De trekpaardenfokdag te Steenbergen w Georganiseerde enting van honden en katten tegen hondsdolheid 1022 MELK ES ZUIVEL IJSMIX DE MELKPRODUKTIE OP 1 NOVEMBER IN VERGELIJKING MET 1961 EN 1960 ZEEUWS LANDBOUWBLAD EST-BRABANT en Noord-Zeeland z\jn er opnieuw in gestaagd te bewijzen, dat de trekpaardenfokkerij ook in deze gewesten nog alleszins reden van bestaan heeft. Met hun gezamenlijk georganiseerde Fokdag te Steenbergen overtuigde men niet alleen ieder van het bestaansrecht ervan, doch onderschreef nog eens duidelijk, dat et ook in de toekomst nog verscheidene zullen volgen. De deelname was ook nu weer bijzon der goed en het leek dat ook de weergoden er hun schik aan beleefden, want het was en bleef droog. Dat mocht ook wel eens, want onze herinneringen van het vorig jaar zijn nog maar nauwelijks droog, van al het geen er toen in zo'n royale mate naar beneden 'kwam gutsen. Een en ander kwam niet alleen de afwerking van het programma ten goede, doch eveneens de show-conditie van de paarden. Zo waren er maar weinig problemen voor fokdagvoorzitter C. H. A. Stols en zijn volijverige secondanten. De jury's, bestaande uit de routiniers P. de Lint en Ars. Termote, werden deze keer terzijde gestaan dooi de jeugdige coming-men Léon de Dobbelaere en Albert Bens en ook deze laatsten bleken goede loten van een oude stam. Het spreekt haast vanzelf, dat de Algemeen Voorzitter K. V. N. T. op zijn eigen fokdag niet ont brak, terwijl ook de nog resterende Fliplandse horsen acte de présence gaven. Tholen kwam zelfs bijzonder goed voor de dag, zowel numeriek als kwalitatief. De publieke belangstelling was goed, want naast Braban ders en Zeeuwen, zagen we liefhebbers uit Noord- en Zuid-Holland, Overijssel en de Noordoostpolder. Zo kon de jury met een zekere opgewektheid aan haar taak beginnen en alzo geschiedde. IN de VEüLENRUBKIEKEN waren het vooral de producten van Favori van Moerkapelle K. 2569 die de aandacht trokken en de kopplaatsen voor zich opeisten, overigens op de voet gevolgd door een aan tal voortreffelijke nazaten van Snccesseur K. 2457. In de kl. in. op kop: Zora van Sonja, d. Favori van Stal- I' n Brooijmans te St. Annaland, Oud-Vosmeer en Nieuw-Vosmeer. Typisch, goed gespierd en met kwa liteitsbenen. In de gr. m.: Favorie van de Veeberg, d. Favori van Stallen Brooijmans vnd. Best soort, zwaar, diep en uitstekend gespierd met rondom mooie verhoudingen. Werd kampioene der veulens. De hengstveulens waren van iets eenvoudiger allure en we prefereerden veruit de kl. m., waar 2 stalgenoten om de voorrang streden. Aan 't hoofd: Karei van de Muriahoeve, 226915 d. Successeur van Ant. de Schut ter te Heiningen en M. de Schutter te Dinteloord. Best soort met voldoende lang kruis, mooie schouder ligging, goed gespierd en met correct beenwerk. Ie pr., gr. m.: Favori van Peukepolder, d. Favori van Gebr. C. en D. Hage te Kruisland. Typisch en wat mager veulen met voldoende lang kruis, iets rechte «u'hterhand en met bijzonder vlotte manieren. Ui-Jarige merries. Ie pr. gr. in.: Marianne van de Weideven, 221603, d. Nico van het Zwartewater, K. 2343, van Gebr. van Aart te Zevenbergen. Goed ge lijnd en best gespierd, wat rank nog, hetgeen op deze leeftijd geen beletsel hoeft te zün en met goede bewegingen. Ie pr. m.m.: Roselien van Smakt, 221780, d. Gamin de l'Eaugrenêe, K. 2490, van Kinderen Rom- me te Terheijden. Royaal gebouwd met mooie schou der en goede diepte, best gespierd. Kon van achter nog iets mooier. Beste afstamming, ook van moeders kant. Ie pr. kl. m.: Paula, 222430, d. Leon van Stop peldijk K. 2579. van Stallen Brooijmans vnd. Goed soort met sterke lijnen en aan de grond gebouwd. Geblokt geheel met goede bewegingen. Werd kam pioene. 