Met de Mijen van Landbouw naar Israël in februari 1963 DE OLVEH VAN 18 79 Notulen vergadering Hoofdbestuur SOCIAAL-ECONOMISCHE LEERGANG LEVENSVERZEKERING 4 fli8 V R IJ D A G 3 0 N O V EMBER 196 2 100.3 (Vervolg van vorige pagina.) lx»ven een maximum komen (dit maximum ligt in de buurt van de Duitse prijs) en niet beneden een bepaald minimum (dit ligt omstreeks de Franse prijs). Een "moeilijkheid bij de prijsvaststelling in E. E. G.-verband is de afhankelijkheid van de graanprijzen en de «xport van de veredelingspro- dukten die o.a. met de granen worden voortge bracht. De prijstoenadering, waarover inmiddels door de Europese Kommissie voorstellen op tafel liggen, is hierdoor een moeilijk probleem. Het Landbouw schap heeft inmiddels een kommissie ingesteld die zal trachten na te gaan of een verhoging van de voergraanprijzen invloed zal hebben op de export positie van de veredelingsprodukten. Het voorlopig inzicht bestaat dat dit voor de export-positie van eieren niet en van die van varkensvlees wel het geval is. De zes landen mogen nu nog de verschil len in graanprijzen aan de grens weg heffen totdat de prijzen gelijk zijn. Voor de veredelingsprodukten wordt een ander en ingewikkelder systeem gevolgd. De heffingen die de zes landen onderling mogen opleggen bij invoer van produkten, worden bepaald door 1. het verschil in voergraanprijzen 2. door bepaalde vastgestelde coëfficiënten die samenhangen met de produktiehoogte (bijv. hoe veel vlees wordt door 1 kg graan geproduceerd). Deze coëfficiënten liggen voor de landen verschil lend. Het le punt zal met het gelijktrekken van de voergraanprijzen wegvallen. Voor het 2e punt bestaat een afbraakregeling over 7 jaar, zodat na die termijn ook dit verschil zal zijn verdwenen. Voor groente en fruit is de klasse „extra" nu vrij. In de eerstkomende jaren zullen achtereen volgens ook de klassen 1 en 2 vrij komen. Wel be staan er nog steeds ontsnappingsclausules om de import af te remmen indien de binnenlandse markt ernstig dreigt te worden verstoord. Een voorbeeld hiervan treft men aan in België waar de verbouw van druiven in gevaar komt door invoer uit Frankrijk. De zuivelverordening tenslotte staat nog op sta pel. Met de tekst hiervan kan Nederland in principe wel akkoord gaan; Van de zijde van Italië heeft men bezwaren, daar men tegelijkertijd de oliën en vetten geregeld wil zien. De tdetreding van Engeland tot de E. E. G. is vooral door de land- en tuinbouwkwestie geen ge makkelijke zaak, aldus spreker. Engeland kent een systeem van landbouwpolitiek waarbij toesla gen worden gegeven en de boer tegen wereld marktprijzen inlevert. De tekorten die hierdoor ontstaan worden dus door de belastingbetaler bijgepast. Zo bedraagt het bedrag aan toeslagen 3 miljard. Het systeem van de E. E. G.-landen is globaal dat de gebruiker de kostprijs van het produkt betaalt. Dit belangrijke verschil van systeem zal dus moeten worden overbrugd. Engeland wil in ver band hiermede aan het eind van de overgangster mijn pas omschakelen, terwijl het voorts een lan gere overgangsperiode vraagt. Deze verzoeken zijn terecht afgewezen, daar anders ook andere landen, die nog wensen toe te treden, deze faciliteiten zou den claimen. Een moeilijkheid is voorts de kwestie der Ge- menebestlanden. Als het huidige systeem t.a.v. deze landen gehandhaafd blijft, dan houdt dit in dat goedkope granen bijv. ook de E. E. G.-landen bin nenkomen. Frankrijk wil de Gemenebestlanden slechts be schouwen als alle andere 30 landen. Hoe al deze moeilijkheden opgelost zullen worden is nog niet zeker. Nederland is vooral op politieke gronden een voorstander van toetreding van Engeland. Tenslotte wijst spreker nog op de raadgevende comité's voor verschillende produkten die binnen kort zullen worden ingesteld en waar Nederland ook een belangrijke stem in heeft gekregen. De Voorzitter dankt de heer Schlingemann voor diens exposé, waardoor het Bestuur weer enigs zins op de hoogte is van de huidige E. E. G.