Activiteiten tot het lustrum VOOR TOEKOMST 15 jaar plattelands jongeren gemeenschap nederland fRïïïfSfzISSFS Kaltë So^stdijk'êfl!r§ltWöï aan de lijn Utrecht-Hilversum). Aangezien Hilversum langzamerhand radio- en televisiestad van Nederland is geworden zal aan de omroepvereni ging en de Nederlandse Televisie Stich ting worden gevraagd op een of andere manier aandacht aan ons programma te schenken. Met de Jeugdraad van Hil versum vindt thans overleg plaats om verschillende plattelandsjongeren on der dak te brengen bij leden van de Hilversumse jeugdorganisaties, terwijl voorts hulp zal worden geboden bij het opstellen van excursie-mogelijkheden van de daarop volgende vrijdag. PROGRAMMA Het is natuurlijk zaak, dat een goed programma wordt geboden, dat een ieder voor een groot deel zal aanspre ken. In de ochtenduren zal in enkele inleidingen aandacht worden geschon ken aan het thema „Onderwijs, vor ming en plattelandsjongerenwerk", in de middaguren zullen muziek, ballet en voordracht elkaar afwisselen, terwijl het avondprogramma meer gewijd zal zijn aan een gepaste ontspanning. Het ligt in de bedoeling om omstreeks 10.15 uur te beginnen. De middagpauze zal ongeveer uur duren, de pauze tussen het middag- en avondprogram ma zal ruim 2 uur duren. Tijdens deze avondpauze wordt gelegenheid geboden zich wat langer te verpozen. EEN NADERE DETAILLERING OCHTENDPROGRAMMA. Het dagpro gramma zal beginnen om 10.15 uur met een massale vlaggenparade van afde- lingsvlaggen. Elke afdeling, die een vlag heeft kan aan dit beginoptreden meedoen. Om 10.45 uur zal het lustrum worden geopend door de voorzitter van de PJGN, de heer C. Langebeeke, ge volgd door een korte toespraak van 1 Resultaat van nijvere meisjeshanden 4-H-WEDSTRIJDEN 4 H wil in dit verband zeggen: hand werken. handvaardigheid, handenar beid en hobby. De handwerkwedstryd heeft vijf onder delen: ruit versiering, smocken, kruis steek, breien en vrij borduren. Bij ruit- versieren is gedacht aan het versieren van een knijperschortje of aan een tafelkleedje of kussenovertrek. Bij smocken kan gewerkt worden aan een halfschortje of een overgooiertje, de kruissteek aan een overhanddoek en een dekservet of theemuts. Gebreid kan worden een tas, wanten, muts en sjaal of een babyjasje. Voor vrij bordu ren wordt gedacht aan lapjeswerk, zo als een speldenkussen, een kussen, theemuts, deken, lopertje of 'n prenten boek. U ziet dat er vele mogelijkhe den zijn, alleen al op het gebied van het handwerken. De handvaardigheid is een bezig heid speciaal voor de jongens. In dit verband worden wedstrijden gehouden in houtbewerking: het maken van een messenbakje of van een aardappelschil bakje. Aan deze werkstukken zal tij dens de lustrumdag een speciale be stemming worden gegeven. Het begrip handenarbeid is op het platteland tegenwoordig niet meer on? •ut» fal&S vm iQngenijhan&f* „Gouden Aren" te Markelo. Het middagprogramma Het volksdansgroepen uil t; er schillende landen optreden. Hier nog eens een beeld van die dag waarop de &ch&M groep op apartf hoogte! Dit was 1958. Wqt zal h&t lustrum ifl JgW brqngenj. bekend. Hierbij is voor het lustrum gedacht aan een wedstrijd specaal voor meisjes in het maken van halskettin gen en/of corsages van natuurproduk- ten. Daarvoor kunnen onder meer die nen: wilgentenen, riet, aardappelen, schelpen, eikels, peulvruchten, allerlei soorten van pitten, noten, graansoorten, onbewerkt hout. U ziet, dat hier de fantasie vele mogelijkheden worden ge laten. Jongens en meisjes hebben soms hob by's. Voor deze wedstrijd kan men van alles inzenden, mits het kan worden tentoongesteld. Gedacht kan worden aan stenen, bouwplannen, zaden, schel pen, plakboeken, tekeningen maken, fotoboeken en veel meer, wat kan wor den overgelaten aan de fantasie. TEKENWEDSTRIJD Daarnaast is een tekenwedstrijd voor de leden uitgeschreven over het on derwerp „15 jaar PJGN". De jury deze tekeningen beoordeelt