Contractteelt van tuinbouwgewassen TUINBOUW j0}£ Waarom? Wat doen de veilingen en wat doen de telers? 1023 DINGEN VAN DE WEEK OVERZICHT ERKENNINGS EN TEELTREGELINGEN IN DE VERSCHILLENDE TUINBOUWSECTOREN MET ingang van 1 januari 1962 is een nieuwe wettelijke regeling voor de teelt van tuinbouwgewassen van kracht geworden, waarbij de „erkenning" voor een aantal gewassen, die op contract worden verbouwd, is vervallen. Hierdoor is de mogelijkheid geschapen, dat ook niet-tuinders deze gewassen gaan verbouwen, mits ze worden gecontracteerd voor levering aan de conservenindustrie. Ieder, die er belangstelling voor heeft, kan er aan meedoen. Voor onze landbouwers betekent dit, dat ze een ruimere keuze van gewassen verkrijgen, wat van belang kan zijn. Het gaat hier om de contractteelt voor de conservenindustrie van b.v. spinazie, peen, uien, knol- selderie en diverse soorten bonen. Uitgezonderd zijn witte kool en spruitkool, waarvoor bijzondere rege lingen gelden. Ook de fruitteelt valt er niet onder. Hiermede wordt de teelt, die tot voor kort alleen mogelijk was op kleinere oppervlakten bij tuinbouwers, nu ook mogelijk op grotere oppervlakten bij de landbouwers. In de praktijk zien we dan ook, dat meerdere landbouwers deze contractteelt van grove tuin bouwgewassen gaan toepassen. Het is nu van "belang er voor te waken, dat land- en tuinbouwers hierbij niettegen elkaar worden uitgespeeld. Contracttelers opgelet DOOR het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen is contact gezocht met de teeltge- bieden en streeft men naar overleg en samenwerking met de landbouworganisaties en de telersvereni gingen. Belangrijk is dat de industrie belang heeft by een goed produkt. Via veilingen is de keuring van het produkt uniform, wordt het gewicht gega randeerd en is de teïer van betaling verzekerd. Be vorderd zal worden dat de modelcontracten van het Centraal Bureau algemeen gebruikt zullen worden. Voor diverse px-odukten zijn in onderling overleg minimumprijzen vastgesteld. In het weekblad „Groenten en Fruit" lazen wij: De veilingen be reiden zich voor. Wat doen de telers De belangen van de telers worden het beste gediend wanneer contracten voor tuinbouwgewassen via de veilingen worden afgesloten. Bij het na komen van de verplichtingen door telers en veilin gen, alsmede door het verlenen van service en medewerking aan de binnen- en buitenlandse indu strie, zal de belangstelling van de conservenindustrie voor het aangaan van contracten via de veilingen steeds meer gaan toenemen. De inhoud van de modelcontracten van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen zijn'besproken met het Bestuur van de fabrikantenorganisatie. Overeenstemming werd bereikt en de rechten en plichten van teler en fabrikant ?ijn verzekerd. Als antwoord op de waag: Wat doen de telers lijkt het niet moeilijk om te denken dat de telers zich ook concentreren. In het afgelopen seizoen werden (via de veilingen in Zeeland) voor ruim 125 Va contracten van diverse gewassen afgesloten. Wjj adviseren de telers de nodige inlichtingen te vragen bij de veiling in uw omgeving en/of bij NIEUW KOELHUIS IN KRABBENDIJKE. Het bestuur van de veilingsvereniging „Krab- bendijke en Omstreken" kreeg juist de dag voor de Sint Nicolaasveiling bericht dat rijksgoedkeuring wore t verleend voor de bouw van een nieuw koel huis. Dit betekent dat het bestuur van deze veiling nu met bekwame spoed de plannen tot uitbreiding van de koelruimte kan uitvoeren. We hoorden van voorzitter van der Werf dat men hoopt het nieuwe koelhuis bij het begin van het volgenc. bewaarsei- zoen in gebruik te kunnen nemen. Wanneer de plannen werkelijkheid worden zal er een grote uit breiding van de koelruimte bij dezg veiling plaats vinden, namelijk van 1000 ton tot 2640 ton. Het nieuwe koelhuis krijgt een capaciteit van .,640 ton waarvan 920 ton gasbewaring en 720 ton gewone koeling. Op het ogènblik heeft de veiling K.E.O. 250 ton gasbewaring; 500 ton gewone