Bram l VTDC 909 Weekoverzicht Noteringen VRIJDAG 2 OKTOBER 1962 U/T EEN ytfit/m Weekboek VAM NU men binnen afzienbare tijd de fixatiemogelijkheid van de heffing verwacht bij het intercommunau- taire verkeer in zomergerst, besteedde men dezer dagen van buitenlandse zijde meer aandacht aan Nederlandse gerst, wat bij weinig offertes tot prijsstijgingen aanleiding gaf. De Nederlandse verwerkers on dernamen nog weinig, doch men mag verwachten dat men naarmate de voorraden in het binnenland kleiner worden, meer aandacht zal schenken aan inlandse gerst, omdat de prijzen hiervan nog steeds zeer gunstig liggen t.o.v. die van de importgerst. Ook voor maalgerst was meer belangstelling te bespeuren. De handel op de roggemarkt verliep zeer traag. Binnenlandse belangstelling ontbrak vrijwel geheel, terwijl ook het buitenland weinig belangstelling aan de dag legde. De prijzen konden zich dan ook moeilijk hand haven. Tegen het eind van de week deden zich opnieuw exportmogelijkheden voor haver voor, waardoor de prijzen gesteund werden. Door het feit, dat men van buitenlandse zijde steeds meer belangstelling voor Ne derlandse haver toont, herwinnen vele houders hun vertrouwen in de marktontwikkeling en zijn zij niet be reid tegen lage prijzen af te geven. Ondanks een geringe belangstelling van de zijde der hoogmolens handhaafden de tarweprijzen zich. Enig dringend aanbod werd door de veevoederindustrie opgenomen. Men verwacht dat, nu ook in het noorden do aanvoer kleiner wordt, er spoedig sprake zal kunnen zijn van een normale marktontwikkeling. De markt sloot prijshoudend. Groene erwten en schokkers waren kalmer gestemd. Het buitenland toonde zeer weinig belangstelling. Bruine bonen werden iets meer gevraagd, zodat hogere prijzen konden worden bedongen. In karwijzaad ging op een lager prijsniveau het een en ander om. Blauwmaarizaad is goed prijshoudend gestemd. Er zijn weinig offertes in de markt. AARIÏAAPELTKRMIJNMARKT. Weekbericht >723 oktober 1962, verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amsterdam; voor Zeeland, Goes, tel. «11006451. Nog steeds geeft de aardappeltermijnmarkt een rustig beeld met zeer stabiele prijzen als gevolg waar van weinig transacties tot stand komen, daar een maal ingenomen posities geen aanwijzingen geven deze te liquideren. De omzet bleef ook deze week erg beperkt n.l. 128 contrcten tegen 102 in de vooraf gaande week. Consumptie-aardappelen. Bintje, 35 mm, opw.april noteerde bij de opening 16,20 en 16,10, welk peil de daaropvolgende dagen gehandhaafd bleef om daarna iets te zak ken tot 16.00 en 15,90; de slotkoerst was laten 16.00 en bjeden 15,80. Voor de overige maan den bestaat geen interesse en kwam er geen enkele notering tot stand. Foot-aardappelen. Bintje, A 35/45, opw.: op november kwamen 11 con- tractèn tot stand op een gelijke notering ^an ƒ22,00; aan het slot was de laaiprijs 23,Ou zon der bieden. DE CONSUMPTIE-A ARDAPPEUMARKT Het is thans wel zeker dat het gunstige weer van de laatste tijd in de meeste Westeuropese landen de ha-opbrengsten gunstig heeft beïnvloed. Berichten spreken van een hoge tot zeer hoge aardappelop brengst per hektare. Er zal dit jaar ongetwijfeld een flink kwantum geëxporteerd moeten worden. Te meer nu dit jaar het verbruikseizoen waarschijnlijk korter zal zijn dan andere jaren. Argentinië begint langzamerhand als afnemer uit te vallen. Hiertegen over staat, dat momenteel de attentie van Duitsland iets groter wordt. De export naar Italië gaat regel matig door, doch de kwaliteitseisen liggen zo hoog, dat hieraan maar weinig partijen voldoen. Voor de binnenlandse voorziening is het in de handel zeer xustig. MARKTBERICHTEN GOES (23 oktober 1962). Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, basis 17 ƒ26— ƒ27Tarwe, basis 17 29 - 30,15;? Groene erwten ƒ38--ƒ43; Schokkers 45- 54; Bruine bonen 75 ƒ90; Capucijners 45— 53; Karwijzaad ƒ100 ƒ109. Alles boerenschoen af boer derij en. per 100 kg. Aardappelen. Bintje, 35 mm, opw., binnenlandse sortering 10 10,75; Bintje, 35 mm, opw., export sortering 10,50 -■-ƒ 12- Alles per 100 kg. Levering aan de sorteerin- richting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 3,23 ƒ3,75 per 100 kg. Uien. De prijs van uien bedroeg 15 a 16 cent per kg, on- algestaart geleverd aan de sorteerinrichtfrig. Hooi. Lue'ernehooi, geperst uit de ruiter ƒ.145—150: Weidehooi 115- 130; Dijkhooi ƒ105—ƒ110; Veld- beemd, andere beemdsoorten en raai grassen' 60 ƒ65; Roodzwenk 50—ƒ55; Gerstestro 60-65: Tarwestro ƒ45—ƒ50; Erwtenstro 100-110; Ha- verstro 4045. Alles per ton. Vlas. De prijs van ongerepeld vlas bedraagt. 