Notulen vergadering Hoofdbestuur 991 VAN 12 NOVEMBER 1962 BI] IIET JAGEN GEEN AANLIJNEN VAN DE JACHTHONDEN *1 Wist U dat OPENING I\E Voorzitter wenst, na alle aanwezigen een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, de heer De Groene geluk met het herstel van zijn ziekte. U ziet er weer patent uit en dat verheugt ons zeer. T.a.v. de heer C. J. v. d. Werff moest spre ker helaas een minder gunstig geluid laten horen. De heer Van der Werff ligt momenteel voor onder zoek in het ziekenhuis te Utrecht. De behandelend geneesheer heeft hem echter nu reeds medegedeeld, dat hij alle bestuursfuncties zal moeten neerleggen. In dit verband is dan ook een schrijven van de heer Van der Werff binnengekomen, waarin hij bedankt als lid van het Dagelijks- en Hoofdbestuur der Z. L. M., als voorzitter van de afdeling Werk- geversbelangen der Z. L. M. en als voorzitter van de kring Oost Zuid Beveland der Z. L. M. Helaas moeten wij dit besluit respecteren, hoe zeer wij het ook betreuren, aldus spreker. Omtrent het vervullen van de vacatures moeten wij eerst afwachten wie tot nieuwe voorzitter van de kring Oost Zuid Beveland wordt benoemd. Vervolgens stelt spreker de heer G. C. de Rijk voor aan de vergadering. De heer De Rijk is de nieuwe secretaris van de afdeling Tuinbouw van de Z. L. M. en per 1 september j.l. in dienst getreden. Aangezien de heer De Rijk zich volledig kan wij den aan de tuinbouwbelangen van de Z. L. M. heeft spreker goede hoop, dat ook de belangen van deze sector voldoende behartigd zullen worden. Verder wil spreker Ir. Ha enen gelukwensen met zijn benoeming tot Rijkslandbouwconsulent in Noord Brabant. Anderzijds betreuren wij het dat u Zeeland per 1 januari a.s. gaat verlaten. In een volgende vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. hopen wij nog nader op dit afscheid terug te komen, aldus spreker. De reorganisatie bij de rijksvoorlichtingsdien sten heeft er toe geleid, dat dr. ir. C. W. C. van Beekom is benoemd tot hoofd van alle rijksvoor lichtingsdiensten in Zeeland. Spreker wil ook dr. Van Beekom van harte gelukwensen met deze be noeming. Tenslotte acht spreker het gewenst te wijzen op een hedendaags verschijnsel, dat vooral in de boe renstand parten gaat spelen. In de practijk blijkt nl. dat opengevallen bestuursfuncties steeds moei lijker te bezetten zijn. Gevolg hiervan is, dat zij, die zich wel beschikbaar stellen en daartoe ook bekwaam blijken te zijn, worden overladen. In dit verband valt het te betreuren, dat we in de boerenstand niet eensgezind kunnen optrekken. Er is teveel versnippering van krachten, waarvoor op korte termijn eeliter geen oplossing gevonden zal worden. Ook zal de contributieverhoging, welke bij punt 15 aan de orde komt, geen directe oplossing van dit vraagstuk bieden. Anderzijds moet men er wel op bedacht zijn, dat het toenemende werk ook betaald zal moeten worden. In dit verband wil spreker de aandacht vesti gen op de extra algemene vergadering van het K. N. L. C., welke vrijdag 16 november te Den Haag is gehouden. Deze vergadering zal in het teken staan van de moeilijkheden op de gemengde bedrijven. Hoewel wij dit jaar over het algemeen niet in de hoek zitten waar de slagen vallen, zou spreker toch gaarne zien, dat genoemde vergadering door een aantal Zeeuwen werd bijgewoond. Wij zullen ons solidair moeten tonen met de collega's, die het wel moeilijk hebben. Er zijn 200 kaarten voor de Z. L. M. beschik baar en spreker hoopt, dat daarvan een groot ge deelte door Z. L. M.'ers benut zal worden. NOTULEN De notulen van de hoofdbestuursvergadering, gehouden op 26 mei j.l., worden ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld onder dankzegging aan de samenstellers. De heer Van Niemvenhuyzen (Kring Walche ren) merkt nog op, dat in de notulen een aantal drukfouten, voorkomen. De Voorzitter zegt toe, dat deze kwestie met de drukkerij zal worden opgenomen. INGEKOMEN STUKKEN De ingekomen stukken zullen bij de betreffende agendapunten ter sprake worden gebracht. BESLUITENLIJST VERGADERINGEN D. B. De Voorzitter merkt op, dat er een belangrijke uitspraak is gedaan in de kwestie van werktuigen die met de driepuntsbevestiging op de tractor zijn gebouwd. De uitspraak is gunstig uitgevallen. Verder worden er geen opmerkingen gemaakt over de besluitenlijst van het D. B. AKKERBOUW De heer Becu begint met er op te wijzen, dat het Zuid-Westelijk Kleigebied dit jaar aan de betere kant van de tafel zit. Alleen de suikerbie ten gaven een matige oogst. Een gunstig gevolg hiervan zal zijn, dat op de prijs niet gekort zal worden en dat waarschijnlijk nog een kwantum magere suiker van oogst 1961 vet gemaakt kan worden. Ten aanzien van de aardappelen deelt spreker mede, dat de oppervlakte kleiner was dan in 1961 maar de opbrengst per ha veel groter. De export is tot nu toe bevredigend. West-Duitsland is onze grootste afnemer. De situatie in de aardappelsec- tor lijkt gezond. De graanoogst in Nederland en omliggende lan den is groot. In West-Europa is er 7V2 miljoen ton tarwe meer dan in 1961. De tarwe valt volledig onder de E. E. G.