zal letten op begrip voor het onderwerp, oor spronkelijkheid, gebruikte technieken, compositie en totale indruk. De teke ningen mogen zowel in zwart-wit als in kleur worden uitgevoerd. VELE MOGELIJKHEDEN Het lustrum biedt dus vele mogelijkhe den om actief bezig te zijn met hoofd en hand. Men kan zich voorstellen, dat dit bezig zijn in landelijk verband de band tussen de verschillende provincies kan versterken. En daarmee wordt één van de belang rijkste doeleinden van de PJGN ge diend. Het is thans weer ruim 5 jaren geleden, dat in Markelo in Overijssel een groot feest van jonge mensen werd gehouden. Duizenden jonge plattelanders kwamen op de landdag „Gouden Aren" tesamen om het feit te gedenken, dat in 1947 de P.J.G.N. werd opgericht als een federatief verband van bestaande provinciale organisaties. Deze landdag demonstreerde weer eens duidelijk, dat er toch een grote verbon denheid kan bestaan tussen jonge plattelanders van diverse pluimage en dat het goed is deze eenheid van tijd tot tijd te laten uikomen. Menigeen denkt nog met veel genoegen terug aan deze grootse nationale jongerenmanifestatie. Het geheel werd nog eens extra luister bijgezet door de aanwezigheid van Koninklijke gasten in de personen van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix. TIJD STAAT NIET STIL intussen gaat de ttfd verder. In de af gelopen vijf jaar heeft de PJGN meer aandacht geschonken aan het vor ming?- en ontwikkelingswerk, waar het voordien meer technisch was gericht. De federatieve band met de provinciale organisaties werd versterkt, tussen de leder, ontstonden meer contacten en toenadering, terwijl dc PJGN zich ook meer naar buiten ging richten. Men ging geleidelijk cok meer begrip voor dkaar tonen. Geen wonder, dat men zich steeds meer ging bezinnen op de tijd en de toekomst. gen en biedt plaats aan ruim 4.000 per sonen. In de zaal zal een deel worden gere serveerd voor buffetten, terwijl in de onmiddellijke nabijheid van de Expo- hal een groot restaurant is gelegen. Vóór de Expohal is een ruime parkeer gelegenheid voor autobussen en auto's. De zaal ligt zeer gunstig ten aanzien van bus- en treinstopplaatsen (voor TIJD VOOR TOEKOMST Onder dit motto zal de PJGN binnen kort het 3e Lustrum gaan vieren. Het is dan 15 jaar geleden dat de eerste vergadering van de landelijke raad van /ie PJGN werd gehouden. De feitelijke datum is 15 november. Mede in ver band met het congres, waaraan in dit nummer aandacht wordt besteed, zal de viering van het Lustrum plaatsvinden op donderdag 14 februari 1963. NAAR HILVERSUM Op genoemde dag zullen enige dui zenden plattelands jongeren uit het ge hele land naar Hilversum reizen om in de grote Expohal de viering van het 3e PJGN-lustrum bij te wonen. De don derdag is gekozen om diverse afdelin gen in staat te stellen op vrijdag een excursie te maken in de omgeving van Hilversum. De Expohal, die een oppervlakte heeft .van ruim 5.000 m2, is bekend van ver schillende radio- en televisie-uitzendin- Rondom het lustrum van de P.J.G.N. vinden tal van activiteiten plaats. El ders op deze pagina's vindt u gegevens over de lustrumviering zelf. Maar in dit verband denken we in het bijzonder aan het wedstrijdwerk, dat de com missie voor het meisjeswerk in de PJGN heeft opgezet. of 2 autoriteiten. Vervolgens zullen tus sen 11.30 uur en 12.30 uur korte inlei dingen worden gehouden over onder wijs, vorming en plattelandsjongeren werk. Bij de vorming denkt men aan mr. C. Stapel, hoofdleider van de Volks hogeschool in Bakkeveen en bij het onderwijs aan Prof. Bouma van de Universiteit van Groningen. Na 12.30 uur tot 13.15 uur is er plaats voor een spel, dat door de heer Schekkerman uit Bergen zal worden geschreven en dat enkele facetten van het gesproken woord zal uitbeelden. MIDDAGPROGRAMMA. Het middag programma begint omstreeks 14.30 uur (Vervolg op volgende pag.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 4