BROUWGERSTMARKT Marktberichten 901 KORTE WENKEN ZELFVOEDERING BTJ MELKVEE IN ENGELAND VRIJDAG 2 6 OKTOBER 1962 BKOUWGERSTNIEUWS n De afgelopen week was de stemming op de brouw gerstmarkt nog zeer kalm. Zaken werden er niet ge rapporteerd. Aan het begin van deze week trad even wel een lichte verbetering op, als gevolg van een betere stemming van voergerst waarvoor meer be langstelling kwam en daardoor iets in prijs kon aan trekken. De binnenkort verwachte mogelijkheid van fixatie van de invoerheffing binnen de gemeenschap alsmede de huidige politieke toestand zorgden even eens voor deze verbetering, hetgeen echter nog niet tot concrete zaken leed. Evenwel komen er meer aanvragen om offertes uit Duitsland speciaal voor levering januarimaart. Hetgeen toch de verwach ting bevestigt, dat dit land in de toekomst tot invoer van brouwgerst zal overgaan. Ook het aanbod van Duitse brouwgerst neemt af en trekken de prijzen voor latere levering aan, zodat men ook daar meer vertrouwen gaat krijgen. Men verwacht, niet dat de export van brouwgerst op korte termijn zal plaats vinden, daar vooral in Duitsland de opslagruimte erg klein is exi nu ook nog de lage waterstand van de Rijn, waardoor de scheepsvracht enorm gestegen is, de kooplust ongunstig beïnvloed. Een gelukkig ver schijnsel is het dat de houders van brouwgerst de verdere ontwikkeling rustig en met vertrouwen af wachten. BULLETIN VAN GROENTE- EN FRUITMARKT. t> 5 Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland deelt over het verloop op de groente- en fruitmarkt in de periode van 17 tot 23 oktober 1962 o.a. het volgende mede: De opleving in de prijzen voor tomaten aan het einde van de vorige week is kennelijk wat geforceerd verlopen. Reeds bij de aanvang van deze periode konden zij zich niet handhaven en begonnen zij te dalen. Deze teruggang was nogal van betekenis en bedroeg per kistje van 6 kg 75 cent tot meer dan een gulden. Vorige week donderdag ging er opnieuw iets van de prijzen af. De dag daarna evenwel luidde een herstel in. Dit verliep weliswaar langzaam, maai de lijn omhoog was tenminste weer aanwezig. Ten opzichte van de vorige week is de aanvoer van bloemkool met 10 gedaald. Ook de prijzen zijn iets teruggelopen, wat hoofdzakelijk toe te schrijven is aan de kleinere vraag van West-Duitsland. De vraag van het binnenland bleef vrij goed, texwijl aanvul lende belangstelling bestond van Italië. In Groote broek noteerde men dinsdag: tussen soort (6 stuks per..bak) ƒ0,29—ƒ0,40, (8 stuks per bak) ƒ0,16— 0,28; zelf dekker (6 stuks per bak) 0,210,26, (8 stuks per bak) 0,120,18. Alles per stuk. In deze week is de aanvoer van spruiten aanzien lijk gestegen en wel ten opzichte van de vorige week met meer dan 50%. Vergeleken met vorig jaar was de aanvoer zelfs 75 groter. De prijzen zijn tot en met zaterdag regelmatig gedaald. Deze daling was vrij aanzienlijk en bedroeg per kg ongeveer 30 cent. Maandag herstelden de prijzen zich iets en ook dins dag bleek de markt wat vaster. De afzet van spruiten was gericht op de binnenlandse markt en West-Duits land, welke laatste afnemer tweemaal zoveel als vo rig jaar kocht, hetgeen een respectabel deel uit de aanvoer omvatte. In Barendrecht werden dinsdag deze prijzen gemaakt: Al ƒ0,460,52; BI ƒ0,44ƒ0,50; beide per kg. De prijzen voor witlof lieten aanvankelijk een stij ging zien maar gingen daarna toch ook naar beneden. Zoals bij spruiten trad na zondag enig herstel in. In Rotterdam (ZHE) werd dinsdag betaald: A2 ƒ0,75 0,86; B 2 ƒ0,59—ƒ0,71; alles per kg. De aanvoer kreeg iets meer betekenis, maar was daarbij weinig groter dan vorig jaar. De aanvoer van appelen aan de veilingen is deze week opnieuw teruggelopen, al was de teruggang niet groot; ongeveer 5 Toch blijkt hier uit, dat ook deze week de afbrokkelende prijzen voor de te lers aanleiding zijn geweest om veel appelen niet meer aan de veiling te brengen, maar ze in de hoop óp betere afzetomstandigheden voorlopig in opslag te geven. Deze week werd het sortiment aangevuld met Goudreinette en Jonathan, die beide twee weken later verschenen dan vorig jaar. Het perenaanbod is deze week verminderd. Ten op zichte van de vorige week was de aanvoer zelfs 40 kleiner. Dit lijkt wat veel, maar wanneer men be denkt, dat er in de week