19 26 cent per kg, levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 2230 cent per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. Eieren. De eierprijs bedraagt 1,58—1,62 per kg. GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN V oor aflading in de aanstaande week werden enige posten tarwe afgesloten. Geleidelijk aan neemt de druk op de tarwemarkt af. Wij verwachten do eerste weken nog wel een stille markt. De maalindustrie heeft zich uiteraard behoorlijk van goedkope tarwe voorzien. Pas als deze voorraad voor een flink deel is weggemalen verwachten wij de fabrieken als regel matige kopers terug en dat zal o.i. ook het moment zijn voor het bedingen van betere prezen. Met het aanbrengen van enige verbeteringen in het graanverkeer tussen de E. E. G.-landen wordt de mogelijkheid voor een verbetering van o.a. de gerst- markt wel wat gunstiger beoordeeld. Het zal echter nog wel even tijd vragen alvorens deze verwachting zich in feiten heeft omgezet. Met vrat Belgische vraag werd voorkomen dat het artikel haver nog verder in prijs ging dalen. Op de peulvruchtenmarkt konden deze week de zaken toch niet goed'hun draai vinden. Het had er wel wat van weg dat de exporteurs het verhoogde prijsniveau niet konden verwerken, respektievelijk omzetten in zaken. Dit laatste was grotendeels ook wel zo, want de buitenlandse kopers bleven bij de lichte aarzeling die onze markt deze week vertoonde hiervan weg. Voor droge, mooie bruine bonen was de attentie goed, waardoor donderdag j.l. de prijs hiervoor weer wat opliep. In de zadenhoek was wederom weinig aktiviteit. FRUIT AFZET (17—23 oklober 1962). Een overzicht van sortering en (midden-)prijs in te zien in: dinsdag werd in Goes ruim 300 ton appels en peren geveild. Hiervan was 72 klasse I en II. Het resterende gedeelte was klasse III en kroet- en val- fruit. Hieruit blijkt dat de kwaliteit van fruit momen teel goed is. Bij de resterende 28 was ongeveer 10 ton valappels. De gemiddelde prrjs lag tegen de 50 cent per kg. Als alle fruit van een bepaalde grote veilingdag, va riërende van val-appels a 19 cent tot Doyenne du Cornice van 105 cent per kg, gemiddeld haast 50 cent per kg opbrengst, dan kan van bevredigende prijzen gesproken worden. De markt was vast. Zo viel op de Beurre Alexan dre Lucas, waarmee verleden jaar slechte finantiële bewaarresultaten waren bereikt, en waarvan de prijs eerst traag inzette, nu voor de B-sortering weer opgelopen is tot rond 60 cent per kg. Rijpe Coxs Orange Pippin was gevraagd. Goudreinette waarvan een vlot aanbod was. werd graag voor op slag gekocht. De landelijk geringe oogst maakt deze appel tot een gevraagd bewaarartikel. Enkele noteringen waren: A-maten C-maten III Cox's Orange Pippin 66 84 38—44 3061 Allington Pippin 35 37 2932 19—24 Glorie van Holland 4044 37- 40 23—33 Goudreinette 47 58 40 —45 3240 Laxton's Superb 37 43 2832 17 -27 Doyenne du Cornice 88105 93— 98 46 —77 Zwv/ndrechtse Wijnpeer 32 36 22 -25 6—14 Beurré Alexandre Lucas 50 —63 50— 53 16 —22 Saint Remy 25- 27 25-26 14 18 Nouveau Poiteau 17 19 1012 Comtesse de Paris 2327 1618 6 12 Kroet- en valappels deden van 19—23 cent. Bra men werden voor 116- 120 cent geveild voor klasse II; III deed van 6770 cent. KORENBEURS Tarwe. Van Zeeuwse herkomst werd niet aangebo den, maar wel door de fabrieken gevraagd en men zou tot 31,75 franco bestemming willen betalen. Kippegerst. De wat gunstiger beoordeelde handels positie bracht direkt een kleine prijsstijging. Tot 27,50. Brouwgerst. Werd door het C. B. K. voor februari/ maartaf lading gekocht, op basis van ƒ30,50. Haver. Ondanks een geringe exportvraag onveran derd, doorsneekwaliteit tot 24,75. Basis franko Rotterdam (bruto).: Zowel van groene erwten als van schokkers was de nieuwe aanvoer niet groot. Bij een prijshoudende stemming bleven de zaken beperkt. Groene erwten. Op monster van ƒ40 ƒ47; 3% kwal.' 49. Schokkers. Op monster van 4557,50; 3 kwal. 63.50. 