DeTydeman's Early WorcesterinZeeland en W.N.-Brabant BEHANDELING GLADIOLENBOLLEN 885 V R IJ D A G 19 OKTOBER 1 0 6 1 DOOR Ir. L. VELLEKOOP R.T.C. - Goes HET accent bij het appelsortiment ligt vooral op de herfst- en winterrassen. Circa 60 a 70 van de nieuwe aanplant wordt meestal ingeruimd voor deze ,groepen. Het zomerfruit bestaat voornamelijk uit de rassen Yellow Trans parent, Stark Earliest, James Grieve en mutaties van laatstgenoemd ras. Voor de arbeidsverdeling is het gewenst bij nieuwe aanplant een zeker per centage zomerfruit te handhaven en/of uit te breiden. Voor een regelmatige aanvoer van het fruit is het verder van groot belang, dat er een goede appel te koop is na de Stark Earliest en vóór de James Grieve. Vooral indien men een ras als bijvoorbeeld James Grieve minder gaat inplanten, zal de belangstelling voor de nieuwe zomeirassen toenemen. Reeds enige jaren worden in Zeeland en West Noord-Brabant nieuwe rassen op beperkte schaal beproefd. De belangrijkste van deze nieuwe rassen, namelijk de Tydeman's Earley Worcester, willen wij naar aanleiding van de stand in 1962 eens nader onder de loupe nemen. toenemende belangstelling |\OOR de gunstige eigenschappen van de vruchten, die op de veilingen graag worden gekocht, krijgt men in de praktijk meer belangstelling voor dit ras. De appel fs vrij regelmatig van vorm, fraai helderrood gekleurd, prima van smaak en goed bestand tegen vervoer. Bovendien is de aanvoer- periode van de Tydeman's Early Worcester zonder meer gunstig. In dit sei zoen valt de oogst echter wat later, namelijk in de eerste week van september. De consument is na het beëindigen van de aanvoer van Yellow Trans parent en Perzikrode Zomerppel nog niet erg verwend met werkelijk fijne dessertappelen en zal daarom zeker bereid zijn een goede prijs te betalen voor de mooie rode vruchten van de Tydeman. Voor de fruitteler klinkt dit wellicht als muziek in de oren, maar natuurlijk ook deze medaille heeft zijn keerzijde. WEL een aantal bezwaren Wij ontvingen van de heer A. Spruit, R. T. C. Goes, een artikel over het rooien van de gladiolen en wat daarna, en ontlenen daaraan het volgende, aangevuld met enkele mededelingen van R. T. C. - Hoorn. IIET rooien van de gladiolenknollen is nu in volle gang. Eerst de vroege rassen, daarna de latere en zo komen de partijen op hun beurt in of bij I de schuur, wachtend op verdere behandeling. Hierbij enkele wenken om fou ten, die men in de bedrijven vaak ziet, nu te voorkomen. Het, afdak. Met het gebruik van een afdak als verlengstuk van de droog- schuur moet men voorzichtig zijn. Voor gladiolen, die nat van het veld één dag onder het afdak worden geplaatst in gaasbakken, levert dit geen bezwaar op; maar dan ook niet langer, anders drèigt het gevaar vart een ernstige botry- tisaantasting. Zorg er dus voor dat de wind goed door de gaasbakken kan spelen. Als u in gaasbakken droogt (in een afdeling) gelden onder meer de vol gende regels: 1. Stort de bakken niet te vol. 2. Zet elke stapel op zich. 3. Plaats de onderste bak tenminste 10 cm van de vloer door deze op een laadbord of eventueel een klos of steen te zetten. Gebruik echter nimmer een doorlopende balk, want dan sluit u de zaak af! 4. Stapel niet tot aan het plafond, maar blijf er 40 cm onder. 5. Zorg voor voldoende luchtverplaatsing en luchtverversing (dit laatste ten minste 30 maal de ruimte-inhoud per uur.) 6. De ventilatoren moeten dag en nacht draaien en een voldoende capaciteit hebben. 