d& <~\3rouw Een wereldburgeres ging heen... Het heerlijk avondje komt in zicht RECEPT VAIN HET PLATTELAND V ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUUSMANGRIEP ZEEUWS LANDBOUWBLAD ELEANOR ROOSEVELT is heengegaan en het Amerikaanse volk zal haar missen. On danks haar vrij hoge leeftijd (78 jaar) was zij nog steeds één der meest invloedrijke vrouwen van de Verenigde Staten. Tot kort vóór haar dood bezat bij een dynamische activiteit, die aan het wonderbaarlijke grensde. Ruim een jaar geleden las ik een krantenartikel, ge schreven door één van haar zoons, waarin hij als zijn mening te kennen gaf, dat het voor zijn moeder langzamerhand tijd werd het wat kalmer aan te doen. Zij was toen 77 jaar en werkte meestal 14 tot 16 uur per dag. Voor de meesten onder ons is zulk een lange werkdag op heel wat jongere leeftijd al niet mogelijk, dus kwam men tot de conclusie, dat deze vrouw naast grote gaven van hoofd en hart ook over een ijzersterk gestel moest be schikken. Vandaar, dat het bericht van haar dood onverwacht tot ons kwam. Geen presidentsvrouw heeft in Amerika zoveel achting verworven als de pas overleden echtgenote van wijlen Franklin, Delano Roosevelt. Zij was een bijzondere vrouw door haar intellectuele gaven, haar humane levensbeschouwing en sociale instelling. Op 10-jarige leeftijd verloor zij haar ouders en werd verder opgevoed door haar grootmoeder van moeders zijde. Doordat zij van goede familie was, kon zij als jong meisje naar hartelust reizen. Zij kwam in contact met vooraanstaande staatslieden en kunstenaars, kon zich een beeld vormen van geestelijke en politieke stromingen. Eén-en-twintig jaar oud was Eleanor Roosevelt toen zij in 1905 met haar verre neef Franklin D. Roosevelt in het huwelijk trad. Zij stond haar echtgenoot trouw ter zijde in voor- en tegenspoed. In 1921 werd Franklin door polio getroffen en het is zeker mede aan haar enorme activiteit te dan ken geweest, dat hij zijn politieke loopbaan niet behoefde te beëindigen, doch zelfs na zijn gouver neurschap van de staat New York bijna twaalf jaar lang het hoogste ambt in de Verenigde Sta ten mocht bekleden en wel in een periode, waarin de tweede wereldoorlog viel. In haar boek „Alleen verder" beschrijft zij. hoe zij, de besluitvaardige vrouw, na- de plotselinge dood van haar man enigszins onzeker afscheid neemt van het Witte Huis. Haar plannen voor de toekomst zijn niet vast omlijnd, maar in haar leeft de wens zich op de één of andere manier nut tig te blijven maken. Bovendien wilde zij zich niet oud voelen en volgens haar mening heeft zij zich ook zèlden oud gevoeld. Zij kreeg haar grote kans toen president Tru man haar benoemde tot lid van de eerste Ameri kaanse delegatie bij de Verenigde Naties. Haar mannelijke collega's waren niet bijster ingeno men met de keuze van de president. Wat had het voor zin, een vrouw, die volgens hun opvatting niet voldoende politiek geschoold was, in de dele gatie te benoemen? Zelf was zij er aanvankelijk ook niet ten volle van overtuigd, dat zij deze taak aankon, doch haar kinderen wisten haar te be wegen de benoeming te aanvaarden. Spoedig ver wierf zij de achting van de andere gedelegeerden door de manier, waarop zij zich van haar taak kweet. Zij organiseerde een thee of een lunch om zo in klein gezelschap en in een vertrouwelijke sfeer over verschillende belangrijke zaken te kun nen spreken. Meer dan zes jaar heeft zij zich voor de Verenigde Naties ingezet, speciaal als voorzit ster van de commissie voor de rechten van de mens. Zij bezat een grote naastenliefde en ver langde naar een wereld van vrede en verdraag zaamheid. Zij heeft gestreden voor sociale recht vaardigheid, voor gelijkstelling van blanken en negers. Door haar vele en verre reizen na de dood van haar man en de ontmoeting met vooraan