Jongerenorganisatie in Zeeland.... vroeger en nu IN 1939 ONTSTOND DE Z. J. L. VAN betekenis voor de toekomst van de Zeeuwse Landbouw, was de oprichting van een jonge renorganisatie der Z.L.M. onder de naam van Zeeuwse Jonge Landbouwers. In 1937 stond de op richting van deze organisatie de Z.L.M. voor ogen. Na vele voorbereidingen werd de eerste Z.J.L.- afdeling 10 juni 1939 te Axel opgericht. Zodra het eerste schaap over de brug was, verrezen de af delingen, in alle streken van Zeeland, als padde stoelen uit de grond. Een jeugdleider werd aan gesteld. <- De Z.J.L. beperkte haar werkterrein tot het hou den van inleidingen over economische en landbouw- technische vraagstukken, én organiseerde cursussen op vèïferlei gebied. Door onderlinge uitwisseling van afdelingen leerde men elkaar kennen en waarderen, men deed aan volkszang en muziek. Ook de meisjes gingen de noodzaak van verdere ontwikkeling inzien. Ook zij wilden niet achter blijven. Spoedig nam men het besluit, om naast de Z.J.L. een organisatie voor meisjes op te richten. Djgze kwamen uit onder de naam van Zeeuwse Plattelands Meisjes (de Z.P.M.). Ook zij beperkten hun werk niet alleen tot het houden van inleidingen, ook zij brachten afwisseling de programma's door het houden van wedstrijden handwerken, foto's maken en bloemen schikken, 'rij spoedig werden door Z.J.L. en Z.P.M. gezamen- jik ontspanningsavonden voor de donateurs georga niseerd. Jong en oud gingen de noodzaak inzien van ont wikkeling voor de jonge boer en boerin, zij wilden eensgezindheid en samenwerking in deze crisis- en oorlogja§aren, tegenover de verdeeldheid die toen in «is land ten opzichte van de agrarische sector peerste. Het waren mooie gedachten in jonge harten. Zeer zeker was het een teken van behoefte naar ontwikkeling, om in de toekomst met zijn tijd mee te Siunnen. Dat betekende „tijd voor toekomst". IN DE OORLOG VERSTERKING NAAR BINNEN HELAAS moest het Z.L.M.-jongerenwerk in 1942 naar buiten worden lamgelegd. Maar ondanks de verschrikkingen van de oorlog, ging het jongeren merk door, en werd zij naar binnen extra versterkt. De vergaderingen en studieclubs werden in de huis kamers der leden voortgezet. Lag het werkterrein Tjan de jongeren voorheen meer op het technische v;lak, tijdens de oorlog had men grote belangstelling gekregen voor culturele en economische vraagstuk ken. Technisch meende men voldoende geschoold te zijn, maar anderzijds miste men maatschappelijke veelzijdigheid. Men meende in de toekomst niet te kunnen volstaan met mechanisch zaaien en mecha nisch maaien. De opbouw van Nederland zou meer vragen dan dat. De naoorlogse jongere zou naast een goede bedrijfsvoering, een gefundeerd oordeel moe ten kunnen geven over maatschappelijke en politieke vraagstukken. Men leerde nationaal en internatio naal denken. Door de allesoverheersende gedachte, dat eens gezind aangepakt diende te worden, en de jongeren samen moesten proberen Nederland en Zeeland te herbouwen, werd de Landbouw Jongeren Gemeen schap Zeeland geboren. DE L. J. G. STEEKT VAN WAL NA eerst nog enkele maanden na de bevrijding onder de oorspronkelijke naam van „Z.J.L." en „Z.P.M." gewerkt te hebben, steekt de L.J.G. Zee land 7 april 1945 officieel van wal. De meisjes- afdelingen blijven de naam „Z.P.M." voeren, de jongemsafdelingen komen uit onder de naam van „L.J.G.". Provinciaal treedt men gezamenlijk naar buiten onder de naam van L.J.G. Zeeland. Het em bleem van de worstelende leeuw en de ploegende boer van de Z.J.L. en Z.P.M. blijft men voeren. Het insigne blijft van kracht, het Z.J.L.