RADIO Uitbrcidiiigsjiiaiiiicii ZITDAGEN 878 Zitdagen Btekhoed- kurtau UITLOTING OBLIGATIELENING —o Zeeuwse Landbouw Maatschappij 5Vz lening Boekhoudbureau 1958 LEIDING EN LEDEN IN LANDBOUWCOÖPERATIES ALGEMENE LEDENVERGADERING K. N. L. C. WENSEN VAN HET LANDBOUWSCHAP PLOEGWEDSTRIJD VAN DE LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE KRUININGEN RAIFFEISEN SPAARWEEK DE TOELATING TOT DE H. L. S. IN DORDRECHT KALI-FILMS EN -LEZINGEN ZEEUWS LANDBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij ZEEUWS LANDBOUWBLAD Oostburg:: Woensdag 24 okt. in café „De Windt". Zierikzee: Donderdag 25 okt. in hotel „Huis van Nassau". Middelburg; Donderdag 25 okt. in hotel „De Eendracht". Serooskerke: Vrijdag 26 okt. in café „Huys- se" van 9—1 uur. Tholen: Zaterdag 27 okt. in hotel „Hof van Holland". St. Philips'and: Zaterdag 27 okt. in hotel „De Druiventros". Van bovengenoemde obligatielening zijn de na volgende nummers uitgeloot. SERIE A Nummers 002 - 007 - 009 - 034 en 041. SERIE B Nummers 002 - 006 - 023 - 058 - 062 - 068 - 103 - 113 - 127 - 133 - 209 - 215 - 224 - 259 - 274 - 275 en 280. Deze obligaties zijn op 2 januari 1963 a pari af losbaar en zijn van deze datum af betaalbaar, ten kantore van de Coöp. Boerenleenbank (Raiffeisen- bank) „Goes" te Goes. De stukken moeten voorzien zijn van alle daar bij behorende nog niet verschenen coupons. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde kortgeleden de heer E. Abma tot doctor in de facul. teit der letteren op het proefschrift getiteld: Lei ding en Leden in Landbouwcoöperaties". Hoewel verenigingen in theorie democratische instellingen zijn, krijgt men vaak de indruk dat de gewone leden maar zeer weinig invloed op de gang van zaken in hun verenigingen uitoefenen. Dit was voor de afdeling sociologie van de Landbouwhogeschool een reden om in samenwerking met de Nationale Coöperatieve Raad te onderzoeken in hoeverre de leden in feite gebruik maken van hun democrati sche rechten. Van meer dan duizend coöperaties werden ge gevens verkregen. Ofschoon de opkomst ter ver gadering in coöperaties zeker niet gering is, vooral niet als men ze met andere verenigingen verge Itfkt, is de invloed die de leden op het bestuur uit oefenen toch gering. Dit is in het algemeen echter niet een gevolg van een oligarchisch streven van de leiders, maar van een geringe activiteit en een tie gering kennisniveau Aan de leden. Mits de lei ders ontvankelijk blijven voor de wensen van de leden en streven naar een goed contact met de leden, vormt een dergelijke pseudo-oligarcliie geen bezwaar voor de interne eenheid. Uit de door de schrijver verschafte gegevens blijkt echter dat er aan de ledenhinding nog wel wat verbeterd kan worden. DE Algemene Vergadering van het K. N. L. C. zal worden gehouden op dinsdag 20 november 1962 in de Buitensociëteit te Zwolle. De morgen vergadering draagt een besloten karakter en is gewijd aan de be handeling van huishoudelijke zaken. De mid dagvergadering is openbaar en begint om 13.30 uur. Na de openingsrede van de vooratter, Ir. C. S. Knottnerus, houdt Ir. A. H. Boerma, directeur van het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties en de F. A. O., een inleiding over: „Het \A'ereld\oedselprogram- ma van de V. N en de F. A. O." IIET dagelijks bestuur van het Landbouwschap is van mening, dat aan de gemengde bedrij ven direct hulp moet worden geboden door het verlenen van toeslagen en door het verstrekken van kredietfaciliteiten. De voorzitter van het Land bouwschap, de heer A. W. Biewenga, vertelde dit in de woensdagmorgen gehouden bestuursvergade ring in een openingsrede, waarin hij over het land bouwbeleid voor het komende jaar en over de huidige moeilijkheden in de landbouw sprak. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap is van mening dat in het kader van het markt- en prijsbeleid het prijsniveau van de gegarandeerde lamlbouwprodukten aanzienlijk moet worden ver hoogd. Deze verhoging moet uit de volgende drie elementen bestaan 3. Ruimte voor een verbetering van de beloning \an de landarbeid (zowel de arbeid iu loondienst als de arbeid Aan de boer en gezinsleden) van acht procent, dat is de helft van de door het Landbouwschap berekende achterstand van 16 procent; 2. Compensatie van de prijsstijging der kosten factoren, voor zover deze uitgaat boven de door produ k ti A'i tel t sstijgi n g verkregen kostenver laging; 3. erbetering van de rentabiliteit ter stimulering van de noodzakelijke aanpassing van de land bouwondernemingen De heer BieAvenga meende dat deze drie elemen ten kunnen leiden tol een verhoging van het op brengstniveau van alle gegarandeerde produkten van ongeveer acht procent. Om de arbeiders in loondienst deel te doen heb ben aan de door het markt- en prijsbeleid te schep pen ruimte voor het inhalen van ,ie helft van de achterstand, dienen de uurlonen in de landbouw op korte termijn met tien proeent te worden ver hoogd, en zal met ingang van het nieuwe C. A. O.- .jaar, <lus per 1 mei 1963, de achterstand op het punt van de arbeidstijden voor een belangrijk deel moeten worden ingehaald. Dit alles onverminderd een verbetering van de arbeidsvoorwaarden op grond van de trendmatige prodnktiviteitsstijging. In ons volgend nummer komerr wij hieron nader terug. DEGUNSTIGD door een zeer fraai najaars- u weer werd door de leerlingen der hoogste klas van bovengenoemde school op woensdag 10 oktober de ploegwedstrijd gehouden op een terrein welwillend afgestaan door de heer A. Mosselman te Kruiningen. De jury, bestaande uit de heren J. A. Boot, M. van Gastel en J. Priem, was het er over eens, dat goed tot zeer goed werk werd geleverd. Kleine verschillen bepaalden uiteraard de prij zen, die als volgt werden toegekendle prijsPiet de Koeijer te Yerseke; 2e prijs: Hans Mosselman te Kruiningen, en 3e prijsKees Nieuwenhuyze te Oostdi.ik. DIJ vele honderden banken in het gehele land ging deze week de vlag in top, ter gelegenheid van de „Spaarweek". Deze Spaarweek is ingesteld in dankbare herinnering aan burgemeester F. W. Raiffeisen, die reeds in 1849 de eerste onderlinge spaar- en leenbank stichtte. Om de naam van Raiffeisen in ere te houden, wordt op de meeste Raiffeisenbanken van de Spaarweek iets extra's gedaan, in de vorm van premies of van kleine geschenken voor spaarders die tijdens die week komen inleggen. Ook internationaal wordt de Raiffeisen-gedachte geëerd: elke derde donderdag in oktober wordt de Raiffeisen-dag gevierd in vele landen. AM tot de hogere landbouwschool te kunnen "worden toegelaten, moet men een bewijs van overgang van de 3e naar de 4e klas van een H. B. S. met 5-jarige cursus kunnen overleggen. Het bezit van het Mulo-B diploma is daarvoor ook voldoende, als de leerling, tenminste examen heeft gedaan in alle drie de vreemde talen, Frans, Duits en. Engels. Met het diploma Mulo-A is toe lating niet mogelijk, zelfs niet al heeft men daar voor ook examen gedaan in de wiskunde-vakken (z.g. Mulo-A met wiskunde). Voor de hogere land bouwschool is nu eenmaal een betere basis voor deze vakken nodig. Iemand, die dus naar de hogere landbouwschool wil, en slechts in het bezit is van het Mulo-A diploma, zal door een aanvullende studie moeten zorgen, dat hij alsnog het Mulo-B diploma behaalt. Het examen daarvoor omvat in de meeste gevallen slechts de vakken algebra, meetkunde en natuur kunde (fysica). Met "die studie heeft de leerling dus wel geen volle dagtaak. Daarom kan hij deze zeer goed combineren met diverse werkzaamheden op de boerderij, waarmee hij zijn practische kennis belangrijk kan vermeerderen. Om hieraan wat lei ding te geven, kan de leerling vanuit de school op drachten krijgen voor het maken van practijkver- slagen, waarvoor hem richtlijnen worden verstrekt. Deze verslagen worden teruggezonden nadat