koeling en 250 ton luchtgekoelde bewaarplaats. Dat er zo sterk de na druk wordt gelegd op de uitbreiding van de gas bewaring vindt haar oorzaak in de belangrijke plaats die Golden Delicious inneemt :>p de fruitbc- drijyen in deze omgeving. Dit ras kan namelijk goed in de gascel bewaard worden. De kosten van het nieuwe koelhuis zullen naar schatting minstens i 900.000,bedragen zo hoorden wij van veiling- directeur A. Dommisse. VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 het secretariaat van de afdeling Tuinbouw van uw Standsorganisatie. Het is thans aan de telers om hun zaak goed te verstaan. Immers de individuele telers zyn niet op de hoogte van de prijs, daar de conservenmarkt niet overzichtelijk is. In de indu strie vindt in steeds sterkere mate concentratie plaats. Inschakeling van de veiling leidt nog steeds tot de zuiverste prijsvorming en voor de afwikke ling der contracten kan zy adviseren en controleren. dR. Voor Conservcn-erwten, een landbouwgewas, is door het Landbouwschap een boekje voor con tractteelt vastgesteld. Binnenkort is dit verkrijg baar en zal een nadere publikatie volgen. Sluit dus nog geen contracten al' zonder algemene teelt- voorwaarden. DE TUIN BOUW AFZET VERORDENING WEER VOOR TWEE JAAR VERLENGD. J^E publiekrechtelijke veilplicht, geregeld in de Tuinbouwafzelverordening, is op donderdag 29 november in het Produktschap voor Groenten en Fruit opnieuw tijdens de bestuursvergadering besproken. Na de discus sie hierover bleek een grote meerderheid voor handhavinj van de T.A.V. Ten gunste van handhaving stemden 13 leden, tegen 4 leden. Alle tegenstanders behoren tot de vertegen woordigers van de telers (3 standsorganisaties en Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen). Wel werden enkele amendementen inge diend. SPRUITEN. DE gevolgen van de verdere uitbreiding van de teelt van spruiten en het mooie najaars weer kwamen tot uitdrukking in een aanzienlijk grotere veilingaanvoer van dit produkt dan ver leden jaar. De veilingprijzen gaven echter nogal wat schommelingen te zien. Eind oktober bracht, na een vrij regelmatige daling, een forse stijging. Daarna liepen de prijzen weer terug, met op som mige dagen weer hogere noteringen, zoals in het begin van de lopende week, toen doo:-* koudere weersomstandigheden de vraag groter werd. Bij de geschoonde spruiten waren de prijsver schillen in verhouding misschien wat minder groot, maar dc prijsbewegingen van de ongeschoonde wer den in het algemeen toch gevolgd. Tot dusver was het prijspeil lager dan in 1961. Dit is vooral het geval bij de sortering B I. Verleden jaar werd voor de spi'uiten B I ongeveer evenveel betaald als voor A I cn op sommige dagen zelfs meex\ Thans wordt de B I belangrijk lager gewaardeer-d. De export, die voor half oktober reeds belangrijk groter was dan verleden jaar, maar door de latere inzet van h t seizoen ten achter bleef bij 1960, ging opnieuw met fikse sprongexx vooruit. Na 15 oktober werd de uitvoer van beide voox'gaande jaren in ruime mate overtroffen. ^7E willen deze week aandacht besteden aan de Sint Nicolaasveiling die vorige week don derdag in Krabbendyke werd gehouden. In de ru briek der marktberichten kunt U lezen over de prijzen die er werden gemaakt, dus daar zullen wy het niet over hebben. Maar wel lijkt het ons nuttig enkele gedachten weer te geven die by ons op kwamen toen we deze fruitshow bekeken en zagen hoe het verpakte en losse fruit werd verkocht. In de eerste plaats is ons opgevallen dat het toch ook in Krabbendijke niet wil met het eenmalig fust. Er waren maar 506 krattexi „extra" fruit aan gevoerd op een totaal van 7600 kratten. Dat is voor Krabbendijke veel te weinig, gezien de kwaliteit van het fruit. Het bewijst dat de telers er niets voor voelen om te trachten „extra" kwaliteit uit de par ty te halen; „extra" kwaliteit die dan in eenmalig fust moet. Het tweede dat ons opviel was, dat over het algemeen genomen, de teler die de moeite Ixad genomen