-lied wordt L.J.G.-lied. Statuten worden opgesteld. Vaststelling en doel van streven der L.J.G. Zeeland zijn altijd strijd punten gebleven, en het heeft lang geduurd voordat men het daarover eens was. Dit laatste is niet te verwonderen, omdat de L.J.G. trachtte zoveel mo gelijk jongeren onder haar vanen te verenigen. Door oprichting van de confessionele organisaties werd één en ander vrij spoedig bemoeilijkt. Op de eerste lidmaatschapskaart 1946 lezen wij: ,,©e Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland stelt zich ten doel op grondslag van het Evangelie van Jbzus Christus, de plattelandsjongeren te ont wikkelen op sociaal, economisch, vak-technisch en cultureel gebied". laat zich dienaangaande in het bijzonder leiden door: a. Eerbied voor 't leven in het algemeen en van de meitseujke persoonlijkheid in het bijzonder. b. Geestelijke vrijheid. Dienst aan de gemeenschap van het platteland. 4. Sociale gerechtigheid. De P. J. G. N. viert haar derde lustrum. Zij hoopt dat op zeer hoog niveau in 1963 te vieren. Het begin van deze herden king is de uitgave van dit speciale jongeren nummer. De P. J. G. N. viert een jubileum, en in verband daarmede is mij gevraagd enkele woor den te wy'den aan de jongerenorganisatie in Zeeland. De heroprichting van andere jongerenorganisa ties, en het niet bereiken van het ideaal om alle landbouwjongeren in één organisatie te verenigen, ongeacht milieu, religieuze en politieke overtuiging, bracht een periode van inzinking met zich mee. Het ledenaantal was vrij spoedig van 1200 tot 800 terug gelopen. Men kwam in een depressie, met als ge volg dat de L.J.G. Zeeland met ingang van 1 augus tus 1950 zich wendde tot de Z.L.M., om in een nieuwe koers hetzelfde doel na te streven. Dat hier bij verschillende historische misverstanden moesten worden opgeruimd zal een ieder wel duidelijk zijn. De L.J.G. Zeeland heeft reeds vele „ups and downs" gekend. Kwam het door haar zelfstandig heid, omdat zij zich niet meer wilde laten leiden? Een kenmerkend verschil met de jeugd van voor de oorlog was wel, dat de vooroorlogse jongeren geleid wilden worden, de naoorlogse beslist niet. De L.J.G. heeft enkele crisissen doorgemaakt, waarvan de meeste bestuursleden de draagwijdte niet beseften. Het was veelal een crisis van gebrek aan interesse en verantwoordelijkheidsgevoel. De jongeren van vandaag hebben de oorlog niet bewust meegemaakt. Waarom zou je jezelf inspannen voor idealen, als men het materieel zo goed heeft? Bestuursmutaties zijn daarom een teken aan de wand. Het provinciaal voorzitterschap blijft een slepend probleem, alsmede het bezetten van provinciale bestuurszetels. Met be reidverklaringen van één jaar sleept het vraagstuk zich van jaar tot jaar voort. Een provinciale func tionaris moet hiervan zoveel mogelijk trachten op te vangen. Maar ook deze staat veelal voor een on mogelijke taak, wegens gebrek aan medewerking van een goed bestuursapparaat. Het L.J.G.