UIT DE PRAKTIJK 0' 0' Mechanisatienieuws DE OLVEH VAN 1879 881 LEVENSVERZEKERING VRIJDAG 19 OKTOBER 19 6? IN geheel Zeeland zijn, dankzij de gunstige weersomstandigheden, alle werkzaamheden flink gevorderd. Men kan zelfs zeggen dat daardoor toch nog een gedeelte van de achterstand door de slechte zomermaanden, in gehaald kon worden. Alleen die bedrijven, met een betrekkelijk groot areaal aardappelen, bestaat deze achterstand nog in meer of mindere mate, daar door de late aardappeloogst ook de oogst van de suikerbieten in het gedrang gekomen is. IP WALCHEREN zijn de aardappelen nu vrijwel overal gerooid en heeft het zaaien van de wintertarwe onder gunstige omstandigheden plaats gehad. Een ieder heeft van het gunstige weer kun nen profiteren. Ditzelfde kan gezegd worden van het rooien van suikerbieten met grote machines. Op verschillende bedrijven heeft men van deze omstandigheden gebruik gemaakt. Door een flinke oppervlakte bieten te rooien en af te voeren is de achterstand in de werkzaamheden, die er op vele bedrijven was, volledig ingehaald. Dat er meer bieten konden worden geleverd dan het toegewezen kwantum, kwam doordat er ook collega's waren die helemaal geen bieten leverden, wegens andere drukke werkzaamheden. Op deze bedrijven wordt de achterstand nog groter. Ook hier geldt weer „de oen zijn dood is de ander zijn brood". De eerste berichten uit Walcheren wijzen op een redelijke kg-opbrengst en goed gehalte, resp. 45.000 kg bieten per ha en 15—18 suiker. Het percentage vergelingszieke planten loopt zeer sterk uiteen, zo van 5 tot 80 aangetaste planten. Het lijkt er sterk op dat de vroegst gezaaide per celen de minste aantasting hebben. Mogelijk had een bestrijding van de luis omstreeks de tweede helft van juli voor de laatgezaaide percelen nog gunstige resultaten opgeleverd. De oogsttijd Van de snijmais is nu aangebroken. Door de arbeidsrationalisatiekern op Walcheren, de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Walche ren" en de R. L. V. D. zijn twee demonstraties in het oogsten van snijmais georganiseerd. Op één plaats is dit gebeurd op 16 oktober. De tweede demonstratie zal worden gehouden op maandag 22 oktober van 1315 uur op het bedrijf van P. van Liere, Noordweg 56 te Oostkapelle. Het blijkt dat er pogingen in het werk worden gesteld om te komen tot oprichting van een fok- en contrölevereniging op Walcheren. Dat er een samenbundeling nodig is wordt steeds duidelijker. Het organiseren van een fokveedag bijvoorbeeld zal gemakkelijker gaan. Op het gebied van de vee verbetering is de fok- en contrölevereniging een zeer belangrijkre instelling. We wensen de ini tiatiefnemers veel succes toe en een spoedige realisering van hun plannen tot heil van de rund veehouderij op Walcheren. de heden is er een zodanige animo dat op een méér uitzaai van 15 tot 25 gerekend kan worden. Bij de rassenkeuze speelt Felix een grote rol, direct gevolgd door Stella, Ibis, Cleo en Flamingo. Het op wintervoor ploegen is op verschillende bedrijven in de jongere polders reeds een heel eind gevorderd. MAAR schatting zijn op SCHOUWEN-DUIVE- LAND 40 van alle suikerbieten door de vergelingsziekte aangetast. Gelukkig zijn de meeste planten in zeer lichte mate aangetast. Niettemin is het beeld op het eerste gezicht erg „geel". We hebben bijna 200 percelen nauwkeurig bekeken. Dit zal zo'n 400 ha zijn van de 2165 suikerbieten. Bijna 5 van deze percelen zijn voor 100 aan getast. Het meeste „geel" vinden we op de slecht ste percelen. Percelen met een holle stand hebben de meeste haarden en de schade zal hier aan wat anders toegeschreven moeten worden. Opmerkelijk is ook, dat de vroege