De Landbouw in het jaar 2000 HET is een warme augustusdag, 't Is al een hele tijd droog geweest, de zon schijnt fel en doet de lucht aan de horizon trillen. Terwijl ik enkele gerstekorrels in het ap paraatje steek, dat ik bij me heb om het vochtgehalte nog even te bepalen, sta ik te peinzen over de tijd van nu. Ik heb de leiding over dit bedrijf van ruim 100 ha, voor de werkzaamheden ben ik alleen. Maar dat idee verontrust me niet, ik doe het al tientallen jaren zo. De gemiddelde grootte van de landbouwbedrijven is ongeveer 100 ha, de tuinbouw niet meegerekend. Iedere agrariër is volkomen op zichzelf aangewezen, toch heb ik het erg gemakkelijk, vooral nu er definitief een einde gekomen is aan de suikerbietenteelt. De Europese regering heeft nu de produktie van de benodigde suiker voor onze staat in handen. Ik herinner me dat de kranten vertellen hoe het precies nu gaat. Met kunstmatig bladgroen in water waar kooldioxyde in wordt geperst en dan weer blootgesteld wordt aan straling met een golfleng te die gelijk is aan een gedeelte van het zonlicht. Deze labo ratorium-methode gebeurt nu in het groot in de fabriek en levert zo de begeerde bietsuiker op, maar eigenlijk heb ik de finesses ervan niet begrepen. Enkele details van dit pro cédé waren al in mijn jeugd uitgevoerd maar het was toen niet lonend in de fabriek bietsuiker te fabriceren zonder tussenkomst van de levende beta zelf, totdat ongeveer een jaar of tien*terug een Fransman, ik ben zijn naam vergeten, die glorieuze ontdekking deed. Om zich een idee te vormen van de moeiiyk- heid om te voorspellen hoe de landbouw met alles er in 't jaar 2000 aan vast zal zyn is 'fc het beste zich te realiseren wat iemand dacht van de landbouw in 1960, terwijl die vraag in 1920 gesteld werd. Echter is nu de prognose voor 2000 nog veel moeilyker omdat de ont wikkeling zich in een dermate hoog tempo heeft versneld dat het verdere verloop nau welijks is te gissen. Men zou de versnelling van de technische-sociaal-eConomische ver andering in de agrarische sektor kunnen vergelijken, met iemand die in een zeer snel straalvliegtuig zit en bij de vlucht zo in de kussens wordt gedrukt dat hij geen kans heeft om rond zich te zien. Laten we ons indenken dat het reeds het jaar 2000 is en dat ik hierover vertel. De tarweteelt is grondig gewijzigd. De percelen met wintertarwe blijven nu vreemd genoeg drie, vier soms vijf jaar liggen, terwijl er toch maar één keer is gezaaid. De Russen hebben baanbrekend werk verricht door op geheimzinnige wijze tarwe met kweek te kruisen (ze bohoren immers beide tot het geslacht Triticum) op zodanige manier dat de eigenschap van kweek om na iedere wintertijd of na afmaaien weer uit te lopen en nieuwe plan ten te vormen, daarmede de grote produktie van het Russische tarweras Vostoc, een voetziekte re sistent en hoogproduktief wintervast tarweras in Europa te brengen. A ja, er is nu voedsel genoeg op onze aarde voor iedereen ondanks de geweldige bevolkings explosies van de laatste 50 jaar. Dorre woestijn gebieden op aarde zijn herschapen in vruchtbare vlakten. Nadat practisch alle rivieren in waterbe- hoeftige streken afgedamd zijn voor bevloeiing en oorspronkelijk ook voor electriciteit. Na die tijd groeit in de pampa's van Argentinië en Brazilië en de droge staten van het verre oosten van de U.S.A. hot gras hoger dan ooit en grazen hier nu 's we relds grootste kudden vee. De Russen hebben Cen traal Azië grondig gewijzigd, bergruggen door atoomexplosies doen verdwijnen en rivierlopen doen wijzigen. Men zegt dat zuidelijk Siberië nu één groene vlakte is. Zelfs de ontzagwekkende grote Gobi-woestijn in Oost-Azië (Mongolië) en droge gebieden van West-China hebben de Chine zen door afdammingen van de Gele rivier herscha pen in vruchtbare rijstvelden. Ik herinner me nog dat een dertig of veertig jaar terug de kranten schreven van mensen die plotseling enorm fortuin maakten in