(Toekomst) spelde-prikken H'AAROM deze speciale editie van het „Zeeuws Landbouwblad"; waarom dit jongeren num mer? Waarom deze acht pagina's P. J. G. N.-tekst annex zeer uitgebreide „Boeren jeugd" Is het omdat de P. J. G. N. binnenkort haar derde lustrum gaat vieren en omdat ook dit jaar niet met de „extra-jongeren nummer-traditie" van de L. '1. G. (dank zij de Z. L. M.) gebroken mag wor den? Of is hei:, omdat U jongeren hierom gevraagd hebt, dit gewild hebt, dit geëist hebt....? Kiest U nog niet tussen deze mogelijke oorzaken, voordat U zich gerealiseerd heeft, dat er ook nog een derde, minder voor de hand liggende, maar wel meest waarschijnlijk oorzaak kan zijn; namelijk het feit dat een (kleine) groep uitvoerende figuren uit Z. L. M. en L. J. G. beseft beeft, dat -een artikelen reeks, zoals hier op vorige en volgende pagina's afgedrukt staat, een grote stimulerende, vormende en geest verrijkende waarde en werking kan heb ben voor plattelandsjongeren. Met opzet schrijf ik „kan hebben", want dat „kunnen" hangt nu net helemaal van U af U zult namelijk hiertoe dit nummer moeten lezen; maar ook beoordelen door te toetsen en te schiften, terwijl het „ter harte nemen" zeker niet wil of onbewust vergeten mag worden. Van U hangt het dus af of deze woordenzee ^an z'n doel gaaf beantwoorden! Wellicht voelt U zich door bovenstaande in Uw eigenwaarde aange tast. Misschien zegt U: We willen niet op initia tief van een kleine groep (bestuur) gevormd, ge stimuleerd en geestverrijkt worden, als we daartoe zélf niet eerst de wens te kennen gegeven hebben. Indien dat het geval is, dan hebt U Uw eerste speldeprik al te pakken. Een speideprik, die pijn doet en waarop een reactie volgt. Jammer alleen «lat die reactie meestal zo kort duurt en weer ver geten wordt. Daarom hebt U (lees: hebben wij) hoogstwaarschijnlijk een serie prikken nodw zo als de arts een serie injecties geeft ter bestrijding van een kwaal. Hier volgen enige dosis ter be strijding van de L. J. G.-toekomst-kwaal Waarom komt er niets terecht van onze alge meenheid? Waarom weteh wij het verschil tus sen algemeen en neutraal niet? Waarom doen wij even hard ons best om bij een zuil te horen als de mensen en organisaties die wij er van beschuldigen; terwijl deze laatsten nog liet voordeel hebben, dat ze zich er niet op voor laten staan „algemeen" te zijn? Hoe durven wij ons op de borst slaan voor onze jeugdige vooruitstrevendheid als we star, dom- en blind aan een heleboel voorhistorische platte lands- en boeren denkwijzen vast blijven hon den; als we althans niet in staat zijn om voor wat betreft tradities en conservatisme het kaf van het koren te onderscheiden. Er zijn er be droevend weinig onder de 750 L. J. G.-leden die verantwoord een nieuw plan, idee of gedachte durven brengen en verdédigen in hun eigen omgeving en gemeenschap! Wanneer zal ons Ixitte egoïsme in het organi satie-leven eindelijk eens gaan veranderen in idealisme? Dit betreft zowel het persoonlijk egoïsme zoals bijvoorbeeld „stuurman aan de wal" kritiek op „bet bestuurslid willen zijn", louter en alleen omdat bet, status en aan zien (t.o.v. buurman, oom eir tante) verhoogt, als het verenigingsegoïsme, waarbij ik o.a. denk aan het oprichten van een juniorenafdeling (1016 jaar), niet ter verhoging van het alge meen vormings- en ontwikkelingspeil, maar in de eerste plaats ten behoeve van eigen leden werving! Wat willen we gaan doen om voorbereid en frank err vrij typisch hedendaagse problemen het hoofd te kunnen bieden? Denk hierbij niet alleen aan Pi. E. G. Sta ook stil bij harde feiten, zoals statistische cijfers die aantonen dat de ge middelde i.q. op het platteland aanmerkelijk lager ligt dan in de stad. Of zoals de aanwezig heid van een „3® generatie" bestaande uit jon geren de meeste Zeeuwse boerenmilieus van nn. Een „3° generatie" van verteerders en passie ven nu, welks grootouders toen de bouwers en de actieven waren. Er van overtuigd zijnde dat meerdere injecties met dezelfde spuit weieens averechts zouden kunnen werken, wil ik U tot slot nog deze raad t.o.v. de rest van dit jongerennunimcr geven: Blaas even uit en lees dan verder, ook tussen de regels (bijv. bij de artikelen van Cevaal en Van Vliet). Maar bovenal: Neem ter harte; zoek een of liefst meer schoenen uit die U passen Hl IB VAN DER MAAS. De eliché's op pag. 962 en 963 zijn ontleend aan „Geen Tijd" van H. J. A. Hofland, uitgegeven b\j Scheltema en Holkema N. V., Amsterdam.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 14