Het leven in Amerika Te gast bij de buren w Wi P J G Tl VOOR TOEKOMST EEN GESCHENK BIJ EEN JUBILEUM JONGERENAKTIVITEITEN V R IJ D A G 2 3 NOVEMBER 1962 m HET idee dat we in Europa hebben over de Verenigde Staten is, dat alles hier mogelijk is. Wanneer we in de krant lezen dat iets bijzonders gebeurd is, en we zien dat het in Amerika is, dan is de volgende gedachte meestal„Daar is alles mogelijk". In de vier maanden dat ik hier geweest ben heb ik wel ont dekt dat niet alles mogelijk is en dat de mensen in wezen niet verschillen met de Europeanen. Maar wanneer een land zo groot is als Europa en een bevolking heeft van 180.000.000 mensen, dan zijn de mogelijkheden voor bijzondere dingen veel groter. Vooral als men bedenkt, dat de bevolking van de V. S. voor een groot deel is opgebouwd uit vooruitstrevende mensen uit Europa, die om godsdienstige, politieke, economische of avontuurlijke rede nen, in de laatste drie eeuwen geëmigreerd zijn. Maar alleen de bijzondere dingen leest men in de krant. De mensen op het platteland zijn niet anders dan in Nederland en hebben dezelfde problemen. VUANNEER men op een boerderij woont komt deze op de eerste plaats. Maar vele mensen hebben een ander beroep naast hun boerderij. Op de boerderijen worden dan meestal gewassen ver bouwd die niet veel werk vragen, doch hetgene wat gedaan moet worden, wordt na afloop van de dagelijkse taak gedaan en op zaterdagen. Ook door de vrouw en kinderen. De vrije tijd die over is, wordt besteed aan akti viteiten in de kerk, school en gemeenschap en aktiviteiten in het gezin komen op de tweede plaats. Vooral de kerk neemt oen belangrijke plaats in in het leven van de Amerikanen. Op zon dag zijn er zondagschoollessen voor de hele familie. Er is een speciale babykamer waar men de aller kleinsten kan brengen, zodat een oppas voor de kinderen geen probleem is. In de zomer, na afloop van de lessen en de dienst, gaat men vaak uit voor een picknick. Iedereen neemt zijn maaltijd klaargemaakt en in gepakt mee van huis. In de winter worden diners en lunches georganiseerd om geld te verdienen voor de kerk. De vrouwelijke leden bereiden het maal en verkopen kaarten voor het etentje. Ieder een is welkom. De netto resultaten zijn voor de kerk. |\E school is belangrijk voor kinderen en ouders. In Nederland gaat men naar school om te leren. De scholen hier organiseren naast het leren allerlei andere aktiviteiten die vele uren in beslag nemen. Men heeft schoolvoetbalteams (het is een ander soort voetbal dan wat in ons land gespeeld wordt), base-bal, basket-bal en hockeyclubs. Iedere school heeft zijn eigen muziekcorps en koor enz. Een goed lid zijn van één of meer van deze clubs is precies zo belangrijk hier als goede cijfers halen. De ouders hebben elke maand speciale ouders-onderwijzers-bijeenkomsten. Er wordt over de kinderen en over de organisatie van de school gepraat. Deze dingen nemen vrij veel tijd in beslag zodat men vaak er niet toe komt om gezamenlijk iets in de familie te doen. Want vergeet de T.V. niet. Er zijn hier programma's van 6 uur in de morgen tot 3 uur in de nacht. En men heeft keus uil vele verschillende stations. Ik heb geprobeerd u iets te vertellen over het leven hier. Als u er meer over wilt weten, vraag mij na half december op uw club of vereniging en ik zal u aan de hand van dia's laten zien, wat een geluk ik gehad heb om een International Farm Youth Exchange te mogen meemaken. MATTY VAN MALDEGEM. Derde T. V. T.