DINGEN VAN DE WEEK 905 GEHOORD EN GEZIEN UIENPRIJZEN OPNIEUW GESTEGEN WINDBESCHERM ING IN DE.TUINBOUW ZWARTE BESSEN FRAMBOZEN VRIJDAG 26 OKTOBER 196 2 tuinbouw WAT is er in de afgelopen weken veel werk ver zet op de fruitbedrijven in onze provincie. Met man en macht is er gewerkt om de oogst bin nen te halen, maar er zal nog heel wat moeten ge beuren. Hogedrukgebieden beheersen reeds enkele weken het weer in onze omgeving en wat we in de zomer maanden tekort zijn gekomen Wordt nu weer aan gevuld. Alleen gebeurt dat nu onder heel audere omstandigheden, maar de fruitteler en de landbou wer zijn er toch gelukkig mee, want in dit late jaar, waarin er weer betrekkelijk weinig arbeidskrach ten zijn voor het oogstwerk, zouden tegenlopende weersomstandigheden tot grote nadelen kunnen leiden. Er is de laatste weken van september door menige fruitteler de verzuchting geslaakt„Wat zal daar van terecht moeten komen." We weten wel dat het met de kleur van de Jonathan dit jaar or de meeste bedrijven mis is, maar over het ge heel genomen is er toch geen reden tot klagen. Tussen de plukwerkzaamheden door en 's avonds wordt er ook veel fruit klaar gemaakt om af te ■veren op de veiling. Zeer groot waren in de af gelopen periode de aanvoeren, vooral van appels. Cox's Orange Pippin en Goudreinette nemen die eerste plaats in. De meeste partijen Cox's zijn nu eetrijp en we geloven dat de telers er goed aan doen deze te ruimen omdat langer bewaren in de eigen bewaarschuur dikwijls kwaliteitsverminde ring tot gevolg zal hebben. Het is niet onmogelijk dat on»e fijnste handappel in de toekomst wat in prijs zal aantrekken, maar nog altijd moet er van worden uitgegaan dat een kwaliteitsprodukt moet worden aangeboden en daaraan voldoet een appel die te lang bewaard is niet meer. We moeten niet wachten tot ze „versleten" zijn. De Goudreinette is over het algemeen nog erg groen en de teler, die niet over een goede bewaar- gelegenheid beschikt, doet er verstandig aan zijn Goudreinette in de kamende weken te veilen. De handel toont voor dit ras een goede belangstelling. Waar deze belangstelling er is moet de handel de gelegenheid krijgen voor dit doel te kopen. Uiteraard geldt dit niet voor de telers die zelf willen bewaren. Het gaat ons om degenen die geen goede bewaargelegenheid hebben. Dat te lang bewaren nadelig kan zijn hebben we gezien bij de Conference. De hoogste prijzen zijn hiervoor betaald in de periode toen de handel deze peer nog durfde opslaan in de koelhuizen, daarna zakte de prijs direkt met 10 tot 20 cent per kg. Met de inbreng van het fruit in de koelhuizen is het in deze weken erg druk. Zo gauw mogelijk »»a de pluk moeten de appels of peren het koelhuis in, terwijl het produkt voor het koelhuis geschikt moet zyn. Wanneer we enkel grasgroene Jonathan hebben kan deze vanzelfsprekend wel het koelhuis in, maar ze zullen daar hard-groen blijven en hoewel we niet kunnen beoordelen hoe het het komende voor jaar met de afzet zal gaan, mag toch van een dergelijk groen produkt niet veel worden ver wacht. Groene Jonathan wouden we daarom maar liever opslaan in de iuchtgekoelde bewaarplaats, waar het produkt wellicht nog een gele kleur, kan krijgen. Het zelfde geldt voor grasgroene Golden Delicious. Het liefst zouden we hiervoor een aan- voerverbod voor de consumptie zien, maar dat is op het ogenblik nog wel te ingrijpend. Dergelijke vruchten dienen we zeker niet op te slaan in de gascellen. Plaats hierin een produkt waarvan verwacht mag worden dat het binnen korte tijd nadat het in het voorjaar is uitgeslagen, op kleur komt. Wanneer we de fruitprijzën van het ogenblik bekijken zijn deze redelijk voor de goede kwali teiten maar niet overweldigend. Dit seizoen blijkt weer dat een heleboel verouderde