percelen (veel schieters) de beste kleur hebben. Dat laatste gaat echter niet op voor percelen met een slechte structuur. Hoe groot nu uiteindelijk de schade zal zijn, is niet te taxeren. Voorlopig geloven we, dat het veel erger lijkt, dan het in werkelijkheid is, vooral om dat het schadebeeld eerst laat is opgetreden. In ieder geval vallen de bieten niet tegen. We hebben natuurlijk niet de opbrengsten van de af gelopen jaren, maar naar het zich laat aanzien, liggen er toch altijd nogal wat percelen boven de 45.000 kg per ha. De eerste berichten over de suikergehaltes lopen uiteen van slecht tot zeer goed. We geloven niet, dat er, dank zij de gunstige weersomstandigheden ooit zoveel bieten machinaal zijn gerooid dan de afgelopen 2 weken. Het bieten blad is vreselijk duur geworden en aan ondelploe- gen denken de meesten nog niet. IN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN zijn de bruine bonen voor het grootste deel van het land verdwenen; gedorst of in de schuur opge borgen. Wist men ze in sommige polders niet rijp te krijgen het zonnige weer van de laatste weken deed hieraan wonderen. De opbrengsten zijn zeer uiteenlopend; van zeer gering tot 15—1700 kg per gemet. Bij een prijs van 90 cent per kilo geeft dit gunstige perspectieven. Ook de bietencampagne verloopt vlot. Het ge halte is behoorlijk en ligt boven de 16 Met de tarra zit het minder gunstig wanneer we weten dat het gemiddeld, rond de 20 is. De oorzaak van de hoge tarra ondanks het droge weer is vooral te wijten aan de losse grond welke meegeleverd wordt. Ook het onregelmatig machinaal koppen en het niet afkloppen van gelichte bieten zijn hier debet aan. Wat de opbrengst betreft zal een ieder die het rond de 20 ton per gemet haalt tevreden zijn. Rest ons te wijzen op de a.s. bietenrooidemon- stratie op het Demonstratiebedrijf „Zeeuwsch- Vlaanderen". |\E ervaringen op NOORD-BEVELAND met het in losse toestand oogsten en verwerken van de aardappels zijn een openbaring ge weest. De graantank met al zijn arbeidbesparing was op zichzelf reeds een gewaarwording, maar voor de wagenrooier geldt dit in nog sterkere mate. Alleen werd er nogal een beroep gedaan op het aanpassings- en organisatievermogen van de boer bij zulk een serie veranderingen bij de aardappel oogst: het gaat op de duur een op artistieke wijze hanteren worden van mensen, wagens en niet ie vergeten transporteurs. Niet te vergeten ook het: vereiste improvisatietalent, wanneer er plotseling een schakel van het gehele oogstproces en dat kan een heel onschuldig boutje of radertje zijn niet meer goed functioneert. Er is dan heel wat organisatieacrobatie nodig om alles weer in goede banen te krijgen. Gelukkig de boer, wiens mensen, in zulk een situatie niet afwachtend een shagje gaan rollen, maar meedenken! De opbrengst van de patatten is dit jaar goed. Bovendien geen kwaad, al komt er plaatselijk, op de keper beschouwd, wel wat veel groen voor, iets waartegen we ons wel moeten wapenen. We zijn de laatste jaren wat ondieper gaan poten, wat bij gelijkblijvende ruggenafstand aanleiding lijkt ie geven tot meer groen. We zullen ons ook hierin moeten aanpassen en als bij zoveel gewassen, denk aan erwten, suikerbieten en uien aan ver ruiming van de rijen gaan denken. \OK op ZUID-BEVELAND richt zich na 'aardappelen de volle aandacht op het rooien van de suikerbieten. Ook hier wordt zelfs veel machinaal gerooid. Het systeem „rooien op de wagen" blijkt voor de normale landbouwbedrijven het meest te voldoen, daar op deze manier de bie ten ineens op de wagen komen en niet meer apart opgeladen behoeven te worden. Voor de loonwer kers met overwegend