Harde werker verklungelen JJEN toekomstige boer, die als leerling-mon teur in een garage werkt. Merkwaardige omstandigheid. Maar de zestienjarige TONNY DE RUIJTER heeft het gerealiseerd. Tonny hij woont, en werkt ook, op het gemengde be drijf yan zijn grootvader in Terneuzen is, na het onderwijs aan de lagere landbouwschool te hebben gevolgd, in de garage gaan werken. Hij is van mening dat de moderne boer verstand moet hebben van motoren. Hij leert dat nu dus in de praktijk en haalt de theorie uit de boelten. Zijn baas geeft hem bovendien een dag in de week vlij om een fruitteeltcursus te kunnen volgen. Tonny heeft het niet gemakkelijk, of schoon hij dat niet laat merken als hij me wat verlegen te woord staat in het kantoortje van „de zaak". Dan zie ik hoe ik mijn spel moet verbeteren. Tonny leest veel tijdschriften en vakbladen. Boeken? Een voorliefde voor Dokter Vlimmen. Hij doet niet aan sport. Trouwens, daar heeft de zestienjarige boer-automontour nauwelijks tijd voor. Of hij er van is overtuigd zijn tijd goed t* gebruiken? Zijn antwoord luidt: Ik werk hard voor mijn baas en voor de P. J. G. Kletsen en klungelen is er niet bij, ik kom altijd tijd tekort... HUIB GOUDRIAAN. '$Êm. r Voordat hij 's morgens om acht uur begint in de garage, moet hij eerst het vee voederen en melken. Zijn vrije tijd besteedt hij voor een groot deel aan de P. J. G. Dit in zijn hoedanig heid van secretaris van de afdelingen Hoek en Terneuzen. Hij klaagt dat de leden weinig be langstelling tonen voor de bijeenkomsten en de Z. V. U.-voorstellingen die tegen gereduceerde prijzen kunnen worden bijgewoond. Dat zou an ders moeten. Ik vind dat je niet altijd op de boerderij kan zitten, je moet ook ontspanning hebben. In zijn overall op het bureau zittend de enige stoel was voor mij vertelt hij veel tijd te besteden aan toneelspelen en voordragen in P. J. G.-verband. Ik leer veel van de toneelstuk-* ken die via de televisie worden uitgezonden. nooit verder komen als we onze gedachten niet gotni uit kunnen drukken; dat zet aan tot den ken. Je moet zuinig zijn met tijd, een mens draagt er verantwoordelijkheid voor. Wat Piet dan doet met zijn tijd? In de eerste plaats hard werken en in zijn vrije tijd: Mijn hobby is muziek. Hij speelt piano en accordeon en iedere avond stu deert hij minstens een uur. Wat voor soort mu ziek? Klassiek zowel als modern. Hij noemt Gershwin naast Mozart, maar maakt een uit zondering: Géén Bach. Hij leest vrij veel, maar geen literatuur, uitgezonderd Godfried Bomans. Met een hoofdknik: Met hem kan ik bijzonder goed opschieten, hij is lekker ironisch. Piet Leenhouts heeft naast allerlei verstrooiings literatuur een voorkeur voor oorlogsromans en geschiedkundige werken die de Tweede Wereld oorlog behandelen. Neen, geen sport. Hij heeft wel gevoetbald. En voordat zijn ouders een televisietoestel aan schaften, ging hij dikwijls naar de bioscoop. Nu niet meer, de televisie verving deze vorm van vrijetijdsbesteding. Piet's bruine ogen lichten op als hij zegt vooral veel naar het nieuws te kijken. Ik vind dat belangrijk, je moet zorgen dat je „bijblijft". I Daarom besteed ik 's avonds ook veel tijd aan I het lezen van kranten. Dat zou iedereen moeten doen. Neem, om een voorbeeld te geven, de kwestie Cuba. Daar hing op een bepaald ogen blik onze toekomst van af 1 JINEKE VAN BOVEN (24) zegt het met nadruk: Je moet je tijd heel bewust be steden. Er zijn van die men sen die zo maar een heel weekend verklungelen. Ik kan me dat niet voorstellen. Je moet je natuurlijk niet af beulen zodat je er een hart kwaal van over houdt, maar dit vind ik toch wel erg stom. Vergoeilijkend voegt ze er echter aan toe: misschien ben ik ook wel erg actief Het beroep van Tineke is maatschappelijk werkster. Omdat ze in Goes woont en haar werkkring in Vlissingen is, maakt ze vrij lange dagen. Om half zeven moet ze opstaan en 's avonds om half zeven is ze weer thuis. Het is reuze prettig werk, als je het serieus en eerlijk doet. Je ontmoet veel mensen en het leeft. Ja, wat ik met mijn vrije tijd doe? Lakoniek komt het antwoord: Het is vreselijk, maar ik heb eigenlijk geen tijd, vrije tijd bedoel ik. Die weini ge vrije tijd die ik heb besteed ik aan borduren, lezen en vergaderen. (Ze is hoofdbestuurslid van de P. J. G.) Verder kijk ik naar de televisie als er iets goeds is, en soms ga ik naar een concert of toneelvoorstelling van de Z. V. U. Na tuurlijk zal ik ook wel eens kletsen. En dan: Laat ik even koffie zetten. Komt terug en zegt haar blauwe ogen boven een donkerblauwe jumper en sjaaltje met blauwe en witte noppen nemen me steeds onderzoekend op Ik lees eigenlijk alles. Behalve de moderne schrijvers, daar hou ik niet van. Neem nou eens De Avon den van Van het Reve. Daar word ik misselijk van, ik begrijp niet dat er mensen zijn die zó leven, zo losgeslagen. En Het Stenen Bruidsbed van Harry Mulisch snap ik niet. Dat zal overi gens wel vreselijk stom zijn. Ze leest liever Selma Lagerlöf, Piet Bakker, Pearl Buck, om er enkele te noemen. Ja, de Russische schrijvers, die vind ik enig. Tsjechof en Tolstoi. Tineke houdt van goede muziek: Chopin, Mozart. Op het ogenblik besteedt ze heel veel tijd aan de cursus maatschappelijk werkster. Dan tennist ze nog en heeft ze een voorliefde voor Deens borduren. Ze schenkt koffie in en zegt: Zodoen de blijft er niet veel tijd over. Daarom: Je moet je tijd bewust besteden, het is zo gauw om, hé?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 17