Vergadering Tuinbouwcommissie Z. L. M. KNOLSELDERIJ TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK KORT VERSLAG van de vergadering van de tuinbouwcommissie van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, gehouden op donderdag 8 november te Goes. DE Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, opent de vergadering en heet alle aanwezigen hartelijk wel kom In een vlot tempo werden vele onderwerpen besproken. Getracht zal worden voor een vol gende vergadering de voorzitter en sekretaris van de afdeling Tuinbouw van het K. N. L. C. uit te« nodigen. KASSENBOUW GEMEMOREERD werd het resultaat dat be reikt werd t.a.v. de verlenging van enkele vergunningen voor kassenbouw. In verband met de uitbreiding van de tuinbouw in Zeeland en de daarmee gepaard gaande belangstelling voor kas senbouw zal tijdig aanvragen gewenst zijn. Te meer daar voor 1963 een contingentering verwacht wordt. TUINBOUW VOORLICHTING MET veel belangstelling wordt afgewacht wat de reorganisatie van de voorlichting voor ge volgen zal hebben voor de tuinbouw. De vraag naar voorlichting is qualitatief en quantitatief sterk gegroeid. Door overheid en bedrijfsleven zal in goede samenwerking een programma opgebouwd kunnen worderi. Voor de tuinbouw is geen ge schematiseerde voorlichting mogelijk, zoals wel ge beurt in streekverbeteringsverband. De normale voorlichting in de tuinbouw op het gewone bedrijf ,is noodzakelijk, vooral voor de pas beginnende tuinders. CONTRACTTEELT VAN TUINBOUWGEWASSEN UITVOERIG wordt stilgestaan bij de contract- teelt van tuinbouwgewassen. Door het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen is contact ge zocht met de teeltgebieden en streeft men naar •verleg en samenwerking met de landbouworgani saties en de telersverenigingen. Belangrijk is dat de industrie belang heeft bij een goed produkt. Via de veilingen is de keuring van het produkt uniform, wordt het gewicht gegarandeerd en is de teler van betaling verzekerd. Bevorderd zal worden dat de modelcontracten van het Centraal Bureau alge meen gebruikt zullen worden. Voor diverse pro- dukten zijn in onderling overleg, minimumprijzen vastgesteld. TUINBOUW AFZETVERORDENING AN de hand vgn een korte nota wordt de Tuin- bouw Afzet Verordening besproken. Belangen- verschillen tussen handel en teler komen naar voren in deze T. A. V. In Zeeland doet de T. A V. MEN mag hel rooien van de selderij nu niet 111 langer uitstellen. Het weer is de laatste tijd zodanig dat het gewas nog wel wat groeit, doch het is nu november. Men behoeft heus niet zoveel jaren terug te denken om een jaar te noemen, waarin reeds in november de temperatuur een flink stuk onder nul daalde, met als gevolg grote vorstschade in de nog te velde staande gewassen. Wanneer De Bilt vorst -gaat voorspellen, kan men meestal niet direkt alles beveiligen; doe het dus terwijl er nog geen gevaar dreigt. De kilo-opbrengst zal ongetwijfeld de verwach tingen overtreffen. Daarbij moeten wij opmerken dat deze verwachtingen niet erg hoog gespannen waren. Daar was alle reden toe, omdat er wegens de droogte zeer laat werd gepoot. Bovendien is er veel te klein plantgoed gebruikt. De gunstige ontwikkeling is ongetwijfeld een gevolg van het wel zeer mooie herfstweer. Dit be vestigt nog weer eens dat bij selderij in de laatste groeimaanden de knolontwikkeling tofc stand komt. Het is zeer belangrijk dat men dit vooral niet ver geet. IS LOOF VERKOPEN VOORDELIG? HET wordt wel eens verleidelijk gemaakt om dit maar te vergeten. De verleiders zijn dan de handelaren, die zo begin oktober het selderij blad willen kopen. Zo op het oog lijkt dit erg voordelig, want bij de oogst is het blad meestal waardeloos. Wanneer men echter eens gaat reke nen, wat het aan arbeid kost om het blad te oog sten, en wanneer men zich nog eens weer de les sen in herinnering brengt over de functie van het