rassen hebben afgedaan. Wel zeer duidelijk komt dat uit bij de peren. Dat is echter een verhaal apart en daar hopen we later nog eens op terug te komen. Alleen nog dit: Er zijn ook in onze provincie toch ook nog heel wat fruitbomen die rijp zijn voor de bijl. Tot de volgende week. IIET RISIC ODRAGENDE KARAKTER VAN DE FRUITTEELT PLKE vorm van onderneming houdt het nemen van risico's in, omdat ondernemen altijd op de toekomst gericht is. Een tak van voortbrenging waarin men veel risico's moet nemen, risico-dra gend zijn, is de land- en tuinbouw. Dit jaar blijkt dit vooral in de fruitteelt. Het klimaat is hierbij wel één van de belangrijkste factoren. Wanneer we even terugzien naar de recente perenval krij gen we een mooi voorbeeld. Maar buiten het kli maat zijn er nog vele andere risico's. Deze week worden we in ernstige mate geconfronteerd met vogelschade. Vooral op de (thans) nog hangende rassen als Jonathan en Golden Delicious blijken grote groepen spreeuwen, kransvogels en lijsters hun honger te willen stillen. Diverse vruchten, vooral in de toppen, worden stukgebeten. Tevens worden de eronder hangende appels behoorlijk bevuild. Vooral op plaatsen waar de boomgaarden afzonderlijk liggen, tusen de bouw- en weilanden in, schijnt de last van de vogels het grootste te zijn. De weersomstandigheden vallen nu tijdens de oogst veel mee en misschien juist daardoor dat we deze overlast van de diverse vogels te zien krijgen. Het is zonder meer duidelijk, dat de risi co's, bij de produktie van tuinbouwgewassen, zeer verschillend kunnen zijn. Traditie en ervaring leerden de tuinder en fruitteler met veel rekening te houden. Elke beheersing van het klimaat en risico kost geld. Door omstandigheden gedwon gen moet de tuinder en fruitteler echter verschil lende risico's accepteren. d. R. U/AT eigenlijk niemand had durven denken is de vorige week toch gebeurd. De prijzen van de voor export geschikte uien zijn weer belang rijk opgelopen en tijdelijk is eT zelfs 22 tot 23 cent per kilogram betaald voor de middelkwaliteit. Dat wil zeggen dat het peil van eind september weer werd bereikt. De reden van de sterke prijsstijging in de afgè- lopen periode ligt ook weer in* het achterblijven van het aanbod en grote vraag van de zijde der exporteurs die reeds enkele maanden geleden con tracten hadden afgesloten. Vooral voor Franse rekening werden er in de afgelopen periode veel uien verladen en verder vernamen we dat er ook een grote vraag bestond voor uitvoer naar Israël. De telers die kunnen leveren zitten er goed mee. We hebben de indruk dat de handel er over het algemeen heel wat minder gelukkig mee is, vooral omdat er zoveel vooruit is verkocht tegen prijzen die belangrijk lager zijn dan thans betaald moet worden. Opnieuw blijkt dat we toch wel een ab normaal uienjaar hebben en de vraag is hoe lang dat zal duren. We kunnen ons niet voorstellen dat het verhoogde prijspeil van eind vorige week zich lang zal kunnen handhaven en het za] ons niets verwonderen wanneer er weer al wat van de prijs af zal zijn wanneer dit blad verschijnt, maar het zijn tenslotte uien en daarmee weet men nooit waar men aan toe is. AP het laboratorium voor Tuinbouwplantenteelt werd door de heer S. R. H. Shah een onder zoek .verricht dat resulteerde in het verschijnen van een proefschrift getiteld: „STUDIES ON, WIND PROTECTION" In dit proefschrift wordt het vraagstuk van de windbescherming in zijn volle omvang behandeld. Allereerst werd in een groot aantal veldproeven niet bonen en niet mais vastgesteld, dat kunst matige windschermen ais regel een produktiever- hoging teweeg brengen. Soms kan deze opbrengst aanzienlijk zijn. De schrijver bestudeerde echter ook het effect van windbescherming in windtun nels en dit was