-ont wikkelingen. OVERZICHT LEDENTAL DER Z. L. M. DE Voorzitter constateert met genoegen, dat het ledental der Z. L. M. thans boven de 6.400 is gekomen, hetgeen voornamelijk is toe te schrijven aan de succesvolle ledenwerfactie, die in de winter 1961/1962 is gehouden. De Voorzitter wekt de Kring West Zuid-Beveland op om binnen afzien bare tijd het getal 800 te bereiken, waardoor een 4e Hoofdbestuurszetel kan worden toegekend. Be sloten wordt nogmaals een werfactie op touw te zetten. ALGEMENE VERGADERING DER Z.L.M. BE Voorzitter deelt mede, dat de Algemene Ver- gadering der Z. L. M. gehouden zal worden op maandag 17 december te Goes. In de morgen uren zal de heer Kemmers van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen spreken, ter wijl des middags de Directeur-Generaal van de Landbouw, de heer Wellen, een rede zal uitspreken. RONDVRAAG BE heer Van Nieuwenlmijze (Nieuw en St. Joos- land) vraagt zich naar aanleiding van de op merking van de Voorzitter af, of het wel goed is nu reeds van een redelijk gunstig jaar te spreken. Spr. is van mening, dat het nog te vroeg is om dit reeds te stellen. De Voorzitter zegt, dat het niet goed is naar de een of naar de andere zijde door te slaan, doch inderdaad moet iemand die bijv. met mestvee zit nog maar afwachten of hij een gunstige rekening kan afsluiten. Naar aanleiding van een vraag van de heer Klompe over de invoer van groenvoeder uit Ame rika zegt de Voorzitter, dat het hier een geliberali seerd produkt betreft. Er is op vele wijzen getracht hier iets aan te doen, doch de medewerking van de Nederlandse instanties om de invoer geheel of ge deeltelijk stop te zetten kan niet worden ver kregen. Wel is gebleken, dat de Amerikanen de markt situatie nauwkeurig bekijken en het is niet on mogelijk, dat de toestand zich wat in gunstige zin zal gaan wijzigen. De Voorzitter richt zich vervolgens tot de heer Lenshoek, die gezien zijn leeftijd gemeend heeft te moeten bedanken voor het lidmaatschap der tuin- bouwcommissie en de commissie werkgeversbelan- gen. De Voorzitter dankt de heer Lenshoek voor de prettige samenwerking gedurende vele jaren en voor de wijze, waarop hij de belangen der Z. L. M., in het bijzonder op het gebied van de fruitteelt heeft behartigd. Het doet de Voorzitter genoegen, dat de lieer Lenshoek als vertegenwoordiger van het Trekpaardenstamboek de vergaderingen van het Hoofdbestuur nog zal kunnen blijven bijwonen. De heer Lenshoek dankt de Voorzitter voor diens vriendelijke woorden. De Voorzitter sluit hierna de vergadering en wekt de bestuursleden op het behandelde over te dragen aan de leden. U/U ontvingen een aanbieding om van 12 lot en met 26 februari a.s. met een gezelschap leden van de Nederlandse Maatschappijen van Landbouw, onder deskundige leiding, een zeer interessante studie reis/vakantiereis naar Israël te maken. Gedacht wordt aan een volledig verzorgde reis, tijdens welke ruim schoots aandacht zal worden besteed aan vaktechnische bezoeken, doch waarbij het' toeristische element een zeer grote rol zal spelen. Teneinde een indruk te geven van hetgeen wordt aangeboden laten wij ver kort het reisprogramma volgen: 12 februari 1963 per straalvlieg tuig (Boeing 707) van Amsterdam naar Tel Aviv. 13 februari 1963 's morgens een rondrit door het moderne Tel Aviv en de buiten wijken. 's Middags wordt een be zoek gebracht aan de oudste landbouwschool van het land Mikve Israël - waar alle gewas sen die het land voortbrengt aan wezig zijn. Ook beschikt Mikve Israël over prachtige botanische tuinen. 14 februari 1963 's morgens naar de collectieve nederzetting (KIBBUTZ) Einat of Givat Bren ner, waar men de levensgewoon ten en de landbouwmethoden van de bewoners kan aanschouwen, 's Middags naar het Weizmann In stituut te Rehovoth, met een be zoek aan het landbouw proef station. 15 februari 1963. Vandaag gaat de reis naar Ashdod en Ash- kelon, waar men vele nieuwe nederzettingen zal zien. Op deze nederzettingen wordt een inten sief landbouwbeleid gevoerd. 16 februari 1963. Van Tel Aviv via Ramleh, langs de Weg der Moedi gen en de Bergen van Judea gaat de reis naar Jeruzalem. Onderweg een bezoek aan de prachtig op een heuvel gelegen kibbut/. Kiriat Anavim, alsmede aan het kloos ter Abu Gosh. Vanzelfsprekend wordt een belangrijke tocht ge maakt door Jeruzalem, tijdens welke bezoeken zullen worden ge bracht aan de Berg Zion (graf van Koning David, Kamer van het Laatste Avondmaal), enz. 17 februari 1963. Voortzetting van de tocht door Jeruzalem met bezoe ken aan de Berg Herzl, de He breeuwse Universiteit (Doode-Zee- rollen) en het Hadassah Medisch Centrum. Op de terugweg naar het hotel wordt de tocht onder broken in Ein Karem, de geboor teplaats van Johannes de Doper. 