Een ernstige waarschuwing Zeeuwse Landbouw Maatschappij ALGEMENE VERGADERING VRIJDAG 23 NOVEMBER 196* OVERZICHT Ruim 5000 boeren in Den Haag Frankering bij abonnement: Terneuzen 50e Jaargang No. 2659 „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van LSfd- en Tuinbouw en eeteelt in Zeeland' Het zit fout in grote delen van ons land met de landbouw en slechts het zuid-westen en de tuinbouwsector vormen een uitzondering. Zij, die de cijfers van de gemengde zandbedrijven bestuderen, zoals die o.a. door de Voorzitter van het Drents Landbouwgenootschap, de heer Lambers, werden genoemd, cijfers die men overigens ook uit officiële bronnen kan halen, zullen erken nen, dat de inkomens van de ondernemers op dit soort bedrijven ver achter blijven op de inkomens van de werknemers. Ook weten zij, die verstand heb ben van de landbouw, dat veel dezer ondernemers hard en lang moeten wer ken, waarbij van vrije tijd, laat staan van een vijfdaagse werkweek, geen sprake is. Het is begrijpelijk dat veel van deze mensen ongerust zijn over hun toe komst. Terwijl voor steeds grotere groepen van onze bevolking de sociale zekerheid groter wordt en de leuze ..van de wieg tot het graf" steeds meer verwezenlijkt wordt, dreigt voor veel boerenondernemers op de gemengde zandbedrijven de totale onzekerheid. Moeten en kunnen zij doorgaan met hun bedrijf? Zo niet, wat dan? Ophouden en dan als ongeschoolde in de in dustrie gaan werken? Voor velen, die niet zo jong meer zijn en die nog niet oud genoeg zijn om op te houden met werken een angstigende toekomst- gedachte. Onder deze omstandigheden achten wij het gelukkig dat de buitengewone vergadering van het K. N. L. C. in vier zalen in Den Haag op zeer waardige wijze is verlopen. De toespraken van de vier inleiders weiden ernstig aango- hoord, waarbij op duidelijke wijze hier en daar en na afloop van iedere rede instemming van de duizenden met het gesprokene werd betoond. De ongerustheid is nog niet gegroeid tot onrust, doch de regering zal nu hopelijk begrijpen, dat het tot nu toe gevoerde landbouwbeleid onvoldoende is. Er wordt door velen, waaronder buitenstaanders, op gewezen, dat deze tijd van technische vooruitgang, geen kleine zelfstandige ondernemers meer toe* staat. Alom hoort en leest men van concentratie en samenvoeging. Voorbeel den hiervan zijn er in de industrie en in het grootwinkelbedrijf. Ook voor de landbouw lijkt vergroting van de bedrijven en sanering een toverwoord. Maar men dient te bedenken, dat zelf, als dit waar mocht zijn, dit proces in een bedrijfstak als de landbouw tijd kost. Er- zuilen bijvoorbeeld jaren over heen gaan voor de aangevraagde ruilverkavelingen met de daarbij behorende saneringsplannen uitgevoerd kunnen zijn. En in die tussentijd moeten de on dernemers leven en zelfs niet slechter leven dan de andere delen van het volk waartoe zij behoren. Laat men hen in die overgangsperiode van jaren ver kommeren, dart zijn er twee zeer kwade kansen. De eerste is, dat er niet voldoende ondernemers overblijven om de landbouw nog op bevredigende wijze uit te oefenen. De tweede is, dat er ernstige haarden van ontevreden heid en onrust worden gesticht. Bij dit alles komt rog de ontstellende zekerheid, dat deze, hetzij geordende, hetzij koude en dus gedwongen sanering, geen oplossing zal geven voor het economische vraagstuk waarvoor de landbouw zich geplaatst ziet. Dit is namelijk, dat de produktie van voedingsmiddelen in West-Europa sneller stijgt dan het verbruik. De verbetering van de structuur van de landbouw, waarvan vele theoretici alles verwachten, veroorzaakt immers een aanzien lijke produktiestijging! De afzetproblemen zullen dus eerder groter dan klei ner worden. En het zijn de afzetproblemen van die produkten, waarvan over schotten zijn of dreigen te komen, waarmee bijvoorbeeld onze veredelings- sector te kampen heeft. De veredelingssector, clie de gemengde zandbedrijven omvat, waar de ongerustheid het grootste is. Wanneer men bovendien bedenkt, dat de landbouw ondanks de huidige moeilijkheden, een onmisbaar element vormt van elke menselijke samen leving, van elk volk en dus van elke staat, dat de tijden soms zeer snel ver anderen kunnen wij denken maar aa*i een voor de geschiedenis zeer korte periode van de laatste 20 jaar dan getuigt het landbouwbeleid van deze regering van een ontstellend gebrek aan inzicht en aan vooruitzien. En dit is dan ook het ernstigste aspect van de toestand van het ogenblik. De waar dige en beheerste wijze waarop meer dan 5000 leden van bij het K. N. L. G. aangesloten landbouwmaatschappijen in Den Haag vergaderden moge een ernstige waarschuwing zijn voor de regering de landbouw niet verder te laten wegzinken. S. op maandag 17 december 19C2 te 10.30 uur in „De Prins van Oranje" te Goes. AGENDA 10.30 uur: 1, Opening. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 26 mei 1962. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Begroting 1963 en contributievaststelling 1963. (De begroting werd aan de afdelingen toegezon den.) 5. Rondvraag. 6. Inleiding door de Weledelzeergeleerde Heer Dr. W. H. Kemmers, directeur van het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen, over het onderwerp „DE AFZET VAN GROENTEN EN FRUIT IN EEN VERGROOT EUROPA". 7. Gedachtenwisseling. LUNCHPAUZE 13.30 uur: 8. Heropening door de Algemeen Voorzitter. 9. Openingsrede door de Algemeen Voorzitter. 10. Rede door de Hoogedelgestrenge Heer Ir. J. W. Wellen, directeur-generaal van de Landbouw, over het onderwerp: ..LANDBOUWVOORLICHTING EN LANDBOUWPRAKTIJK". 11. Gedachtenwisseling. 12. Sluiting. Namens het Hoofdbestuur der Z. L. M., M. A. GEUZE, Algemeen Voorzitter. J. F. G. SCHLINGEMANN, Alg. Secretaris. Als meer dan 5000 boeren, allen leden van een der bij het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité aangesloten provinciale Landbouwmaatschappijen, naar Den Haag trek ken om hun misnoegen en ongerustheid over het landbouw beleid op zeer waardige wijze te uiten, is er bepaald iets mis met dit beleid. Als daarnaast de twee andere centrale landbouworganisaties in persconferenties en verklaringen van hun besturen van eenzelfde misnoegen en ongerust heid blijk geven, dan bevestigt dit bovenstaande gevolg trekking. De zaal van de Haagse Dierentuin waar 1700 van de 5000 deelnemers aan de demon stratieve vergadering van het K. N. L. C. bijeen waren. Op de voorgrond ziet U o.m. de voorzitter der Z. L. M. ir. M. A. Geuze.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 1