22 oktober. VUAT hebben we de laatste 4 weken toch mooi weer gehad en wat zijn we flink opgeschoten met ons werk We lagen knap achter op ons jaar lijks opgemaakte schema, maar nu zijn we zelfs op sommige punten gelijk of zelfs iets vóór. De aardappels zijn overal in de hoop of in het koelhuis Wat zijn er veel dit jaar en geen zieke Dat is ook een vermelding waard. De uienoogst is ook al oen heel eind geruimd en alleen nog wat te groene staan nog wat na te rijpen. Wat zijn er al een bieten uit en je ziet overal al wat bietenloof gekuild Overal is er al tarwe gezaaid en sommige vroeg- gezaaide staat al te waaien. Je ziet al veel land op wintervoor geploegd of men is er aan bezig. Keurig droog ligt het land op de winter te wachten. Neen, laten we niet mopperen, we staan er mo* menteel goed voor Het mooie weer heeft ons de achterstand flink in doen lopen. Het vee loopt nog prima in de droge wei. De jonge kalveren daar entegen komen alleen overdag nog maar in de wei, de avond- en morgenuren zijn te koud en ze kun nen gauw kouvatten en dan zijn ze niet gauw weer bovenop. Het kost dan wel heel wat tijd, maar lang warm kunnen ze ook gauw krijgen in zo'n koude tijd. Voor het machinaal bietenrooien (ja, anders wordt er haast niet meer gerooid) wordt het knap hard op sommige grond en geeft nogal eens ma chinebreuk. De éne balenrooier kan goed rooien bij droog weer, terwijl de andere zich het beste thuis voelt in wat vochtiger grond. Het ene systeem of het andere geeft soms dit verschil aan. We zagen op een kleine demonstratie in de Zak van Zuid-Beveland de Viron dunmachines aan 't werk in bieten, die in augustus waren gezaaid. Het was maar een proef betreffende messen en tanden. Het kan in 't najaar nooit zo gaan als in 't voor jaar; de grond werkt in 't najaar te stug. Het mooiste vond ik het werk van de nieuwe balenlader systeem-Steketee, die door het wiel der wagen wordt aangedreven en de balen prima op de wagen bracht op een goede hoogte (kniehoogte lader) die ze verder opstapelde op de wagen Een eenvoudig goedkoop werktuig dat 2 man in'staat stelt stropakken te laden n.l. de trekkerchauffeur en de lader op de wagen. Ja, weet je wat ik ook vergeten heb te vermel den, dat onze vrouwen prima opgeschoten zijn met hun najaarswerk. 't Is overal waar je ook komt opgeknapt hoor. Die hebben ook geprofiteerd van 't mooie weer. De pluim van de week voor onze nijvere huis vrouwen; naast vergaderen en feesten, doen ze nog een heleboel, hoor BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN ZOND TELEGRAM AAN MINISTER VAN LANDBOUW. In de vergadering van de Bond van Plattelands vrouwen, welke gisteren te Rotterdam werd ge houden, werd besloten het volgende telegram aan de Minister van Landbouw te zenden; Aan Zijne Excellentie de Minister van Landbouw, Departement van Landbouw, Den Haag. „De Nederlandse Bond van Piattelandsvrou wen in Algemene vergadering te Rotterdam bijeen, spreekt de verontrusting van zijn leden uit, betreffende de in vele agrarische bedrijven heersende noodtoestand. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen verzoekt Uwe Excellentie dringend aan dacht te schenken aan die agrarische bedrijven waar de bestaanszekerheid wordt bedreigd, waaronder het gezinsleven in sterke mate lijdt. Wij zijn er van overtuigd, dat een goed gezins leven een belangrijke peiier is van de Platte- landssamenleving en vrezen dat door boven genoemde nooodsifnatie de totale Plattelands- samenleving ernstig zal worden ontwricht." Kapucijners. Goede kwaliteiten gevraagd, tot 56. Bruine bonen. Bij een redelijk aanbod trad een prijsherstel in, waardoor de mooiste partijen voor prijzen tot 105,werden verhandeld. Maanzaad. Vaster. Exportkwaliteit 67 bieden. Karwijzaad. Prijshoudend, exporlkwaliteit 118 bie den, 119 laten. Op de veemarkt te Rotterdam noteerden vette koeien ƒ2ƒ2,85; Vette kalveren (levend gewicht) ƒ1,50ƒ2,10; Nuchtere kalveren 1,10--ƒ 1,40; Slachtpaarden ƒ1,80—ƒ2,30; Varkens (levend ge wicht) 1,68—1,72. Alles per kilogram. Melk- en kalfkoeien 800-1100; Vare koeien ƒ475ƒ700; Vaarzen ƒ525ƒ825; Pinken 350 500; Graskalveren 175300; Lopers 7090; Biggen ƒ40—ƒ50; Schapen ƒ90—ƒ115; Lammeren 90—125. Alles per stuk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 17