-werk heeft nog niet voldoende vaste vorm gevonden en mist de stijl en traditie zoals andere jongerenorganisaties die hebben. Jongeren en ouderen zullen samen een oplossing moeten zoeken. In de U.S.A. loopt het werk. van de 4H clubs met de county agent als jeugdleider uitstekend. Mo gelijk moeten ook wij die richting uit. De jongeren beneden de 16 jaar moeten afzonderlijk worden ge organiseerd. De jeugdleider kan daarmede een nieuw programma opstellen. Als men in enkele streken met een flinke kern kan starten, zal, indien de betreffen de jeugdleider voldoende capaciteiten heeft, dit werk vast zijn vruchten afwerpen. Bij deze groep zal het werk van de jeugdleider moeten uitgaan en niet van de jeugd. Diezelfde functionaris kan bij de oudere groepen optreden als medewerker en advi seur, wat vooral goed zal zijn, als de eerste jongeren bij de oudere groepen aansluiten. VAN LANDBOUW- NAAR PLATTELANDS JONGEREN DE L.J.G. Zeeland is thans geworden de Platte lands Jongeren Gemeenschap Zeeland. Ener zijds omdat de landelijke overkoepelende organisatie de naam P.J.G. Nederland voert, anderzijds omdat de afvloeiing van agrarische jongeren naar de stad steeds groter wordt. De landbouwende bevolking neemt af, en in de recreatiegebieden van Zeeland neemt de verstedelijking van het platteland toe. Door één en ander wordt de agrarische bevolking steeds kleiner. Vandaar dat wij meer dan ooit be hoefte hebben aan samenwerking met jongeren uit andere bevolkingsgroepen. Men moet naar elkaar toegroeien en gezamenlijk de taak, positie en be langrijkheid van welke bedrijfstak ook, ten opzichte van de nationale welvaart, onder de loep nemen. Hoe is onze positie ten opzichte van de E.E.G. in de toekomst. Deze en soortgelijke vragen zijn urgent voor alle jongeren uit welke bedrijfstak ook. Daarom om streeft de P.J.G. Zeeland er thans naar, om alle jongeren van het platteland op te nemen in haar gelederen. Door het binnenhalen van vogels van allerlei pluimage, zullen de programma's grondig moeten worden aangepast. EN NU TIJD VOOR TOEKOMST DE tijd waarin we op 't ogenblik leven, stemt tot ernstig nadenken. De toestanden welke voor 1940 heersten, waren voor de agrarische sector verre van rooskleurig. Een crisis als in de dertiger jaren, zal naar we hopen niet meer terugkeren. Maar on danks dat zullen wij waakzaam moeten zijn. Wij zullen ons, zoals de vooroorlogse jongeren dat deden, moet blijven bezinnen op de taak van morgen die ons wacht. Het is ons aller taak de bestaansmoge lijkheden op te bouwen, voor de na ons komende generatie. De toekomst vraagt van ons beginselvaste en karaktervolle mensen met energieke kracht Uw lidmaatschap van de P.J.G. Zeeland moet u zien als een voorbereiding voor het innemen van een plaats in de maatschappij van morgen. Beseft daarbij, dat ge al uw technische, mechanische en economische inspanning moet laten beheersen door geestelijke krachten.-Zonder een goede geestelijke achtergrond wordt ge omgekeerd beheerst, door het materialisme. En een zuiver materialistische levenshouding is een degradatie voor de mens en een ontkenning van alles wat werkelijke waarde heeft in deze wereld en bijdraagt tot geluk. Terwijl ik dit schrijf drijven donkere buien voorbij. Het is donker in huis, doch niet alleen daar, maar de gehele wereld is omhuld met donkerheid. Denk aan de muur in Berlijn. In de internationale politiek werd rondom Cuba het stormsein gehesen. Deze bijzonder kritieke situatie deed ons denken aan de dagen voor mei 1940, toen je elke dag de oorlog voelde naderen. Het is daarom dat ik u, leden van de P.J.G., aanspoor, tijd vrij te maken voor de toe komst. Durft de problemen van deze tijd onder de loep te nemen. Voert geen struisvogelpolitiek, want dat is levensgevaarlijk. De grondslagen waarop de L.J.G. zijn funda menten bouwde, zijn ook in de P.J.G. Zeeland van kracht. Bouwt op die grondslagen verder, want onze beginselen en ons einddoel zijn één. Js. CE VA AL.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11