blad en over de assimilatie, dan begrijpt men wel dat lief selderijblad oogsten een zeer onvoordelige zaak is. Men zou dit spreekwoordelijk kunnen noe men „in het eigen vlees snijden", want vooral via het blad wordt de knol gevoed. Men teelt de sel derij om een hoog gewicht aan knollen te oogsten, dus moet men als teler het de planten ook moge lijk maken die gewenste grote knol te vormen. geen kwaad. Landelijk gezien zijn de veilingen ge bonden, maar kan de handel wel buiten de vei ling om kopen (gastleden). Wel zullen aan de besturen en directies van de veilingen hoge eisen worden gesteld, daar bij een eventueel vervallen van de publiekrechtelijke veil plicht (opheffing T. A. V.) enige steun zal verval len. Door service te geven zal men echter toch de medewerking van de telers behouden daar deze het beste gediend zijn met een goede prijs, die gevormd wordt op de veilingen, waar men een geconcen treerde vraag tegenover een geconcentreerd aan bod vindt. BEPLANTINGSVERORDENING HE Voorzitter wijst op de mogelijkheid van ont- heffing die verleend kan worden aan telers, indien de waterschappen een beplantingsverorde ning hebben. De waterschappen moeten wel over gaan tot mechanisch delven, doch de ervaring heeft geleerd dat' bij onderling overleg in de praktijk niet veel windschermen opgeruimd behoeven te wor den. FINANCIERING PROEFSTATIONS HE leden wordt een overzicht gegeven van de financiering van de landelijke Proefstations. Door meer taken die worden toegewezen en n.a.v. de vele vragen uit de praktijk stijgen de kosten. Voor een bestemmingsheffing via het Landbouw schap voelde men in 't algemeen niet veel. De be drijven dragen reeds veel risico's en gelet moet worden op de stijging van de vaste kosten. Er is veel waardering voor de bereikte resultaten op het gebied van het wetenschappelijk onderzoek doch de overheid zal in de eerste plaats moeten zorg dragen voor het dekken van de exploitatiekosten. In de zgn. voedingstuinbouw ligt een groot alge meen belang. De tuinbouw drijft op eigen wieken en vergeleken met andere takken van Landbouw kost de tuinbouw dan ook minder aan het Rijk. De heer J. Q. C. Lenshoek, die voor de laatste maal aanwezig is en altijd de werkgeversbelangen voor de tuinbouw behartigde, neemt afscheid. De heer Dekker spreekt hem waarderende woorden toe en billijkt zijn uittreden uit de Tuinbouwcom missie van de Z. L. M. in verband met zijn leeftijd. In deze vakature zal later worden voorzien. BON TE BLADVERK LEL RING DIT jaar komjen in diverse percelen plekken voor waar het blad zeer lichtgroen tot geel is verkleurd. Het blad is ook korter en bont. De plekken breiden zich soms zeer snel uit. Deze planten zijn aangetast door virus. Over dit sel derijvirus is nog maar zeer weinig bekend. In 1960 werd hot in ons land als een verontrustend ver schijnsel waargenomen. Men weet niet of dit met Op donderdag 29 november a.s. gaat de veiling Krabbendijke en omstreken in Krabbendijkc haa# bekende Sint Nicolaasfruitveiling organiseren. Verwacht mag worden dat er die dag in Krab" bendijke weer een keur van kwaliteitsfruit te koog zal zijn en zonder twijfel zullen er vele tientallen handelaren aanwezig zijn om dat fruit te kopen. De Sint Nicolaasveiling van Krabbendijke heelt een goede naam bij de handel en het veilingbe* stuur zal ongetwijfeld doen wat mogelijk is om dal te behouden en er voor zorgen dat er voldoendg goed fruit te koop Is, want daar gaat het toch xü de eerste plaats om bjj een dergelijke veiling. Met belangstelling wachten we af of er ook veel fruit in eenmalig fust aangeboden zal worden op deze speciale veiling. Wanneer de telers „extra" kwaliteit willen leveren is zoals bekend het gebrullc van eenmalig fust verplicht gesteld. Er is in dit .seizoen nog niet veel terecht gekomen van het gebruik van eenmalig fust voor het fruii in ons land. Bij het begin van het