Westelijk Amerika met het bespuiten van regenwolken met zilverjodide door middel van vliegtuigen. Er zijn dan wel regenwolken maar ze laten hun water niet los, dat gebeurt immers alleen wanneer de wolken van een warm naar betrekke lijk kouder gebied trekken, ook een gebergte kan de oorzaak zijn dat het gaat regenen. De westen wind van de Stille Oceaan bracht vochtige lucht boven land maar daar wras het veel warmer (in de zomer) in tegenstelling tot Europa (zeewater warmer, Golfstroom). Tegenwoordig wordt „kunst regen" toegepast waar geen bevloeiing mogelijk is en toch wolken aanwezig zijn. MAAR vrijwel de grootste revolutie op motor- gebied sinds mijn jeugd is ongetwijfeld de ontwikkeling van de practisch geluidloze brand stofcelmotor (motor met een hoog rendement) ge weest; de dieselmotor die in mijn jeugdjaren zijn lawaaierig hoogtepunt heeft gehad, bezorgde iedere bestuurder een geestelijke vermoeidheid door zijn lawaai; bovendien was het rendement niet zo hoog maar daarentegen de slijtage wel. Toen ik mijn eerste tweeschaarsrobotploeg kreeg was die factor ..vermoeid door lawaai" niet belangrijk meer, al thans niet voor het ploegen. De celmotor was toen al algemeen geworden. In de vroege zestiger jaren begon Allis Chalmers, in Engeland het eerst met de celmotor bij tractoren toe te passen. De motor bestaat uit een groot soort accu die zolang stroom afgeeft, zolang er Propaangas en zuurstof in de accu worden gebracht. Zonder vuur komt ellectri- sphe stroom vrij, waardoor de elektromotor wordt aangedreven, die zodoende het hart van de tractor is. Alle motoren op mijn werktuigen en trekkers zijn van dit type. De eerste tijd deed de practische geluidloosheid van de motor me onwerkelijk aan. Dat herinner ik me nog goed. De robotploegen be spaarden veel manuren, een Nederlander van de eilanden heeft deze uitvindingsprimeur gehad. Ja, waar is eigenlijk de tijd gebleven dat een tractor uur duurder was dan een man-uur! Het kost nu b.v. 2 V» maal zoveel als een tractor uur. Tot voor 3 jaar terug moest ik nogal eens op het land gaan kijken of de robotploeg zijn werk nog goed deed. Dat is nu niet meer nodig. Deze herfst wordt het drie jaar dat ik de ploeg via een televisie-systeem in de gaten kan houden. Ik heb de vrij kostbare installatie in een apart vertrekje, grenzen# aan dé' .woonkamer laten plaatsen. Een trilling vrije- en stevige televisiecamera geplaatst boven op de motor kan zich gemakkelijk, op radio grafisch commando van mij thuis, in alle richtin gen draaien en zich in het werk stellen en direct de beelden doorgeven op mijn beeldscherm waar ik dan vooral in de eerste tijd nieuwsgierig de ge beurtenissen daar op die verre kavel volgde. De grap van het dag en nacht laten doorrijden was er snel af, vooral na ongewenste gebeurtenissen zoals die bij mijn buurman. In de nacht had de robotploeg zich door nog on opgehelderde omstandigheden (de robotploeg had moeten stilvallen) door een afrastering rond een weidekavel geboord en daar in het duistere van de nacht ongeveer 1 Va ha weiland omgeploegdAlle landbouwbedrijven zijn nu langzaamaan eenzijdig georiënteerd geworden. Grote aantallen koeien vindt men op de geperfectioneerde bedrijven, zo tussen de 100 en 200 melkkoeien. Twee mensen kunnen het werk gemakkelijk aan. De machinaal gemolken melk komt via de pijplei dingen in een gekoelde verzameltank. Tankauto's slurpen de melk op en brengen ze naar de fabriek. Het voer in de stalperioden bestaat uit krachtvoer maar voornamelijk uit ingekuild gras en gehak- selde mais. UROEGER gedijde de hybride mais in onze stre- ken niet zo goed, te koud, te nat en te winde rig. Nu beschikken we over een aangepaste zoge naamde Polyhybride mais die een onovertroffen kg-opbrengst per ha geeft en tevens ook de mees- (zie verder volgende pagina.) Tekening ontleend aan de Agro-Chemie Koerier Arnhem.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 18