KNLC MAURITSPLEIN 23 N 1 Nieuw loonsysteem op komst ■HHHKi Meer bevoegdheden voor de Stichting van den Arbeid Afdeling Tuinbouw van het K.N.L.C. onder de loupe Pluimvee in de belangstelling m IN de dagbladen heeft men kunnen lezen, dat de regering een beslissing heeft genomen over een nieuw loon-systeem. De hoofdzaken zijn aan de Stich ting van den Arbeid medegedeeld waarbij is afgesproken dat het overleg wordt voortgezet op 23 november. Het produktiviteitscriteriurn, dat sedert 1959 de enige toetssteen is waaraan loonvoorstellen worden beoordeeld, zal als zodanig terzijde worden gesteld. Het goedkeuringsbeleid komt in handen van de Stich ting van den Arbeid, hetgeen betekent, dat het College van Rijksbemiddelaars op de achtergrond komt te staan. Het zal alleen in abnormale situaties kun nen optreden. Dergelijke omstandigheden kunnen zich voordoen wanneer b.v. tussen Stichting en Regering geen overeenstemming mogelijk is over de toe laatbare loonstijging of wanneer een C.A.O. mocht worden goedgekeurd waar in bepalingen zijn opgenomen waardoor de spelregels worden overtreden. "Doet dit zich voor, dan kan de betreffende C.A.O. onverbindend worden verklaard, waardoor ze niet mag worden toegepast. Vakbeweging niet enthousiast. Van de zijde van de vakbeweging zijn de voorstellen van de regering niet di rect in goede aarde gevallen. Afge wacht moet worden of de te berde gebrachte bezwaren, ook na de na dere toelichting die de regering zal geven, blijven bestaan. De bezwaren richten zich tegen de stok die achter de deur blijft staan om van over heidswege te kunnen ingrijpen wan neer dit onvermijdelijk is. De vak beweging acht dit principieel strijdig met de aanbevelingen die de S. E. R. in zijn advies van juli j.l. heeft ge daan. Immers, hierin werd t.a.v. het goedkeuringsbeleid van C.A.O.'s een volledige vrijheid van handelen voor de Stichting van den Arbeid aanbe volen. Eerst indien de loonontwikke ling uit de hand zou lopen, zou de regering mogen ingrijpen en dan nog alleen d.m.v. een loonstop of loon- pauze. Hierop aansluitend zou dan direct advies moeten worden ge vraagd aan de S. E. R. over de econo mische situatie. Niet zo somber. Beziet men de zaak principieel, dan is er wel iets voor de kritiek van de vakbeweging te zeg gen, maar dit is nog geen reden om de regeringsvoorstellen te verwerpen. Juist is nl. het standpunt van de re gering dat de loonontwikkeling een zaak van zodanige importantie is, dat noch zij noch de Stichting van den Arbeid zich normaliter de weelde kunnen veroorloven hieromtrent ver schillend te denken. Het moet dan ock terecht als iets abnormaals wor den beschouwd wanneer het overleg dat periodiek met de Stichting plaats vindt niet tot overeensemming leid. Mocht een dergelijke situatie zich on verhoopt toch voordoen en is de Stich ting niet bereid de regering in haar zienswijze te volgen dan moet het College van Rijksbemiddelaars de toetsing van C.A.O.'s kunnen overne men. Dit kan eveneens noodzakelijk zijn wanneer de Stichting wegens verdeeldheid in eigen huis niet bij machte is te functioneren. Het is overigens de vraag of het verstandig is aan al deze aspecten zo zwaar te tillen. Immers, bij een conflict tussen regering en de Stichting van den Ar beid ligt het toch voor de hand aan te nemen, dat de S. E. R. eraan te pas zal komen. Het is nauwelijks voor stelbaar, dat de regering op eigen ge zag een loonbeleid voert dat indruist tegen de mening van het georgani seerde bedrijfsleven. De taak van het College. Dat de re gering het College van Rijksbemidde laars niet geheel aan de kant wil zet ten is begrijpelijk. Het zal, zoals ge zegd, kunnen ingrijpen wanneer een C.A.O. is goedgekeurd die kennelijk niet aan de spelregels voldoet. Blijk baar speelt hier de gedachte een rol, dat de organisaties die in de Stich ting van den Arbeid samenwerken niet onder alle omstandigheden vrij staan tegenover hun achterban. Im mers het kan voorkomen, dat alle goede bedoelingen van de voorgeno men interne looncoördinatie ten spijt, C. A. O.'s tot stand komen, die niet door de beugel kunnen. 