^XJoor cie <"XJrcuw Volgende week is er een bijzonder mooie tentoonstelling in Wemeldinge Zeeuwse Plattelandsvrouwen hielden hun najaarsvergadering te Goes VAIN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N HUIJSMAN-GR1EP STEEDS MEEK ACTIVITEITEN i E E C WS. LANDBOUWBLAD VANAVOND rinkelde de telefoon. Aan de andere kant van de draad was een plattelandsvrouw, die mij vroeg wanneer die tentoonstelling in Wemeldinge zal worden gehouden. Zij had er iets over in de krant gelezen, maar was de juiste data vergeten. Met die tentoonstelling bedoelde zij de expositie van gedroogde bloemen, grassen en zo meer, die de Wemeldingse plattelandsvrouwen op 1, 2 en 3 november organiseren. Bovengenoemde plattelandsvrouw trof het bijzonder, want een uur tevoren was ik thuisgekomen van een bezoek aan de presidente, mej. J. D. Dekker. Zij had een meneer van een andere krant en mij ontvangen om ons één en ander te vertellen over de komende tentoonstelling. Vroeg in het voorjaar heeft zij een lijst van strobloemen en grassen samen gesteld, die voor de zaai in aanmerking kwamen. Ongeveer dertig leden werk ten hieraan enthousiast mee. Er werd met zorg gezaaid, verspeend en ge oogst, want om de bloemenoogst was het uiteindelijk te doen. Maar ook aan het drogen van de bloemen moet grote zorg worden besteed, willen de kleu ren behouden blijven. Meen echter niet, dat men de keuze tot stroblbemen heeft beperkt. Er zijn evengoed zinnia's, composieten en zelfs roosjes gedroogd. Wij wisten niet, dat deze bloemen in gedroogde toestand zo prachtig van kleur kunnen zijn. U zult wel begrepen hebben, dat het niet bij een praatje is gebleven, doch dat wij met eigen ogen heel wat moois mochten aanschouwen, dat op de ten toonstelling zal prijken. Er waren bijzonder mooie artistieke werkstukken bij. Het éne was al fraaier dan het andere en als ik een keuze had mogen maken, zou ik echt niet geweten hebben wat ik had moeten meenemen. Vele bloemstukken waren reeds gereed, doch vaardige handen waren nog 'druk bezig om In de schuur van hof „Maalkote" meerdere werkstukken te maken. Mej. Dekker is enthousiast over het bereikte resultaat en dit enthousiasme heeft zij op haar leden overgedragen. Er komt heel wat kijken voor de ten toonstelling kan worden opgebouwd. Als wij alleen denken aan de duizenden strobloemen, die allen stuk voor stuk op ijzerdraad moeten worden gezet om dat de stengeltjes te zwak zijn. Het ligt in de bedoeling ook een verkoopstand in te richten. Hiervoor wor den schattige kleine mandjes met bloemen en grassen gevuld, alsmede arti stieke Biedermeier bouquetjes gemaakt. In vele bloemenzaken zou men trots op zo'n collectie zijn en dan te bedenken, dat dit alles aan de zelfwerkzaam heid van de leden te danken is. Ik vertelde dus de plattelandsvrouw, die mij opbelde veel meer dan zij vroeg en aan het eind van ons gesprek riep zij enthousiast uit: „Ik ga pro beren er met een hele club heen te gaan". Ik ben er van overtuigd, dat ieder, die genoemde tentoonstelling bezoekt, onder de indruk zal komen van de prachtige kleurensymfonie, die daar te zien zal zijn. De tentoonstelling wordt dus gehouden op 1, 2 en 3 november in het gym nastieklokaal, Dorpsstraat, Wemeldinge. Zij is geopend van 10 tot 12 uur i» de morgen, 's middags van 2 tot 6 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur. De toegangsprijs bedraagt 50 cent. Vanzelfsprekend is de tentoonstelling voor iedereen toegankelijk. U kunt er dus met het hele gezin heen, want ook uw man en kinderen zullen van deze expositie genieten. Tenslotte wensen wij mej. Dekker en haar afdeling een welverdiend succes met deze onderneming. ENKELE honderden Zeeuwse plattelandsvrouwen hebben op de prov. najaarsvergadering kennis kun- nen nemen van wat de diverse commissies aan belangrijk werk doen. Het was een goed idee van het prov. bestuur een vertegenwoordiger van iedere commissie vijf minuten aan het woord te laten. Het bleek hierbij, dat vrouwen zich heel goed aan de hun toegemeten spreektijd kunnen houden want de meesten waren uitgepraat voor de eierwekker afliep. Maar voor genoemde dames aan