meerrijige machines blijkt het op langs- of dwarszwad rooien het meest te voldoen. De opbrengsten vallen overwegend niet tegen. Naar het zich thans laat aanzien zal een opbrengst van 45.000 kg per ha toch wel bereikt kunnen wor den. Het suikergehalte ligt tot op dit moment gun stig en ligt hoger dan velen hadden verwacht. Ook de afvoer verloopt tot op dit moment zeer gunstig. De eerste reeds in september uitgezaaide win tertarwe komt reeds goed voor de dag. In de eer ste helft van oktober is zeer veel wintertarwe in gezaaid. Opbrengst en prijzen van de tarwe van oogst 1961 waren zeer goed en aan de hand hier van en tevens door de gunstige weersomstandig- STAND VAN DE GROENTEGEWASSEN OP 5 OKTOBER 1962 Wat betreft de groenten onder glas wordt bij dt nateelt van komkommers onder staand glas nog veel last van virus ondervonden. De stand van de meeldauwvrije rassen is bij de nateelt van tomaten beter dan van de niet-meeldauwvrije rassen. De rijping verloopt over het algemeen traag. Bij groenten in de open grond blijven vooral de winterkroten in Noord-Holland klein. In zaaisla komt veel virus voor. PRECISIEZAAIMACHINES In 1961 werden in Engeland 35 van de suikerbieten met precisiezaaimachines gezaaid, dit jaar 53 (Farm Mechanization juni 1962.) ik LOS GRAANTRANSPORT De Duitse firma Segler heeft voor het los vervoer van graan bakken gemaakt van 1200 kg in houd. Op een 4% m lange wagen kunnen drie van deze bakken worden geplaatst. De bodem is schuin, opzij zit een uitloop, waaraan gemakkelijk een ver- lenggoot kan worden bevestigd. (Landtechnik, 14/1962.) PLASTIC OP PLOEGRISTERS Amerikaanse proeven met een bekleding van ploegristers met plastic, gaven als resultaat, dat een „tetrafluoroethylene" bekle ding goed werk gaf. Op kleverige grond was de trekkracht van de ploeg 23 minder dan met nor male listers. De den voortgezet. proeven wor- (Er zijn vele pogingen gedaan om de trekkracht van ploegen te verlagen. In het verleden werden al verschillende metalen en gla zen risters beproefd. Ook werkte men met een elektrische lading of met watersmering. Het zou verheugend zijn, als het nog vrij nieuwe terrein der plastics mo gelijkheden zou bieden.) (Agricultural Engineering, 5/1962.) ik DUITSE BONENPLUKMACHINE In verschillende landen ge bruikt men al enige jaren bonenoogstmachines of er wordt aan de ontwikkeling gewerkt. De Duitse firma Bleinroth o.a. bekend door haar bieten- oogstmachines komt thans met een dergelijke machine, de Altena. Per acht uur kan één ha op 50 cm rijenafstand gezaaide bonen worden geoogst. Dat is een capaciteit die overeenkomt, met de prestatie van 50 tot 60 pluk kers. Een 24 pk trekker is nodig voor aandrijving van pluktrom- mel en luchtreiniging. (Landtechnik, 14/1962.); VIBRERENDE AARDAPPELROOIER In Finland heeft men een aard appelrooier ontworpen, die nogal afwijkt van de gebruikelijke. Alle werkende delen vibreren, d.w.z. dat zij 2000 tot 3000 maal per minuut heen en weer schudden. Daardoor heeft de afscheiding van verontreiniging plaats, wor den aardappelen omhoog ge transporteerd en worden zelfs kluiten gebroken. De aardappe len worden door deze korte tril lingen niet beschadigd. De aardappelen worden door de trillende schaar opgenomen en in een eveneens trillende ronddraaiende zeeftrommel gebracht. Deze heeft een binnen- en buitenmantel. De eerste scheidt het loof en onkruid af, de tweede laat grond door en trilt de aardappelen omhoog ir» kisten. Landmaschinen-Markt* 13/1962.) (Adv.) WL-. KORTENAERKADE 1. S-GRAVENHAGE. BIJKANTOREN: AMSTERDAM. ARNHEM, EINDHOVEN, S-GRAVENHAGE, GRONINGEN, ROTTERDAM, UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 5