'Zal het de centrale organisaties dan steeds mo gelijk zijn dergelijke contracten in de Stichting van den Arbeid af te stem men om 2ich daarmee tegelijkertijd hef risico van ernstige interne moei lijkheden op de hals te halen? Zo'n situatie is allerminst denkbeeldig. Im mers er zijn nog sectoren van het be drijfsleven waar ruimte bestaat voor verdere loonkostenstijgingen. Van werkge'verszij de behoeft dan niet veel tegenstand te worden verwacht, te meer niet wanneer de krapte op de arbeidsmarkt voortduurt. Toch moet onder dergelijke omstandigheden in een on verbindend-verklaring van een, C.A.O. een geëigend middel worden gezien om van bovenaf correctief in te grijpen. Het lijkt intussen niet waarschijnlijk dat de regering er ge makkelijk toe zal overgaan de Stich ting van den Arbeid in haar goed keuringsbeleid de voet dwars te zetten. CONCLUSIE. Al met al neigen wij tol de conclusie, dat de voorstellen van de regering aanvaardbaar zijn en dat de Stichting van den Arbeid er verstandig aan doet zich hierbij neer te leggen, ook al kan niet worden ontkend dat enige verschillen bestaan met het S. E. R.-advies van juli j.l. De loonkostenstijging in 1963. Min der moeilijk was.het voor het be drijfsleven om spontaan akkoord te gaan met de uitspraak van de rege ring dat voor het jaar 1963 een stij ging van de loonkosten met gemid deld 2.7 °/o niet onaanvaardbaar is. De regering heeft zich dus neergelegd bij de unanieme uitspraak waartoe de S. E. R. in oktober is gekomen. De Stichting van den Arbeid zal er op moeten toezien, dat de gestelde limiet niet wordt overschreden. Con tracterende partijen en in het bijzon der de werkgevers zullen er in de eerste plaats voor moeten zorgen, dat de spelregels niet worden overtreden. De werkgevers zullen zich zo voelt men het in de vakbeweging aan bewust moeten zijn van hun natuur lijke taak loonvoorstellen te matigen of af te wijzen. Laat de werkgevers zich dit voor gezegd houden. Mis schien gaat de kentering, die in de eonjunctuele situatie waarneembaar is een handje mee helpen. Het prysstabiliteitsbeleid. Het is duidelijk dat naarmate de winstmar ges kleiner worden of zelfs verdwij nen, de druk op de prijzen groter wordt. De regering is zich dit zeer wel bewust. Toch zal onverkort worden gestreefd naar handhaving van de prijsstabilisatie. Het kost geen moeite de juistheid van deze stelling te on derschrijven. Toch doet dit niets af aan het feit, dat in bepaalde sectoren van het bedrijfsleven prijsstijgingen onvermijdelijk zullen blijken te zijn. Wil men dus prijsstabilisatie, dan be tekent dit, dat tegenover prijsverho gingen, prijsverlagingen moeten staan. In dit opzicht zullen zgn. ster kere bedrijfstakken een veer moeten laten. Dat er op dit gebied hier en daar mogelijkheden liggen wordt wel bewezen door de prijzenoorlog die kan ontstaan wanneer grote firma's het met elkaar aan de stok krijgen. Men behoeft slechts te denken aan bepaalde huishoudelijke artikelen op elektro-technisch gebied. De melkprijsverhoging. Niet onver meld mag blijven, dat de Minister van Economische Zaken heeft ver* klaard dat de verhoging van de melk prijs met 1 cent uitsluitend het gevolg U van opgetreden kostenstijgingen. Met deze prijsverhoging is dus nog geen ruimte gemaakt voor een verho ging van de beloning van de land arbeid. De landbouw behoort evenwel tot de zwakke bedrijfstakken, waar prijsstijgingen nu eenmaal niet te ver» mijden zijn. Vandaar dat er voor het Landbouwschap alle reden is de in-* voering van de reeds gevraagde uur loonverhoging met 10 cent, te beplei* ten mot doorberekening van de kos ten in de garantieprijzen. Dit zou nL passen in het prijsstabilisatiebeleid van de regering, dat erkend, dat ini uitzonderingsgevallen prijsstijgingen moeten worden toegestaan. Tot de uitzonderingsgevallen dienen o.i. ooK te worden gerekend, loonvoorstellen met als strekking in te lopen op eeil loonachterstand welke in het kader van een wenselijke looncoördinatie niet langer kan worden aanvaard. De afdeling Tuinbouw van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw-Comi- té vindt zijn ontstaan in de fusie, die de toenmalige zelfstandige Neder landse Tuindersbond in 1946 heeft aangegaan met het K. N. L. C. De af deling fungeert, evenals de overige afdelingen en commissies van het K. N. L. C. als adviesorgaan van het hoofdbestuur. Vrij grote zelfstandigheid. Een ze kere mate van zelfstandigheid en zelfwerkzaamheid is, gezien de of- komst van de afdeling, steeds blijven bestaan. Behalve de historische groei zijn er nog wel enige oorzaken le noemen, die de afdeling Tuinbouw