UIT DE PRAKTIJK DE OLVEH VAN f879 LEVENSVERZEKERING f\E werkzaamheden op het land gaan rustig door on- danks de ruim 60 mm regen die gevallen is. De stagna tie die hierdoor is opgetreden valt achteraf nog wel mee. De grond is nu weer tamelijk droog. Er kunnen weer flinke vrachten op de bietenwagens woTden geladen. Op de los plaatsen verloopt het werk vlot. Lange wachttijden komen over het algemeen niet voor. Het bietenseizoen van '62 loopt alweer naar zijn eind. Verschillende telers zijn reeds afge voerd. De algemene indruk over dit seizoen is tot op heden matige kg-opbrengsten, goed suikergehalte en vrij hoge tarra-percentages. DE rooimachines op WALCHEREN hebben niet veel meer te doen. De nog op de meeste be drijven aanwezige te rooien oppervlakte, kan meest al wel door de beschikbare arbeidskrachten wor den gerooid. Vooral voor de gemengde bedrijven is dit betrekkelijk, daar de suikerbietenkoppen en -blad dan geleidelijk ter beschikking komen. Er kunnen dan zo lang mogelijk verse bietenkoppen en -blad worden gevoederd. Nu de wintertarwe bovenstaat blijkt dat er veel van deze graansoort is gezaaid. Sommige bedrij ven hebben zoveel wintertarwe gezaaid dat deze het gehele graanareaal van het bedrijf beslaat. Wanneer is weinig of niets uitwintert zal de gerstuitzaai minder zijn. Wat de uitzaai van de wintertarwe betreft zullen we maar rustig de ge gevens van de decembertelling afwachten. Het ploegen op wintervoor is op de trekkerbe- drijven al flink gevorderd. Op de paardenbedrijven is er pas een begin mee gemaakt. VORIGE week nog enkele percelen bezocht waarop een groenbemestingsgewas stond, hopperups van onder dekvrucht vlas. Een pracht gewasOm van te watertandenVooral op de vee- loze bedrijven is een dergelijk gewas van onschat bare waarde voor het behoud van de struktuur. De jacht op de hazen begint op gang te komen. De langoren gaan weer een beroerde tijd tegemoet. Er is een lichtpuntje, de honden moeten aan de lijn. Hiervan zullen ze dit najaar weinig te duchten hebben. Wanneer we de berichten zo horen dan zal het nog wel een hele tijd duren eer de honden hun volle vrijheid terug krijgen. Het zou wel eens kunnen zijn dat er dan weer een nieuwe generatie hazen is. De gemeentelijke herindeling van Walcheren be gint actueel te worden. Wij zijn benieuwd hoe de behandeling hiervan in de Tweede Kamer zal af lopen. Dat deze materie ook bij de collega's leeft, blijkt wel uit het feit dat één onzer dorpsafdelin gen op haar najaarsvergadering dit onderwerp laat behandelen door een deskundige op dit gebied. Daarmee zitten we weer midden in het vergader seizoen. Niet afzijdig blijven, maar aktief deel nemen is gewenst. We zullen echter wel een keuze moeten maken uit de veelheid van convocaties die ons bereiken. Ieder zal dit voor zichzelf moeten be kijken! NA de regen van de vorige weken heeft men op ZUID-BEVELAND hier en daar nog wat wintertarwe gezaaid. De stand van het gezaaide is dit najaar zeer goed. Slechts hier en daar vindt men enkele percelen waar de opkomst door de droogte of door een erg grove ligging wat onre gelmatig is; te verwachten is wel dat dit met vol doende vocht thans snel zal bijkomen. Het lijkt er wel een beetje op dat door de vlotte opkomst de stand van de eerst gezaaide vrij dik zal zijn. De suikerbieten ruimen vrij snel op, hoewel er nog enige hoop was, dat de opbrengst aan het ein de van het seizoen nog wat zou oplopen, horen we thans steeds meer pessimistische berichten. Enke le weken terug schatten we nog een opbrengst van 45 ton per ha. We hopen steeds dat we zover nog zullen komen, hoewel het er sterk naar uitziet dat we niet veel hoger als 40.000 kg per ha zullen ko men. De voederbieten zijn thans overal gerooid en bij eengebracht, de opbrengst per ha hiervan is be langrijk lager als vorig jaar. Sommige partijen Zijn wel erg droog bijeen gebracht, wat niet altijd als zo gunstig wordt beschouwd. Wegens gebrek aan stro worden vele bietenkop en bladkuilen evenals de kuilen met natte pulp veelvuldig met plastic met een dikte van 0.03 mm afeedefet. Bij goed vastleggen, het voorkomen van scherpe hoeken, geen scherpe balken of stenen ge bruiken om het plastic vast te leggen, desnoods eerst oude papieren