TREKKERS Algemene Vergadering November-Overzicht TUINBOUW Zeeuwse Landbouw Maaischappij 1010 Denk aan de van de op maandag 17 december om 10.30 uur in „De Prins van Oranje" te Goes Landbouwservicebedrijf VAN GEMEREN N.V. - AAGTEKERKE - Telefoon 01188-597 ZEEUWS LANDBOUWBLAD (Vervolg van vorige pagina) Voor de zich uitbreidende teelt van grove tuinbouwprodukten heeft het Centraal Bureau voor de tuinbouwveilingen als richtsnoer voor 1963 minimum prijzen vastgesteld, waarbij rekening is gehouden met de concurréntiepositie van de Nederlandse conservenindustrie. Dit niet alleen met het oog op de E.E.G., maar ook ten opzichte van landen als Zweden. De industrie heeft belang bij een verzekerde grondstofvoorziening van goede kwaliteit tegen vastere prijzen dan die van de dagelijks wisselende veilingaanvoeren. Een participatie-contractprijs is daarom bezwaarlijk, hoewel daarvoor facultatief ook veel te zeggen zou zijn. Al was er uit psychologische overwegingen maar een communicatie met de gemiddelde veilingnoteringen in een bepaald seizoen. DIJ contracteren via de veilingen op de modelcontracten van het Centraal Bureau is voor de fabrikant de keuring op het produkt objectief en het gewicht gegarandeerd, waarbij anderzijds de contractteler een betere rechts positie heeft bij de afrekening en eventuele geschillen. Voor augurken en witte kool gelden geen minimum, maar effectieve prijzen; voor uien en boerenkool zijn nog minimum prijzen te verwachten terwijl voor spinazie deze prijs afhankelijk van de week van levering van kwaliteit, varieert 7 tot 14 cent per kg. De knol- blad- en bleekselderij is minimaal gesteld op 18, 8 en 12 cent per kg, prei op 14 cent. Peen varieert van 8 tot 13 cent, kroten ook 8 cent en andijvie 10 cent. De tuinbonen zijn gebaseerd op 16 a 18 cent, spek- en snijbonen resp. 42 en 50 cent en de groep sperciebonen varieert van 38 tot 42 cent per kg. In Groningen verwacht een coördinatiecommissie uit landbouw- en veilingkringen dat op basis van deze prijzen nog geen con tracten zullen worden afgesloten, omdat deze commissie nog nader contact zal opnemen met de industrie. Over de teeltcontracten van doperwten-1963 worden zowel in het noorden 'des lands door samenwerkende landbouworganisaties, als ook in de Hollanden, Brabant en Zeeland via de door de landbouworganisaties voor dit gebied nieuw opgerichte stichting voor de contractteelt welke gevestigd is in Roosen daal, rechtstreekse onderhandelingen gevoerd met de conservenindustrie. Op langere termijn heeft de conservering van grove tuinbouwprodukten en dus ook de contractteelt ervan zowel voor de Nederlandse landbouw- als ook voor de tuinbouwbedrijven wellicht een goede toekomst in en om de Euromarkt- landen. Dit geldt in het bijzonder voor de geassocieerde jonge staten in de tropische gebieden. (Advertentie) door de aantrekkelijke prijzen en de grote prestaties 1 VEELZIJDIGE GEBRUIKSMOGELIJKHEDEN 0ERS0LIDE CONSTRUCTIE: 10 met traploos effect in-elkaar-vloeiende versnellingen, 3 versnellingen achteruit; automatische hefinrichting niet 4 instelmogelijkheden typen van 18-80 pk. VERKOOP en daadwerkelijke SERVICE door: „Het Centraal Bureau bouwde zich een eigen huis" aan de Blaak te Rotterdam. Het nieuwe kantoorgebouw met een oppervlakte van 1280 m- en een inhoud van 36.500 m3 werd woensdag j.l. door de secretaris-generaal dr. J. H. Patijn officieel' geopend. Als laatste in de serie van „Kleinfruitteeltadviezen" van 1962 ontvingen wij het nummer van november en ontlenen daaraan het volgende: HET AFGELOPEN SEIZOEN UOOR de telers van kleinfruit breekt nu een rustige tijd aan. De oogst is weer achter de rug en men krijgt nu de tijd om de resultaten van het afgplopen seizoen te overzien. Bovendien breekt de gunstige tijd weer aan voor het gezamenlijk bespreken van de teelten in vergaderingen e.d. of het volgen van cursussen met betrekking tot de teelt. Deze dingen zijn nodig voor de telers om bij te blijven. Stilstand is ook in deze achteruitgang. Allereerst dan nog een korte terugblik op het afgelopen seizoen. De ver wachtingen waren in het voorjaar niet hoog gespannen. Het late voorjaar werd gevolgd door een koude periode, zodat de groei en ontwikkeling zeer traag verliep. De oogst van alle kleinfruitgewassen viel dan ook 2 a 3 weken later dan normaal. Het afrijpen van de vruchten van bijv. aardbeien en fram bozen verliep langzaam. De vruchten konden daardoor goed uitgroeien, zodat de kg-opbrengsten goed tot zeer goed waren. Alleen de kg-opbrengst van Re- gina viel over het algemeen tegen. Van de rode bessen gaf vooral Jhr. van Tets een goede opbrengst. Fays Prolific viel over het algemeen tegen door een vrij sterke rui. Zwarte bessen gaven een redelijke tot goede oogst. De kg-opbrengst van bramen viel tegen. De prijzen waren voor alle produkten hoger dan vorig jaar. Er kan dan ook van een gunstig kleinfruitseizoen ge sproken worden. Op diverse bedrijven kan vaak nog veel verbeterd worden. Verschillende bessepercelen stonden weer vroeg bladerloos door spintaantas ting. Dit kan een ernstige oogstreduktie in het volgend jaar tot gevolg heb ben. Met enkele bespuitingen na de pluk had men dit kunnen voorkomen. Het blijkt dat er nog steeds veel verwarring omtrent spintschade en bladval- ziekte is. Aantasting van spint ziet men meestal plaatselijk optreden. Het begint in enkele struiken, vanwaar het zich geleidelijk uitbreidt. Bladval ten gevolge van bladziekte begint met kleine bruine vlekjes in de bladeren. Het is dus duidelijk van elkaar te onderscheiden. Ook in aardbeien kwam in de nazomer plaatselijk veel spint voor. Het blijkt in de praktijk vaak moei lijk om ook na de pluk de nodige bespuitingen nog uit te voeren. Men ziet blijkbaar nog te weinig de belangrijkheid er van in! 6 x is „Kleinfruitteeltadviezen"' nu in 1962 versohenen, 8 x zal liet in 1963 verschijnen. Voor het eerst zal dit op 1 februari 1963 zijn met de aankondiging en voorbereiding voor de Kleinfruitdag te Kapelle. Zorg- er voor dat het stroo voor het afdekken van bramen bij strenge vorst, vóór de winter tussen de r(jen ligt en Iaat het daar rustig liggen tot 't nodig is. Filiaal: Louisastraat 3 SLUISKIL Teleloon 01157-377

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 14