om extra kwaliteit te leveren, daar niet voor betaald werd, althans wanneer hij de kosten van het eenmalig fust er af trekt, en dat dient toch te gebeuren. Er werden goede prijzen betaald voor het extra fruit maar als we ze vergelijken met de prijzen van klasse 1 zeggen we: „De extra was te goedkoop." Verder hebben we er verwonderd over gestaan dat er helemaal geen verpakte Goudreinette te koop was in Krabbendyke. Ons appelras no. '1 kwam xiiet voor in het verpakte fruitsortiment op de Sint Nicolaasveiling. Het bewyst hoezeer de telers zich hier hebben toegelegd op de zgn. „moder ne" rassen waartoe de Goudreinette niet wordt ge rekend. Of het juist is, blijft voor ons een vraag Ook in Krabbendyke en omgeving ia de Jona than .Ut jaar niet op kleur gekomeii. Er waren praktisch geen verpakte Jonathan. Dit vonden we eveneens een opmerkelijk verschijnsel in dii jonge fruitgebied. Wat de kwaliteit betreft moeten we zeggen dat er bijzonder goede partijen fruit by waren maar toch hebben we het algemene beeld wel eens beter gezien. Het moeilijke teeltjaar 1962 is ook het moderne fruitbedrijf in Krabbendyke en omgeving niet ongemerkt voorbij gegaan. Ten aanzien van de prijzen die werden besteed geloven we te mogen opmerken dat de telers te vreden kunnen zijn. Het waren, met uitzondering van Cox's en Doyenné du Cornice geen geweldige prijzen maar gezien in het licht v&n wat dlaatste weken wordt betaald lagen ze toch goed en dc teler oxitving een redelijke beloning voor de goede kwali teit en het verpakken. Wc vernamen dat er zeer weinig werd gekocht voor uitvoer naar België en ook de exporteurs op W'est-Duitsland deden het maar kalm aan. Gelukkig toonden de binnenlandse handelaren dat ze ver trouwen hebben in het Zeeuwse fruit. De lieer Adam die het vorig jaar de eerste prys krèeg, toonde opnieuw het vak niet verleerd te zijn. Hij kwam weer als eerste uit de bus, nu met een partij Cox's Orange Pippin die ongelofelijk viooi was. Het vorig jaar behaalde hij met Crimson Cox's een dergelijk mooi resultaat. Overigens mocht zijn Crimson Cox's er nu ook zijn want hiervoor kreeg hij 95 punten wat maar 1^ punt xninder was dan er voor de Cox's werd gegeven en dit aantal be hoorde tol de hoogste die er door de jury gegeven werden. Wanneer we het geheel van de Sint Nicolaas veiling in Krabbendijke overzien dan geloven we dat bestuur, directie en leden tevreden kunnen zijn over het resultaat van dit gebeuren dat voor de veertiende achtereenvolgende keer werd georgani seerd. Het is goed oin op geregelde tijden, op een dergelijke manier voor het voetlicht te komen. Overal in het land zyn in deze tijd speciale veilin gen. In dc komende weken zullen er nog tientallen worden gehouden. Er wordt wel eens gezegd dat er veel te veel zijn en dat de markt er door bedorven wordt. We onderstrepen dat het niet goed is om de zaak te overvoeren maar dat getracht wordt tydens de feestdagen de handel te voorzien van goed fruit lijkt ons aan te bevelen. We zyn van mening dat één speciale veiling in Zeeland in deze weken wel genoeg is maar toch vragen we ons af of er door de overige veilingen geen gelegenheden geschapen zouden kunnen worden om ook eexis op een bij zondere manier naar voren te komen. Voor de telers schuilt er een aantrekkelijk ele ment in om te trachten zo goed mogelijk voor de dag te komen. Ze waren er (gepast) maar wat trots op, de Krabbendijkse telers die zulk een goed figuur sloegen op hun veertiende Sint Nicolaasveiling. FRUITTEELT IN DE VOLLE GROND FRUITTEELT ONDER GLAS GROENTETEELT BLOEMBOLLENTEELT BLOEMKWEKERIJ BOOMKWEKERIJ ERKENNINGSREGELING Geen Voor alle produkten Voor de meeste pxxxdukten Alleen voor hyacinten, tulpen en nar-cissen Voor vrijwel alle produkten Voor een gedeelte van de pro dukten TEELTREGELING Geen Geen Geen, behalve voor sluit- koolteelt Alleen voor hyacinten, tulpen en narcissen Voor vrijwel alle produk ten Slechts op papier

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 7