18 februari 1963. Dag ter eigen beschikking in Jeruzalem. 19 februari 1963. Door de vruchtbare Sharon vallei bekend om de citrus plantages naar de mo derne stad Haifa. Onderweg wor den bedoeken gebracht aan de plantages te Hadera en te Zich- ron Ya-acov. 20 februari 1963. Van Haifa naar het bijzonder interes sante Akko, bekend om zijn ves tingen, bazaars en grote moskee. Via Nahariya naar het landbouw proefstation te Rama. De over nachting vindt plaats in Tiberias aan het Meer van Tiberias. 21 februari 1963. Een bezoek aan Laag Galilea naar Nazareth waar een bezoek gebracht zal worden aan de Christelijke Heiligdommen. Voorts staat Capernaum op het programma en op de terugweg een tocht door de Jordaan vallei. 22 februari 1963. Dag ter eigen be schikking. 23 februari 1963. Van Tel Aviv naar Beersheba (hoofd stad van de Negev Woestijn). Via het Woestijn-Proefstation naar Se- dom aan de Doode Zee, het laag ste punt ter aarde. 24 en 25 februari 1963. Dagen tor eigen be schikking. 26 februari 1963. Per straalvliegtuig van Tel Aviv naar Amsterdam. TIJDENS de gehele rondreis in Israël zal een Nederlands sprekende gids het gezelschap be geleiden. Van taalmoeilijkheden zal dus geen sprake zijn. Het ge zelschap zal worden ontvangen door landbouwdeskundigen uit Is raël, die voorlichten omtrent de gewoonten en problemen in de landbouw van het land. De deel nemers aan deze reis zullen in contact komen met mensen uit hun beroep. Men zal bij die mensen kunnen thuiskomen om te zien hóe men daar een boerderij be heert. De prijs voor deze volledig ver zorgde reis, gerekend op een ver blijf in twee-persoons kamers en gebaseerd op de huidige noterin gen bedraagt 1425,— per per soon. Elén-persoons kamers kun nen, voorzover beschikbaar wor den gereserveerd tegen een verho ging ad 85,— In genoemde prijs zijn begrepen: vliegreis toeristenklasse Amster dam/Tel Aviv v.v., excursies vol gens het gepubliceerde program ma, verblijf in le klas hotels, alle maaltijden, fooien en de gebruike lijke bedieningsgelden. In aanmerking genomen, dat 'n normaal vliegretour Amsterdam/. Tel Aviv ƒ1334, kost, mag ge zegd worden, dat de prijs voor deze volledig verzorgde reis (U heeft alleen nog zakgeld nodig) bijzon der laag is. Deze reis biedt de unieke ge legenheid om uw belangstelling voor Israël als Land van de Bijbel of Land van de Toekomst te com bineren met uw vaktechnische be langstelling voor dit land. Indien U belangstelling heeft om aan deze zeer interessante reis deel te nemen, dan wordt U verzocht een briefkaart te zenden aande heer W. Sinke, p/a Z. L. M. Landbouwhuis, Goes. Na ontvangst van de aanmel dingen, die uiterlijk 15 december a.s. in ons bezit dienen te z(jn, ontvangen de belangstellenden zo spoedig mogelijk nadere berichten. De lagere land- en tuinbouwscholen der Z. L. M. te Middelburg en Scherpenisse organiseren in de maanden januari en februari 1963 een voor oud-leerlingen van het landbouw-, tuinbouw- en huishoudonderwijs. Deze cursus zal omvatten onderwerpen als: economie, bedrijfseconomie, financiering, staatsinrich ting, landbouwpolitiek nu en straks, belastingen, grond- en pachtzaken, enz. Als docenten zijn o.a. aan deze cursus verbonden de heren Dijkgraaf. Helder, Meijers, Schlingemann en de directeuren van de resp. scholen. De cursus wordt gegeven van 10- 12 uur en van 1315 uur één dag per week, dit gedurende ze3 weken. Aan het eind van de cursus zal een excur -ie plaatshebben naar enige interessante objecten. De kosten van deze leergang (excl. excursie) bedragen 10,- Aanmelding is mogelijk tot 16 dec. a.s. bij de directeuren van de resp. scholen, de heren Fase en Van Heusden. KORTENAERKADE 1, 'S-GRAVENHAGE. BIJKANTOREN: AMSTERDAM. ARNHEM, EINDHOVEN. S-GRAVENHAGE, GRONINGEN, ROTTERDAM, UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 7