tot nog toe nergens ter wereld verp licht. Op deze wijze kon de gunstige werking van de windbescherming worden bevestigd. Aangetoond kon worden, dat dit gunstige effect berust op ver hoging van de temperatuur, vermindering van de transpiratie, beter behoud van de bodemvochtig heid en verhindering van mechanische beschadi ging. Hierdoor ontstaan een groter assimilerend oppervlak en een betere verhouding van boven-* grond se tot ondergrondse plantendelen. Eveneens door proefnemingen in een windtunnel konden de optimale vorm en de optimale doorlatendheid van een windscherm worden vastgesteld. RESULTATEN KLEINFRUITPROEFTUIN KAPELLE (Vervolg van pag. 903) plantafstand 1961 1962 Rondom 2.00 x 0.60 m 215 kg per are 148 kg per are 2.00 x 0.80 m 234 146 2.00 x 1.00 m 217 150 Rote Spatlese 2.00 x 0.60 m 276 144 2.00 x 0.80 m 249 1, i» 146 2 00 x 1.00 m 226 i, 145 Rassenproef. Sinds 1958 is deze rassenproef thans in produktie. De resul- taten over 1962 waren als volgt: rangorde gem. rangorde opbrengst 1962 1962 1959/'61 kg per are Jonkheer van Tets 1 1 198 M. Prominent 2 2 165 Vers. Rouge 3 3 146 Rote Spatlese 4 2 108 Victoria 5 8 103 Rondom 6 3 103 Rote Kritzendorfer 7 5 100 Fay's Prolific 8 7 95 Vroege Hollandse 9 9 62 Red Lake (niet rasecht). 10 4 55 Erstl. aus Vierlanden 11 6 54 Prince Albert 12 - 24 Een bestudering van de rangordecijfers leert, dat Jonkheer van Tets, Maarse's Prominent, Rote Spatlese, Versaillaise Rouge en Rondom tot de beste producenten voor Zeeland behoren. De beide eerste rassen, alsmede Vers. Rouge, lenen zich voor directe consumptie. Rote Spatlese en Rondom zijn daarentegen echte fabrieksrassen. Het eerstgenoemde ras rijpt echter te laat voor fabriekmatige verwerking. Mulchproef. Een enkele maal wordt beweerd dat het mulchen met gras op öe ontwikkeling en produktiviteit van zwarte bessen een gunstige invloed uitoefent. In een eenvoudige proef wordt dit sinds 3 jaar nagegaan. Uit de produktiecijfers over 1961 en 1962 blijkt echter de positieve invloed nog niet aanwezig te zijn. De wortelconcurrent ie van de grasstroken (het gras wordt 4 maal per jaar gemaaid en rond de struiken gelegd) is althans in de eerste groeijaren kennelijk nog te groot. zwart mulch ras plantafstand 1961 1962 1961 1962 Wellington XXX 2.25 x 1.50 rn 61.2 kg/are 56 kg/are 41 kg/are 47 kg/are Rassenproef. In 1960 aangelegd, bleken de aangeplante rassen in 1962 de volgende opbrengsten te geven: Wellington XXX French Jansen Laxton Black Smith 56.6 kg/are Daniëls's September 53.7 kg/are 56.4 Baldwin Hilltop 53.3 55 4 Roodknop 24.9 De oorspronkelijk in deze proef ook opgenomen rassen Goliath, Crusader en Coronet moesten na een jaar reeds worden gerooid. Deze rassen vertoonden toen al virusverschijnselen, de inleiding tot de degeneratie. Dank zij een geregelde thiodanbespuiting gelukte het de laatste twee jaren de aanplant vrij van rondknopmijt te houden. Teeltproef. In Schotland worden algemeen de frambozen op pollen geteeld. In Nederland daarentegen past men rijenteelt toe. Daar het van belang is te weten welke methode de grootste opbrengst geeft, werd in 1958 een verge- lijkingsproef aangelegd. De uitkomsten over de 4 oogstjaren waren als volgt: 1959 1960 1961 1962 Rijenteelt 136 kg/are 137 kg/are 100 kg/are 124 kg/are Pollenteelt 109 140 112 135 Het eerste oogstjaar blijkt rijenteelt de hoogste opbrengst te geven, de volgende jaren echter pollenteelt. Behalve deze meeropbrengst bij pollenteelt vraagt deze methode slechts de helft aan plantgoed. De plantafstand in de rij is voor rijenteelt namelijk 30 cm, voor pollenteelt 60 cm. L. Goedegebure en ir. B. Roelofsen Proefstation voor de. Fruitteelt In de volle grond te Wilhelminadorp.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 13