7- Zet de stapels zo nodig om. 8. Jaag de temperatuur niet hoger op dan tot 25° C. De droogschuur. Het principe van de droogschuur is droge lucht door «e bollen te voeren. Deze lucht verzadigt zich met het vocht van de knollen en wordt als natte verzadigde lucht afgevoerd. Dit afvoeren van de vochtige lucht geschiedt via open luchtschuiven. Het is belangrijk dat het drogen korte tijd duurt. In vochtige toestand is (Zie verder pag. 887) Het verwarmen van de droogvloer met een kachel buiten' de droogruimte. De ventilator is van meer belang dan de kachel. IN de eerste plaats heeft de Tydeman's Ea'ly Worcester ongetwijfeld een 1 moeilijke boomvorm, die om een wézenlijk aparte behandeling vraagt. Vooral in de „jeugdjaren" vormt de boom slappe en kale takken met weinig zijhout. Het verdient daarom aanbeveling de takken aan draden vast te bin den. In een later stadium raken de kale gedeelten der takken steeds meer be kleed, doordat er dunne zijtakken worden gevormd. Een boom met een grote „zelfstandigheid zal het, gezien de slappe takken echter nooit worden. Van daar wordt aangeraden dit ras als een vrije haag te telen. De produktie treedt niet vroeg in. Dit is een nadelige eigenschap. De hoge kg-opbrengsten van de Golden Delicious zal de Tydeman evenmin in de toe komst kunnen halen. Gezien de kwaliteit van de vruchten en de aanvoer- pci iode. zal de prijs echter veel goed kunnen maken. Met opzet heb ik de kg-opbrengst van de Tydeman tegenover die van de Golden Delicious gesteld, omdat men in de praktijk te snel de neiging heeft een nieuw ras te veroordelen op grond van de gunstige ervaringen met de Golden Delicious. GUNSTIGE ERVARING Uit een kortgeleden gebracht bezoek aan diverse Tydeman's Early Worcester percelen in Zeeland en West Noord-Brabant is gebleken, dat dit ras zeker nog geen veroordeling verdient; integendeel, de kg-opbrengsten zijn dit jaar goed te noemen. De Tydeman maakt dit jaar in Zeeland beslist geen slechte beurt. Op rijeerdere percelen was de opbrengst aan 7 a 8-jarige bomen naar schatting 20 kg per boom. Op één perceel, van 4 jaar oud, viel de produktie enigszins tegen. Dit \yerd vooral veroorzaakt door een te sterke groei van de bomen. Uit Engelse gegevens blijkt voorts dat de boom op oudere leeftijd een redelijke produktie geeft. Wat dit woord redelijk precies betekent, zal de toekomst leren, omdat op dit punt Nederlandse gegevens ontbreken. In hoe verre de gevoeligheid voor kanker een beslissende rol zal spelen bij dit ras, valt moeilijk te voorspellen. Wat de onderstam betreft, blijkt dat de Tydeman alleen op type E. M. IX tot zijn recht kan komen. TYDEMAN'S EARLY WORCESTER die een fraaie, helderrood gekleurde, prima smakende appel levert in een gunstige aanvoerperiode. Keerzijde van de medaille: moeilijke boomvorm, geen vroege produktie en geen hoge kg-opbrengsten. Ï\E telers in Zeeland en West Noord-Brabant zien op grond van hun, tot "'nu toe opgedane, ervaringen de toekomst van de Tydeman bepaald niet somber in. Als aanvullend zomerras slaat de Tydeman's Early Worcester in het zuidwesten een goed figuur in 1962. Samenvattend merken wij op, dat Tydeman's Early Worcester in de laat* ste jaren een goede indruk maakt. Aan enkele voorwaarden dient echter te worden voldaan: 1. goede grond/in verband ook met de gevoeligheid voor kanker; 2. als onderstam M IX in verband met de minder grote vruchtbaarheid; 3. vrije haagbeplanting door de bijzondere groeiwijze; 4. gezond entmateriaal, vooral in verband met virusziekten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9