voorafgaande aan deze week grote hoeveelheden valperen werden aange voerd en die in mindering brengt op de normale aanvoer, dan is de aanbodsteruggang veel minder opvallend. De afzet verliep vrij rustig. Van de be langrijkste soorten noemen we Conference, die iets in prijs aantrok en de Légïpont, die wat in prijs daalde. RUWVOEDERS Weidehooi ƒ130140; Luzernehooi tot ƒ150; Graszaadhooi veldbeemd 6570; Roodzwenk 50 —ƒ55; Tarwestro ƒ47,50—ƒ50; Zomergerstestro ƒ57,50—ƒ60; Erwtenstro ƒ100—ƒ110. VLASMARKT Ongerepeld vlas goede kwaliteit 16—26 et? Gere peld vlas voorjaarslevering 2229 ct; Zaailijnzaad beurscontracten tot 65; Voorgeplombeerd zaailijn zaad naar kwaliteit tot £-53, 7V7A een mooie zonnige periode komt er meestal ■f ook weer een tijd van regen. Het is dan meest al bijzonder moeilijk om het bietenblad van het land te halen. Het vraagt extra inspanning en bij het transport van het blad wordt het land dikwijls erg kapot gereden. Hebt u zelf geen vee, verkoop het bietenblad dan alleen voor een flinke prijs. Ver geet niet dat bietenblad ook bemestingswaarde heeft en een belangrijk aandeel kan leveren aan de organische stof voorziening van uw grond. Vol gens onderzoekingen bevat één ha bietenkoppen en -blad ongeveer 40 kg N, 36 kg P»Or> en 150 kg K2O. Globaal kan dit gesteld worden op een waarde van f 100,per ha. Door het weghalen van de koppen wordt dit ongeveer 1/o minder. L-IOEWEL de snijmais dit jaar zeer laat is mag dit niet leiden tot te vroeg oogsten van het gewas. Als regel wordt te vroeg gekuild met gevolg, dat het vee de mais slecht opneemt. Wacht tot de korrel hard begint te worden. Inkuilen bij droog weer is het beste, maak een langwerpige broodkuil niet breder dan 3 a 4 meter en dek deze af met 80 cm grond. p R mag nog wel een keer op gewezen worden, dat ook trekkers en bietenwagens bij duister nis voorzien moeten zijn van een goede verlichting. Ontsteek bij mist groot licht en let erop, dat de achterverlichting in orde is en duidelijk gezien kan worden. Een slechte verlichting wordt door het snelverkeer gemakkelijk te laat opgemerkt wat zeer noodlottige gevolgen kan hebben. AT IET alleen de graanoogst was dit jaar erg laat, ook de bieten zijn in ontwikkeling achter. Be gin daarom niet met het oogsten van uw voeder bieten vóór 1 november. De opbrengst wordt dan nog heel wat groter en bovendien krijgt u heel wat minder rotte bieten wanneer deze voldoende rijp zijn. Laat gerooide voederbieten bij vriezend weer niet op het veld liggen. DZJ al uw zorgen om de oogst tijdig te bergen -L' kunt u wellicht vergeten, dat het bietencysten- aaltje nog steeds in uw grond zit. Het is nu weer de tijd om grondmonsters te laten steken voor onder zoek op het voorkomen van het bietenaaltje. Neem geen risico, maar laat van die percelen waarop u bieten wilt zaaien een monster nemen. AA RD APPELMARKT Bintje 45 opw. exportsortering, franko Rotterdam tot 15,50. Bintje 35/45 exportsortering, franko Rot terdam tot 12,50. Bintje 35 opw. binnenl. sortering, autovrij binnenland van 10,50—12. DIJ het voeren kan een maximale arbeidsbe- u sparing worden verkregen indien het vee ook in de stalperiode zelf naar het voer toekomt. Om dat er echter in Nederland nog weinig ervaring is opgedaan met zelfvoedering bij melkvee, heeft een team veevoedings- en inkuildeskundigen een stu diereis naar Engeland gemaakt*). Het bezoek gold veelal grote.gemengde bedrijven (150-400 ha) met enkele tientallen tot meer dan 100 stuks melk- of mestvee; in Engeland komt dit soort bedrijven veelvuldig voor. Voordelen van zelfvoedering zijn verder dat ver velende en zware arbeid komt te vervallen. Boven dien beperken de meeste bedrijven bij dat systeem het hooi in het rantsoen en richten zich meer op de winning van kuilvoer, zodat de winning van wintervoer eenvoudiger wordt. Onafscheidelijk verbonden aan het zelfvoede- ringssysteem met sleufsilo is de loopstal, een com binatie dié in Engeland veel voorkomt en nog steeds toeneemt dit wordt mede bevorderd door een aantrekkelijke subsidiepolitiek (voorbeeld: op een nieuwe loopstal sleufsilo van 36.000 werd een subsidie gegeven van 10.000). In Engeland zijn de loopstallen minder open dan bij ons en vaak samen met de sleufsilo ondergebracht onder een „Ducht barn", een open