1 li-Jarige hengsten. In de kl. m. 2 leuke deelne mers in het economische genre en zo zij het later tot goedkeuring brengen in een verkoopbaar type. Op kop: Elegant van Zuylen, 223388, d. Elegant de Feluy K 2486, van Ant. de Schutter te Heiningen. Charmant geheel, goed gespierd, voldoende ruim gekoot, doch in bewegingen correct en vlot, tikje hals en met ex pressief hoofd. Ie pr. gr. m.: Nico van Simone, d. Nico van het Zwartewater K. 2343, van Stallen Brooijmans vnd. Groot genoeg en met voldoende snit, forse armen cn schenkels, niet onberispelijk achter been en wat weinig gebroekt, doch met een vlotte en correcte draf. Ie pr. 214-Jarige merries, kl. m.Ruda van Bleijendaal. 219074, d. Elegant de Feluy K. 2486, van Stallen Brooijmans vnd. Best soort met best ge spierd achterbeen, iets eenvoudig voorbeen en vlotte gangen. Ie pr. gr. m.: Arlette, 220029, d. Karei van Bottemaheerd K. 2555, van Stallen Brooijmans vnd. Groot genoeg, doch verder met mooie en regelmatige bovenlijn, goed gespierd en vlot. Ie pr. 3-Jarige mer ries, gr. m.: Julia van Kouwenberg, d. Sénateur d'Amice K. 2348, van fa. M. J. C. Geluk en Zn te Oud- Vosmeer. Best soort met pracht schouder en mooie sterke bovenlijn, extra gespierd, voldoende ruime voet en vlotte manieren. Ie pr. kl. m.Karin van Nassau, d. Certain van Moustic K. 2519, van Stallen Brooij mans vnd. Extra genre met opvallende diepte, zwaar en best gespierd, tikje hol voorbeen met voldoende voet en vlotte gangen. DE arbiter moest er aan te pas komen bij de 48- jarige merries, m.m. Aanvankelijk stond op kop: Astrij van de Nieuwenhof, K. 59039, d. Nico van de R" a' ehoeve, K. 2399, van Kindn Romme te Terheij den. Staande een juweel, met mooie ruime lijnen, pr i ma schouder en extra diepte. Tikje hals, hetgeen des ondanks niet ontsiert, schitterende borstomvang. en ware het niet dat haar gangen wat eenvoudig zijn, dan zou zij niet te kloppen zijn geweest. Thans be sliste de arbiter ten gunste van Ketty d'Ahea, K. 54878, d Nico van het Zwartewater-, K. 2343, van J. Maris te Heiningen. Best soort, regelmatig gebouwd met adel en macht, wat onverzorgd in de voeten -deze keer en met extra gangen. Ie pr., gr. m.: Erna van Kouweberg, d. Sénateur d'Amice, K. 2348, van fa M. J. C. Geluk en Zn vnd. Royaal formaat, goed van .type met veel diepte, massaal en best gespierd. Iets knie- wijd en eventoon, maar vlot genoeg. De oudjes van 9 jaar en ouder, deden het nog best. In de kl. m. op kop: Carla van Alex, K. 53332, d. Alex van Hei lie, K. 2281, van W. van Zundert te Etten. Jarenlang één der favorieten te Oss. Mooi en strak gelijnd met extra kwaliteit beenwerk. Ie pr.. gr. m.: Sabine, K. 52548, d. "Nico van het Zwartewater, K. 2343, van Stallen Brooijmans. Uit een beste merriestam van Stallen de Dobbelaere, doch iets buiten hel genre van deze tijd. Kort en sterk gelijnd met tikje hals en iets weinig gezonken, voldoende schenkel en nog vlot voor haar leeftijd. HET kampioenschap bracht waarschijnlijk voor ve len een verrassing. Het reserve-kampioenschap was dit keer weggelegd voor