-bericht, waarin wij mededelen 15 november j.l. was het 15 jaar geleden dat de Landelijke Raad van de P.J.G.N. voor het eerst bijeenkwam. De P.J.G.N. is dus 15 jaar geworden en zal deze verjaardag vieren onder het motto „Tijd voor Toekomst". wÈ I ft 15 jaar plattelands jongeren gemeenschap nederland JET eerste cadeau is ter gelegenheid van de 15e jaardag, het derde lustrum, aan de P.J.G.N. aan geboden. Vooral door de medewerking van de redaktie van het Zeeuws Landbouwblad is dat mogelijk geworden. In totaal 19 pagina's over het jongerenwerk. Daarvan waren 9 pagina's algemeen. Ook ju de andere provincies hebben de leden de inhoud ervan kunnen lezen. Verder werd dit P. J. G. N.- jongerennummer met 10 pagina's P.J.G.Z.-jongeren nummer aangevuld. Het is dus een omvangrijk jon- gerennummer geworden. Een omvangrijk cadeau dus. Wij hopen dat èn de P.J.G.N. èn alle leden er plezier aan hebben beleefd. IJ spraken over het eerste cadeau. Dat komt omdat wij als leden van de P.J.G.N. nog een tweede geschenk in petto hebben. Daarop koncentreren we ons nu. Graag daarover dus een uiteenzet ting De P.J.G.N. is straatarm, ingewijden weten dat. Alleen voor het hoognodige is geld beschikbaar. Hoewel, ook dat lang niet altijd. Op zichzelf is dat niets bijzonders, alle organisaties en verenigingen hebben met dit probleem te maken. Het geldprobleem is echter altijd ernstig, het betekent namelijk een beperking van de aktiviteiten. Daarvan zijn velen de dupe, nooit kan er iets bijzonders gedaan worden. Voor één keer gaan we nu proberen om het de P.J.G.N. mogelijk te maken voor één keer wél iets bijzonders te kunnen. Dat bijzonders is dit. De P.J.G.N. kan nu geen dia's over jongerenwerk maken. Ze heeft geen foto's. Geen tentoonstdlingsmateriaal. Geen dokumentatie van zichzelf. Daar door kan de P.J.G.N. niet visueel laten zien wat zij doet en nastreeft. (Visuele voorlichting' is zoals u weet verreweg de beste voorlichting). Zij kan dat niet goed t.o.v. de leden, niet goed op provinciale en landelijke evenementen. Zij kan zich wat dit betreft ook niet goed presenteren in het buitenland. (Dat wordt voor ons steeds belangrijker). Wij willen probeten dit te verbeteren. Maar daarvoor is geld nodig. IN de eerste plaats gaan we lepeltjes en kontaktsleutelringen verkopen aan een ieder die deze wil hebben. Hierop komt het P.J.G.N.-embleem voor. U kent dat wel. Het is een groen vignet met daarin in wit de drie aren en de letters P.J.G.N. Deze artikelen zijn bij de onderstaande leden van de prov. lustrumkommissie verkrijgbaar. Wij verwachten dat dé afdelingen deze personen zullen hel pen om veel van deze lepeltjes en kontaktsleutelringen (verkoopsprijs ƒ2,te verkopen. Een belang rijk deel van de opbrengst is voor het cadeau. Daarnaast is het helemaal niet ondenkbaar dat sommi gen uit waardering voor de P.J.G.N. zo een bedrag willen schenken. Misschien vooral de ouderen en onze ouders. Ook dat kan bv. geschieden via onderstaande personen, waarvan wij nu de namen noe men J. Becu, Nieuwvlietseweg 12, Groeide. D. Wielemaker, Biggekerksestraat 67, Koudekerke. M. Minnaard, S.V. Zandeweg 3, 's-Heer Abtskerke. H. van Westen, „Blauwe Bloem", Poortvliet. G. A. Moelker, Slikweg 7, Kerkwerve. CEN goede buur is beter dan een verre vriend, Ik heb dat aan den ltfve ondervonden. Wie die goede buur is Dat i,s o.a., en ik doel daar nu speciaal op, de Duitse zusterorganisatie, de „Bund des Eeutschen Landjugend". Evenals onze organi satie is dat ook een algemene landbouwjongeren- organisatie. Trouwens in Duitsland kent men geen verzuiling, hoewel het er jammer genoeg op lijkt dat die ook daar op gang komt. Nu pas. Met onze Duitse zusterorganisatie hebben wij als P.J.G.N. goede en stevige kontakten. Vooral in