of jute zakken er op leggen en dan pas balken, stenen of grond, is dit zeer ge makkelijk en goed uit te voeren. Wel is het toch gewenst om het plastic met een laagje grond van minimaal 8 10 cm af te dekken. Nu het landwerk ongeveer ten einde loopt be gint ook weer het vergaderseizoen. In Zuid-Beve land begint de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland woensdag 21 november met een al gemene vergadering waarbij de voorjaarsbewer kingen en de chemische onkruidbestrijding in de suikerbieten de hoofdschotel vormen. Dinsdag 27 november begint de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting in West Zuid-Beveland aan een serie vergaderin gen over êen bepaald onderwerp in ieder dorp. UOOR 't eerst zagen we op ons eiland SCHOU- WEN-DUIVELAND dit jaar de teelt van snijmais ter vervanging van de traditionele voe derbiet. In de lange rij van pessimisten waren er gelukkig toch enkelen die tezamen zo'n 15 ha heb ben gerooid. Ondanks de trage groei in deze te koude zomer vallen de opbrengsten niet tegen. De meeste percelen zijn nu geoogst en nu maar af wachten of ónze koeien het lusten. Het ligt in de bedoeling om alle kuilen te onderzoeken. In ieder geval betekent één ha mais oogsten in 5 uren een grote arbeidsbesparing t.o.v. de voederbieten. Een ander nieuw gewas op enkele bedrijven was de teelt van witlofwortels. De teelt lijkt veel op die van bieten, alleen de oogst is tijdrovender. Het gewas wordt voor 60,per gemet losgereden en daarna is het rooien en het koppen handwerk. Het gewas wordt gekontrakteerd en de prijs was dit voorjaar ƒ95.— per ton. Eén goede opbrengst is 30.000 kg per ha. Vooral op de kleinere bedrij ven valt er op deze basis zeker wat aan te ver dienen. Op de grotere éénmans-bedrijven, waar men in deze tijd toch al veel tijd te kort komt, moet men er liever maar niet aan beginnen. Wan neer men in de winter tijd over heeft, is het trek ken van witlof wel aantrekkelijk. De belangstel ling is hier en vooral in Duiveland groeiende. Nieuw was verder de teelt van zaaierwten voor de koriserven-industrie. Hiervan zijn enkele hon derden hektaren gekontrakteerd en de opbreng sten lopen sterk uiteen. Ook de afrekeningen val len soms tegen, temeer nu de prijs van de schok kers veel beter is dan in het voorjaar. In ieder geval heeft dit jaar velen weer geleerd dat het verbouwen van nieuwe gewassen en dan veelal gekontrakteerd, wel eens teleurstellend kan zijn. Het zich om laten praten door allerlei ver tegenwoordigers levert vaak. de laatste meer winst dan de boer. Het wat bijschaven van het vertrouwde bouwplan levert gelukkig nog vol doende mogelijkheden. We zagen ook reeds enkele afrekeningen van de graszaadteelt. Vooral het Engels raai en veld- beemd lag ook deze zomer niet slecht. Rekenen we hierbij dan nog de hoge hooiprijs en de struk- tuurverbeterende werking, dan levert niettemin deze kontraktteelt op veel bedrijven een uitstekend resultaat op. DIVERSE bedrijven hebben de suikerbieten reeds gerooid en zijn, dank zij de vrije leve ring, reeds een heel eind afgeleverd ook. Zo ziet u dat het soms raar kan lopen, want het heeft er toch lange tijd naar uitgezien dat het werk op onze bedrijven dit jaar laat klaar zou zijn en thans lijkt het tegenovergestelde waar te worden. Toch is dit niet van ale kanten een gunstig teken, omdat dit vooral een gevolg is van do alom tegen vallende bietenopbrengsten. Ondanks de niet zo hooggestemde verwachtingen gaan deze verwach tingen over de gehele linie zeker niet in vervul ling. Het suikergehalte steekt hierbij dan geluk- kig iets gunstiger af. Suiker die per ha geleverd wordt, blijft aan de lage kant. Op THOLEN en ST. PHÏLIPSLAND zijn de bieten dit jaar erg takkig en alj gevolg daarvan valt het tarwepercentage niet gunstig uit. Ook de ha opbrengsten blijven aan de lage kant. Naast de bieten is men vrij volop doende met het gladiolen oogsten; deze zijn erg laat dit jaar. Ondanks de sombere vooruitzichten in verband met de bouwstop zijn thans, na veel moeite, niet in het minst van onze organisatie, de bouwver gunningen van de zeven tijdig aangevraagde glas warenhuizen bij de aanvragers binnengekomen. Men is thans dan ook druk bezig om de grond zo spoedig