het woord kwamen had de presidente, mevr. D. Kugel-Swart, de vergadering met een korte pittige rede geopend. Zij wees onder meer op de brochure..Plattelandsbeleid in Nederland", uitgegeven door het Kon. Ned. Landbouwcomité, de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de Plattelands Jongeren Gemeenschap Ne derland. Spreekster gaf de raad bepaalde onderwerpen, het platteland betreffende, zoveel mogelijk te bespreken met plaatselijke organisaties, waarbij gedacht wordt aan landbouw- en jongerenorganisaties. Zij voegde hieraan toe: „Wanneer u de moeite neemt in uw krant behalve de familieberichten en de vette koppen op de voorpagina ook die artikelen te lezen, die iets meer geestelijke inspanning vergen dan zult u b.v. iets afweten van het steeds kleiner wordende aantal boerenbedrijven, terwijl de oppervlakte per bedrijf over het al gemeen groter is geworden door b.v. ruilverkaveling. dat door afvloeiing van het aantal landarbeiders de landbouw steeds verder wordt gemechaniseerd; dat door het pendelen problemen in de gezinnen ontstaan; dat het aantal kleine zelfstandigen in de dorpen steeds vermindert omdat de omzet niet groot ge noeg is; de vergrijzing van de plattelandsbevolking, want jonge gezinnen trekken weg naar de industriecentra of havengebieden. Misschien zult u bij uzelf denken: „Wat heb ik daar allemaal mee te maken? Ik heb genoeg aan mijn eigen problemen". Maar daar gaat het nu juist om. U bekijkt deze problemen vanuit uw eigen kleine kring, u bent niet voldoende op de hoogte van de proble men van uw ^buurvrouw b.v., omdat de hare op een ander gebied liggen. Vraagt u maar eens aan een boerin, een onderwijzeres of een winkelierster hoe zij denken over de 5-daagse werkweek. Nu zult u beter begrijpen waar ik naar toe wil, direct of indirect hebben wij plattelandsvrouwen er allen mee te maken, want wij maken voor een groot percentage deel uit van een kwetsbare dorpsge meenschap. De presidente wekte allen op de ko mende maanden discussiegroepen te vormen, om aan de hand van genoemde brochure en handlei ding de daarin gestelde vragen te behandelen. Mej. Van der Leeden is speciaal voor dergelijke discus siebijeenkomsten opgeleid, al betekent dit niet, dat andere personen uit eigen omgeving daartoe niet in staat zouden zijn. Het behartigen van de piattelandsbelangen gaat vandaag ons nog aan, maar morgen geven wij de ze taak aan onze jongeren over en wij hopen, dat zij van óns kunnen zeggen: „De plattelandsvrou wen hebben een open oog gehad voor de snelle ontwikkeling, die het platteland in de 20ste eeuw doormaakt. MEDEGEDEELD werd, dat ons Bondslied in de toekomst zal worden gespeeld op het carril- lon van Emmeloord. Mevr. Smits-vsn Hoven gaf een keurig verslag van de algemene voorjaarsver gadering in Utrecht, er werd spontaan gezongen onder leiding van mej. Van der Leeden. De afdelin- gén bleken begrip te hebben voor de algemene kos tenstijging, zodat de voorgestelde contributiever hoging met algemene stemmen werd aangenomen. In de middagpauze was er gelegenheid de acti viteiten van de jongste commissie, nl. de dek- en diencommissie te bewonderen. Er waren vijf tafels gedekt, die er allen zeer verzorgd uitzagen. De Goese middenstand had hieraan spontaan mede werking verleend. Het middagprogramma bood een paar uren ont spanning. Het poppentheater „De Schelleboom", onder leiding van Cia van Boort, bracht een vro lijk poppenspel, getiteld: „De appels en de vrou wen", waarvan de honderden bezoeksters zeer ge noten. Zij kregen zelfs nog een toegift, die even eens bijzonder in de smaak viel. Het is knap werk, wat Cia van Boort levert en zij komt hiermee aanmerkelijk boven de klein kunst uit. Al met al kan het bestuur van de afdeling Zee land van onze Bond op een geslaagde dag terug zien. Het valt niet mee om telkens weer een mid dagprogramma samen te stellen, dat de meeste leden kan boeien. Wij, gewone leden zijn er ons lang niet altijd van bewust welk een tijd en inspanning het kost voor zo'n programma in elkaar zit. Daarom hulde aan het provinciaal bestuur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 8