staande staatslieden van onze tijd kon zij met recht aanspraak maken op de naam van „Wereld burgeres". Deze bijzondere vrouw is van ons heengegaan. Moge het voorbeeld, dat zij gaf, ons aansporen op de door haar gewezen weg verder te gaan. Zij heeft eens in een toespraak gezegd, dat wij allen de vrede kunnen bevorderen door te beginnen dit in eigen kring te doen, in het gezin en in de ge meenschap waarin wij werken. Het was haar overtuiging, dat deze levenshouding op den duur in de verhouding tussen de volkeren zou door werken. Moge Eleanor Roosevelt na haar arbeidzaam leven rusten in vrede. TEN paar dagen geleden zag ik 's avonds in k het schijnsel van een lantaarn twee kleine schoentjes op een gazonnetje staan. Zij waren daar keurig netjes een eindje uit elkaar gezet als een uitdaging aan „Zwarte Piet" om er wat lekkers in te stoppen. Misschien had de kleine eigenaar van de schoentjes een zwaar hoofd in de schoorsteen met de brandende kachel ervoor en wilde hij het de „zwarte jongen" een tikje gemakkelijker maken. Meteen werd ik eraan herinnerd, dat ik nodig wat aandacht aan „Sinterklaas" moest gaan besteden en prompt zat ik in de „geschenken problemen". Ondanks volle étalages en kleu rige folders is het vaak vrij moeilijk iets ge schiktst te vinden voor hen, die wij willen ver- rassen. Immers, ze hebben al zoveel. Waarmee kun je ze nog blij maken? Spelen de kinderen nog met hun speelgoed of hebben ze alleen aandacht voor de T.V.? Wat dit laatste betreft is het mij toch al eens opgevallen, dat vele jongeren gelukkig toch een kritisch vermogen bezitten en bij een weinig boeiend programma liever actief zijn en met elkaar een spel bedrijven dan passief naar de beeldbuis zitten staren. Vooral een gezelschaps spel blijft in trek. Daarom zouden wij het eens kunnen proberen om de kinderen, die van alles en nog wat hebben een spel te geven. Momenteel zijn er goede spelen van Nederlands fabrikaat in de handel, die ook hun weg naar het buitenland vin den. Vandaar dat de toelichtingen en benamingen op de dozen in verschillende talen is aangebracht. Goed voor de talenkennis van de ouderen. Er zijn jumbospelen voor verschillende leeftijden. Aller eerst voor de kleintjes Daar is Candyland (Luilekkerland), een soojt gemoderniseerd ganzenbord voor kinderen die nog niet kunnen lezen. Prijs 4,75. Lotto („Ons Huis") nu ook voor kinderen van 4 jaar, is een zwerftocht door het huis van kel der tot zolder met afbeeldingen van alle moge lijke voorwerpen, die in de verschillende ver trekken voorkomen. Prijs 3,45. Kleurendomino en prentendomino zijn gemaakt voor kleintjes, die nog niet kunnen tellen. Prijs ƒ2,25 en ƒ1,75. Touristo is een verzameling van spelletjes voor kinderen vanaf 12 jaar in een lichtgewicht reis- verpakking en in plastic hoes. Zeer geschikt voor regenachtige dagen in de vakantie en voor visites, die voor kinderen wat lang duren. Mo dern uitgevoerd. (Prijs ƒ9,50.) Verder wil ik aandacht vragen voor het „Auto- bahnspel". Spelenderwijs raken de kinderen ver trouwd met veilig verkeer. Prachtige doos van groot formaat, waarin sterk speelbord, 6 auto's en 2 dobbelstenen. Voor de kleintjes die graag plaatjes kijken, zijn bij Van Goor Zonen's Uitgeversmaatschappij nieu we linnen prentenboekjes uitgekomen. Mooie mo derne keuren. Afbeeldingen hetzij uit het dieren rijk of het wereljje om hen heen. Alleraardigst is het kinderpostpapier met zelf te kleuren tekeningen. Menige oma zal vertederd zijn als zij een briefje, geschreven op dit papier van haar kleinkind ontvangt. Kleurpotloden zit ten met een miniatuur onderlegger in de doos ver pakt. Prijs 2,95. Voor de groteren zijn er goede niet te dure boe ken in de handel gebracht. Ik noem hiervan twee leerzame exemplaren en wel„De toverwereld van de natuur", door R. Wyler, en „Vogels", door C. Hussong. Beide boeken kosten 6,90. Kinderen krijgen graag post. Wat zou u denken van een k>iderblad als geschenk? Graag vestig ik de aandacht op het veertiendaagse kinderblad ..Kris kras'" dat uitgegeven wordt door de Stich ting Kinderbelangen. De abonnementsprijs be draagt 4,per kwartaal of 15,per jaar. Een voorleesboek is zowel een geschenk voor moeder als voor de kinderen. Onlangs schreef „de schoolarts" in de „Plattelandsvrouw", dat de waar de van het voorlezen niet hoog genoeg kan wor den aangeslagen. Moeder heeft er tijd voor, zij vindt het belangrijk nauw contact met haar kin deren te hebben en dit voelen de kinderen onmid dellijk. In hetzelfde nummer van genoemd blad werd een lijst van goede voorleesboeken opgenomen. Hiervan wil ik er enkele noemen: houden de kin deren van paarden dan is Smoky" (leeftijd 11 jaar) zeer geschikt. Voor dezelfde leeftijd bestaat het boek „Jajo en haar bevervolkje". Dit heeft be trekking op de bevers in Noord-Amerika. Er is een boeiend verhaal over een Schotse collie, „Joe en Lessie" (11 jaar), en één over ooievaars in Friesland, dat getiteld is „Het wiel op de school" (9 jaar). Voor volwassenen: DE LANDBOUWGIDS ALS waardevol cadeau voor het gehele gezin kan ik u van harte de Landbouwgids 1963 aanbevelen. Menige vrouw weet niet goed wat zij haar man geven zal. Welnu, bovengenoemd boek zal hij een welkom geschenk vinden, waaraan ook de vrouw veel genoegen kan beleven. Ook aan haar terrein is aandacht besteed. Zij kan haar licht opsteken over een huisapotheek en betref fende huishoudelijke apparaten. Er wordt een en ander verteld over „snoepen" en tafeldekken. Er is een Nederlandse voedingstabel opgenomen, ter wijl ook de kosten van de gezinshuishouding wor den berekend. Er is iets te leren op het gebied van bloemschikken enz.' Mannen die een agrarisch bedrijf leiden, kun nen in deze gids heel wat vinden, waarmee zij hun voordeel kunnen doen. Er is ruime aandacht be steed aan de akkerbouw, maar daarnaast komt de veehouderij goed aan zijn trek. Pluimveehouders kunnen één en ander vinden wat voor hun be,drijf van belang is. Ziekten van planten en dieren, be smettingsgevaar, aantasting door insecten en daar bij behorende bestrijdingsmiddelen worden uitge breid besproken, zodat dit hoek een waardevol na slagwerk is. Het ziet er zeer verzorgd uit en is met zijn heldergroene band een sieraad voor elke boekenkast. De Landbouwgids 1963 kan door uw boekhande laar worden geleverd of rechtstreeks besteld wor den bij de Stichting Landbouwgids, Zuilenstraat 11 te Utrecht. De prijs is gehandhaafd op ƒ8,— per exemplaar. De kinderschoentjes op het gazonnetje heb ben mijn gedachten bepaald bij „Sinterklaas" en al denkende heb ik toch naar ik meen een aardig klusje nuttige geschenken opgespoord, waarvan volwassenen met de kinderen na „het heerlijk avondje" nog plezier kunnen hebben, ook al hebben wij vanwege onze welvaart nog zoveel anders. GEVULDE SPECULAAS Neem 3 ons zelfrijzend bakmeel, lVa ons bo ter, IV2 ons lichtbruine basterdsuiker, 15 gr. speculaaskruiden, 5 ons amandelen, 30 aman delen en een ei. Bereiding Hak de boter in kleine stukjes door het bak meel, voeg suiker en kruiden toe en kneed alles met een koele hand tot een stevige bal. Rol dit deeg op een met bloem bestoven aanrecht uit tot een langwerpige lap van ongeveer 1/3 cm dikte. Snijd deze in gelijke helften, zodat twee vierkan ten ontstaan. Leg één lap op een beboterd bak blik, druk er de amandelpers op, totdat het precies op de lap past en leg hierop de tweede lap; druk hierop met de achterkant van 'n mes ruiten en leg op iedere ruit een halve amandel. Besmeer het ge heel met losgeklopt ei. Schuif het bakblik in een koude oven en bak het speculaas mooi bruin en gaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 8