mogelijk onder het glas te krijgen, opdat men zijn groenten kan gaan planten. Er bestaat op Tholen veel belangstelling voor de glastuinbouw, en dat wel op zeer korte termijn, wellicht vooral ontstaan doordat een ondernemen de tuinder met succes is begonnen met de teelt van groenten onder glas. Ook het kringbestuur was daarbij attent en direct heeft zij contact op genomen met deze adspirant glastuinder, om zijn bedrijf als voorlichtingsbedrijf van de glastuin bouw te willen bestemmen. Dit is inderdaad ge beurd en met het kringbestuur is de hele Thoolse tuinbouw de heer Slager dankbaar voor zijn be reidheid om de Thoolse belangstellende tuinders te ontvangen. Hierdoor is stellig de belangstelling voor de glastuinbouw sterk toegenomen, mede omdat de uitkomsten van de heer Slager uitermate hoop gevend waren. Naast dit voorlichtingsbedrijf van de Z. L. M. zijn er drie voorlichtingsobjecten voor het trekken van witlof onder glas met elektriciteit, en wel bij de heren J. Praat te Tholen, J. West dorp en J. Niemandsverdriet te Stavenisse. De belangstellende glastuinders hebben nu sa men met de tuinbouwassistent een gespreksgroep gevormd en zij komen thans regelmatig hij elkaar om de problemen van en de mogelijkheden voor beginnende glastuinders te bespreken, en het staat wel vast dat er straks een goede kern glastuin ders op Tholen zal komen. Dit jaar zullen er dus nog 7 glaswarenhuizen klaar komen, en vermoe delijk zullen deze volgend jaar door meerderen worden gevolgd, want o.i. zitten er gunstige pers pectieven in deze vorm van tuinbouw. I.v.m. de bouwvergunningen is het voor de adspirant glas tuinders wellicht aanbevelenswaardig niet te lang meer te wachten met het aanvragen van de nodige vergunningen, want dit vergt nogal wat tijd en de kans dat een voortgezette bbuwstop in deze stag nerend zal werken, is steeds aanwezig. HOEWEL de bietenoogst in OOST ZEEUWS- VLAANDEREN niet de resultaten zal geven welke wij de laatste jaren gewoon zijn, kunnen we gezien de opbrengsten en prijzen van de overige produkten, gemiddeld over een behoorlijk jaar spreken. Men kan dit dan ook duidelijk zien aan de investeringen die momenteel plaats vinden. Komt het jaar een beetje goed uit dan kan naast de dekking van de diverse privé verzekeringen een nieuwe machine of tractor worden gekocht of een belangrijke reparatie aan de gebouwen geschieden. Het langzaam uitbouwen van een zo volledig mo gelijk machinepark en daarbij een evenredige in krimping van personeel betekent voldoen aan de moderne produktie-eisen. We hebben gezien dat anno 1962 praktisch al het graan met de combines werd gedorst en direkt aan moderne silo's kon worden afgeleverdde erwten mechanisch werden gemaaid; de aardappels overwegend mechanisch worden gerooid, opgezakt en in koelcellen worden opgeslagen, en de uien mechanisch worden opge trokken en af gestaart. Wanneer we dan verder de behandeling zien van vlas, graszaadteelt en mo menteel de bieten, dan betekent dit dat men naast landbouwer in de oude zin van het woord ook technicus dient te zijn. Wanneer men een bedrijf volledig wil mechaniseren dan dient men flink kapitaalkrachtig te zijn. We kunnen ons in dit korte bestek nog afvragen op welke manier de Oost Zeeuws-Vlaamse boer (en met hem alle anderen) van deze mechanische revolte profiteert. Hierover kunnen we kort zijn. Heel deze mechanisering en voortdurende opvoe ring van de produktie past geheel in het kader van het economisch beleid. Een sociaal-econo misch beleid zeer in het belang van de consument, maar toch ook om onze concurrentiepositie tegen over het buitenland te verstevigen. Vergelijken we „het boer-zijn van vroeger" en nu, dan kunnen we stellen dat deze van DE PRODUCENT nu nog slechts één van de producenten is. Dit betekent dat de boerenzaak alleen gediend kan zijn met een hechte boerenorganisatie welke evenals de andere producentengroepen voor haar belangen en rech ten kan opkomen. En met deze opwekking, voor diegenen die nog niet bij de Z. L. M. zijn aangesloten, willen wij deze week eindigen. KC^RTENAERKADE S-GRAVENHAGE BIJKANTOREN: AMSTERDAM, ARNHEM, EINDHOVEN, S-GRAVENHAGE, GRONINGEN, ROTTERDAM. UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 24