ze zijn gecorrigeerd en van opmerkingen en vragen voorzien. Bovendien krijgt de leerling desgewenst de gelegenheid zijn vreemde talen enigszins te onderhouden, doordat de landbouwschool hem daarvoor bepaalde taken kan opgeven. Tenslotte kan hij, voor zover zijn studie hem daartoe de mogelijkheid laat, deelnemen aan cursussen op de Practrkscholen voor Landbouwmechanisatie te Schoondijke en Emmeloord, die elk jaar worden ge organiseerd voor candidaat-leerlingen die een jaar practisch op de boerderij werkzaam zijn, voordat zij tot de hogere landbouwschool worden toegelaten. Degenen die hiervoor in aanmerking komen en geheel of gedeeltelijk aan genoemde activiteiten wensen deel te nemen, dienen zich zo spoedig mo gelijk op te geven bij de directeur van de Hogere Landbouwschool van het Kon. Ned. Landbouw- Comité, Oranjelaan 264, Dordrecht, tel. 01850-4974. VAN de N. V. Ned. Kali-Import Maatschappij ontvingen we bericht, dat zij voor bet komen de seizoen weer een aantal interessante films ge reed heeft. Deze kunnen vertoond worden als aan vulling op een lezing-avond, een voorlichtings avond over bemesting. Aanvragen kunnen gericht worden tot het Bureau Zuid der N. V. Ned. Kali- Import Mij., Doornakkerlaan 14, Boxtel. Goes. G. S. hebben goedgekeurd: a. het raadsbesluit tot vaststelling van de partiële herziening 1962 van het uitbreidingsplan in hoofd zaak en in onderdelen Valckeslot I, b. het raadsbesluit tot vaststelling van de partiële herziening 1962 van het uitbreidingsplan Zuid. De plannen liggen ter inzage. Binnen een maand na 8 oktober 1962 kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad, hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. Knpelle. Tot 16 oktober lag ter gemeente-secretarie ter inzage het bij raadsbesluit vastgestelde plan tot herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen 1952 (herziening 1962). Gedurende zes weken na af loop van genoemde termijn kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bezwaren indienen bij G. S. Krabbendiike. Tot en met 27 oktober ligt ter ge meente-secretarie ter inzage het ontwerp van het uitbreidingsplan, regelende de bestemming in onder delen van gronden, gelegen ten noorden van de Tweede Vlietweg, Gedurende genoemde termijn kun nen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. Westerschouwen. G. S. hebben goedgekeurd de partiële wijziging van het uitbreidingsplan in onder delen „Kom Burgh". Binnen een maand na 3 okto ber 1962 kunnen belanghebbenden, die zich met be zwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. Rubriek „VOOR ONS PLATTELAND" Maandag 22 oktober, Hilversum II, 12.3312.43 uur De heer G. L. van Geest, adjunct-secretaris van de Holl. Mij van Landbouw te Den Haag, over het onderwerp: „Buiten tuin en veiling". Dinsdag 23 okt, a.s„ Hilversum II. 12.24112.30 uur Met medewerking van de heer A. J. Ver mond, secretaris van de Vereniging tot Bevorde ring van de Landbouwtuigpaardfokkerij in Neder land, een vraaggesprek over de op 19 oktober in Utrecht gehouden keuring van jonge hengsten. Vrijdag 26 okt, a,s., Hilversum II, 12.2012.30 uur Een tweede causerie over de stalvoedering in de komende winter, door de heer ir. F. de Boer, rijksconsulent voor de veevoeding. VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z. L. M. TERNEUZEN: Woensdag 24 oktober in hotel „Des Pays-Bas" van 45.30 uur (de heer De Lange) MIDDELBURG: Donderdag 25 oktober in hotel „De Eendracht" van 16-17 uur (de heer De Lange), waarin opgenomen „De Boerenjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de Hoofdredacteur: Mr. J. F. G. Schlingemann. Redactie, Abonnementen en Ad\ertenties J. F. Blanksma. Grote Markt 26, Goes. Tel. 01100—5010 mi 5011 Advertenties en administratie OA'er ad\ertentie.s aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande TeL 011502073, Ternemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 2