„Ruilverkaveling Stoppeldijk" LANDBOUWGIDS 1963 VERSCHENEN AANDUIDEN VAN DRAINAGE IN HET RUILVERKAVELINGSBLOK „STOPPELDIJK" LANDBOUWSCHAP TELEURGESTELD OVER HOOGTE RICHTPRIJS MELK FOKVERENIGING VOOR WALCHEREN L. J. G. EN Z. P. M. AFD. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN I\E Plaatselijke Commissie voor Ruilverkaveling Stoppeldijk, welke op 5 juni 1962 door Gede puteerde Staten van Zeeland werd benoemd en op 18 juli daaropvolgend te Kloosterzande werd ge ïnstalleerd, is inmiddels met de eerste werkzaam heden begonnen. Deze Commissie is als volgt samengesteld: Voorzitter: Dr. Ir. J. P. M. van der Wolf, direc teur van de Middelbare Landbouwschool te Hulst. Leden: Jac. de Feijter, Vogelfort te Stoppeldijk; W. P. J. Staal, Rapenburg 84 te Stoppeldijk; A. J. B. Serrarens, Westdijk 5 te Ossenisse; A. V. A. Boeding, Bossestraat 28 te Stoppeldijk. Secretaris: F. J. de Nijs, Beatrixstraat 21 te Graauw. Deskundigen door de Centrale Cultuurtechnische Commissie aan de Plaatselijke Commissie toege voegd: K. J. A. baron Collot d'Escury te Kloosterzande. J. P. Kuijpers, assistent van de Landbouwvoor- lichtingsdienst, Groenendijk 51 te Kloosterzande; Ed. Dobbelaar, vertegenwoordiger landarbeiders, Hulsterweg 163 te Terhole. Rechter-Commissaris: Mr. T. W. Attema. Ambtelijke deskundigen Bureau van het Kadaster: J. H. Meiborg, land meter-deskundige, hoofdmeter van het kadaster; P. van der Wulp, plv. landmeter-deskundige. Cultuurtechnische Dienst: B. J. Franke, hoofd ingenieur van de Cultuurtechnische Dienst; H. Schuring, technisch hoofdambtenaar bij de Cultuur technische Dienst. Uitvoerende lichamen Nederlandse Heide Maatschappij; N.V. Grontmij; Adviesbureau Ir. K. Drok te Terneuzen. De Plaatselijke Commissie heeft tot schatters benoemd: Ploeg A (Oostelijk deel): 1. T. J. D. MET de Landbouwgids 1961 werd een cyclus begonnen van 3 jaren, teneinde te trachten in 3 achtereenvolgende uitgaven een min of meer complete documentatie te geven t.a.v. het land bouwbedrijf en de veehouderij. De Landbouwgids 1963 is de laatste in deze cyclus en ten gerieve van de gebruiker zijn zowel een inhoudsoverzicht als een register van trefwoorden samengesteld van de onderwerpen voorkomende in de cyclus. Wat de inhoud van de nieuwe Gids betreft volgt hieronder slechts een greep uit het grote aantal onderwerpen. Uitvoerig worden behandeld de teelt, verzorging en oogst van aardappelen en bieten, het transport, de opslag, alsmede de machines, werktui gen en wagens, die daarbij worden ge bruikt. Ook de eisen van de industrie worden besproken, alsmede de noodzaak om te blijven letten op de kwaliteit en om uni formiteit te bevorde ren. Verder zijn er artikelen over de kwaliteit van melk, melkbehandeling, in richting van 't melk- lokaal, de reiniging van de melkmachines en de stalinrichting i.v.m. de hygiëne. Ook open-loopstallen, doorloopstallen, en de melkleiding worden aan de orde gesteld. Het schaap wordt uitvoerig behandeld en over pluim vee zien wij o.a. artikelen over de perspectieven van de afzet en de kwaliteitseisen bij slachtgevogel- te, het kostprijselement bij de produktie er van, het diermateriaal en de huisvesting van slacht- kuikens. Ruime aandacht wordt geschonken aan de bodem-structuur en de mogelijkheden tot bedrijfs- vereenvoudiging, tot doeltreffende organisatie van het werk, tot mechanisatie naar eigen behoefte of lot het inschakelen van derden-hulp, tot coöpera tief melken of inschakelen van de melkjeep. Gewezen wordt op het grote belang van een bedrijfseconomische-boekhouding en op de moge lijkheden van verzekering tegen loonderving als mede van financiering. In het hoofdstuk Gezin komen artikelen voor over de kosten van de gezinshuishouding, over de vrouw en liet bedrijf, over de hygiëne, keuze van meubelen, enz. De bekende agrarische adreslijst van ruim 84 bladzijden is geheel bijgewerkt en aangevuld. De oplage is wederom verhoogd, de prijs is ge handhaafd op 8, De Gids is verkrijgbaar bij de Stichting Land bouwgids, Zuilenstraat 11 te Utrecht en bij de boekhandel. Bauwens, Hulsterweg 170 te Terhole; 2. A. P. E. Staal, W. Hendrikstraat 14 te Graauw; 3. E. Mang- nus, Roverbergsestraat 2 te Lamswaarde, allen leden. 