het tweede gedeelte is dit jaar geheel gewijd aan de tuinbouw, de bedrijfstak die vooral in Zeeland een steeds belangrijker plaats gaat innemen. In samenwerking met de heer G. C. de Rijk, secre taris van de afdeling Tuinbouw der Z. L. M., werd dit gedeelte samengesteld. Gaarne betuigen wij onze dank aan de verschillen de instanties en medewerkers die voor dit speciale gedeelte be reid waren een bijdrage te verzorgen. In dit Kerstnummer kunt U o.m. lezen: ir Een artikel over Kruiden teelt, dat U hiernaast vindt. De rede van onze Voorzitter Ir. M. A. Geuze op pag. 1051 1052 1053 Ar Een samenvatting van de rede van de Direkleur- Generaal van de Landbouw Ir. J. W. Wellen, over Landbouwvoorlichting en Landbouwpraktijk pag. 1054 ir Een samenvatting van de rede van dr. W. H. Kem mers over de afzet van Groenten en Fruit in een vergroot Europapag. ir De Plattelandsjeugdpag. Een Kerstverhaal „Het Bezoek"pag. "Voor de Vrouw van het Platteland brengt even eens een Kerstverhaal met enkele gedichten en een aantal recepten voor Oudejaarsavond op pag. ir Boerderijen bouwen in Ruilverkavelingen is een belangrijke zaak. Hierover een uitvoerig artikel op pag. ir Hoe belangrijk men het grondonderzoek acht, blijkt uit een artikel hierover oppag. ir Kort Verslag van de vergadering Dagelijks Be stuur, de Zeeuwse Agenda, Wetenswaardigheden voor werkgevers enzpag. ir Marktoverzicht enz. oppag. In het Tuinbouw gedeelte vindt U: Een hoofdartikel van de Algemeen Voorzitter Ir. M. A. Geuze over „De Tuinbouw drijft op eigen wieken" pag. ir Ontwikkeling van de oppervlakte Tuinbouw en een artikel over het Tuinbouwonderwijs in 1962 pag. Ir. Van Hennik, Rijkstuinbouwconsulent voor Zee land en W. Noord-Brabant, behandelt in een uit voerig overzicht de situatie van de tuinbouw in Zeeland, oppag. De Beveïandse Fruitteelt in cijferspag. ir Kredietmogelijkheden in de Tuinbouwpag. ir Bedrijfseconomische boekhouding in de Tuinbouw pag. Ar Kassen voor intensieve Tuinbouwcultuur pag. ir Een glastuinder als specialistpag. ir Dingen van de weekpag. Ar Het voorkiemen van pootaardappelen in geper foreerde plastic zakkenpag. 1087 EN TENSLOTTE ONS VOLGEND NUMMER ZAL IN VERBAND MET DE KOMENDE FEESTDAGEN EERST IN HET NIEUWE JAAR WEER VERSCHIJNEN EN WEL OP VRIJDAG 4 JANUARI 1963. 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1063 1067 1071 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1083 déze teelten alleen een mogelijkheid van gezonde ontwikkeling bestaat wan neer de produktiekosten laag gehouden kunnen worden. Daarvoor is mecha nisatie bij planten, oogsten e.d. op niet te kleine percelen een voorwaarde. Hiervoor zijn verschillende werktuigen ontworpen en geconstrueerd. Er is inmiddels alweer een scherpe concurrentie van de landen vanachter het IJzeren Gordijn gekomen, waardoor alle vraagstukken nog niet geheel zijn opgelost. Vroeger leverden de Balkanlanden alreeds grote hoeveelheden kruiden welke produktie na de oorlog vrijwel was uitgevallen en door onze telers tendele kon worden vervangen. In Zeeland worden tot dusver voor de V. N. K. nog geen kruiden geteeld. De naastbijgelegen coöperatieve drogerij is jn Veghel en dat is te ver af om een rationele produktie mogelijk te maken. Maar wat niet is kan nog komen Er zullen ook in de landbouw in de volgende jaren nog wel meer dingen opvallend veranderen, dunkt ons. SLOB.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 2