de persoon van diens sekretaris de heer Sehreiber. Hieruit kwam ongetwijfeld de uitnodiging aan de Landelijke Raad van de P.J.G.N. voort om een bezoek aan Duitsland en de jongerenorganisatie aldaar te brengen. Dit acht dagen durende bezoek is nu juist achter de rug. Wü hebben daar veel ervaren en veel beleefd, en daarom wil ik U daar ook graag iets van vertellen. Niet in de vorm van een dagelijkse verantwoording van de bezigheden. Veel liever geef ik een aantal algemene indrukken. Want van die indrukken leren U en ik het meest. Anderen kunnen ons iets doen ervaren. Van an deren kunnen wij wat leren. Daarom worden we zoveel wyzer van kontakten. Kontakten tussen organisaties, die overigens meestal uitgroeien lot persoonlijke kontakten. Dat was heel sterk het geval bü ons bezoek aan de Bund des Deutschcn Landjugend. Mag ik U, in verband met ruimte gebrek, de volgende week iets vertellen over wat wij geleerd hebben tijdens dit kontakt -PROGRAM M A Koop lepeltjes en kontaktsleutelringen en denk: De P. J. G. N. heeft nodig 'n groot tweede geschenk GOES In de „Prins van Oranje" te Goes op vrijdag 23 november a.s. 's avonds 8 uur, brengt de toneel groep „Ensemble" het kluchtige blijspel „De dui vel hale zeIn dit zwierige en vrijmoedige boule- vardtoneelstuk spelen Ton van Duinhoven, Con- ny Stuart en Heieen van Meurs. Losse kaarten kosten voor P.J.G./Z.V.U.-leden dc helft van 4,40, ZIERIKZEE Het vanwege de T.V. zeer bekende „Kunst- maandorkest" geeft onder leiding van A. Kertsjes op vrijdag 23 november a.s., 's avonds 7.45 uur, in de Concertzaal een uitvoering. Genoten kan wor den van werk van Brahms, Saint-Saëns en Dvorak. Toegangskaarten voor P.J.G./Z.V.U.-leden voor de helft van 2,50. MIDDELBURG Een uniek evenement voor deze plaats wordt het optreden van het wereldberoemde „American Dance Company". Dit Amerikaanse balletensem ble maakt een tournee door Europa en zal ook een uiterst kunstzinnig en veelzijdig programma bren gen op zaterdag 24 november a.s. in de „Schouw burg" te Middelburg. Aanvang 20.00 uur. Verzuim niet dit bijzondere evenement mee te maken, waarvoor nog enkele kaarten a ƒ4,50 en ƒ2,50 (tegen de halve prijs voor P.J.G:/'Z.V.U.- leden) verkrijgbaar zijn. OOSTBURG De toneelgroep „Centrum" komt op vrijdag 30 november a.s. 's avonds 8 uur met het boeiende toneelstuk 3 x Koekoek in ljet „Ledel-theater". In verband met het grote aantal P. J. G.-ers in W. Z. VI. dat lid van de Z. V. U. geworden is, verwach ten wij dat velen uit onze kring deze avond mee zullen maken. Daarom wijzen wij nu reeds op de datum. De toegangsprijzen bedragen de helft van ƒ7,ƒ5,en ƒ3,(abonnementen voor 2 voor stellingen) en van ƒ4,—, ƒ3,-— en ƒ2,voor losse kaarten. Bestel bij de kontaktpersoon in uw af deling. KRABBENDUKE OP DE PLANKEN Voor het eerst na jaren kan de geheel vernieuw de afdeling P.J.G. Kruiningen een toneelavond aanbieden aan leden en belangstellenden. Zij brengt op vrijdag 30 november a.s., 's avonds 7.30 uur, in de „Koophandel" te Krabbendijke het stuk ,,'t Hing in de lucht". Na afloop hiervan is er ge zellig samenzijn m.m.v. de „Crescendo Boys". U komt toch ook? MOSSELMAALTIJD De afdeling Goes organiseert op zaterdag 8 dec. a.s. een gezellige eet- en dansavond in „De Cais son" tc Kapelle-Biezelinge. Aanvang 18.30 uur. De kosten van deze avond zijn ƒ6,(maaltijd en dan sen). De dansmuziek verzorgen de „Sing Singers". Aanvang dansen 20.30 uur. Entree ƒ1,50. Opgaven voor de mosselmaaltijd bij M. Note- boom, Scheldestraat 34, Lewedorp (tel. 01196 - 407) vóór 30 november.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 13