Julia van Kouwenberg, van fa Geluk en als jeune premier bracht ze het er dus bijzonder goed af. Niet Ketty d'Ahea, van Maris, doch Sabine van Brooijmans werd kampioene en de laatste had dan ook de wind bepaald niet tegen. Voor het ere-kampioenschap moest ze het opnemen tegen Jenny van Brunitter, d. Nico van het Zwartewater, van Gebr. de Schutter en Calista van Zeeduin, d. Nico v. d. Heibloem, van J. Maris. Jenny met haar extra type, doch iets eenvoudig fundament, ging best, doch zij, evenals Sabine, moesten in Calista haar meerdere erkennen. Calista mist mischien iets in de bovenlijn, doch heeft diepte, is robust gebouwd, voortreffelijk gespierd en toont vooral haar grote allure als zij door de baan gaat. Produkt van 2 Nationale kampioe nen en energiek voor het ere-metaal strijdend be zorgde zij haar eigenaar een goede i'evanche. Stallen Brooijmans waren uiteraard oppermachtig bij de stalgroepen en zo verliep alles naar een vlot en goed einde, d.w.z. buitenshuis, want daarna bleek de heer C. Stols een even charmant gastheer als een goed organisator. P. J. LAKO. WAT in Nederland mag, willen wij het buiten land niet onthouden is de leus. Na enige aar zeling is besloten dat het PZ-bestuur de Regering zal adviseren om toe te staan dat ijsmixbevattende melkvreemde vetten ook voor export zal worden vrijgegeven. Op de zak zal vermeld moeten zijn wat de samenstelling van het ijsmix is en hoeveel botervet of plantenvet het produkt bevat. De argumentatie is dat je toch niet iets voor export kan verbieden wat hier in het binnenland al jaren verhandeld en gegeten wordt. Aldus werd besloten. Geen woord werd meer vuil gemaakt ove* de vraag of iets wat hier spontaan is gegroeid n.L margarinevet, in (room) ijs bestemd voor con sumptie wel een gewenste en verantwoorde zaak is. Het is wel het begin van alle wijsheid genoemd wanneer de gewoonste zaken van de wereld op hun juiste merites worden bekeken. Dit heeft het PZ nog blijkbaar niet op kunnen brengen ta.v. het filled ijs. WANNEER we de produktiestatistieken bestu deren dan blijkt op 1 november wel een rekord in de produktiestijging bereikt te zijn. In het gehele land werd op dit moment 12 meeï melk aan de zuivelfabrieken afgeleverd en tot boe renkaas verwerkt als vorig jaar om dezelfde tijd en nadien is dit peil zo gebleven of verder geste gen. Wanneer de produktie op deze datum in 1961 en I960 op 100 is gesteld, en we vergelijken hier mede de produktie op dit moment in de diverse provincies dan vertoont dit het volgende beeld waarbij zeer opvallende getallen naar voren komen. Tussen haakjes de index in vergelijking met 1960. Groningen 110 (118) Friesland 109 (1121 Overijssel 117 (120) Noord-Holland 106 (107)' Zeeland 115 (122) Limburg 113 (121) Drente 115 (119) Gelderland 113 (119) Zuid-Holland 107 (108) Noord-Brabant 118 (128) Nederland 112 (116) ENTTARIEVEN VASTGESTELD JJE minister van Landbouw en Visserij heeft de bijdragen, die van regeringswege voor de enting tegen hondsdolheid in het kader van de georganiseerde entcampagne's zullen worden gegeven, bepaald op één gulden per kat en twee gulden per hond. Ieder, die een hond of kat houdt, is vanzelf sprekend bereid en in staat de kosten van voeding en verzorging op zich te nemen, zodat deze en- tingsbedragen, nodig om het huisdier tegen hondsdolheid te beschermen, voor niemand een bezwaar kunnen zijn. De enting van