veldschuur van ge standaardiseerde maten. De oppervlakte boven de kuil wordt weer benut door er stro op te pakken, soms ook door er vee op te laten lopen („bed and breakfasf-systeem De sleufsilo moet stevige wanden (in Engeland vaak spoorbielsen) en een verharde bodem heb ben; een dak erboven is zeer gewenst. De opti male hoogte van de kuil is 1,80 m. De breedte van de sleuf silo hangt af van het aantal stuks vee; hebben de dieren dag en nacht toegang, dan rekent men op 15-30 cm per dier. In het algemeen is bij silo's, niet onthoornd vee, kleinere koppels en bij beperkte tijdsduur van zelfvoedering een grotere eetbreedte per koe nodig. Een goed criterium voor de beoordeling van zelfvoedering is een regelmatig vreetvlakbij kuil van matige tot slechte kwaliteit „selecteert" het vee sterk in het voer met als gevolg een onregel matig vreetvlak en grote morsverliezen. Zelfvoe dering eist nog meer dan anders een kuil van homogene en liefst goede kwaliteit. Per dier wordt zo'n 40-45 kg; per dag opgenomen. Voederverliezen tot 5 a 10 door morsen zijn moeilijk te ver mijden; hoe losser de kuil hoe meer verlies. Het droge-stofgehalte van het kuilvoer moet bij voor keur niet hoger zijn dan 25 a 30 Op de meeste Engelse zelfvoederingsbedrijven werd naast het kuilvoer nog circa 1 of 2 kg hooi bijgevoerd. De N. V. Gebr. Van den Akker Agenturen, tel. 010-13.46.55, bericht ons over de brouwgerstmarkt het vol gende De politieke onrust heeft ook de voergerstmarkt in opschudding gebracht. Verkopers toonden zich terug houdend, terwijl van kopers' zijde wat meer belangstelling getoond werd. Voor brouwgerst ontstond enige interesse in België. Wat Duitsland betreft, maken de slechte waterstanden op de Rijn ons de zaken nog steeds praktisch onmogelijk. In de afgelopen periode konden de prijzen enigszins aantrekken, aangezien er geen aanbod meer was van partijen, die spoedig geruimd moesten worden. Er blijkt gelukkig geen tekort aan opslagruimte meer te bestaan, zodat een dringende noodzaak tot verkopen niet meer aanwezig is. De opgeslagen partijen zijn over het algemeen eigendom van de telers, die tegen de huidige prijzen weinig of geen interesse tot verkopen tonen. Inderdaad lijkt het uitgesloten, dat de brouwgerstprijzen dit seizoen nog veel verder zullen zakken, terwijl enige prijsstijging niet tot de onmogelijkheden behoort. Tegen de hogere noteringen werden echter slechts weinig zaken afgesloten. Het verdere verloop zal zeker door de politieke situatie beïnvloed worden. Invoerheffing België t.o.v. Frankrijk Hollaiul Derd»* landen deze week Bfrs. 19 9 150 vorige Week Bfrs. 15 9 145 Invoerheffing Duitsland deze week DM 111,83 106,47 213,80 Vorige week DM 108,23 106,47 211 Noteringen A.N.P. 22/10/'62. „Balder" brouwgerst: kiemkracht 95 vocht 17 doorval 5 November levering 29 nom; November afname ƒ29,50 nom, boordvrij. „Balder" brouwgerst: kiemkracht 95%, vocht 16,5%, doorval 1%: novem ber 30,50 nom, boordvrij. De afgelopen week was de stemming op de brouwgerstmarkt nog zeer kalm. Zaken werden er niet ge rapporteerd. Aan het begin van deze week trad evenwel een lichte verbetering op, als gevolg van een betere stemming van voergerst waarvoor meer belangstelling kwam en daardoor iets in prijs kon aantrek ken. De binnenkort verwachte mogelijkheid van fixatie van de invoerheffing binnen de gemeenschap als mede de huidige politieke toestand zorgden eveneens voor deze verbetering, hetgeen echter nog niet tot concrete zaken leidde. Evenwel komen er meer aanvragen om offertes uit Duitsland speciaal voor levering januari—maart. Hetgeen toch de verwachting bevestigt, dat dit land in de toekomst tot invoer van brouw gerst zal overgaan. Ook het aanbod van Duitse brouwgerst neemt af en trekken de prijzen voor latere leve ring aan, zodat men ook daan? meer vertrouwen gaat krijgen. Men verwacht, niet dat de export van brouw gerst op korte termijn zal plaatsvinden, daar vooral in Duitsland de opslagruimte erg klein is en nu ook nog de lage waterstand van de Rijn, waardoor de scheepsvracht enorm gestegen is, de kooplust ongunstig beïn vloedt. Een gelukkig verschijnsel is het dat de houders van brouwgerst de verdere ontwikkeling rustig em met vertrouwen afwachten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9