een enigszins afwijkend karakter hebben gegeven van de overige adviesorga nen van het K. N. L. C. Binnen het verband van de standsorganisaties zowel plaatselijk, regionaal, geweste lijk als landelijk worden de tiiin- bouwaangelegenheden dikwijls af zonderlijk behandeld, gezien het spe cifieke karakter ervan en i.v.m. de om standigheid, dat de tuinbouwer veelal slechts een geringe belangstelling toont voor het werk van de stands- organisaties en de mogelijkheden, die de standsorganisaties ook voor, de be hartiging van tuinbouwbelangen biedt. Opbouw van de afdeling. De grote verscheidenheid van de tuinbouw, die een afzonderlijke behandeling van de aangelegenheden van de verschillen de sektoren noodzakelijk maakt, is een andere oorzaak van het wat af wijkende karakter van de afdeling. Deze verscheidenheid vindt zijn af spiegeling in de opbouw van de af- DE pluimveehouderij staat wel in de belangstelling. De grote internationale nluimveevakbeurs Ornitophilia opende 8 november haar poorten en tal loze pluimveehouders zullen als elk jaar weer gebruik maken van de bijzon dere gelegenheid die hun geboden wordt om zich op de hoogte te stellen van de nieuwste ontwikkelingen op hun terrein. De pluimveehouder van vandaag moet er meer dan ooit voor zorgen „bij" te blijven. Dit kan ook door gebruik te maken van goede, actuele geschreven voorlichting, zoals deze wordt ge geven in het blad Pluimvee, het nieuwe pluimveetijdschrift van de 3 Centrale Landbouw Organisaties. Degenen die de tentoonstelling in Utrecht bezoeken, vinden Pluimvee ver tegenwoordigd in stand 691692 in de Merwede hal. Verzuimt niet deze stand even een bezoek te brengen. Mocht U zich door middel van een door U ontvangen bestelkaart op Pluim vee willen abonneren, verzuim dan niet erop te letten, dat U de miste kaart gebruikt. De kantoren, die de abonnementen ontvangen zijn uitsluitend geves tigd in Arnhem en Roermond. Het adres te Arnhem is Adm. „Pluimvee Prümelaan 2. deling Tuinbouw, die behalve een bestuur en een -dagelijks bestuur, commissies heeft voor de sektoren groenteteelt, fruitteelt, bloembollen-) teelt, bloemkwekerij en boomkweke rij. Zo op het oog lijkt dit een vrij ge compliceerd geheel, dat echter in de praktijk zo is gegroeid en voldoet aan de behoefte van een zoveel mo- gelijk sektorsgewijze behandeling van de problematiek. Bestuur afdeling Tuinbouw. W. J. van Kampen. Leidschendam, ere-voorzitter; G. W. Bos, Warffum, voorzitter; R. Valk, Rotterdam (plv. G. L. van Geest, Den Haag), Holl. Mij van Landbouw. Zuid-Holland, vice- voorzitter; J. J. Matthijsse, Gronin gen (plv. K. J. Oldenburger, Bedum), Gron. Mij v. Landbouw; J. Snijder, Eelde (plv. R. J. Remkes, Zuidbroek), Veenkol. Boerenbond; P. Smeding, Leeuwarden (plv. J. Zwart, Berlikum), Friese Mij v. Landbouw; E. L. J. van Apeldoorn, Assen (plv. J. Knegtering, Erica), Drents Landb. Genootschap^ E Houwer, Steenwijk (plv. D. Vahl, IJsselmuiden), Overijsselse Landb. Mij. A. Klomp, Luttelgeest (plv. E. Dijkhuizen, Emmeloord, Landb. Mij IJsselmeerpolders; G. Jansen, Twello (ply. P. Dekker. Terschuur), Geld. Mij v. "Landbouw; H. Bakker, Westbroek (plv. H. H. van der Lee, Vleuten), Utr. Landb. Genootschap; J. Lange- reis, Ursum (plv. R. de Hart, Hoorn), Holl. Mij v. Landbouw, Noord-Hol land; S. Visser, Koedijk (plv. R. W. A. Muijen, Heemskerk), Koll. Mij v. Landbouw, Noord-Holland; J. Sonne- veld, 's-Gravenzande (plv: G. Breu- kel, Rozenburg), Holl. Mij v. Land bouw, Zuid-Holland; C. Traas-Rouw, Biezelinge (plv. A. de Jager, Nw. en St Joosland), Zeeuwse Landb. Mij; D. P. van Es, De Heen (plv. C. Boer, Capelle, N.-Br.), Noordbrab. Mij v. Landbouw; mr. J. F. G. Schiinge-t mann, Goes (plv. C. Traas-Rouw, Bie zelinge), cie. Fruitteelt; J. Tegelaar Jr., Lisse cie. Bloembollenteelt: .1 D. Tas, Aalsmeer (plv. M. P. Vellekoop, De Lier), cie. Bloemkwekerij; P. van Westrherien, Ingen, adv. lid (.Dos nur produktschap Groenten» en Fruit)D. van Soest, Boskoop, plv. adv. lid, cie. Boomkwekerij; C. G. Trouw, Voorburg, secretaris. Dagelijks bestuur afdeling Tuinbouw. G. W. Bos, Warfum, voo or^ R. Valk, Rotterdam, vice-vocvm ter; J. Langereis, Ursem, lid; S. Visser, Koedijk, lid; C. Traas—Rouw, Bieze linge, adv. lid; P. van Westrhenen, Ingen, adv. lid; C. G. Traiw, Voor burg", secretaris. 'W.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 25