seizoen was iedereen vol goede moed. Men was er van overtuigd dat er og basis van vrijwilligheid niet veel te bereiken zon zijn maar het werd toch wenselijk geacht dat ec een begin werd gemaakt met een betere presen tatie van het fruit en er kwam een verplichting ofli eenmalig fust te gebruiken voor appels en peren van de kwaliteitsklasse „extra". Er zijn veilingen die dit seizoen wat fruit in een malig fust hebben afgeleverd maar in Zeeland iep er nog weinig of niets van terecht gekomen. Hel vraagstuk van de presentatie van het fruit is hief geen stap dichter tot een oplossing gekomen. We vinden dit jammer want het is een zaak van de eerste orde die iedereen aangaat die met de fruitteelt heeft te maken. Wanneer we horen van de uitbreiding van de fruitteelt in het buitenland en wanneer we zien hoe de presentatie van het fruit daar wordt aangepakt dan moeten we zonder meer constateren dat we hier achterblijven en dat terwijl we er zo graag ons op laten voor staan dat we toonaangevend zijn op fruitgebied. Juist als Zeeuwen zou het ons een eer moeten zijn om aan te tonen hoe wij het vraagstuk van de presentatie van ons goede fruit willen aanpak ken maar er komt niets van uit. Als fruittelers maken we er een berekening van en dan komen we tot de conclusie dat het eenmalig fust niet „betaald" wordt en we doen er niet aan mee. Het kan zijn dat er op die manier nog vele jaren voortgegaan kan worden niaar we willen dat toch betwijfelen omdat steeds duidelijker wordt dat de concurrentie op de fruitmarkt toeneemt. De uitvoer van appels is dit seizoen belangrijk achter gebleven bij voorgaande jaren. We hebben dat als fruittelers nog niet zo direct gemerkt om dat er een zeer grote vraag was op de binnenland se markt en voor de fabrieken, maar hel is toek een teken aan de wand. We zullen er voor moeten oppassen dat we geen buitenlandse markten verliezen want dat gaat vlugger dan deze weer terug te winnen. Het zou mogelijk zijn dat er door een achterge bleven presentatie afzetkansen in de toekomst ver loren gaan. Dat kan de Nederlandse fruitteelt zich niet ver oorloven. In een artikel over deze aangelegenheid in Groen ten en Fruit, het officieel orgaan van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen werd enkele weken geleden gesteld dat dit seizoen opnieuw heeft bewezen dat we er nog lang niet zijn met de presentatie van ons fruit en het blad vraagt zich af of het misschien nog altijd te goed gaat in d« fruitsector. Verder lezen we daarin dat als een paal boven water staat dat de fruittelers nog veel kunnen leren van de wijze waarop de Nederlandse industrie in het algemeen haar produkten presenteert. Ook zal ieder die zich op de hoogte houdt van hetgeen er gebeurt op Europese fruitmarkt, veel kunnen leren in dezen van de concurrenten. „En ondanks dat alles gaan we maar voort op de oude weg om dat die ons schijnbaar een kleine winst oplevert. Tot het te laat is?" aldus besluit Groenten en FruiL We hebben dit seizoen dus nog weinig fruit in eenmalig fust gezien op de Zeeuwse veilingen. Hopelijk zal dat op 29 november in Krabbendijke anders zijn. De telers hebben er in elk geval een produkt voor dat het waard is. Tot de volgende week. het zaad overgaat of wel dat het virus vanaf andere plantensoorten op de selderij wordt over gebracht. In 1961 konden wij op overtuigende wijze waarnemen dat door bespui tingen tegen wantsen en mineervliegen de uitbreiding van het virns tol staan kon worden gebracht. Door extra stikstof giften konden de planten zich nog tamelijk goed herstellen. Het rooien van de knolselderij vergt veel han denarbeid. Met een groot mes moeten de knollen uit de grond worden gesneden. Er wordt geëxperi menteerd met het uit de grond ploegen. Wij volgen dit met grote belangstelling. M. WATTEL, Hoofdassistent A - R. T. C., Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 27