honden is 2 jaar geldig en voor katten 6 maanden. DIJ de enting van honden worden zowel een officieel entbewijs als een penning met num mer uitgereikt. Op het entingsbewijs wordt het penningnummer vermeld. Na de reeds bekendge maakte termijnen (dus voor Amsterdam, Nieuwer- Amstel en de Alblasserwaard15 januari, voor Noord- en Zuid-Holland en Utrecht: 15 februari, en voor de rest van het land: 1 maart 1963) dient ieder, die zich op straat bevindt met een aange lijnde hond, welke ouder is dan drie maanden, dit entingsbewijs bij zich te hebben, terwijl de hond de entpenning aan zijn halsband moet dragen. Voor katten geldt dit niet, wél wordt een entings bewijs verstrekt. Voor honden die reeds geënt zijn, kunnen na afloop der entcampagne de officiële entbewijzen en zo nodig de entpenningen worden uitge reikt. Nadere bijzonderheden hierover volgen te zijner tijd. Slechts indien deze- enting met Flury- vaccin H.E.P. is geschied, moeten deze dieren tij dens de entcampagne weer worden ingeënt. Ieder, wiens hond reeds geënt is, overtuige zich dus hier van. Alle honden, reeds geënt met ander vaccin dan Flury-vaccin H.E.P.. behoeven dus niet te worden overgeënt. LIJNGKBOD GEHANDHAAFD. DE regering acht het noodzakelijk dat op korte termijn alle honden in Nederland tegen honds- dolheid worden ingeënt. Volgens een beschikking, die reeds op 22 november 1962 in de Staatscourant is verschenen, zal het binnenkort in 't gehele land verboden zijn op de openbare weg of andere voor het publiek toegankelijke plaatsen een hond bij zich te hebben, die niet tenminste dertig dagen geleden op een bepaalde wijze tegen hondsdolhetd is geënt. De verplichting om alle honden aan de lijn te houden dus ook die welke jonger zijn dan drie maanden blijft voor het gehele land van kracht. Daarbij zal het los laten lopen van een hond op een erl' erf slechts zijn toegestaan als de hond overeen komstig de inentingsrcgeling is geënt en het erf geheel is afgesloten. In verband met de termijn van dertig dagen is het voor een hondenbezitter noodzakelijk dat hfj zijn hond ten minste een maand vóór de voor hem geldende invoeringsdatum laat enten. Zodra de regeling in een gebied van kracht wordt zal in dat gebied een door de burgemeester opgelegde muilkorfplicht vervallen. Dit geldt even- eens voor het vervoersverbod van honden en kat ten uit de gemeenten Amsterdam en Nieuwer-Am- stel. Voor de uitvoering van de enting zal elke ge meente in overleg met de districtsinspectëür van de Veeartsenijkundige Dienst een organisatie in het leven roepen, die het de dierenartsen mogelijk maakt de massale enting in korte tijd te verrich ten. Hiertoe zullen de gemeenten o.m. bepaalde lokaliteiten aanwijzen en in overleg met de dieren artsen uren van enting bekend maken. Via de Koninklijke Maatschappij voor Diergeneeskunde is reeds medewerking verkregen bij de vaststelling van de beloningen van de hierbij in te schakelen dierenartsen. Voor deze enting zal slechts een ge ringe vergoeding behoeven te worden gevraagd. Ook katten zullen in de entingscampagne wor den betrokken. Na het sluiten van de entperiode zal drastisch optreden tegen zwerfhonden en zwerf katten noodzakelijk blijven. Dit is eveneens het ge val ten aanzien van die honden, die zich ongeënt op de openbare weg bevinden of onzent en niét aangelijnd op het erf.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 6