1. G. Volleman, Grootmoedersdijk 7, en 2. B. J. de Schepper, Roverbergsedijk 7, beiden plv. leden. Ploeg B (Noordelijk deel)1. P. E. M. Kuijpers, Cloosterstraat 104 te Kloosterzande. 2. Em. Ver- durmen, Molenpad 9 te Ossenisse en 3. A. E. C. van Esbroeck, KI. Hengstdijkp. 2 te Hengstdijk, allen leden. 1. B. de Bruijcker, Hooglandsedijk 10 te Ossenis se en 2. A. D. H. Verschueren, Hulsterweg 1 te Kuitaart, beiden plv. leden. Ploeg C (Zuidwestelijk gedeelte)1. J. W. Scheele, Plein 4 te Zaamslag; 2. Fr. Vaal, Hulsterweg 176 te Hontenisse, post Hulst; 3. E. H. M. de Maat, Rapenburg 133 te Stoppeldijk, allen leden. 1. C. J. F. de Cock, Rapenburg 148 te Stoppeldijk en 2. A. J. Vereecken, Prov.weg 10 te Stoppeldijk, beiden plv. leden. Als coördinator voor de schatting heeft de plaat selijke Commissie aangewezen het lid: Jac. de Feijter. Alle correspondentie dient gericht te worden aan de secretaris. Met de eerste schatting is men reeds begonnen. Het ligt in het voornemen in het blok één cen trale post in te richten alwaar op vaste tijden be langhebbenden hun wensen naar voren kunnen brengen en alwaar voorlichting zal worden ge geven. Dit centrale punt en de vaste tijden zullen bij nader bericht bekend worden gemaakt. Waardeverandering gronden Nu het besluit tot ruilverkaveling is genomen mogen de eigenaars en gebruiksgerechtigden van het tot het blok behorende onroerende goederen geen handelingen verrichten, noch die handelingen, welke voor een normale bedrijfsvoering worden geëist, achterwege laten, indien daardoor de waar de van hun onroerende goederen zou veranderen, tenzij hun daartoe door de Plaatselijke Commissie toestemming is verleend. Waardevermeerdering, ontstaan nadat het be sluit tot ruilverkaveling is genomen, behoeft niet te worden vergoed, tenzij deze waardevermeer dering het gevolg is van handelingen, waarvoor de Plaatselijke Commissie toestemming heeft ver leend. Zij, die wensen te draineren, of bomen in te plan ten e.d. (dus waardevermeerdering van onroeren de goederen) doen er goed aan zich vooraf schrifte lijk in^ verbinding te stellen met de Plaatselijke Commissie. De mogelijkheid van overplaatsing naar een Domeinbedrijf, in het bijzonder naar Oostelijk Flevoland. De sollicitatie naar domeinbedrijven al daar is per advertentie in de landbouwbladen open gesteld. Ook in de ruiverkavelingsgebieden dient de candidaat persoonlijk het initiatief te nemen. De Plaatselijke Commissie kan. indien dit in het belang van de ruilverkaveling is, een dergelijke eandidatuur steunen. Het gehele bedrijf van de kandidaat moet door deze aan de ruilverkaveling ter beschikking wor den gesteld. De mogelijkheid van bedrijfsbeëindiging Hun, die hun gehele bedrijf wensen te beëindigen, kan een zgn. beëindieingsvergoeding in het voor uitzicht worden gesteld. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij de Plaatselijke Commissie. IVE Plaatselijke Commissie voor Ruilverkaveling u Stoppeldijk maakt hiermede bekend aan be langhebbenden, dat vanaf heden tot mei 1963 de classificatie van de grond zal plaats vinden. Het is daarbij voor de schatters van belang dat Oö het terrein geconstateerd kan worden waar drainage is, en hoe en waar de drainage ligt. (De drainage wordt n.l. opgenomen als zogenaamde verrekenpost bij de schattingsuitkomsten. Teneinde een vlot verlopende schatting in de hand te werken is het dringend gewenst dat op elk perceel zonder moeite geconstateerd kan worden dat drainage aanwezig is. Daartoe dienen vanaf heden bij alle eindbuizen duidelijke kenmerkende (piketten of stokken) aanwezig te ziin en moeten de eindbuizen zichtbaar zijn of zichtbaar gemaakt worden. Daar niet bekend is welk perceel het eerst ge schat zal worden en welk perceel het laatst aan de beurt is, zullen de merktekens voor de drainage stevig in de grond moeten staan. De Voorzitter van de Plaatselijke Commissie voor ruilverkaveling, Dr. Ir. J. P. M. VAN DER WOLF. HET Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap, 11 op woensdag 7 november 1962 in vergadering bijeen, heeft kennis genomen van de regeringsbe slissing inzake het melkprijsbeleid voor het jaar 4 november 1962 t/m 2 november 1963, welke be staat uit een