-regeling. Er is nog geen korrel tarwe ingevoerd, hoewel Frankrijk druk gaat uit oefenen. Gelukkig schijnen de laatste weken flinke partijen zachte tarwe door Frankrijk verkocht te zijn aan Polen en China. De kwaliteit van de tarwe is goed en de afzet, dank zij grote aankopen door de meelfabrieken, meegevallen. Daardoor kon de door de minister in het vooruitzicht gestelde garantieprijs gehaald worden en behoefde het V. I. B. niet op te treden. Sinds 26 augustus 1962 is de verplichte bijmen ging van inlandse tarwe vervallen. De mate waar in inlandse tarwe wordt verwerkt zal enerzijds worden bepaald door het prijsverschil tussen in landse en geïmporteerde tarwe en anderzijds wor den beperkt door de grens, die wordt bepaald door de kwaliteit van de te produceren meel- en bloera- soorten. De maalindustrie heeft in oktober van dit jaar zt 40 ®/o inlandse tarwe verwerkt. Niettemin zal van de totale binnenlandse graanvoorraad nog een behoorlijk kwantum naar de veevoedersector moe-» ten afvloeien. Toch blijft de prijs van de tarwe gewaarborgd omdat op basis van de staffelprijs het gehele sei zoen aan het V. I. B. geleverd kan worden. In hoeverre we in de loop van het seizoen nog met de prijs boven het V. I. B.-niveau zullen uitkomen durft spreker niet te zeggen. De graanprijs 1963 zal in E. E. G.-verband wor den vastgesteld. Wij moeten daarbij beseffen, dat het tarweoverschot in E. E. G.-verband oen groot probleem is en voorlopig zal blijven. Bij de voergranen is de prijsvorming tot nu toe teleurstellend. Als oorzaken kunnen worden ge noemd a. Grote voorraadvorming van geïmporteerde - voergraan door handel en industrie; b. Grote opbrengst in alle E. E. G.-landen; c. Een groot kwantum inlands voergraan werd te nat geoogst en moest geforceerd worden afge zet; d. Geen vraag naar brouwgerst in Duitsland en België e. De te overwinnen kinderziektes met betrekking tot de E. E. G.-regeling. Het dieptepunt van de lage voergraanprijzen lijkt nu bereikt. Nu de E. E. G.-fixatieregeling in zicht is zal gemakkelijker zaken te doen zijn met Duitsland. Ten aanzien van het vlas kan spreker mede delen, dat gestreefd wordt naar een regeling in E. E. G.-verband, waarbij de discriminerende maat regelen dienen te worden opgegeven. Nederland zou 24.000 ha van de totale Westeuropese uitzaai van 100.000 ha vlas voor zijn rekening nemen. Voor de peulvruchten is de marktsituatie ge zond. Van de groene erwten is de oogst rond 51.000 ton tegenover 64.000 ton in 1961schokkersoogst 1962 rond 10.000 ton tegenover 15.000 ton in 1961; bruine bonenoogst 1962 rond 6100 ton tegenover 8600 ton in 1961. Niet alleen is de oogst 1962 belangrijk geringer dan in 1961 maar bovendien zijn alle oude voor raden geruimd. Intussen zijn er al meer peul vruchten geëxporteerd dan jn de overeenkomstige periode van 1961. Tot welke hoogte de prijs kan oplopen durft spreker niet te voorspellen. Uiter aard moet men er rekening mee houden, dat er een goede oogst Alaska erwten is. Vervolgens wijst spreker er op, dat vanuit Amerika lucernepallets tegen zeer lage prijzen worden ingevoerd. Gevolg hiervan is, dat onze lu- cernedrogerijen te lage prijzen kunnen uitkeren aan de leden. In de akkerbouwsector wordt deze gang van zaken betreurd omdat de lucerneteelt als zeer be langrijke voor de wisselbouw moet worden gezien. Bij de regering is dan ook aangedrongen op maat regelen, terwijl deze kwestie tevens de aandacht heeft van de E. E. G. in Brussel. Tenslotte merkt spreker op. dat deze week de gegevens van het L. E. I. openbaar zullen worden welke als basis moeten dienen voor de ond han delingen met de regering over de richtprijzen 1963. Intussen zijn er reeds voorstellen ter tafel ge komen om t.o.v. diverse streken in ons land een herverdeling toe te passen, d.w.z. de