KLOPT HET NIET? VRIJDAG 21 DECEMBER 1962 ZOEK de fouten." Zo lees je wel bij een tekening in een tijdschrift. En in zo'n tekening klopt er heel veel niet. WIJ zouden de hemel wel op aarde wensen, maar onze pogingen in die richting mis lukken hopeloos: er is te veel in ons leven, in onze wereld, dat niet klopt. En het is met geen geld en geen welvaart, met geen energie en geen geestdrift kloppend te maken. Frankering hij abonnement: Terneuze» 50e Jaargang: No. 2001 .Officieel orgaan van de Maafsehapp|| tot bevordering van Land- en Tuinbouw en \eeteelt in Zeeland ^bC&rótmió 1962 „Ook Jozef trok op van Galiléa. uit de stad Nazarethnaar Judéa. naar de stad van Daviddie Bethlehem heetomdat hij uit het huis en het geslacht van David was om zich te laten inschrijven met Maria, zijn ondertrouwde vrouwwelke zwanger - was. Lucas 2 4. 5. Ook in de afbeelding hiernaast klopt er een en ander niet. Deze knotwilgen en dit soort woningen, Jozef en Maria hebben ze niet kun nen zien op hun weg van Nazareth naar Bethlehem. Maar is het een fout, een storende fout? Bepaald niet. In dat dorpje op de achter grond zouden wij zelf kunnen wonen. Het is onze vertrouwde wereld. En door die ver trouwde wereld- trekken een man, en een vrouw, die op een ezeltje zit. De vrouw draagt het ge heim van Gods Zoon met zich mee. Dat is geen ver en vreemd gebeuren. Het is geschied in ónze wereld. Dat wil deze kerstplaat zeggen. Er klopt zo op het eerste gezicht nog meer niet. De kerktoren met het kruis er op kan nog niet bestaan hebben toen Jezus op de wereld kwam. Maar hier staat de toren er, recht boven het hoofd van Maria. Hij wijst naar de hemel, en de spits moet zich buiten het kader van de tekening rekken, om duidelijk te zeggen hoe hoog die hemel verwijderd is van onze ver trouwde wereld. De toren draagt het kruis, en Maria draagt haar kind, Gods Zoon. De toren hoort niet op deze plaat, en de Zoon van God hoort niet in deze wereld. Al voordat Jezus geboren wordt, moet Hij zwerven, opgecommandeerd door het hoofd dér wereld, de keizer. Jozef, afstamme ling van het koninklijk huis van David, moet zich laten registreren bij de bezettende macht. De man. die de nationale verwachting van Israël moest vertegenwoordigen, is wel diep ver nederd. En straks is er na de barre tocht geen plaats voor Maria, geen plaats voor Jezus. De toren draagt niet voor niets een kruis: voor Jezus is er geen plaats in deze wereld, niet om geboren te worden, en straks niet om te sterven. Hij sterft als verschoppeling aan het kruis. MAAR toch staat de kerktoren op de plaat, en toch heeft Gods Zoon onder ons ge woond, en toch mogen wij kerstfeest vieren. Want het kruis op de toren zegt tegelijk dat Gods Zoon uit de hemel op aarde is gekomen, en dat Hij Zijn werk heeft gedaan. Juist omdat er zoveel niet klopt in ons leven en in de maatschappij, is Jezus geboren. De man en de vrouw trekken door een onherbergzame wereld, maar zó verovert God Zich een plaats op onze aarde, die Zijn aarde is. God gaat in de gestalte van een kind midden in onze wereld staan. Daarom staan er kerktorens midden in de dorpen en steden. Fouten in de wereld? Wij hoeven ze niet te zoeken, ze dringen zich aan ons op, al in ons eigen hart. Er klopt heel veel niet. Maar wat er wèl klopt, dat is Gods hart. Gods hart klopt vol liefde voor ons mensen. En God maakt onze fouten goed. Dat is het wonder, waarom wij Kerstmis vieren. Het wonder dat niet meer weg te denken valt van de aarde, dat niet meer uitgewist kan worden uit onze samenleving, dat niet meer weg te praten valt uit ons leven. Nu niet, in de kerstdagen van het jaar onzes Heren 1962, en nooit meer. Gods hart klopt voor ons. De hemel is op aarde gekomen. Jezus is geboren. Het kruis is het teken van de overwinning van Gods liefde. Dat mag gezien worden, dat mag op de toren staan. Zien wij het? Dan is ons kerstfeest gezegend. 's-Heer Hendrikskinderen, G. J. T. VAN DIJK.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 1