richtprijs van ƒ27,— per 100 kg melk met 3,7 vet voor alle geleverde melk. Deze richtprijs, welke het karakter draagt van een na te streven gemiddelde producentenprijs al-boer derij, wordt nagestreefd met de volgende midde len: Een verrekenprijs van 30.65 per 100 kg melk mei 3,7 0 o vet, welke wordt bestemd voor de bereiding van consumptiemelk en aanverwan te produkten. Een streefprijs van 18,85 per 100 kg melk met 3,7 vet voor de tot industrieprodukten verwerkte melk, welke met een op dit doel ge richt valorisatiebeleid wordt nagestreefd. Een vastgestelde toeslag van 6,30 per 100 kg industrieel verwerkte melk met 3,7 vet. Ten aanzien van de nieuwe beleidsopzet is het Landbouwschap van oordeel dat de verantwoorde lijkheden zuiverder worden geregeld en allerlei commerciële beslissingen in een reëlere sfeer zul len kunnen worden genomen. Het Landbouwschap is van mening, dat deze opzet een goede aanslui ting kan geven aan het te verwachten E. E. G.-zui velbeleid. Voorts wordt hierdoor de gehele proble matiek van het melkprijsbeleid zowel het garan- tiebeleid als het marktordenend beleid als één geheel aan de orde gesteld. Het Landbouwschap acht het van wezenlijk be lang dat de nieuwe beleidsopzet gepaard gaat met de opheffing van de beperking van de gegaran deerde hoeveelheid melk. Het Landbouwschap had in zijn voorstel aan de minister van Landbouw en Visserij ook opgeno men een verhoging van de verrekenprijs voor con sumptiemelk en aanverwante produkten. Het Landbouwschap betuigt zijn instemming- met de door de minister vastgestelde verhoging van de verrekenprijs met ƒ1,25 per 100 kg melk met 3,7 u/o vet, temeer daar de verrekenprijs de laatste twee jaren ongewijzigd was gebleven. Het Landbouwschap neeit voorts in het gesprek mét de minister met nadruk gesteld, dat in het nieuwe melkprijsjaar een zodanig marktordenend beleid in de zuivelsector dient te worden gevoerd, dat de gestelde streefprijs voor industriemelk ook tenminste zal kunnen worden gerealiseerd. Het Landbouwschap heeft daarbij eveneens be nadrukt, dat ook bij het marktordenend beleid in de rundvleessector alles in het werk dient te wor den gesteld opdat de in de voorcalculatie 1962/63 aangenomen vleesprijzen ook inderdaad worden gehaald. Inzake de hoogte van de richtprijs van 27,— voor alle melk is het Landbouwschap van mening dat de verhoging van 1,t.o.v. de gemiddelde opbrengstprijs van ca. 26,— per 100 kg in het vo rige melkprijsjaar niettemin een onvoldoende bij drage betekent tot eén verbetering van de huidige onbevredigende inkomenspositie in de veehouderij sector. Gezien de netto-prijsstijging van de kostenfac toren, welke t.o.v. het melkprijsjaar november 1961-november 1962 heeft plaatsgevonden, kan slechts een gering deel van de 1,hogere prijs tot een netto-inkomens vermeerdering leiden. Het Landbouwschap handhaaft zijn mening, dat het landbouwprijsbeleid een zodanige rentabiliteit dient te bewerkstelligen dat de werkers in de landbouw een redelijke be loning voor hun arbeid kunnen ontvangen, de landbouwbedrijven financieel in .staat moeten zijn de noodzakelijke veranderingen in hun bedrijfsvoering te kunnen aanbrengen o.m. ter versterking van de concurrentieposi tie in de E. E. G. In het licht van genoemde doelstellingen had het Landbouwschap aan de Regering een richtprijs voorgesteld van 28,per 100 kg melk met 3,7 °/o vet. Het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap spreekt zijn ernstige teleurstelling erover uil dat de minister van Landbouw en Visserij dit voorstel niet heeft, overgenomen. OP donderdag 29 november a.s. wordt des v.m. 9.30 uur in de zaal Wöhler te Middelburg de oprichtingsvergadering gehouden van een fok- en controlevereniging voor Walcheren. Aan alle leden van de melkcontrole is een uitno diging met toelichting en ontwerp-reglementen toegezonden. Gaarne wekken wij de Walchcrse rundveefok kers op deze belangrijke vergadering bij te wonen. De vertrektijden van de bussen die op 16 novem« ber naar de IJsrevue gaan zijn als volgt: Hoek, Markt 6 uur n.m. Axel, „Centrum" 6 uur n.m. Zaamslag, Plein 6.10 uur n.m. Kloosterzande Gem.huis 6.20 uur n.m.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 23