graanprijs extra te verhogen en de bietenprijs wat ie ver lagen; zodanig, dat het voedselpakket in hel alge meen niet duurder wordt. Spreker heeft er in de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap voor gepleit dit pun;, niet aan de orde te stellen, waarmeue men voorlopig akkoord is gegaan. (Wordt vervolgd.) DE minister van Landbouw en Vissj. heeft bepaald, dat sedert 17 november j.l. voor de jacht afgerichte honden van tot jagen b>-voegde personen in het jachtveld, waar hun mees.er mag jagen, niet behoeven te zijn aangelijnd, mus' die honden tijdig en op een bepaalde wijze tegen hondsdolheid zijn ingeënt. Deze vrijstelling geldt niet voor in het jachtveld liggende openbare wegen en paden, waar de hondén dus wel aan de lijn moeten worden gehouden. De jager die zijn hond laat loslopen moet eén iiïëhtingscertificaat van de dierenarts, die de hond heeft geënt, bij zich heb ben, welke certificaat aan bepaalde vereisten moet voldoen. Uit het certificaat moet o.a, blijken, dat de enting heeft plaats gehad tenminste dertig dagen en ten hoogste één jaar vóór de datum waarop de hond voor de uitoefening van de jacht wordt gebruikt. De bedoeling van de maatregel is zoveel mogelijk te voorkomen, dat hondsdol heid zich ook onder het wild verspreidt. He: niet op normale wijze kunnen jagen werkte hier be lemmerend, terwijl dit op de duur ook het gevolg zou hebben dat door wild aangebrachte schade aan landbouwgronden niet voldoende binnen de perken zou kunnen worden gehouden. De betreffende ministeriële beschikking berust op de inmiddels in werking getreden wijziging vaa de Veewet. Deze wetswijziging is afgekondigd het Staatsblad no. 450. het arrest van de Hoge Raad inzake de restwaarde van duurzame produktiemiddelen, waarover ik de vorige week enkele opmerkingen maakte, een zekere inconsequentie in zich draagt? .Ik wees hierop reeds aan het eind van mijn vorig stukje en beloofde toen hierop thans nog even terug te zullen komen. Ons Nederlandse belastingrecht staat geen winstberekening en dus Ook geen afschrijving toe op basis van de vervangingswaarde. De aanschaffingsprijs is de basis. En zie nu ook eens naar het besproken arrest inzake de restwaarde. Door gewijzigde omstandigheden, b.v. een veranderd prijsniveau, wordt de oorspronkelijk geraamde restwaarde van 100,(zie vorige week) 400,Deze wijziging is dus een gevolg van de gewijzigde waarde en dit is nu juist vervangingswaarde in de meest zuivere zin. Door dit arrest komt dus de vervangingswaarde, die aan de voordeur een „VERBODEN TOEGANG" vindt, door de achterdeur toch weer binnen. Uit dit schijnbaar „kwade", kan zeer wel het „goede" voort komen. Waarom zou de op 10 van de aanschafwaarde geschatte residuwaarde op het moment van vervanging moeten wijken voor de vervangingswaarde als die vervangingswaarde verder contrabande is? Ik meen dat ons hoogste rechtscollege met dit arrest gewild of ongewild, bedacht of onbedacht de vervangingswaarde in ons fiscaal-recht een kans geeft. Als deze, overigens nog uiterst voorzichtige gevolgtrekking, juist zou zijn, zou de betekenis van dit arrest verre uitgaan boven die voor het geval waarop het betrekking heeft. We zullen afwachten. Aan dit vraagstuk van de afschrijvingen dacht Ak, nog even bij het lézen van het hoofdartikel in het Landbouwblad van vorige week. De Z.L.M.-voorzitter geeft daarin een aantal reisindrukken over Spanje. Wie dit leest komt wel onder de .indruk van de toestanden die daar nog heersen. In een land dat 15 maal zo groot is als Nederland maar 50.000 trekkers, d.w.z. ongeveer 3 van de dichtheid waarin deze werk tuigen in ons land voorkomen. Het afschrijvingsprobleem en de vraagstukken over de restwaarde zijn daar lang niet zo urgent als het probleem van de veeartskosten voor ezel en muildier. Maar ook in Spanje is verandering op til en aan de gang. Met het plan Budajoz is een ontginnings plan aan de gang dat voor Spanje en de Spaanse boer van zeer verstrekkende betekenis is. Ook daar zal men in de toekomst dus met begrippen als afschrijvingen, restwaarde, schijninkomen e.d. moeten gaan werken, maar de kennis van Spaanse toestanden en Spaanse taal is te gering en de afstand tussen Goes en Spanje is te groot om filiaalvestiging of zitdagen te overwegen. En daarom de Spaanse fiscale vraagstukken maar voor de Spaanse boekhoudbureaus. Bovendiener is ook hier werk genoeg. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11